توصیه‌هایی که‌ ای کاش زیر ۴۰ سالگی می‌دانستیم
کد خبر: ۲۹۲۲۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2023 September 26    -    ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
این توصیه‌ها برگرفته از سایت ردیت هستند. با کمی تغییر و تعدیل و متناسب کردن با شرایط خاص خودمان، این توصیه‌ها قابل انتقال به شهروندان خودمان هستند. چرا که در همه جای دنیا تقریبا بحران‌ها و مشکلات آدمیان مشترک است. در برخی جا‌ها بحران‌ها افزون‌تر است و راه حل‌ها کمتر و در بعضی جا‌ها پاسخ‌ها کمی یا به کلی متفاوت!

توصیه‌هایی که‌ای کاش در زیر سن ۴۰ سالگی می‌دانستیم (یک پزشک)

توصیه‌هایی که‌ای کاش در زیر سن ۴۰ سالگی می‌دانستیم (یک پزشک)«تابناک با تو» - این توصیه‌ها برگرفته از سایت ردیت هستند. با کمی تغییر و تعدیل و متناسب کردن با شرایط خاص خودمان، این توصیه‌ها قابل انتقال به شهروندان خودمان هستند. چرا که در همه جای دنیا تقریبا بحران‌ها و مشکلات آدمیان مشترک است. در برخی جا‌ها بحران‌ها افزون‌تر است و راه حل‌ها کمتر و در بعضی جا‌ها پاسخ‌ها کمی یا به کلی متفاوت!

۱- درست است که در اوایل زندگی ما می‌پنداریم فوق‌العاده و یگانه هستیم و چرخ سرنوشت با ما متفاوت رفتار می‌کند. اما علیرغم همه نبوغ یا تلاشمان، مصون از قواعد کلی جامعه و دنیا، نیستیم و اگر مواظب نباشیم و خطر بی‌دلیل کنیم یا مثلا به صورت طولانی‌مدت مواظب سلامت جسم و روانمان نباشیم، مثل هر آدم «عادی» دیگر تنبیه خواهیم شد.

پس خودمان را تافته جدا بافته ندانیم و پیشبینی همه موارد را بکنیم و زیادی روی خوش‌شانسی‌ها تکیه نکنیم.

۲- اینکه واقعا ۴۰ سالگی سرازیری نیست! من خودم شخصا در میان بیماران خودم با تعجب می‌بینیم که وقتی مبتلا به مشکل کوچکی مانند پرفشاری خون می‌شوند در سن حول و حوش ۴۰ سالگی آهی می‌کشند و همه چیز را ناشی از پیر شدن می‌دانند. در صورتی که ۴۰ سالگی تازه سن آغاز اندیشه‌ورزی می‌تواند باشد و اگر با بدن خود درست رفتار کرده باشید، دست کم در رقابت‌های ورزشی غیرحرفه‌ای هیچ کمبود آشکاری حس نخواهید کرد.

۳- حتی اگر خیلی با ۴۰ سالگی فاصله دارید، از الان وقتی که برای شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید را محدود کنید. زمان مانند برق و باد می‌گذرد. پس کی می‌خواهید آن پادکست‌ها، کتاب‌ها و مستند‌هایی که نشان کرده بودید، بخوانید و ببینید و بشنوید؟ پس دائم زندگی را در اسکرول نگذرانید.

۴- زندگی مسابقه نیست! در ۴۰ سالگی خودتان را هم‌سن‌هایتان مقایسه نکنید و از نظر موفقیت خانوادگی و مالی در دام افسردگی به خاطر افسردگی نیفتید. هر شخصی زندگی منحسر به فردی دارد. چه بسیار آدم‌هایی که از زاویه بیرونی زندگی خانوادگی قابل رشکی دارند، در صورتی که در یک زندان افتاده‌اند و نه راه پس دارند و نه راه پیش و شمایی که مجرد زندگی می‌کنید، تصور می‌کنید چنین سبک زندگی، یعنی هر روز شکست و شرمندگی!

۵- بخشی از ورزش روزانه یا هفتگی خود را به تمرین‌هایی برای انعطاف‌پذیری و چابکی اختصاص بدهید. ورزش فقط کالری سوزاندن نیست. این تمرین‌ها می‌توانند در قالب ورزش‌هایی مانند پینگ پنگ یا تنیس یا حتی ورزش‌های خانوادگی من درآوردی باشند.

توصیه‌هایی که‌ای کاش در زیر سن ۴۰ سالگی می‌دانستیم (یک پزشک)

۶- مواطب مفاصل خود باشید. متعادل نگه داشتن وزن، درست نشستن، پرهیز از کار‌ها و ورزش‌های خطرناک، حتی رژیم غذایی مناسب و تقویت عضلات پیرامون مفاصل می‌تواند به این امر کمک کند.

۷- رویای گیمر حرفه‌ای شدن و یا اینفلوئنسر شدن بی‌زحمت، رویای بدی نیست. اما در عمل درصد بسیار محدودی از افراد به صورت طولانی‌مدت می‌توانند از این راه پول دربیاروند.

شاید تصور کنیم که در عهد ما این توصیه سعدی کم‌رنگ شده باشد، اما به کلی این طور نیست:

حکیمی پسران را پند همی‌داد که جانان پدر هنر آموزید که ملک و دولت دنیا اعتماد را نشاید و سیم و زر در سفر بر محل خطر است یا دزد به یکبار ببرد یا خواجه به تفاریق بخورد. اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده.

۸- ساعاتی ساکت بودن و در فکر بودن، چیزی غیرطبیعی نیست. همه ما لازم داریم که گاهی در طبیعت یا گوشه‌ای بنشینیم، جایی که کسی ما را نشناسد و به حال خود باشیم.

۹- می‌ارزد که برای برخی از لوازم زندگی هزینه زیاد بدهیم. به خصوص آن‌هایی که کاربرد زیادی برای ما دارند. پس هنگام خرید چیز‌هایی مانند ملافه و بالش که همه کیفیت خوابمان به آن‌ها بستگی دارد، ناخن خشکی نکنید. اگر فیلم باز هستید برای یک تلویزیون خوب پول پرداخت کردن، پول دور ریختن نیست و چند سالی باعث رضایت خاطرتان می‌شود. اگر دونده هستید، یک کفش خوب باعث رفاه و محافظت از زانوهایتان می‌شود.

۱۰- به حکم اینکه نباید برچسب انزاطلبی به شما بخورد با هر آدم احمقی معاشرت نکنید و روحتان را نفرسایید. در دنیا انبوهی آدم وجود دارد. در بین آن‌ها حتما کسانی هستند که سلیقه‌ای مشابه شما دارند و می‌توانند شما را بالا بکشند.

۱۱- به موقع از مناظر شهری که در آن زندگی می‌کنید و به نظرتان زیبا هستند عکس بگیرید چه بسا یک دهه بعد دیگر کل منظره دگرگون شده باشد.

۱۲- از خوشبینی افراطی بپرهیزید. گاهی مثلا در هنگام آشنایی و مقدمه ازدواح، اندک نشانه‌های منفی، نوک کوه یخی اشتباه راهبردی شما هستند. همه چیز را به شانس خوب واگذار نکنید.

۱۳- نسبتا خوب پول درمی‌آورید؟ خوش‌بینی نباشید! چند سال بعد ممکن است نتوانید این میزان پول را دربیاورید یا یک دفعه ببینید جامعه‌تان در دره کاهش ارزش پولی افتاده است. به موقع پول‌هایتان را خرج کنید یا سرمایه‌گذاری کنید.

۱۴- دهن‌بین نباشید و وقتتان را صرف کسی که دیگران تصور خوبی از او دارند و به اصطلاح در دید آن‌ها باکلاس است نکنید. با کسی معاشرت کنید که دوست دارید.

۱۵- زندگی عاشقانه کوتاه است برای همه چیز شکرگزار باشید. بزرگترین باری که شما به دوش خواهید کشید افکار خودتان هستند. یاد بگیرید در حال زندگی کنید، گذشته فقط یک خاطره است و آینده فقط تصور شماست. مدام نشخوار فکر نکنید و یاد بگیرید که آن‌ها را رها کنید. شما شجاع‌تر از آن چیزی هستید که فکر می‌کنید، باهوش‌تر از آنچه فکر می‌کنید، قوی‌تر از آن چیزی هستید که به نظر می‌رسید.

توصیه‌هایی که‌ای کاش در زیر سن ۴۰ سالگی می‌دانستیم (یک پزشک)

۱۶- فوق العاده مواظب دندانهایتان باشید. آن‌ها دوستانی هستند که باید تا آخر عمر به خوبی با آن‌ها سر کنید!

۱۷- رویا‌های ما چیز ثابتی نیستند. پس اگر می‌نشینید و می‌بینید که رسیدن به رویای ۱۵ سالگی غیرممکن نشده، بد نیست که آن را تعدیل کنید و یک رؤیای جدید و عملی‌تر برای خود در نظر بگیرید و غم نخورید!

۱۸- تناسب اندام و وزن کم کردن را تا آینده‌ای مطلوب به تویق نیاندازید. از الان شروع کنید. کمتر بخورید و ورزش کنید حتی اگر ۱۰ دقیقه در روز باشد!

۱۹- بیشتر شکست بخورید! کسی که شکست نخورده در واقع آدم ترسویی بود که هیچ ریسکی نکرده.

۲۰- برخی توصیه‌های کلیشه‌ای به نظر می‌رسند. اما باز بهتر است گفته شوند. اگر وقتمان استفاده کنیم، بیش از چیزی که تصور می‌کنیم وقت برایمان باز می‌شود. زیاد آب بنوشید و کرم ضد آفتاب بزنید. از همه مهم‌تر بخشنده بودن، فقط یک توصیه اخلاقی به اصطلاح سانتی مانتال نیست، بلکه اثر خوبی روی روح و روان ما می‌گذارد.

۲۱- کار‌های و پروژه‌های دیوانه‌وار را همین الان انجام بده. اگر الان جرات نمی‌کنی از کاری خسته‌کننده و کم‌عایدی بیرون بروی، پنج سال بعد می‌توانی؟!

۲۲- مدتی طول می‌کشد که تا بقهمید در هر محیط کاری چه کسانی دوست یا دشمن شما هستند. به هر کسی اعتماد نکنید و اسرار شخصی یا کاری را با آن‌ها در میان نگذارید!

۲۳- نسبت به بدن خودانگاره مثبت داشته باشید. آیا بینی بزرگی دارید؟ آن‌ها به تدریج بخشی از شخصیت شما شده‌اند. آیا کم‌مو هستید؟ شاید کسانی هستند که شما را به خاطر همین کم‌مویی جذاب و مردانه می‌بینند. این امر نافی تلاش برای تناسب اندام نیست. اما چیز‌هایی هم هستند که نسبتا ثابت هستند و نباید تبدیل به دغدغه ما شوند.

۲۴- تعداد فالوور‌ها و لایک‌های شما در شبکه‌های اجتماعی چندان مهم نیستند. تصور می‌کنید اگر الان خدای نکرده فوت کنید، تا چند روز از شما یاد می‌شود؟ اگر به دردسر بزرگی بیفتید چند نفر از دنبال‌کننده‌های شما از غم شما شب خوابش نمی‌برد؟

البته اگر کار حرفه‌تان به صورت خاص در زمینه شبکه‌های اجتماعی است، این امر جداگانه‌ای است. اما اگر شما به عنوان یکش شهروند عادی بیش از حد به لایک‌ها خوش می‌کنید یا از لایک نگرفتن احساس انزوا می‌کنید، خود را اصطلاح کنید و به جای آن وقت برای دوستان پیرامون خود بگذارید.

توصیه‌هایی که‌ای کاش در زیر سن ۴۰ سالگی می‌دانستیم (یک پزشک)

۲۵- واقعیات‌های کسل کننده، اما واقعی:

– برای بازنشتگی خود بهتر برنامه‌ریزی کنید. بیش از آنچه که تصور می‌کنید قرار است به سختی به خصوص در بخش مالی بیفتید.
– تا جایی که می‌توانید از بدهی داشتن خودداری کنید
– کینه به دل نگیرید
– مراقب سلامتی خود باشید
– یاد بگیرید از زمان حال لذت ببرید
– با پدر و مادرت مهربان باشید. آن‌ها ممکن است در برهه‌ای به شما سخت گرفته باشند. جلوی مسیر درستی را گرفته باشند یا حتی به شما صدمه زده باشند. اما همه این‌ها موقتی بوده‌اند و شما در نهایت یک پدر و مادر بیشتر ندارید.

۲۶- منتظر تایید دیگران نباشید. مشورت با خبره‌های فن کنید و آدم‌هایی که در گذشته کار کنونی شما را کرده‌اند به دقت بررسی کنید. اما منتظر تحسین یا تایید نباشید.

۲۷- بدون عذاب وجدان؛ دوستانی را که فقط در موقع شکست به شما زنگ می‌زنند و حالتان را بد می‌کنند و موفقیت‌های دیگران را برای شما بزرگ جلوه می‌دهند و پیش خودتان از شما آدمی ناموفق می‌سازند، رها یا بلاک کنید.

۲۸- آشپزی سالم یاد بگیرید. لازم نیست بلد باشید که غذای اشرافی بپزید، اما غذای سالم و خوشمزه کافی است. ورزش‌های مناسب برای خودتان را پیدا کنید. به تدریج درخواهید یافت که با گذشت دهه‌ها بین شما که زمانی وسواسی‌تان می‌خواندند یا کسی که از نظر نوشیدنی و مصرف غذا‌های چرب و شیرین و بی تحرکی سرآمد بوده، تفاوت عظیمی ایجاد می‌شود. شما در بالای پنجاه سال همچجنان انرژی بالا رفتن از کوه را دارید و او در اتاق انتظار پزشک‌ها منتظر پاسخ آزمایشات است. (بدیهی است که آدم‌های با سبک زندگی خوب هم ممکن است دچار بیماری‌های شدید شوند، اما شما می‌توانید با تحرک احتمال بروز بیماری‌ها را در خود کم کنید.)

منبع: یک پزشک

برچسب ها: 40 ، 40 سالگی ، توصیه ، ای کاش
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
0
3
منحصر نه منحسر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار