سلامت و بهداشت

Tabnakbato | تابناک باتو

نشانه‌های دختر بودن جنین در بارداری

نشانه‌های دختر بودن جنین در بارداری

اگر به نظر می‌رسد فرزندتان در قسمت بالایی رحم قرار دارد، پس احتمال دارد که یک دختر را باردار باشید؛ همچنین، اگر بیشتر وزن کودک شما در وسط شکم باشد، این نشان می‌دهد که یک دختر بچه است. اگر ضربان قلب شما بالا باشد، یعنی ۱۴۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه، ممکن است یک دختر بچه در رحم داشته باشید.
چقدر تا ختم غائله کرونا فاصله داریم؟
اما حتی اگر تعداد مبتلایان نیز در سه ماه آینده کاهش پیدا کند، ما همچنان با پایان ماجرا فاصله زیادی خواهیم داشت. ختم این غائله مدت زیادی طول خواهد کشید، شاید حتی سال‌ها. مشخص است که استراتژی فعلی تعطیلی بخش‌های بزرگی از جامعه نمی‌تواند در درازمدت ادامه پیدا کند. آسیب اجتماعی و اقتصادی چنین کاری مصیبت‌بار خواهد بود.
تاثیر مواد مخدر بر مبتلایان به کرونا
هر نوع دود اعم از دود تریاک و یا سیگار، به مرور زمان باعث ایجاد تغییراتی در ریه می شود و فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی و غیرعفونی می کند. همانند افراد سیگاری، ریه مصرف کنندگان مواد مخدر نیز در معرض بسیاری از بیماری های عفونی است. از سوی دیگر، این افراد به دلیل عدم توجه به وضعیت تغذیه ای خود، سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.
آیا ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟
باوجود آنکه چهلم ورود رسمی ویروس عالم‌گیر کرونا به ایران را پشت‌سر می‌گذرانیم و در این مدت اخبار جعلی آثار زیانباری برای کشور ایجاد کرده، اما همچنان این روند ادامه دارد؛ در تازه‌ترین مورد قرعه فال به صداوسیما رسید و انتشار خبری نادرست از یک شبکه پربیننده منجر به اخلال در روند مقابله با این ویروس و همچنین بازار ماسک شده است.
اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا
اگر به هر روش دیگری نسبت به روش اصلی انتقال ویروس کرونا که قطرات تنفسی روی سطوح باشد بیمار شوید و نه ویروسی که در گلوی شما بچسبد، می‌توان به سادگی متوجه شد که این یک باور کاملا غلط است که شما بتوانید جلوی یک ویروس عفونی را صرفا از طریق نوشیدن آب بگیرید.
آیا با وجود کرونا می‌توان به مراکز دندانپزشکی مراجعه کرد؟
همچنین می‌تواند غیرمستقیم، از طریق آلوده کردن ابزار‌های دندانپزشکی و یا سطوح مختلف در کلینیک‌های دندانپزشکی سبب انتقال این ویروس به افراد سالم شود؛ بنابراین کلیه بیماران مراجعه کننده به مراکز دندانپزشکی و کادر درمانی، به دلیل ارتباط رو در رو و قرار گرفتن در معرض بزاق (آب دهان)،...
من افشاگر خبر ویروس نبودم، من منبع خبر ویروس بودم
دکتر آی فن در شرایطی این مصاحبه را انجام داد که هر آن ممکن است به دلیل این افشاگری بازداشت و به حبس محکوم شود یا کار خود را برای همیشه از دست بدهد. دکتر فن هم یکی از همکاران دکتر لی ون‌لیانگ است. (پزشک جوانی که از اولین افشاگران ویروس کرونا در شرایطی بود که دولت چین همه‌چیز را از بیخ انکار می‌کرد.
آیا زردچوبه برای آلزایمر مفید است؟
بیماری آلزایمر یک اختلال انحطاط عصبی پیشرونده و ویرانگر است که به از دست دادن حافظه و سردرگمی منجر می‌شود. اگرچه دلیل دقیق آن همچنان نامشخص است، باور بر این است که بیماری آلزایمر پس از انباشت پروتئین آمیلوئید بتا در مغز و تشکیل پلاک‌هایی که عملکرد سلولی را مختل می‌کنند، رخ می‌دهد.
ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟
در یکی دو روز گذشته، یک رسانه چینی گزارش داده که مردی در استان یوننان چین مُرده که مبتلا به ویروسی به نام هانتا (Hantavirus) بوده است. این رسانه که تنها منبع خبر است، نوشته ۳۲ مسافر دیگر همراه این مرد هم تست شده‌اند، اما هیچ‌جا گفته نشده که مسافران دیگر هم مبتلا شده باشند یا اینکه بیماری آن مرد، همانند کرونا واگیردار بوده باشد.
آیا مصرف کورتون باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس کرونا می‌شود؟
در حال حاضر شواهد مشخصی که ثابت کند احتمال ابتلای بیماران مصرف کننده کورتون به ویروس کرونا بیشتر است، وجود ندارد. البته تحقیقات در این زمینه درحال انجام است. مطالعات قبلی نشان داده اند بیمارانی که کورتون مصرف می‌کنند، در خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت های...
آیا فقر روی مغز آدم‌های فقیر تأثیر می‌گذارد؟!
این مطلب که فقیرها، همواره فقیرتر می‌شوند، تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا صادق است. در آمریکا درصد فقرا از ۲۵ درصد در سال ۱۹۷۱ به ۲۹ درصد در سال ۲۰۱۱ افزایش پیدا کرده است. اگر کودکی در یک خانواده فقیر بزرگ شود، احتمال اینکه در بزرگسالی هم فقیر باشد، افزایش پیدا می‌کند.
پیش به سوی واکسن برای ویروس کرونا
ویروس کرونای جدید موسوم به SARS-COV-۲ یکی از انواع ویروس‌هاست که به عنوان یک ویروس RNA پوشش دار شناخته می‌شود؛ این بدین معناست که ماده ژنتیکی این ویروس در یک مولکول تک رشته‌ای RNA رمزگذاری شده است که توسط یک پوشش سلولی حاصل از آخرین سلول آلوده شده احاطه می‌شود.
چرا برای مبارزه با کرونا، نباید سفر کنیم؟
آن چه این روز‌ها باید به شدت به آن اهمیت داد، زنجیره شیوع این بیماری است. یعنی هر کسی می‌تواند عامل انتقال کرونا به دیگران باشد و اگر همه ما اصول بهداشتی را رعایت کینم، در واقع هم به سلامت خودمان و هم به سلامت دیگران کمک کرده ایم. نکته مهم این است که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، همه ما باید برای آن تلاش کنیم.
محافظت از افراد مسن‌تر در برابر کرونا
احتمالا بخش زیادی از جمعیت جوان در حال حاضر مبتلا هستند و ممکن هست هیچ نشانه‌ای نداشته باشند و بهبود یابند. ولی این افراد ناقلان اصلی هستند و بدون اینکه خودشان بدانند به سرعت در حال انتقال ویروس به جوانان دیگر (ناقلان بدون نشانه جدید) و همچنین مسن‌تر‌ها که بیشتر در معرض خطر از دست رفتن جان هستند، می‌باشند.
رابطه انداختن دست یا پا به صورت ضربدری روی هم و کارایی مغز
واقعیت این است که تن ما از مغزمان جدا نیست، بنابراین برخی از فعالیت‌ها می‌توانند کارایی مغز را افزایش دهند. من در نظر دارم، در یکی از پست‌های بعدی، سایت بسیار جالبی به شما معرفی کنم که حاوی تعدادی از تمرین‌های علمی برای افزایش کارایی مغز از جنبه‌های مختلف است. اما تا آن هنگام به موضوع اصلی این پست بپردازیم.
پاسخ متخصصان بهداشت به ۱۲ پرسش درباره کرونا
آنتی‌بیوتیک‌ها علیه ویروس‌ها کارایی ندارند و در جنگ با باکتری‌ها موفق هستند. کرونا هم یک ویروس است، پس نمی‌توان برای پیشگیری از ابتلای به آن و یا درمان آن از آنتی‌بیوتیک‌ استفاده کرد. بااین‌حال، اگر شما در به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری هستید، ممکن است برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کنند، چون ابتلا به عفونت باکتریایی در بیمارستان ممکن است.
خبرهای تازه