باسوادترین استان‌های ایران را بشناسید
کد خبر: ۲۳۳۶۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2022 January 10    -    ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
آمار‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون مازندران، تهران و قزوین با نرخ سواد بالای ۹۹درصد باسوادترین استان‌ها هستند و سیستان و بلوچستان با ۸۴/۷۵درصد، تنها استانی است که نرخ سوادش به ۹۰درصد نرسیده است.
آمارها نشان می‌دهد که هم‌اکنون مازندران، تهران و قزوین با نرخ سواد بالای ۹۹درصد باسوادترین استان‌ها هستند و سیستان و بلوچستان با ۸۴/۷۵درصد، تنها استانی است که نرخ سوادش به ۹۰درصد نرسیده است.
 
در جدول نرخ باسوادی در استان‌های مختلف کشور، مازندران، تهران و قزوین در صدر واقع شده‌اند و باسوادترین استان‌های کشور به‌حساب می‌آیند و درحالی‌که براساس آخرین آمار، نرخ کل باسوادی کشور ۹۶/۶درصد است، این ۳استان به نرخ ۹۹درصد رسیده‌اند.
 
حتی مسئولان آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی مازندران توانسته‌اند نرخ ۹۹/۱۵درصد باسوادی را در این استان شمالی ثبت کنند و امروز با افتخار بگویند تا ریشه‌کن‌کردن بی‌سوادی در استان فقط ۸۵صدم درصد فاصله دارند. بعد از مازندران، تهران و قزوین قرار دارند که نرخ باسوادی آنها ۹۹درصد است. این روزها از پایتخت خبر می‌رسد که تهران با نرخ باسوادی ۹۹/۴درصد باسوادترین شهر کشور است که در آن به ازای هر هزار نفر فقط ۲نفر بی‌سواد هستند.
 
 نکته جالب توجه درباره قزوین که یکی از استان‌های پیشرو در ریشه‌کن‌کردن بی‌سوادی به‌حساب می‌آید هم این است که به‌گفته کبری جعفربیگلو، معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش استان در سال تحصیلی جاری ۸۷۰۰نفر در استان قزوین در دوره‌های سه‌گانه و مهارتی نهضت سوادآموزی شرکت می‌کنند.
همشهری آنلاین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
0
0
چرا آمار غلط می دهید.
من جایی سراغ دارم حتی باور نمی کنید که بیشتر مردمش با سواد هستن 92% ولی شما خبر ندارید دنبال فقط شهرهای پولدار و بزرگ می گردید
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار