معمای عجیب مرگ گرگ مومیایی شده +عکس
کد خبر: ۱۹۹۶۴۳
تاریخ انتشار: 2020 December 27    -    ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
باستان شناسان در جریان تحقیقات خود یک توله گرگ مومیایی شده کشف کردند که گفته می‌شود متعلق به ۵۷ هزار سال پیش است.

باستان شناسان در جریان تحقیقات خود یک توله گرگ مومیایی شده کشف کردند که گفته می‌شود متعلق به ۵۷ هزار سال پیش است.

معمای عجیب مرگ گرگ مومیایی شده +عکس

 محققان موفق به کشف یه توله گرگ مومیایی شدند که گفته می‌شود متعلق به ۵۷ هزار سال پیش و دوران یخبندان کاناداست. این گونه یافت شده، اطلاعات زیادی در مورد زندگی خود و بوم شناسی گونه‌ها در اختیار دانشمندان قرار داده است.

این توله گرگ مومیایی شده، به دنبال آب شدن برف‌های کانادا در سال ۲۰۱۶ توسط یک معدنچی پیدا شده و سپس برای تجزیه و تحلیل به جولی میچن در دانشگاه دس موینز، آیووا و تیمش تحویل داده شد. دمای انجماد می‌تواند اندام و بافت یک حیوان مرده را حفظ کرده و آن را مومیایی کند.

میچن می‌گوید: من پیش از این مومیایی که تا این اندازه خوب حفظ شده باشد ندیده بودم. وقتی از من خواستند که روی آن کار کنم بسیار هیجان زده شدم. پوست، اندام‌ها و استخوان‌های مومیایی همه به خوبی حفظ شده‌اند.

محققان دریافتند که توله گرگ ماده بوده و وزن آن کمتر از ۷۰۰ گرم است. آن‌ها تخمین می‌زنند او وقتی هفت هفته داشته، جان خود را از دست داده است، در همان سنی که گرگ‌های امروزی از مادر خود مستقل می‌شوند.

محققان با استفاده از آنالیز DNA و تاریخ گذاری کربن مشخص کردند که این توله حدود ۵۷ هزار سال پیش، در آخرین دوره یخبندان، زمانی که صفحات یخی قطبی و کوهستانی در سراسر زمین گسترده بود، زندگی کرده است.

میچن می‌گوید گرگ‌ها در این دوره معمولاً گاو مشک و پستان گاو می‌خورند، اما وقتی محققان رژیم غذایی او را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، دریافتند که این توله بیشتر از ماهی، از جمله ماهی سالمون تغذیه کرده است.

این نشان می‌دهد توله سگ و مادرش در طول زندگی کوتاه خود در رودخانه‌ها شکار می‌کردند، رفتاری که هنوز در فصل تابستان در گرگ‌های امروزی آن منطقه دیده می‌شود.

این تیم دریافت که ژنوم این توله گرگ با یک گونه باستانی ارتباط دارد که گمان می‌رود جد مشترک همه گرگ‌های خاکستری مدرن (Canis lupus) باشد.

لیزا لوگ از دانشگاه کمبریج می‌گوید: به نظر می‌رسد گرگ‌هایی از این گونه توله گرگ در جهان جایگزین اکثر جمعیت محلی گرگ‌ها در اوراسیا و قاره آمریکا شده‌اند.

چگونگی مرگ این توله گرگ در سن جوانی نیز یک معماست.

میچن می‌گوید: هیچ مدرکی وجود ندارد که او از گرسنگی مرده باشد و هیچ صدمه جسمی به بدن او وارد نشده است. به نظر می‌رسد این توله گرگ هنگام فرار در حفره‌ای افتاده و در آن محصور شده است.

به گفته میچن اگرچه کشفیات مومیایی‌هایی از این دست منابع بسیار خوبی برای مطالعه گذشته است اما چنین یافته‌هایی فقط به این دلیل امکان پذیر است که با گرم شدن جهان، یخبندان دائمی ذوب شود.

او می‌گوید: این یک شمشیر دو لبه است، شما همزمان هم هیجان زده و هم وحشت زده‌اید.

باشگاه خبرنگاران جوان

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار