طلاق خلع چیست؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۰۶۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: 2021 January 09    -    ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
طلاق به معنای انحلال عقد نکاح دائم است که بعد از اجرای صیغه طلاق صورت میگیرد و از آن پس ارتباط زوجیت بین زن و شوهر منقطع می‌شود، ولی باتوجه به نوع طلاق، آثار حاصله از آن‌ها متفاوت خواهد بود. طبق ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی، «طلاق خلع آن است که زن به علت کراهتی که از شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به او می‌دهد، طلاق بگیرد.

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع چیست؟«تابناک با تو» - طلاق به معنای انحلال عقد نکاح دائم است که بعد از اجرای صیغه طلاق صورت میگیرد و از آن پس ارتباط زوجیت بین زن و شوهر منقطع می‌شود، ولی باتوجه به نوع طلاق، آثار حاصله از آن‌ها متفاوت خواهد بود. طبق ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی، «طلاق خلع آن است که زن به علت کراهتی که از شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به او می‌دهد، طلاق بگیرد؛ اعم از این که مال مزبور عین مهر یا هم اندازه آن یا بیشتر یا کم‌تر از مهر باشد.»

به بیانی روشن تر، طلاق خلع آن است که زن به هر دلیلی نخواهد با شوهرش به زندگی ادامه دهد و شوهر هم مایل به طلاق دادن وی نباشد، ولی زن برای راضی کردن او به طلاق، مقداری مال به وی بدهد تا راضی شود او را طلاق دهد.

طلاق خلع چیست؟

ارکان طلاق خلع

صیغه طلاق خلع چگونه است؟

طلاق برای اینکه ایقاع است، موافقت و رضایت زن درآن نیازی نیست، ولی درصورتی که طلاق به صورت خلع باشد، شبیه عقد دارای طرفین بوده و توافق دو اراده که یکی ایجاب و دیگری قبول است محقق می‌گردد. ولی باز هم ماهیت آن ایقاع میباشد و این توافق طلاق را تبدیل به عقد نمی‌کند.

صیغه طلاق به اینصورت است که مرد به زن می‌گوید:زَوْجَتِی فلانه (اسم زن) خَلَعْتُها عَلی ما بَذَلَتْ و هی طالق یعنی طبق آنچه که بخشش شده زنم را طلاق دادم و وی ازاد است.

ارکان طلاق خلع

طلاق خلع مبتنی بر دو رکن است:

الف. تنفر و کراهت داشتن زوجه نسبت به زوج خویش، بگونه‌ای که ماندگاری زندگی را برای او یا هر دو مشکل ساخته است و منجر به نافرمانی، معصیت و بی توجهی به تکالیف شرعی و قانونی و نیز احساسات و عواطف انسانی می‌شود.

ب. دادن مالی از طرف زن به مرد در مقابل انجام طلاق، تا او را از زوجیت آزاد سازد؛ بگونه‌ای که (زوج) در طول عده حق بازگشت نداشته باشد.

منظور از فدیه در طلاق خلع چیست؟

فدیه یا فداء آن مالی است که در طلاق خلع، زن به مرد می‌دهد برای ثابت کردن شدت کراهت و نفرت خود از مرد.

پرداخت عوض، شرط تحقق طلاق خلع

در قانون مدنی ایران هم طلاق خلع به همین نحو تعریف شده است، ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی مقرر می‌دارد: «طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد، طلاق بگیرد؛ اعم از این که مال مزبور عین مهر یا هم اندازه آن یا بیشتر یا کم‌تر از مهر باشد.» بنابراین بطور مسلم برای تحقق طلاق خلع، زوجه باید عوض را پرداخت کند و نیز باید تنفر و کراهت وجود داشته باشد.

طلاق خلع چیست؟

شرایط طلاق خلع

نکات حقوقی فدیه:

مقدار این فدیه مقدار دقیق و مشخصی نداشته و به توافق دو طرف بستگی دارد و امکان دارد سه حالت باشد:

الف) بیش از مهریه

ب) مساوی مهریه

ج) کم‌تر از مهریه

فدیه میتواند که عین، دین و یا منفعت باشد.

باید این نکته را هم در نظر داشت که نفقه‌ای را که بر عهده شوهر است و یا شیرب‌های فرزندان در مدت تعیین شده را بعنوان فدیه میتوان قرار داد.

باید این نکته را هم در نظر قرار داد که تنها مال میتواند بخشش شود و برای این که مال ذکر شده، در مقابل طلاقی است که مرد بدان رضایت می‌دهد، باید که حتماً قابلیت مالکیت داشته باشد و در غیر اینصورت، چنین چیزی مقدور نیست.

به عبارت دیگر، هر چیزی که میتواند بعنوان مهریه در نکاح قرار گیرد و مالیت داشته باشد و قابلیت مالکیت را داشته باشد، میتواند بعنوان فدیه در طلاق هم مورد بخشش قرار گیرد.

فدیه باید مشخص باشد و نمی‌توان شیءی مجهول و یا مردد را بخشش نمود و راهی که برای مشخص نمودن آن استفاده می‌شود دقیقاً همانند مهریه است.

فدیه میتواند که عین مهر یا مال دیگری هم باشد، حال اعم از این که این مال خارجی باشد و یا فی الذمه شوهر باشد.

طلاق خلع چیست؟

فدیه در طلاق خلع

شرایط طلاق خلع

- در این طلاق تا هنگامی که زن مال بخشیده به شوهر خویش را مطالبه نکند، شوهر نمی‌تواند به وی بازگشت نماید.

- مرد نباید زن خویش را مجبور به انجام طلاق خلع کند.

- باید صیغه طلاق خلع خوانده شود، به اینصورت که به عنوان مثال مرد به زن خود بگوید: «…خالعتک»؛ یعنی … تو را طلاق خلع دادم.

- زن باید بلافاصله قبول را بگوید.

- در طلاق خلع باید رنجش و بی میلی تنها از سوی زن باشد و چنانچه بی‌میلی هر دو طرف باشد، به آن طلاق مبارات گویند، نه خلع.

- صیغه و لفظ خلع را باید دو مرد عادل بالغ بشنوند.

پشیمانی پس از بذل فدیه در طلاق خلع

رجوع کردن از بذل و بخشش، عمل حقوقی از یک طرف میباشد و این مسئله از سوی زن صورت می‌پذیرد، ولی شرایطی را دارا می‌باشد. در ایام عده زن میتواند از بذل فدیه رجوع کند، ولی باید زوج از این مسئله اطلاع داشته باشد و الا باطل می‌باشد.

منبع: بیتوته

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
3
4
این که چیز جدیدی نیست قبلا هم زنها مهریه خود را می بخشیدند و طلاق می گرفتند ( عبارت قدیمی مهرم حلال جانم آزاد ) که بعد از انقلاب این نوع طلاق هم ممنوع شد
مریخ
|
United States
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
0
1
صیغه مدل دینی ازدواج سفید است که عقد دائم در کار نیست و تبعات جدایی در ان بسیار کمتر از عقد دائم است
شهاب شوهانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
0
اولا طلاق بردو نوع است یکی رجعی است .. که زوج میتواند همسرش را تا قبل از انقضای عده و حتی بعد از عده میتواد برگرداند و طلاق دیگری خلع یا خلعی که ای ن طلاق چند نوع است که یکی ازنها که دربالا ذکر شده است احیانا تنفر از طرف زوجه یا همان زن است که در دادن مالی ویا بخشیدن مهر خود شوهررا راضی به جدایی خواهد کرد و احیانا تنفر از طرف مرد است که زوج با دادن مهر وحقوق ایام زوجیت وی را طلاق دهد و احیانا تنفر از هردو طرف یعنی هم مرد ئهم از طرف زن باشد ----
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر