چند اتفاق عجیب که آدم‌های زودباور رقم زدند
کد خبر: ۲۰۰۴۷۹
تاریخ انتشار: 2021 January 10    -    ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳
هرچند برخی مردم تمایل دارند با عقل سلیم رفتار کنند، در مواردی ساده می‌شوند یا غیر منتظره عمل می‌کنند. ما می‌بینیم بسیاری از افراد به راحتی فریب می‌خورند و این حوادث به وفور مشاهده می‌شود که در آن هر شخصی که آگاهی صحیح و کافی نداشته باشد یا به دنبال راه حل آسان برای مشکلات خود باشد، ممکن است دچار زودباوری شود.

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کند

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کنداختصاصی «تابناک با تو»؛ هرچند برخی مردم تمایل دارند با عقل سلیم رفتار کنند، در مواردی ساده می‌شوند یا غیر منتظره عمل می‌کنند. ما می‌بینیم بسیاری از افراد به راحتی فریب می‌خورند و این حوادث به وفور مشاهده می‌شود که در آن هر شخصی که آگاهی صحیح و کافی نداشته باشد یا به دنبال راه حل آسان برای مشکلات خود باشد، ممکن است دچار زودباوری شود. در این گزارش چند مورد از آنها را بخوانید.

 

جنون لاله؛ گلی که نشانه ثروت و جایگاه اجتماعی بود

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کند

«جنون لاله» همانطور که اغلب به آن اشاره می شود،  دوره ای از دوران طلایی هلند بود که به عنوان اولین حباب سوداگری یا حباب اقتصادی ثبت شده در تاریخ در نظر گرفته شد. گل لاله اولین بار در سال 1554 در وین از سوی امپراتوری عثمانی معرفی شد، به سرعت در شهرهای آگسبورگ ، آنتورپ و آمستردام گسترش یافت. رنگ گلبرگ های متراکم و اشباع شده لاله تا آن زمان در اروپا بسیار نادر بود و به عنوان نمادی از وضعیت و جایگاه بالای اجتماعی تبدیل شد، و همزمان با ظهور ثروتمندان تجاری در هلند بود. لاله به یک کالای لوکس و و نشانه ثروت و تجمل تبدیل شد و در طول قرن هفدهم بازار لاله ها به یکی از برجسته ترین بازارها تبدیل شد. شوق لاله ها در زمستان 1636-1637 به اوج خود رسید و در فوریه 1637 ، قیمت ها به طرز چشمگیری و ناگهانی کاهش یافت.

 

مردم انگلیس درخت اسپاگتی کاشتند!

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کند

در سال 1957، هنگامی که بی بی سی گزارش خبری دروغی را به مناسبت (دروغ آوریل) درباره نحوه پرورش اسپاگتی پخش کرد، صدها بیننده تماس گرفتند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند و بپرسند که چگونه میتوان درخت ماکارونی را در خانه پرورش داد. این شبکه تلویزیونی برای باور پذیر کردن دروغش یک خانواده را در جنوب سوئیس نشان داد که توانسته بودند محصولات اسپاگتی را به طور موفقیت‌آمیزی درو کنند. بعد از این برنامه صدها نفر با شبکه مورد نظر تماس گرفتند تا راه و چاه کاشت اسپاگتی رو کشف کنند.

 

کشتن گنجشک‌ها ایده‌ای وحشتناک 

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کند

در سال ۱۹۵۸، رئیس جمهور چین کارزاری را آغاز کرد که چینی‌ها را به کشتن میلیون‌ها پرنده (گنجشک) ترغیب می‌کرد رئیس جمهور چین میگفت گنجشک‌ها آفت اند، مردم هم تا میتوانستند گنجشک‌ها را کشتند؛ بنابراین تا سال ۱۹۶۰، تعداد ملخ‌ها و سایر حشرات زیاد شد، و این امر منجر به ویرانی زمین‌های کشاورزی و قحطی بزرگ چین شد و ۲۰ میلیون نفر چینی بر اثر این قحطی جان سپردند. «مائو تسه تونگ» رئیس جمهور وقت چین به عنوان کارزاری اقتصادی کمپین «چهار آفت» را به راه انداخت؛ که شامل مالاریا، جوندگان مسبب طاعون، مگس و گنجشک‌هایی که بذر و غلات میخوردند بود.


شهروندان برای ترساندن دائمی پرندگان گلدانها، سینی‌ها یا طبل‌ها را می‌زدند تاگنجشک‌ها فرصت استراحت نداشته باشند. در نتیجه، بسیاری از پرندگان خسته شدند و مردند. مردم همچنین لانه‌ها، تخم‌ها و جوجه‌های پرندگان را از بین بردند، حتی برخی در هر فرصتی شکار و شلیک به پرندگان را فراموش نمیکردند.


شاید باورتان نشود، اما بسیاری از پرندگان به سفارت لهستان جایی که چینی‌ها اجازه ورود نداشتند پناه بردند، بنابراین چینی‌ها ساختمان سفارت لهستان را محاصره کردند. پس از دو روز ضربه زدن مداوم بر طبلها، تعداد زیادی از پرندگان مردند که لهستانی‌ها برای برداشتن آن‌ها از چوب استفاده کردند. به گزارش رادیو پکن، فقط در پکن بیش از سه میلیون پرنده کشته شد. با این نوع تفکر توازن محیط زیست به هم خورد و پکن دچار قحطی بزرگی شد. دلیل واضح بود گنجشک‌ها آفات‌هایی بدتر از خودشان را میخوردند. اما خیلی طول کشید تا چینی‌ها همین موضوع به ظاهر ساده را بفهمند.

مردم به خاطر تخفیف کارمند فروشگاه را زیر  پا لِه کردند

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کند

در سال ۲۰۰۸ میلادی در روز جمعه سیاه، مردمی که پشت در فروشگاه وال‌مارت تجمع کرده بودند با شکستن در فروشگاه کارمند سیاهپوست را زیر پاهیشان له کردند حتی پلیس‌هایی را که برای نجات جان او آمده بودند هم از حمله جمعیت در امان نبودند و زخمی شدند.

در لانگ‌آیلند نیویورک ساعت پنج صبح مردم پشت در فروشگاه وال‌مارت جمع شده بودند تا به محض باز شدن در به سمت اجناس تخفیف خورده هجوم ببرند. آن‌ها به محض باز شدن فروشگاه «پادگمیتای دامور» فروشنده ۳۴ ساله را به زمین انداختند و بدون توجه از روی او عبور کردند.

با پیش بینی ازدحام جمعیت، برخی از کارمندان والمارت در لانگ آیلند، نیویورک، ساعت ۵ صبح با باز شدن فروشگاه، یک زنجیره انسانی تشکیل دادند. با این حال، این نتوانست جلوی جمعیت را بگیرد. به زودی جوان ۳۴ ساله «پادگمیتای دامور» سرنگون شد و جمعیت شروع به عبور از بالای وی کردند، و حتی شروع به پریدن از روی موانع و خرد کردن در‌ها کردند. همکاران دامور برای دور زدن مردم و محافظت از وی مجبور به جنگیدن بودند، اما او قبلاً در وضعیت خطرناکی به سر می‌برد. پزشکان سعی کردند او را نجات دهند، اما او در ساعت ۶:۰۳ صبح درگذشت؛ و هنگامی که پلیس و کارمندان سعی کردند به جمعیت بگویند که آنجا را باید ترک کنند، زیرا کارمندی فوت کرده است، برخی از مردم فریاد زدند: «ما از صبح جمعه منتظر هستیم!» و به خرید ادامه دادند. تعداد کمی از افراد دیگر از جمله یک زن هشت ماهه باردار نیز زخمی شدند.

ترس عجیب مردم از سال 2000 میلادی و پایان دنیا

اتفاقاتی که نشان می‌دهد حماقت هم سرایت می‌کند

در هراس سال ۲۰۰۰، بسیاری از گروه‌ها و افراد بر این باور بودند که پایان جهان فرا رسیده است، آن‌ها در جستجوی وسایل و استراتژی‌های زنده ماندن بودند و حتی بعضی مواد غذایی و ضروریات مورد نیاز برای زنده ماندن در این دوره دشوار را تهیه میکردند.

در حالی که دولت و شرکت‌های وابسته به رایانه در تلاش بودند تا مشکل هزاره را که به نام مشکل Y۲K یا خطای هزاره شناخته میشد حل کنند، بسیاری از سازمان‌های ارتدوکس، شیفتگان زندگی دنیا، فرقه‌ها و انجمن‌ها و نظریه پردازان توطئه برای پیشبرد منافع خود از ترس ۲۰۰۰ بهره‌ها بردند. به گزارش نیویورک تایمز، کشیشی به نام «جری فالول» ادعا کرد که مسئله هزاره تأیید پیشگویی کلیسا است و به مردم توصیه کرد مواد غذایی و اسلحه ذخیره کنند. برخی نیز راهنمای بقا، مولد برق و چاپ کتابچه‌های پیشگویی و سایر کالا‌ها درآمد کسب می‌کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر