ارتباط پیشگویی زلزله‌شناس هلندی با زلزله در ایران
کد خبر: ۲۹۲۱۵۲
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2023 September 25    -    ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۵
ایران کشوری است لرزه خیز و شاهد آن زلزله های ویرانگر تاریخی و گذشته می باشد که بارها پهنه ایران بزرگ را به لرزه و گاها ویران کرده است.

 فریبرز ناطقی الهی: ایران کشوری است لرزه خیز و شاهد آن زلزله های ویرانگر تاریخی و گذشته می باشد که بارها پهنه ایران بزرگ را به لرزه و گاها ویران کرده است.

 
 

این یادداشت چهارشنبه گذشته آماده بود ولی دیدم همان روز این هلندی که خود را به اصطلاح ستاره شناش و سپس زلزله شناس معرفی می کند اعلام کرد آنهم با کلمات بسیار زیرکانه که تا سه روز آینده فعالیت های لرزه ای ممکن است بیشتر رخ دهد ! دیدم ممکن است بین این یادداشت من و حرفهای غیر علمی ایشان ارتباطی برقرار شود در حالی که کاملا مستقل تهیه شده بودند. لذا سکوت کردم تا ٤ الی ٥ روز از داستان سرایی های این مرد بگذرد تا چند دهه باره اقدام به انتشار واقعیت های زلزله ایران داشته باشم.

 

شاید برای عموم مردم که موضوع را بدلایل غیر تخصصی و غیر فنی دنبال نمی کنند این یک مسئله خیلی طبیعی در پهنه کشور ما قلمداد می شود. اما برای آنهایی که بدلایل تخصصی هر روز در رصد و برآورد تبعات وحشتناک زلزله ها در گستره ایران و بخصوص بنا به دلایل علمی "زلزله تهران" را دنبال می نمایند، این موضوع یک آینده وحشتناک را در جلوی چشم آنان به تصویر می کشد.

 

هر روز در گوشه و کنار کشور زلزله هایی با بزرگای مختلف رخ می دهد و گاها فکر می کنم بیشتر از میانگین متداول مناطق، حتی با کمی بزرگای بالاتر در حد ٤ و ٥ که همه اینها که از نگاه عموم مردم و مسئولان بدور می مانند و عادی از کنار آنها گذر می شود. این زلزله ها همگی هشدارهای گسلهایی هستند که اعلام می کنند ما فعالیم و در زمان مقرر همان زلزله بزرگ قبلی یا حتی بزرگتر را خواهیم آورد!

سالهاست بر اساس مطالعات گسترده درباره زلزله و تبعات آن و بخصوص زلزله تهران هشدار می دهم و تقریبا به ضرس قاطع تمامی اقدامات لازم را برای رویارویی با این پدیده شوم را طی گزارشات مبسوط تقدیم کرده ام ! در مقابل، اقدامی یا حرکت مثبتی از سوی مسئولین امر و مقامات شهری بصورت جدی و فقط در حد حرف بیشتر ندیده ام !؟

خواستم به بهانه زلزله های ویرانگر اخیر دنیا، سالروز زلزله مرگبار طبس ۴۵ سال پیش با نزدیک به ۲۰،۰۰۰ کشته، زلزله های کوچک و بزرگ کشور حتی دماوند کنار گوش تهران، عرض کنم من منتظر زلزله بزرگی برای تهران "زودتر تا دیرتر" هستم و متاسفانه آمادگی شهر و کشور را برای مقابله با آن بسیار اندک و ناچیز می بینم.

همه خوانده و شنیده ایم که سالها حضرت نوح علی نبینا و آله علیه السلام نسبت به طوفان سهمگین و ویرانگر هشدار و مشغول ساخت کشتی بودند. هر کس ایشان را در کنار ساحل در حال ساخت کشتی می دید ایشان را ... قلمداد می کرد. حال هشدار دهندگان زلزله نعوذ بالله نه پیامبران الهی هستند و نه تهمت جنون به آنها می چسبد، فقط از روی دلسوزی و دانش تبعات فاجعه بار آن پیام آور یافته های علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله می باشند که باید به حرف آنها دقیق گوش داد و گرنه طوفان در راه است !

  • استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران
  • خبرآنلاین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
6
8
پیش‌بینی است نه پیشگویی. اگر کارش را نمی فهمی بیا برات توضیح بدم. ندانستن عیب نیست نپرسیدن هیغب است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
1
4
خرم اباد
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
بزودی خبرش در میاد که گاز پیک نیکی ترکیده.
ناشناس
| |
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
گفتند زلزله 2ریشتری بوده ولی از کی تاحالا زلزله 2ریشتری نور شدید و صدای انفجار داشته که مردم وحشت زده از خونه هاشون بیرون بپرند؟
ناشناس
| |
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
ماهم زلزله 2ریشتری را باورکردیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار