Tabnakbato | تابناک باتو

پرونده رخدادِ گذرگاهِ دیِتلُف روسیه دوباره گشوده شد

پرونده رخدادِ گذرگاهِ دیِتلُف روسیه دوباره گشوده شد

رخدادِ گذرگاهِ دیِتلُف رخدادی بود که منجر به مرگِ ۹ کوهنورد در کوه‌های شمالیِ اورال در شبِ دومِ فوریه ۱۹۵۹ شد. از آن زمان و پس ازین رخداد، گذرگاهی که در آن، حادثه رخ داده است با نامِ رهبرِ این گروه ایگور دیتلوف نامیده شد. چگونگیِ این رخداد جزوِ اسرار و مرگ های حل‌نشده است.
موجودات عجیبی که انگار به جهان دیگری تعلّق دارند
موجودات عجیبی که انگار به جهان دیگری تعلّق دارند. انسانها پس از سالیان طولانی کشف و پژوهیدن، هنوز نتوانسته اند همه موجودات و مناطق موجود روی زمین را به عدد بیان کنند. شاید یکی از این موضوعات شگفت انگیز حیوانات و موجودات زنده باشند.
هدفون های بدون نویز برتر در سال ۲۰۱۹
غالب سایت‌ها از هدفون QC35 II به عنوان بهترین هدفون نویز کنسلینگ دنیا نام می‌برند. ترکیب فناوری خوب ANC با صدای پخش بسیار عالی و زنده این هدفون در کنار کاربری و استفاده راحت و اصتال پایدار باعث شده بهترین گزینه برای خرید یک هدفون باشد. این هدفون از طریق بلوتوث متصل شده ولی قابلیت اتصال از طریق کابل را هم دارد.
سالم ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی
جزیره کوچک دورافتاده ای در شمال اقیانوس اطلس است، با این حال مردم ایسلند از کیفیّت فوق العاده سطح زندگی برخوردارند. سیستم بهداشتی و رژیم غذایی آنها به سبک اسکاندیناوی است که بالاترین میزان شاخصه های سلامتی را به نام خود ثبت کرده است.
مردی که در جنگ جهانی دوم، متوجه خطای تحلیل‌گران نظامی شد
به همین خاطر در یک طرح جالب، هواپیماهای به شدت آسیب‌دیده را مورد بررسی دقیق بدنه قرار دادند تا ببینند عموما کدام قسمت‌های آنها بیشتر هدف قرار می‌گیرد و خسارت می‌بیند. بررسی‌ها تکمیل شدند و چنین نمودار جالب داده شد. اما اینجا بود که مردی به نام «آبراهام ولد» Abraham Wald وارد شد و هشداری جدی داد!
نمونه‌هایی از بسته‌بندی‌های خلاقانه و دقیق محصولات فناوری
ما غالبا از بسته‌بندی محصولات داخلی می‌نالیم و معتقدیم که جذاب نیستند، اما اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگوییم که بسته‌بندی بسیاری از محصولات خارجی هم خلاقانه و کامل نیست. هرچند شاید این بسته‌بندی‌ها، در نگاه اول جذاب به نظر برسند، خالی از مشکل نیستند.
هوش مصنوعی زن است یا مرد؟!
...کارپنتر می‌گوید: «ظاهرا این‌طور وانمود می‌شود که هوش مصنوعی مبتنی بر صدای زنان، نقش حمایتی و پشتیبانی یا کمک‌رسانی بهتری به مردم القا می‌کند و برعکس شرکت‌های فناوری صدای مردانه را فقط برای حوزه‌های فنی و تخصصی استفاده می‌کنند.»
دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما
یکی از دلایل سقوط به پنجره های مربعی بازمی گشت که فشار زیادی را به زوایای هواپیما وارد می نمود و آن را شکننده کرده و در معرض سقوط قرار می داد، چون بیشترین فشار و تنش در گوشه های تیز پنجره های مربعی رخ میداد، به خصوص وقتی که هواپیما اوج می گرفت، به همین دلیل برای امنیت بیشتر آنها را گِرد طراحی کردند.
آداب و رسوم عجیب برخی چینی‌ها در مراسم مرگ!
اما مراسم ترحیم از جایی به جای دیگر فرق می کند، ولی در همه آنها مردم گِرد هم می آیند تا ناراحتی و غمشان را نشان بدهند. در برخی مناطق روستایی چین، خانواده ها برای کاهش اندوه مرگ خویشاوندان خود و جذب تعداد بیشتری شرکت کننده در مراسم، از زنان رقاصه عریان برای اجرای نمایش دعوت می کنند.
فال روزانه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
دوست عزیزی که ۲۵ اسفند به دنیا آمده ای، تولدت مبارک! در این روز‌های آخر سال، تمام انرژی تان را برای ورود به سال جدید جمع کنید. سالی که در پیش دارید سالی پر از موفقیت و پیشرفت به خصوص در زمینه کاری برایتان خواهد بود. قرارداد‌هایی را خواهید بست که شرایط مالی شما را نیز دگرگون می‌کند. اگر سعی کنید که فعالیت بدنی منظم و مداومی داشته باشید، ...
ترانه‌ای که تروریست مسجد نیوزیلند گوش می‌کرد چه بود؟!
یکی از تروریست ها به نام «برینتون تارانت» از عملیات کشتار وحشیانه مسلمانان مسجد نور با دوربین گوپر فیلم گرفت و به طور زنده در فیسبوک منتشر کرد. آن طور که از حساب توئیتر این مهاجم ۲۸ ساله برمی آید، او ضد مهاجرین و نژادپرستی قائل به برتری نژاد سفید است.
ماجرای پسر فراموش شده انیشتین که مبتلا به بیماری روانی بود!
آلبرت تصمیم گرفت تا پسرش را به سفرهای متعدد درمانی ببرد و برای بهبود او تمام تلاش خود را به کار بگیرد. ادوارد با بالا رفتن سنش به شعر، پیانو و روانشناسی پرداخت و مانند پدرش در دانشگاه زوریخ تحصیل کرد و می خواست روانشناس شود. او در یکی از نامه هایش نوشت:...
چند کلمه برای آنهایی که امروز تولدشان است
دوست عزیزی که ۲۴ اسفند به دنیا آمده ای، تولدت مبارک! شما شخصی باهوش، سیاستمدار، واقع بین، مثبت اندیش، اجتماعی و صمیمی، با اراده و مصمم هستید. شما همیشه ظاهری آراسته دارید و این عادت شما باعث می‌شود که خیلی‌ها را به خودتان جذب کنید. شما باید سعی کنید به دمدمی مزاجی خود غلبه کنید تا شخصیت قویتری داشته باشید.
مردی که رکورد جواب رد برای پیشنهاد ازدواج را شکست
او می‌گوید زنان امروزی وقتی نوبت به یافتن شریک زندگی می‌رسد می‌توانند بسیار «بی شرم» باشند. بیشتر آن‌ها به دنبال مردان بلند قد و خوش چهره هستند که بتوانند با حرف‌های شیرین به قلب آن‌ها راه پیدا کند، ولی او کوتاه و زشت است و دوست ندارد برای تحت تاثیر قرار دادن آن‌ها دروغ بگوید.
طولانی‌ترین مقبره جهان متعلق به چه کسی است
این مقبره ۸۰ سانتی‌متر عرض و ۳۰ متر طول دارد. کشور عمان در جنوب دریای عمان قرار دارد و مقبره عمران نبی (ع) در شهر «صلاله» مرکز استان «ظُفار» قرار دارد که جنوبی‌ترین استان عمان است. این کشور از سمت غرب با سه کشور امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن همسایه است.
فال روزانه پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
چند جمله برای آنهایی که امروز تولدشان است؛
دوست عزیزی که ۲۳ اسفند به دنیا آمده ای، تولدت مبارک! شما دارای شخصیتی منحصر بفرد هستید و با اخلاق و رفتار خود دیگران را به سادگی تحت تأثیر قرار می‌دهید. شما سخاوتمند، عاشق صلح و آرامش، منظم، خلاق و با برنامه هستید و به همین دلی هم تلاش هایتان همیشه نتایج مثبتی را به همراه دارند و موفق هستید.
خبرهای تازه