Tabnakbato | تابناک باتو

​​کارمندان «مک دونالد» در اعتراض به آزار جنسی محل کار را ترک کردند

​​کارمندان «مک دونالد» در اعتراض به آزار جنسی محل کار را ترک کردند

ین معترضان هم‌زمان توانستند صدها کارمند «مک دونالد» را بسیج کنند تا به نشانه‌ی اعتراض به رواج رفتار آزارگر در این محیط کار و جلب توجه عمومی، محل کار را ترک کنند. سه‌شنبه ۱۸ سپتامبر این کارکنان در شهرهای لس آنجلس، میامی، دورهام، کانزاس، نیواورلئان، سن‌فرانسیسکو، سن‌لوئیز، شیکاگو و میلواکی محل کار خود را ترک کردند.
نخستین زنان جهان که توانستند رأی بدهند
یکی از اولین و کلیدی‌ترین زنان خواهان حق رأی در تاریخ نیوزیلند، کیت شپرد بود. زنی که قلمی بسیار گیرا و توانا داشت و همه‌ی جان و توان و امکانات مالی خود را صرف این هدف کرد که زنان نیوزیلند حق رأی به دست آورند. یک تفاوت چشمگیر او با بسیاری از اولین زنان خواهان حق رأی در جهان این بود که نگاه همه‌جانبه‌گری داشت...
آیین های ویژه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی
معرفی بهترین مکان ها برای دهه محرم؛
آیین های ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا یک بار در سال برگزار می شود و فرصت مناسبی است برای اینکه به سفر بروید تا با آداب و رسوم شهرهای مختلف در عزاداری سیدالشهدا آشنا شوید.شام غریبان در حرم امام رضا (ع) خیلی دیدنی است. مردم نیز همراه خادمان می شوند و شمع دست می گیرند. یک سینی بزرگ هم وسط صحن می گذارند که با شن پر شده و شمع های روشن را در آن فرو می کنند.
روستایی که هیچ مردی در آن راه ندارد!
ایده‌ی تشکیل روستایی برای زنان که همه امورش هم به دست زنان است، اول به سر «ربکا لولوسولی» زد. ربکا روزی که شوهرش ایستاد و کتک خوردنش به دست ۴ مرد دیگر را در خونسردی تماشا کرد و هیچ کاری نکرد، فکر کرد دیگر بس است. از خانه بیرون زد. سراغ یکی دو تن از دوستانش رفت که مورد تجاوز سربازان بریتانیایی قرار گرفته بودند و...
در بدترین باغ وحش جهان چه می گذرد
در یکی از این عکس های ناراحت کننده، ببر سفید رها شده ای را می بینیم که تلاش می کند توله ی خود را که مُرده به دنیا آمده، نگهداری کند و در تصویر دیگر لاک پشتی که لاک آن را جلبک پوشانده به چشم می خورد که در استخر کثیف و آلوده ای در مقابل چشم کودکان شنا می کند.
کمپین ضد ماساژ در کویت
محمد هایف المطیری، نماینده مجلس کویت، از مسئولان خواست تا مجوز این مراکز را لغو کنند و گفت: برخی مراکز ماساژ به شرایط خطرناکی از انحطاط و فساد رسیده اند. او گفت که باید جلوی این منکر گرفته شود و ماساژ تنها در مراکز پزشکی و با رعایت موازین و چهارچوب های قانونی و دینی انجام شود.
جشن ازدواج عجیب برای بازیابی اعتماد به نفس
این مراسم 23 هزار دلار هزینه و هشت مهمان داشت؛ والدین لیتیسیا، خواهر و همسر خواهرش به علاوه چند دوست نزدیک از مهمانان مراسم عروسی بودند. لیتیسیا حلقه ازدواج را در دست سمت چپ انداخته بود و همه چیز خوب پیش رفت اما بدون داماد. قرار بود مراسم ازدواج در جزیره سانتورینی یونان برگزار شود؛ اما نامزد لیتیسیا سه ماه قبل از جشن عروسی، زیر همه قول و قرارهایش زد...
تکلیف عجیب و جنجالی یک مدرسه در چین
یکی از مادران در «ویبو» نوشت: این عجیب ترین تکلیف مدرسه ای است که در عمرم شنیده ام. اگر حساب کنیم که هر فرد در هر ثانیه 3 دانه برنج را درون کیسه بیندازد، این کار تقریباً یک سال تمام وقت می گیرد، آن هم بدون در نظر گرفتن خوردن آب و غذا و حتی خوابیدن.
عجیب‌ترین چاه مارپیچی جهان
این بنا دو چاه بزرگ در خود دارد که به تراس‌ها و پنجره‌های کوچک و بزرگی مزین است. گردشگران می‌توانند از همه‌ی قسمت‌های بنا و حتی چاه‌هایش دیدن کرده و با معماری عجیب و غریبش آشنا شوند. در واقع می‌توان گفت که این چاه‌ها، برج‌هایی در داخل زمین هستند و موضوع جالب تر این که هیچ‌گاه از این چاه‌ها برای برداشت آب استفاده نشده.
زن و مردی بازمانده از ۱۸۰۰ سال پیش!
ولوله‌ای در شهر راه افتاد؛ گویی گنج پیدا شده...داستان خیابان جراحان هم شبیه همان بود. روزی که کارگران به تابوت رسیدند بازار و خیابان‌ها شلوغ شد، برای همین ناچار شدیم بلافاصله پس از خروج تابوت، جای خالی آن را با خاک پُر کنیم.زن و مرد که قدمتشان همدوره با اشکانیان تخمین زده شده پس از مطالعه به موزه همدان انتقال داده شدند.
تولد گوساله قرمز یهودیان پس از 2000سال
آنها می گویند از سال ۷۰ میلادی گاو سرخ موی خالص با اوصاف مورد نظر متولد نشده بود. آنها در دوران هیکل اول و دوم گاوهای سرخ مویی را ذبح کردند و در جستجوی گاو سرخ مو برای هیکل سوم بودند که به گفته ی آنها حالا متولد شده است و نخستین قربانی خواهد بود که در محراب هیکل سوم پس از ساخت آن سوزانده خواهد شد.
جمله نژادپرستانه‌ای که باعث استعفای خانم مجری شد!
مجری هواشناسی تلویزیون فرانسوی زبانِ بلژیک، از سِمت خود استعفا داد. او می گوید در یک سال تجربه کاری خود، از دریافت پیام های نژاد پرستانه خسته شده و دیگر تحمل ندارد. او می گوید، آخرین پیام را از یک زن بلژیکی دریافت کرده که از سلن خواسته تا از اجرای برنامه کنار برود و گفته بینندگان جز لباس هایش چیز دیگری نمی بینند!
سر کار گذاشتن بازیگر کویتی در عربستان
بنا به گزارش «ارم نیوز» حلیمه بولند از دیدن هدیه در پوست خود نمی گنجید که آیا واقعا شرکت عبدالصمد قرشی و خانواده پادشاهی برای او هدیه فرستاده اند؟ او از شوق زیاد فیلم چمدان عطر را منتشر کرد و نوشت: نمی داند چگونه این حجم از هدایا که از وسایل شخصی او هم بیشتر است، با خودش به کویت ببرد؟
دادگاه اینترنتی در چین افتتاح شد
تعجب نکنید؛ این خبر واقعیت دارد: چین یک دادگاه اینترنتی دارد و دومین دادگاه را در پکن افتتاح کرد تا به دعوای کاربران در فضای مجازی بپردازد. با داشتن بیش از 800 میلیون کاربر آنلاین، چینی‌ها دست به خلاقیت زده و دادگاهی را به‌صورت اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اند. دو دادگاه اختصاصی اینترنتی برای حل‌وفصل دعوا میان شهروندان تعریف‌شده که ...
فاکتورهای خاص برای نامگذاری کشورها
حدود یک چهارم کشورهای جهان، نامشان را بر اساس توصیفی از سرزمینشان گرفته اند؛ برای نمونه، نام کشور ایسلند در ابتدا «سرزمین برف» بوده و نام کنونی آن توسط مهاجرینی از اسکاندیناوی به منظور دور نگه داشتن مهاجمان بر آن نهاده شده است.
از مار ۲۰سانتی تا ۳متری در پایتخت
اولین واکنش اغلب آدم‌ها نه فقط با دیدنش، که حتی با شنیدن نامش هم، نفرت و اقدام برای کشتار است. مارها، البته عاشقانی هم دارند که آن‌ها را زیبا و دوست‌داشتنی می‌بینند و روز‌ها و ساعت‌های گرم تابستان را در آفتاب داغ، به کوه و بیابان می‌روند تا بتوانند تصویری از ماری که می‌خرامد و دور می‌شود را ثبت کنند.
خبرهای تازه