Tabnakbato | تابناک باتو

طراح آرم جمهوری اسلامی کیست؟

طراح آرم جمهوری اسلامی کیست؟

یک اظهارنظر در دیدار خصوصی: «من که اصلا این‌کاره نبودم. این طرح را باید گرافیست‌های بزرگ می‌کشیدند. کار من نیست. این کاری خدایی است، به من ربطی ندارد. این است که دوست ندارم خودم را سنجاق کنم. افراد فانی را به مسائل باقی متصل نکنید.»
مردم در سال ۲۰۱۷ چه چیزهایی را در گوگل جستجو کرده‌اند؟
مهم‌تر از آن متوجه خواسته‌ها و کنجکاوی‌هایی می‌شدیم که در بطن جامعه وجود دارند، اما رسما انکار می‌شوند. هیچ توطئه‌ای در قسمت پیشنهادات جستجوی گوگل که بر مبنای همان عبارات جستجوشده توسط کاربران تنظیم می‌شود، وجود ندارد. برای مثال اگر شما چگونه، روش …، چرا .. را تایپ کنید، به جستجوهایی می‌رسید که نمایانگر سرخوردگی‌ها، آشفتگی‌ها و کنجکاوی‌های مردم است.
تغییرات چهره انسان از صبح تا شب
عکاسی به نام «باربارا ایوینز» با عکس گرفتن از چهره افراد غریبه ای که در خیابان آنها را می بینید، پروژه هنری جالبی با عنوان «در گوشه خیابان من» را آغاز نمود که پنج سال ادامه داشت. بر اساس این طرح، وی هفت سال پیش تصمیم می گیرد که از صورت افرادی که هر روز در طول مسیر خود با آنها مواجه می شود، عکاسی نماید.
با «روستای کندو عسلی» آشنا شوید
روستای کندوان یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبا و منحصربه‌فرد استان آذربایجان شرقی به شمار می‌رود که عمده شهرت خود را مرهون خانه‌هایی است که به شکل کندوی عسل در دل صخره‌های سنگی کنده شده‌اند. از نکته‌های جالب توجه در مورد این معجزه طبیعی این است که روستای کندوان در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌ سهند و سایر کوه‌های آتشفشانی منطقه طی هزاران سال در یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان به وجود آمده است.
اپلیکیشنی که خاطرات دوربین‌های قدیمی را زنده می‌کند
ولی در چند دهه پیش، عکاسی یک مهارت همراه با حساسیت و دقت بالا بود. یک حلقه ۲۴ تایی عکس داشتید و باید تمام مهارت و توان خود را می‌گذاشتید که بهترین عکس را ثبت کنید چون بازگشتی در کار نبود. موقعیت از دست می‌رفت، حلقه عکس تمام می‌شد و زمانی می‌توانستید عکس‌ها را تماشا کنید که چندین روز گذشته است.
خرس قطبی گرسنه جهان را غمزده کرد+ویدیو
عکس و ویدئوی مرگ این خرس قطبی دچار سوء تغذیه شدید این روزها در شبکه‌های اجتماعی بسیار دست به دست می‌شود. عکس شاخص این نوشته توسط عکاسی به نام کریستینا میترمییر گرفته شده. پاول در مورد لحظه ای که این خرس قطبی را در موطن اش در این فلاکت می دید گفت: «تیم همراهم از سازمان حفاطت محیط زیست میراث دریایی در آن زمان اشک می ریختند و از این خرس قطبی در حال مرگ تصویربرداری می کردیم.»
دانشجویی که متلک‌ها را روی پیاده‌رو می‌نویسد
سوفی از سال ۲۰۱۶ این کار را شروع کرده، متلک‌هایی را که می‌شنود، روی پیاده‌روها می‌نویسد، از آنها عکس می‌گیرد و در اینستاگرام پست می‌کند. او تا کنون ۱۰۲ عکس پست کرده و بیش از ۵ هزار تن او را در اینستاگرام دنبال می‌کنند.
زن آرژانتینی پس از ۴۰ سال بستگانش را پیدا کرد
کمپینی به نام «مادربزرگ‌های پلازا دی مایو» که یک سازمان حقوق بشری است، موفق شده به این زن آرژانتینی برای پیدا کردن بستگانش کمک کند. آدریانا یکصد و بیست و ششمین فردی است که به کمک این کمپین موفق می‌شود به بستگانش برسد؛ اما سرانجام او تلفنی دریافت کرد که به او گفته شده اطلاعاتی دارند که می‌خواهند شخصا به او بدهند.
مقایسه ای جالب میان هلند و  مازندران
در برابر سرزمین «پست و هموار» و ساختگی و کم چشم انداز دار نیدرلانت، مازندران کهن از گوناگونی خیره کننده ی توپوگرافیک برخوردار است؛ تا کنون صعود و فرود از 5671 متری، تا 27_ متری را تجربه کرده اید؟ از دماوند 7 امین آتشفشان شهره در جهان تا میانکاله رو به پایین فرود داشته اید؟ دله کوه، کوه سنگی، کوه سفید، سیالان، تخت سلیمان،شور، کلارآباد و سیاهسنگ را چطور؟!
چه بر سر دانشجویان در سال 1332 آمد؟
روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.
ساخت نمازخانه در فرودگاه ژاپن برای مسلمانان
افزایش سرمایه گذاران و توریست های مسلمان در ژاپن، مقامات این کشور را بر آن داشته است تا شرایط مناسب تری را برای مسلمانان در این کشور به وجود بیاورند. از جمله این اقدامات می توان ساخت نمازخانه در فرودگاه ها و همچنین تهیه غذای حلال برای مسلمانان اشاره کرد.
باورهای عجیب دوره قاجار درباره سعادتمندی دختران
سعادتمندترین دختران آنهایی بودن كه در خانه شوهر به بلوغ می رسیدند، زیرا تصور می شد كه بدین گونه آنان از وسوسه های نفسانی بیشتر در امان خواهند ماند. به خاطر همین باورها بود كه در عصر قاجار بسیاری از ازدواجها در سنین قبل از بلوغ دختران انجام می شد. دختران و پسران تقریباً هیچ گونه اختیاری در برگزیدن همسر آینده خود نداشتند و حتی اغلب هنگامی كه هنوز در گهواره بودند،...
اپلیکیشن‌های هیچ کاره ای که ده‌ها هزار بار دانلود می‌شوند!
این برنامه به معنای کامل هیچ‌کاری نمی‌کند. روی گوشی‌تان نصب و اجرا می‌کنید ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در اینترنت کلی درباره‌اش مطلب نوشتند و حتا مطالبی با این عنوان یافت می‌شود: «۶ دلیل برای نصب اپلیکیشن Nothing». یکی دیگر از کاربران این برنامه نوشته است: «این به تنهایی بزرگ‌ترین برنامه در جهان است. چون غم و اندوه و تنهایی مرا از بین می‌برد.»
نخستین پیامک جهان را چه کسی ارسال کرد؟
پیامک ۲۵ ساله شد؛
کارت‌پستال و پیام‌های تلکس سرمشق ساخت پیامک بودند. هنگامی که تکنیسین‌ها به محتوای کارپستال‌ها نگاه کردند متوجه شدند بیشتر آن‌ها زیر ۱۶۰ کاراکتر دارند. بنابراین همین استاندارد را برای ارسال پیامک نیز به کار بردند؛ هر چند امروزه می‌توان پیامک‌هایی طولانی‌تر نیز ارسال و دریافت کرد.
مشکل حل نشدنی «فنلاند»
آنجا بهشت دموکراسی است. فقط باید خودتان را برای یک مشکل بزرگ و بزرگترین مشکل کشور هایی چونان فنلاند، نروژ، سوئد و دانمارک آماده کنید، مشکلی «لاینحل» و آن هم این است که، فنلاند اساسا «مشکلی» ندارد. به گمانتان حوصله من و شما در«جغرافیای صلح» آن جا سر نمی رود؟
داستان های ترسناک از مکان هایی واقعی در جهان
این 5 داستان ترسناک برگرفته شده از کتاب مکانهای فراطبیعی اثر سازمان نشنال جغرافی است که به بیش از 240 مکان ترسناک و فراطبیعی در سراسر جهان اشاره می‌کند. بخشهایی از کتاب به داستانهایی ترسناک در مورد خون آشام‌ها و جادوگری و جادوی سیاه اختصاص داده شده است.
خبرهای تازه