این علائم خبر از چسبندگی رحم می‌دهد
کد خبر: ۲۹۰۱۱۱
تاریخ انتشار: 2023 September 06    -    ۱۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵
 آیا می‌دانید چسبندگی رحم چیست و چطور می‌تواند بر سلامت زنان و باروری آن‌ها اثر بگذارد؟ با دانستن علل و علائم این مشکل می‌توان بسیاری از مشکلات زناشویی و مشکلاتی که زندگی زنان را به خطر می‌اندازد را پیش‌گیری کرد. این بیماری شاید در وهله اول به نظر همه ساده برسد.
 آیا می‌دانید چسبندگی رحم چیست و چطور می‌تواند بر سلامت زنان و باروری آن‌ها اثر بگذارد؟ با دانستن علل و علائم این مشکل می‌توان بسیاری از مشکلات زناشویی و مشکلاتی که زندگی زنان را به خطر می‌اندازد را پیش‌گیری کرد. این بیماری شاید در وهله اول به نظر همه ساده برسد.
 
 
 
سندرم آشرمن وضعیتی است که بر دستگاه تناسلی زنان تأثیر می‌گذارد. این وضعیت به صورت بافت اسکار در رحم یا دهانه رحم ایجاد می‌شود. بافت اسکار باعث ضخیم شدن نوار‌های فیبری بین دیواره رحم می‌شود. نوار‌ها فضای بیشتری را نسبت به معمول اشغال می‌کنند و اندازه رحم را کوچکتر می‌کنند. در موارد شدید، دیوار‌ها می‌توانند به هم جوش بخورند. این سندرم گاهی اوقات به عنوان چسبندگی داخل رحمی نیز شناخته می‌شود. به سختی می‌توان گفت که سندرم آشرمن هر چند وقت یک بار رخ می‌دهد، زیرا همیشه تشخیص داده نمی‌شود.
 
عوارض چسبندگی رحم بر باروری زنان
 
اگر سندرم آشرمن دارید، ممکن است باردار شدن برایتان سخت باشد. اگر این کار را انجام دهید، احتمال سقط جنین زیاد است. باردار شدن در زمانی که این بیماری را دارید امکان پذیر است، اما چسبندگی دیواره‌های رحم جایی برای رشد جنین نمی‌دهد. این باعث می‌شود شانس شما برای سقط جنین یا مرده زایی بیشتر از زنان بدون این عارضه باشد.
 
سندرم آشرمن همچنین با خطر بالای برخی از شرایط در دوران بارداری همراه است که عبارتند از:​
 
جفت آکرتا
 
جفت خود را بیش از حد عمیق به دیواره رحم می‌چسباند. این منجر به بارداری پرخطر می‌شود. پس از تولد، تمام یا بخشی از جفت چسبیده باقی می‌ماند و باعث خونریزی بیش از حد می‌شود.
 
جفت سرراهی
 
جفت دهانه رحم را مسدود می‌کند که می‌تواند باعث خونریزی شدید در دوران بارداری و زایمان شود. همچنین خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد. سندرم آشرمن یک وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما ممکن است شما را در معرض سقط‌های مکرر قرار دهد. در صورت ابتلا به سندرم آشرمن، حتماً به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا بارداری شما را تحت نظر داشته باشد.
 
علل چسبندگی رحم
 
شایع‌ترین علت این عارضه برداشتن بافت با جراحی در طی جراحی اتساع و کورتاژ (D&C) است. این روش معمولاً پس از یک روش سقط جنین انتخابی، سقط جنین یا در حین برداشتن جفت باقی مانده پس از زایمان انجام می‌شود. ضربه‌ای که پس از عمل به دیواره‌های رحم وارد می‌شود ممکن است منجر به اسکار شود.
 
اگر جراحی بین دو تا چهار هفته پس از زایمان برای برداشتن جفت باقی مانده انجام شود، احتمال ابتلا به سندرم آشرمن ۲۵ درصد است. جفت ماندگار زمانی است که جفت در عرض ۳۰ دقیقه پس از زایمان از بدن شما خارج نمی‌شود. اگر پشت دهانه رحم گیر کند یا به دیواره رحم چسبیده باشد ممکن است اتفاق بیفتد. هر چه تعداد این روش‌ها بیشتر باشد، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می‌شود. چسبندگی رحم همچنین می‌تواند به دلیل سایر جراحی‌های لگن مانند سزارین یا برداشتن فیبروم باشد.
 
علت دیگر عفونت آندومتر مانند سل تناسلی است. سل تناسلی زمانی است که باکتری‌های سل وارد دستگاه تناسلی شما می‌شوند.
 
موارد سندرم آشرمن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و یافتن علت شما باید بر اساس رویکرد موردی باشد.
 
گونه‌ای از این سندرم وجود دارد که در آن دیواره‌های رحم به هم نمی‌چسبند. در عوض، آندومتر در معرض دید قرار می‌گیرد، زیرا لایه پایه برداشته شده یا از بین رفته است. پرتودرمانی همچنین می‌تواند باعث سندرم آشرمن شود.
 
علائم چسبندگی رحم
 
شایع‌ترین علامت سندرم آشرمن پریود‌های کم یا بدون قاعدگی است. همچنین ممکن است در زمان پریود شدن شما احساس درد کنید، اما خونریزی نداشته باشید. این می‌تواند نشانه این باشد که شما در پریود هستید، اما به دلیل انسداد، خون نمی‌تواند از رحم شما خارج شود.
 
با این حال، عوامل دیگری می‌توانند باعث شوند که شما پریود نشوید، از جمله:
 
ناهنجاری‌های هورمونی
 
 
 
یائسگی
 
ورزش بیش از حد
 
فشار
 
کاهش وزن ناگهانی
 
مصرف قرص‌های ضد بارداری یا ضد بارداری
 
سندرم تخمدان پلی کیستیک
 
بارداری
 
اگر قاعدگی شما به طور ناگهانی نامنظم یا خیلی به ندرت باشد، به پزشک خود مراجعه کنید. دلیل این مشکل می‌تواند عامل دیگری باشد که نیاز به درمان دارد. در موارد دیگر، ممکن است پریود‌های منظمی داشته باشید، یا ممکن است بسیار نامنظم شوند. سایر علائم سندرم آشرمن مشکل در بارداری یا سقط مکرر است.
 
تشخیص چسبندگی رحم
 
پزشک شما سابقه پزشکی عمیق شما را می‌گیرد و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. فقط در موارد نادری از طریق معاینه فیزیکی چسبندگی پیدا می‌کنند. با این حال، اگر ابزار پزشکی وارد شود و نتواند وارد دهانه رحم شود، ممکن است دچار انسداد دهانه رحم شوند.
 
آن‌ها همچنین یک آزمایش خون برای رد سایر بیماری‌های زمینه‌ای که همین علائم را دارند انجام می‌دهند. سونوگرافی همچنین به ضخامت پوشش داخلی رحم و فولیکول‌ها کمک می‌کند.
 
روش دیگر باز کردن دهانه رحم و قرار دادن هیستروسکوپ است که مانند یک تلسکوپ کوچک است. پزشک داخل رحم شما را بررسی می‌کند تا جای زخم را بررسی کند. این روش هیستروسکوپی نامیده می‌شود. پزشکان ممکن است این را همراه با هیستروسالپنگوگرام استفاده کنند. (HSG)، که در آن یک رنگ مخصوص به رحم تزریق می‌شود. این کمک می‌کند تا تمام مسائل داخل حفره رحم، از جمله انسداد و رشد، در عکس اشعه ایکس برجسته شود.
 
درمان چسبندگی رحم چیست؟
 

سندرم آشرمن معمولا با جراحی درمان می‌شود. جراح بافت اسکار یا چسبندگی را بریده و از شر آن خلاص می‌کند. این جراحی غیر تهاجمی است و با استفاده از هیستروسکوپی انجام می‌شود. شما به بیهوشی عمومی نیاز دارید و ممکن است استروژن پس از جراحی برای افزایش کیفیت پوشش رحم تجویز شود. قبل از اقدام به بارداری به جای زخم زمان دهید تا بهبود یابد (حدود ۱۲ ماه).

صدآنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار