آیا لاغر شدن ما را قد بلندتر می‌کند؟
کد خبر: ۲۲۲۸۳۳
تاریخ انتشار: 2021 September 17    -    ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
از توهم تا واقعیت
هرشخص باید دقیقا از آنچه در طول روز می خورد آگاه باشد. در نهایت باید گفت که نمی توان با کاهش وزن، قد خود را بلندتر کرد ولی با کاهش وزن می توان زندگی سال متری داشت و این امر بر خطر فقدان قد در بزرگسالی که شاید به دلیل پوکی استخوان به وجود بیاید کمک شایانی خواهد کرد.

آیا لاغر شدن مارا قد بلندتر میکند؟

آیا لاغر شدن مارا قد بلندتر میکند؟اختصاصی تابناک با تو؛ بدون‌شک وزن و قد مناسب آرزوی همه انسانها مخصوصا مردان است، ولی همیشه سخنان عجیبی در این زمینه به گوش می رسد؛ مثلا برخی عقیده دارند هرچه قدر از وزنت کم بشود به قدت اضافه می شود.

قد و وزن مناسب و ارتباط آنها با یکدیگر؟! 

کتابخانه پزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۱ تحقیقاتی در این زمینه انجام دادند.  آنها طی بررسی های خود به این نتیجه رسیدند که الگوهای رشد قدی با توجه به اضافه وزن جوانان تغییر می کند و نهایتا می توان گفت هیچ ارتباطی میان رشد قد و کاهش وزن وجود ندارد.

در حقیقت ذهن‌های ما بین لاغری و قد بلندی ارتباط برقرار می کند و کاهش وزن باعث می شود که قد بلندتر به نظر برسیم.

اضافه وزن به خودی خود موجب کوتاهی قد نمی شود و این به اختلاف میان طول و عرض بازمی گردد، اما چاقی باعث ضعف و پوکی استخوانی و همین امر موجب کاهش قد افراد می شود.

آیا لاغر شدن مارا قد بلندتر میکند؟

چگونه قدبلندتر بشویم؟

بدون شک افرایش قد، فقط مختص افرادی است که در دوره بلوغ به سر می برند و اگر سنتان زیر ۲۵ سال است، می توانید برخی کارها را برای قدبلندتر شدن امتحان کنید.

خوردن میوه و سبزیجات تازه و غذاهای حاوی پروتئین مثل گوشت و لبنیات به این فرآیند کمک شایانی می کند، در مقابل خوردن شیرینی‌جات و چربی‌های اشباع شده تاثیر بسیاری در کاهش قد دارد.

ورزش کردن به صورت منظم نقش اساسی در تقویت عضلات و تحکیم استخوانها دارد. کودکانی که در سنین تحصیل هستند باید روزی یک ساعت را به ورزش اختصاص دهند. علاوه بر این فعالیت های هوازی مثل پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری بر افزایش قد موثر است.

بهترین روش کاهش وزن

کاهش وزن هم برای افراد کوتاه قد و هم برای بلندقد مهم است، چون بر سلامت جسمی و روحی آنها تاثیر می گذارد. در این میان چندین روش وجود دارد که از آن جمله؛

۱. روزه‌های متناوب: روزه داری کوتاه مدت که شامل وعده هایی در مدت زمان کم است.
با این روش طی ۲۴ هفته کاهش وزن چشمگیری حاصل خواهدشد.
۲. خوردن آگاهانه:دراین روش افراد باید با آگاهی غذا بخورند و با هشیاری غذا را انتخاب کنند.
۳. خوردن پروتئین در صبحانه: خوردن پروتئین درابتدای روز موجب سیری اشخاص در طول روز می شود.
۴. کاهش شیرینی جات و کربوهیدرات ها؛ کربوهیدرات ها مواد غذایی پرحجمی هستند که الیاف  و مواد مغذی بسیاری را شامل می شود؛ مثل برنج سفید، نان و ماکارونی. این غذاها راحت هضم می شوند و به سرعت تبدیل به گلوکز شده  و سپس بسیاری از آن وارد خون می شود و قند خون را بالا می برد.

۵. خواب کافی در طول شب: خوابیدن بین پنج تا شش ساعت در طول شب باعث تعدیل وزن  می شود.

۶. کنترل استرس و نگرانی: استرس  باعث تولید هورمون  ادرنالین و کورتیزول میشود  که این هورمون ها در ابتدا باعث کاهش اشتها می شوند ولی اگر مدت زمان استرس بیشتر شد و باقی ماند، کورتیزول در جریان خون ماندگار میشود و اشتها را بیشتر میکند.

برنامه  غذایی مناسب و ورزش کردن

هرشخص باید دقیقا از آنچه در طول روز می خورد آگاه باشد. در نهایت باید گفت که نمی توان با کاهش وزن، قد خود را بلندتر کرد ولی با کاهش وزن می توان زندگی سال متری داشت و این امر بر خطر فقدان قد در بزرگسالی که شاید به دلیل پوکی استخوان به وجود بیاید کمک شایانی خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار