مهریه بالای ۱۱۰سکه گرفتنی است
bato-adv
کد خبر: ۱۹۳۶۰۰
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: 2020 October 20    -    ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: برخلاف تصور عموم، مهریه بالای ۱۱۰ سکه هم قابل وصول است.

حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: برخلاف تصور عموم، مهریه بالای ۱۱۰ سکه هم قابل وصول است.

زینب طاهری روز سه شنبه نداشتن اطلاعات حقوقی را ریشه بسیاری از مشکلات قضایی به ویژه حجم بالای پرونده‌ها دانست و اظهار کرد: امروز دادگستری با حجم عظیمی از پرونده‌ها روبه‌روست و اگر به طور گسترده به عموم مردم آموزش حقوقی داده شود، بطور قطع با کاهش پرونده‌های قضایی همراه خواهد بود.

این حقوقدان و وکیل دادگستری، افزایش اطلاعات حقوقی مردم در خصوص مهریه و انجام معاملات با سند عادی را مهم خواند و گفت: از نکات حقوقی مهم راجع به مهریه آن است که برخلاف تصور عموم جامعه، مهریه بالای ۱۱۰ سکه با معرفی و توقیف اموال نظیر ملک، دارایی، حساب بانکی، حقوق دریافتی ماهانه و ... قابل وصول است. همچنین مهریه پس از فوت زن، توسط ورثه و پس از فوت شوهر، توسط زن از اموال باقیمانده شوهر قابل وصول است.

طاهری تأکید کرد: به یاد داشته باشیم بذل و بخشش مهریه با دست نوشته عادی به راحتی قابل اثبات نیست و این کار لازم است در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بعد از عقد نکاح نمی‌توان مهریه را افزایش داد و افزایش ثانوی مهریه مورد استناد نیست؛ به این معنا که بعد از وقوع عقد و ثبت مهریه، طرفین تصمیم به افزایش مهریه می‌گیرند و حتی اقرارنامه‌ای تنظیم و توضیحاتی اضافه می‌شود. این شرایط جدید نمی‌تواند به عنوان مهریه اصلی تلقی شود و در واقع افزایش بعدی یک تعهد است که عنوان و امتیازات مهریه را ندارد.

وی بیان کرد: مهریه اصلی همان است که هنگام جاری شدن صیغه نکاح اعلام می‌شود. بنابراین خانواده‌ها هنگام مراجعه به محضر گاهی مهریه‌ای مغایر با آنچه شفاهی توافق کرده‌اند درج می کنند. این اظهار در محضر، مستند خواهد بود و دادگاه به توافق قبلی که رسمی نبوده، توجه ندارد.

این حقوقدان و وکیل دادگستری همچنین درباره انجام معاملات به صورت قولنامه گفت: اسناد و دست‌نوشته‌های عادی قابل‌انکار و تردید هستند بنابراین برای انجام معاملات و تنظیم سند، در مرحله اثبات اصالت، بسیار خطا پذیرند.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از این گونه نوشته‌ها، جعل می‌شود، اثبات اصالت نوشته عادی توسط کارشناسان بسیار مشکل است. لازم است افراد از دست نوشته اجتناب کنند و جایی که دسترسی به دفاتر اسناد رسمی نباشد، در تنظیم سند عادی حتما دونفر شاهد بگیرند.

طاهری ادامه داد: وقتی دست‌نوشته یا سند عادی به دادگاه ارائه شود، دادگاه آن را به کارشناس ارجاع می‌دهد تا اصالت آن بررسی شود. اگر احراز اصالت دست نوشته صورت نگیرد، سند جعلی محسوب می‌شود و در صورت شکایت فرد ذینفع، پرونده جزایی دیگری با عنوان «جعل» و «استفاده از سند مجعول» قابل طرح خواهد بود که مجازات هرکدام از آنها حداقل ۶ ماه حبس است.

وی تأکید کرد: با این ملاحظات نه تنها حقوق مالی موجود به واسطه دست نوشته تامین نمی‌شود بلکه جنبه کیفری دیگری نیز متوجه فرد ارائه کننده خواهد بود.

ایرنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
2
12
مهریه به این شکل بزرگترین ظلم در حق مرد است
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
8
اگر مردی همسری اختیار کند و مهریه همسرش ۵۰۰ سکه طلا باشد یعنی تا اخر عمر باید کنار بزرگترین طلبکازندگیش سر بر بالین بگذارد ممکن است خانم هرگز طلبش را درخواست نکند اما اگر روزی خدایی ناکرده خشمگین شود فقط خداوند میتواند مرد را نجات دهد
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
خوب چرا باید خشمگین بشه؟ باهاش درست برخورد کن اون زندگیش رو به پای خودت میریزه. و اینکه فقط مهریه تنها دارایی زن هست.
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
7
یکی از دلایل ازدواج نکردن پسرها همین مهریه است . انگار داری سند حکم زندان و بدبختی خودتو امضا می کنی . اصلا بگو ده تا سکه، چقدر میشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
2
7
دیه ارزانتر در میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
0
3
میخوای یه عمر برس واسه زنت حمالی کنی، تازه خسته از سر کار بیای بی محلی بیینی، غر خانم رو گوش کنی، بعد مهریه(باج) هم بدی؟ چه کاریه خوب.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
0
2
تا صیغه اسلامی هست و هنگام عدم رضایت میشه جدا شد چرا آدم ازدواج کنه و درگیر دادگاه و مهریه بشه، به زور بخواد کنار یکی که دوستش نداره زندگی کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
0
2
کار یاد خانم ها میدید؟ مهریه یعنی جریمه ازدواج. تاوان ازدواج جریمه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر