Tabnakbato | تابناک باتو

گروه خونی RHنول، کمیاب ترین خون طلایی

گروه خونی RHنول، کمیاب ترین خون طلایی

گروه های خونی پیچیده تر از آنی هستند که دوست داریم باشند. بدن ما از سلول های خونی سرخ رنگی تشکیل شده است که اکسیژن را در بدن حمل می کنند و آنتی ژن ها نیز این سلول ها را می پوشانند.
زن ۲۱ ساله‌‌ای که خون عرق می‌کند!
یک مشکل پزشکی عجیب؛
بر اساس مقاله‌ای که به تازگی در در مجله پزشکی CMAJ منتشر شده، یک خانم ۲۱ ساله به بیمارستان مراجعه کرده بود که مشکل عجیبی داشت. این زن، به جای ترشح عرق عادی از صورت و کف دست‌هایش، ترشخی خونی داشت.
اطلاعات مهم در مورد مترونیدازول
مترونیدازول یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را درمان نخواهد کرد. برای اطمینان از اینکه مترونیدازول اثرات مضر ندارد، ممکن است خون شما اغلب مورد آزمایش قرار گیرد. ممکن است نیاز به تست کبد نیز باشد. به طور منظم دکتر خود را ببینید.
آیا هوای بارانی درد مفاصل را بیشتر می کند؟
زشکان متخصص روماتولوژی هم می‌گویند که این ادعا را از بیماران خود زیاد شنیده‌اند ولی در متون پزشکی، شواهد تأییدکننده چندانی برای این امر وجود ندارد. از سوی دیگر آنها متوجه شدند که همزمان با باران، میزان جستجو برای درد مفاصل کمتر می‌شد.
خون دماغ، خوش‌خیم یا خطرناک؟
اختلالات انعقادی خون، فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، برخی بیماری‌های کبدی و مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین شایع‌ترین علل این عارضه هستند. البته از میان علل موضعی خون دماغ شدن هم می‌توان به التهاب و خشکی بینی، انحراف تیغه بینی، دستکاری بینی، وجود رگ‌های نابجا و همچنین وجود توده اشاره کرد.
خبر جنجالی: کور شدن نوزاد سه ماهه بر اثر نور فلش
یک مورد نادر یا شایعه کاذب شبکه‌های اجتماعی؛ چه میزان چنین خطری محتمل است؟
در آخر؛ با حدس جعلی بودن خبر نابینا شدن یک نوزاد ایرانی بر اثر تابش نور فلش دوربین به چشمان وی و بعید بودن رخدادن این پدیده از نظر علمی؛ باز هم باید به خودمان و دیگران و کاربران شبکه‌های اجتماعی یادآوری کنیم که به سرعت هر خبری را باور و منتشر نکنند.
ورزش و اهمیت آن در زندگی فردی و اجتماعی
هر چه سنتان بالاتر مي رود، ورزش منظم مي تواند شما را از نظر بدني متناسب و سالم نگاه دارد. همچنين وضعيت پوست و ماهيچه هاي شما را هم بهتر خواهد کرد، قابليت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسياري بيماري هاي مربوط به پيري از قبيل پوکي استخوان و بيماري هاي قلبي جلوگيري خواهد کرد.
تیم پژوهشی در حال ساخت پوست انعطاف پذیر
تیم پژوهشی ۱۷ نفره بائو در حال ساخت پوست انعطاف پذیری است که می تواند دما و لمس را حس کند. این کار بسیار شبیه به چیزهایی است که دستگاه های رباتیک در سریال دنیای غرب از آن استفاده می کنند؛ با این تفاوت که پوست مختص انسان هاست، نه ربات ها.
چرا نباید کفش هایمان را بدون جوراب بپوشیم؟
اگر داخل کفش‌ها طوری طراحی شده باشد که امکان جریان هوا در آن‌ها وجود نداشته باشد محیط داخل کفش دائما مرطوب می‌ماند و راه خروج گرما و باکتری‌های درون آن بسته می‌شود و در نتیجه یک بستر کاملا مناسب برای شیوع انواع بیماری‌ها ایجاد می‌شود.
تمیز کردن اسفنج ظرفشویی کثیف، کار را بدتر می‌کند!
متأسفانه این تحقیق مشخص کرد که با انجام ترفندهایی که در بالا ذکر شد، فقط مشکل بیشتر می‌شود. چون این کارها روی میکروب‌های مقاوم تأثیری ندارند. پس میکروب‌هایی مقاوم‌تر و زیان‌آورتر زنده می‌مانند و فرصت تکثیر بدون مزاحمت در محیط اسفنج را پیدا می‌کنند.
عوارض خوردن نوشابه‌های رژیمی چیست؟
اگر شما هیچ کار دیگری برای کاهش وزن انجام ندهید (مثل فعالیت بدنی و اجرای رژیم غذایی لاغری) و فقط برای کاهش وزن به دنبال جایگزین کردن نوشابه‌های رژیمی به جای نوشابه‌های معمولی باشید، نه تنها کاهش وزن نخواهید داشت بلکه در سال‌های آینده با عوارض مصرف این نوشابه‌ها روبه رو خواهید شد.
آیا مغزهای بزرگتر باهوش ترند؟
مغز بزرگ به تنهایی مساوی با باهوش تر بودن نیست. اگر اینطور بود، فیل ها و وال ها می بایست باهوش ترین موجودات روی زمین باشند. دانشمندان حجم مغز را با توجه به حجم بدن بررسی می کنند تا گمانه پردازی هایی در خصوص قابلیت های شناختی موجود زنده انجام دهند.
چرا پیش از خواب حس تشنگی داریم؟
این تیم می‌داند که مغز می‌تواند بفهمد که بدن چه زمانی به آب احتیاج دارد؛ اما حدس می‌زند که هسته سوپراکیاسماتیک (قسمتی از مغز که ساعت زیستی بدن را کنترل می‌کند) شاید روشی برای برقراری ارتباط با عصب‌های تشنگی داشته باشد که موش‌ها را وامی‌دارد تا آب بنوشند.
امید تازه برای هشیاری بیمارانی که در کما هستند
در مقاله‌ای که به تازگی در نشریه Current Biology منتشر شده، مورد بسیار جالبی مطرح شده است. پزشکان و محققان با استفاده از یک شیوه تازه درمانی موفق شده‌اند که هشیاری نسبی را به یک مرد ۳۵ ساله که ۱۵ سال بود در حالت ناهشیاری است، بازگردانند.
عوارض زود بیدار شدن کودکان برای رفتن به مدرسه
«حفظ یک ساعت مشخص برای به خواب رفتن، بین ۸ تا ۱۰ ساعت خواب شبانگاهی، محدود کردن کافئین، خاموش کردن تلویزیون، تلفن همراه و بازی‌های ویدئویی حداقل یک ساعت قبل از خواب به نفع کیفیت خواب و حفظ سلامت روان است».
رحم اجاره ای: بازار سیاهی که به پا شده است!
وقتی موضوع رحم اجاره‎ای مطرح می‏شود، خواه‌ناخواه مانند هر اتفاق پزشکی دیگری، حرف بازار سیاه و دلالان هم به وسط می‏آید. دلالانی که البته نام خود را «واسط» گذاشته‏اند. واسط‌ها کارشان شناسایی و معرفی زنانی است که 9 ماه نقش مادر جایگزین را برای زوج‎های ناباروری که از همه‎جا ناامید شده ‏اند، ایفا می‎کنند.
خبرهای تازه