آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۳۹۸۰
تاریخ انتشار: 2021 February 18    -    ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
در بازار تنوع اپن‌های آشپزخانه بسیار زیاد است و در صورتیکه طراحی و جنس بکار رفته در اپن آشپزخانه را عوض کنید قطعاً با تعداد بسیار زیادی از طرح‌ها رو به رو خواهید شد که گیج کننده هستند. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه یک یا چند کابینت را در مرکز آشپزخانه قرار می‌دهند که به این کار جزیره آشپزخانه گفته می‌شود.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه«تابناک با تو» - در بازار تنوع اپن‌های آشپزخانه بسیار زیاد است و در صورتیکه طراحی و جنس بکار رفته در اپن آشپزخانه را عوض کنید قطعاً با تعداد بسیار زیادی از طرح‌ها رو به رو خواهید شد که گیج کننده هستند.

اپن آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه یک یا چند کابینت را در مرکز آشپزخانه قرار می‌دهند که به این کار جزیره آشپزخانه گفته می‌شود. جزیره آشپزخانه (اپن آشپزخانه یا کانتر آشپزخانه) معمولاً دو مدل دارد یعنی به دو مدل ثابت و متحرک ساخته میشوند و قابلیت‌های متعددی دارد که می‌توان به استفاده بر روی آن‌ها مثل سینک ظرف شویی و یا میز ناهار خوری و قرار دادن ظروف آشپزخانه در کابینت نیز اشاره نمود که در مدل‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند.

تاریخچه طرح اپن آشپزخانه

آشپزخانه در گذشته مثل هر اتاق دیگری در خانه چهار دیوار و یک ورودی داشت. با گذشت زمان معماران آشپزخانه‌هایی را طراحی کردند که طرفین آن‌ها دیوار داشت و دو طرف دیگر بدون دیوار بود و از یک طرف به فضای نشیمن و از سوی دیگر نیز به اتاق غذاخوری منتهی می‌شد. آشپزخانه به وسیله کانتر، پیشخوان یا به اصطلاح اپن آشپزخانه از اتاق‌های دیگر جدا می‌شد. متأسفانه این معماری مثل خیلی از معماری‌های دیگر، به ایران بطور ناقص منتقل شد و جدیدا به شکل اصلی اش ساخته می‌شود.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

در آمریکا بیش از نیمی از طرح‌های ساخت آشپزخانه در حدود سال ۲۰۰۶م نشان از علاقه زیاد مردم به مدل اپن آشپزخانه بود. اوضاع به همین صورت ادامه یافت و این سبک از طراحی در سال ۲۰۱۳ به خوبی در ساخت منازل جا افتاده بود. امروزه نیز در کشور ایران، این نوع از ساختار آشپزخانه بسیار محبوب است.

ارتفاع مناسب برای اپن آشپزخانه

از نظر ارتفاع اندازه استاندارد برای جزیره آشپزخانه ۹۰ سانتیمتر می‌باشد، ولی در صورتی که تمایل دارید از آن بعنوان سطح کار استفاده نمایید برترین اندازه بین ۷۰ تا ۷۵ سانت می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید برای خوردن غذا از اپن استفاده کنید توجه کنید که فاصله سطح نشیمن صندلی با سطح پیشخوان جزیره همیشه ۳ سانت باشد. در ساخت کانتر آشپزخانه می‌توان از چوب و ام دی اف و … استفاده کرد، ولی برای این که زیبایی خاصی به دکوراسیون آشپزخانه شما بدهد مسلما باید از چوب ساخته شود. همینطور در مدل‌های کلاسیک و سلطنتی از منبت کاری در قسمت‌های پایه و بدنه استفاده می‌کنند. برای این که ساخت اپن آشپزخانه از نظر اقتصادی به صرفه باشد می‌توان از mdf استفاده کرد.

انواع مختلف اپن آشپزخانه

>> میز متحرک چرخ دار:

این مدل اپن آشپزخانه مناسب آشپزخانه‌های کوچک است تا هر زمانی که نیازی به آن نداشتید به یک گوشه حرکت دهید. ابعاد میز متحرک چرخ دار معمولاً ۶۰ در ۹۰ سانتیمتر است.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

>> اپن آشپزخانه L شکل:

این مدل اپن آشپزخانه، علاوه بر کاربردی‌تر کردن محیط، تأثیر به سزایی در پر کردن فضای خالی آشپزخانه‌ی شما دارد. چیدمان ال، تنها به مبل‌های ال شکل محدود نمی‌شود. این شکل از جزیره آشپزخانه، به شما این قابلیت را میدهد که فعالیت‌های زیادی را انجام دهید. میتوانید از یک طرف آن برای آشپزی و از طرف دیگرش بعنوان میز غذاخوری یا سینک ظرف شویی یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

>> اپن آشپزخانه دایره یا نیم دایره:

اگر میخواهید به آشپزخانه‌ی خود شخصیت بدهید، اپن نیم دایره امکان دارد برای شما مناسب باشد. این مدل اپن آشپزخانه به دو صورت دایره‌ی کامل یا نیم دایره طراحی میشود.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

>> اپن آشپزخانه u شکل:

اپن جزیره‌ی u شکل امکان دارد رویای هر آشپزی باشد. افزایش بهره وری آشپزخانه با این اپن جزیره امکان پذیر خواهد بود.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

>> اپن آشپزخانه مستطیلی:

یک طراحی ساده موجب شده تا این مدل اپن آشپزخانه در هر آشپزخانه‌ای کارآمد باشد. فضای کاری این اپن برای افراد مناسب است.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

نورپردازی اپن آشپزخانه

معمولاً برای روشنایی فضای اپن آشپزخانه از انواع نورپردازی مخفی و لوستر‌های بلند که نور متمرکزی تولید می‌کنند استفاده می‌شود. نور‌های مخفی هالوژنی و شلنگی در فضای زیر کانتر به منظور فضاسازی و زیبایی استفاده میشوند. معمولاً استفاده ار این روش برای طرح اپن آشپزخانه‌ای که از کناف استفاده شده مناسب است.

مزایای اپن آشپزخانه

محبوبیت اپن آشپزخانه سبب شده که طراحان داخلی، انواع شکل و طراحی‌های کانتر را به شما ارایه دهند. این سبک طراحی در فضا‌های کوچک میتواند بسیار مفید و مؤثر واقع شود. اگر فضای محدودی برای جداسازی محلی برای تهیه غذا و سرو آن دارید، به وسیله کانتر میتوانید آن‌ها را با هم ترکیب نموده و برترین استفاده را از دکوراسیون داخلی منزل کوچک خود داشته باشید.

مزیت دیگر اپن آشپزخانه این است که چنانچه در ورودی آشپزخانه قرار بگیرد فضا را دو نبش می‌کند یعنی رفت و آمد را به آشپزخانه آسان میکند. البته در خانه‌های قدیمی و بزرگ سبک جزیره‌ای نیز انجام می‌شد که میز ناهارخوری یا میز پخت و پز در نقطه مرکزی آشپزخانه چیدمان می‌شد، ولی این روش مرسوم نیست.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

تنوع و زیبایی کانتر‌ها یکی از مزایای دیگر اپن آشپزخانه ایست که رنگ و روح تازه‌ای به دکور شما میدهد. شما میتوانید از انواع رنگ‌های تیره و روشن برای آن استفاده کنید و حس طراوت و زندگی را در محیط زندگیتان جاری سازید. مطمئن باشید که رنگ‌های جسورانه در طراحی شما بیشتر به چشم آید و همه متوجه این تغییر دکوراسیون شما در منزل میشوند. همینطور شما برای این که تضاد جالبی را در فضای آشپزخانه تان بسازید، میتوانید با استفاده از رنگ و مواد مختلف کانتر نسبت به کفپوش، اقدام کنید.

معایب اپن آشپزخانه و راهکار آن

اپن آشپرخانه در کنار مزایایی که دارد از بعضی معایب نیز بهره‌مند است. یکی از آن‌ها اینست که بوی طبخ غذا در منزل پخش میشود که احیانا آزار دهنده است و یا به عنوان نمونه میتوان از شنیده شدن صدای کار کردن با لوازم آشپزخانه برای شخصی که در پذیرایی مشغول دیدن تلویزیون است نیز نام برد.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

در طراحی جدید اپن آشپزخانه توجه کنید که در کنار استفاده از مزایای این نوع طراحی، از بعضی معایب مذکور نیز تا حد ممکن جلوگیری شود. به عنوان نمونه در بعضی طرح‌ها از شیشه بین آشپزخانه و پذیرایی استفاده شده است. در این طراحی هم چنان، نورگیری و اتصال بین فضا‌ها برقرار است، ولی در کنار آن، مزیت دیگری دارد که از شنیدن صدا‌های تولید شده در آشپزخانه برای شخصی که در پذیرایی در حال استراحت و یا کتاب خواندن است جلوگیری می‌شود.

در این چنین آشپزخانه‌هایی که گرم کردن یک فضای باز نیازمند صرف انرژی بیشتریست، مصرف انرژی اکثراً بیشتر است. از طرفی آشپزخانه شما همیشه در دید است و نامرتب و کثیف بودن آن روی نمای پذیرایی خانه شما نیز تأثیر منفی میگذارد، ولی در صورتیکه از طراحی بسته استفاده شود، هرچه که در آشپزخانه باشد به آسانی از سایر بخش‌های خانه قابل دیدن نیست. بعبارتی این نوع آشپزخانه ها، بگونه‌ای طراحی شده اند که از سمت سالن پذیرایی دید دارند یعنی اگر مهمانی بخواهد در سالن بنشیند درست روبه روی آشپزخانه و در مقابل خانم خانه قرار خواهد گرفت. مسلما این وضعیت برای یک کدبانوی اصیل ایرانی سخت و طاقت فرسا خواهد بود. معمولا اکثر خانم‌ها هنگامی که در خانه مهمانی دارند دوست دارند بی آن که در معرض دید مهمان باشند کار‌های خود را انجام داده و از نگاه دیگران ایمن و محفوظ بمانند.

آشنایی با انواع مدل اپن آشپزخانه

منبع: سرپوش

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر