خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

چگونه همیشه وقت‌شناس و آن‌تایم باشیم؟

چگونه همیشه وقت‌شناس و آن‌تایم باشیم؟

اگر همیشه دیر سر کارتان می‌رسید پس احتمال اینکه اخراج شوید هست. همچنین به احتمال زیاد اغلب با حجم زیادی از کار مواجهید که روی هم تلنبار شده‌اند و یا باعث استرس بیشترتان می‌شوند یا اینکه سعی می‌کنید مسئولیت‌های‌تان را گردن دیگران بیندازید تا خودتان از این وقت نشناس بودن زیاد اذیت نشوید. اگر همیشه دیر به مهمانی‌ها و قرار‌های دوستانه‌تان می‌رسید...
چرا نباید با عشق قبلی مان دوست معمولی بمانیم؟
اگر مجبور شده اید به رابطه عاطفی خود پایان دهید و حالا مردد هستید که با شریک عاطفی سابق تان دوست معمولی بمانید یا نه، باید بدانید روانشناسان تحقیقاتی در این زمینه داشته اند که نتایج آن ها می تواند به شما کمک کند بهتر متوجه شوید که چرا ادامه ی رابطه با عشق قبلی خود به عنوان دوست معمولی به هیچ وجه فکر خوبی نیست.
زندگی با غارنشین‌ها در قرن ۲۱
یک انسان اولیه غارنشین را در نظر بگیرید؛ چه رفتار‌هایی از او سر می‌زند؟ پرتحرک است، چون هم برای پیدا کردن غذا و شکار کردن و شکار نشدن، نیاز به تحرک بالایی دارد. او در چشم به هم زدنی از این درخت پایین آید و از آن درخت بالا می‌رود و لختی بعد، بالای یک صخره ایستاده است. دوست دارد روی دیواره های غار را خط خطی کند.
چگونه اندیشمند شویم؟
فراتر از زمان و مکان اندیشیدن؛
در هر برهه‌ای از تاریخ که باشیم، کم یا بیش حوادث مهمی در عرصه جمعی در جریان است. حوادث مهم سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... که روزمرگی هر شخصی را دستخوش تغییر و تحول جدی می‌سازد. اگر از منظر روان شناختی به انسان‌ها بنگریم، هر یک برای برطرف ساختن سطحی از نیاز‌های خود کوشش می‌کنند که...
با تمایلات وسواسی‌مان چه کنیم؟
فعالیت‌هایی مانند دست شستن زیادی، یا پشت سر هم چک کردن موبایل، نگرانی از نرسیدن پیامک‌ها یا اصرار در انجام مطلقا دقیق کار‌ها مثال‌هایی از تمایلات وسواسی فکری یا عملی است که خیلی از ما هر از گاهی بروز می‌دهیم و اگر استمرار یابد و تثبیت شود می‌تواند به اختلال واقعی وسواس تبدیل شود و ما را از پا بیندازد.
ارتباط بی نظمی خانه با مشکلات درونی ما
وقتی به خانه‌ی دوست یا آشنایی می‌روید به چه چیز‌هایی توجه می‌کنید؟ بعضی به تزئینات خانه و اسباب و اثاثیه‌ی آن دقت می‌کنند، بعضی‌ها به کتاب‌های کتابخانه نگاه می‌کنند (اگر اصلاً کتابی وجود داشته باشد) و بعضی‌ها هم فقط با حیوان خانگی بامزه‌ی صاحبخانه بازی می‌کنند. کمتر کسی است که به بی نظمی‌ها و آشفتگی‌های خانه توجه کند...
دلایلی که من مهاجرت نخواهم کرد
در این مقاله میخوام کمی در مورد مهاجرت صحبت کنم. موضوع مهاجرت موضوع مهمیه که روی خیلی از ابعاد زندگی کردن در ایران تاثیر میذاره ولی کم در موردش صحبت میکنیم. یعنی در مورد پروسه ویزا گرفتن خیلی صحبت میشنوم ولی در مورد خود اصل مهاجرت بحث نمیکنیم. صحبت مهاجرت که می کنیم بیشتر همه موافقیم که «درست نمیشه» و «امیدی نیست» و «جوانیمون داره هدر میره».
آداب خردمندی!
خردمندی به باور من حاصل جمع هوش، اخلاق و اراده است. به هر حال گزیده ی آداب خردمندان را چنین یافتم، ٢٠ ویژگی که البته با قوت و ضعف در افراد مختلف وجود دارد. به گمان من خردمند واقعی کسی است که دست کم پانزده مورد از موارد زیر را ـ که مورد بیستم حتما یکی از آنها باشد ـ همزمان داشته باشد؛
با خرید کردن استرس و ناراحتی‌های خود را کم کنید
خریدهایی که در جلسات خریددرمانی انجام می‌شوند به شیوه‌ای غیرمنتظره و باورنکردنی مفید هستند و می‌توانند منجر به بهبود حال و احوال شما شوند زیرا هیچ پشیمانی یا تقصیری را به دنبال نخواهند داشت. بر طبق این مطالعات، خریددرمانی یک تلاش و فرایند راهبردی و استراتژیک است و فروشندگان هم باید از یافته‌ها و مشاهدات خودشان پی به این موضوع ببرند.
راه حل ایرلندی‌ها برای مبارزه با مصرف الکل در این کشور
ویرجین ماری از ترفندی غافلگیرانه استفاده می‌کند، بدین ترتیب که آن‌ها فهرست برگرفته از ۷۵۰ میکده سنتی را نصب کرده اند و ساعت‌ها هم مطابق با ساعت سایر بار‌ها است تا مشتریان در ابتدا گمان نکنند آنجا یک آبمیوه فروشی و یا محل نوشیدنی‌های غیرالکلی است و پس از ورود غافلگیر شوند و نوشیدنی غیرالکلی بنوشند.
راهکارهایی برای تبدیل خیانت به رابطه عاطفی
وسوسه ها همیشه وجود دارند اما وقتی که یک زوج احساس داشتن رابطه نزدیک داشته باشند احتمال محقق شدن آن وسوسه ها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد». به باور مان اما خیانت همیشه به معنای پایان یافتن یک رابطه نیست. در واقع، مان بر این باور است که این موضوع حتی می تواند رابطه بین دو طرف را قوی تر و مستحکم تر سازد.
اهمیت روابط زناشویی در دوران سالمندی
مسلماً افزایش سن، تغییراتی در عملکرد افراد ایجاد می‌کند، ولی نه به این معنا که روابط زناشویی باید به فراموشی سپرده شود. تغییراتی در بدن با بالاتر رفتن سن ایجاد می‌شود... برای مثال، مشکلات مفاصل، سکته‌های قلبی، دیابت، پارکینسون، عمل‌های جراحی و عوارض ناخواسته دارویی می‌تواند عملکرد جنسی و رابطه زناشویی را مختل کند.
جهان بدون هیچ گونه پول چگونه خواهد بود؟!
بشر سکه، اسکناس، کارت‌های اعتباری و ارز آنلاین را اختراع کرده. پول همه‌ی فکر و ذکر ما در زندگی است و زندگی ما را تحت کنترل خودش دارد؛ بنابراین اگر همه پول‌های دنیا یکباره ناپدید شوند، فوراً با عواقب این مسأله رو به رو خواهیم شد. در ادامه می‌خواهیم ببینیم پول با جامعه‌ی بشری چه کرده و اگر روزی دیگر هیچ پولی در دنیا وجود نداشته باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد.
کار‌هایی که از انجام دادنشان پشیمان خواهید شد!
در ادامه کار‌هایی را که در دوران پیری از انجام دادنشان پشیمان خواهید شد را برایتان آورده ایم تا هر چه زودتر برای داشتن یک زندگی شادتر، دست به کار شوید. تا جوان هستید باید به فکر پول جمع کردن باشید. این بدان معنی نیست که تمام پولتان را کنار بگذارید، بلکه شما باید نهایت لذت را از زندگی تان ببرید، اما همیشه مقداری از پول تان را برای روز مبادا کنار بگذارید.
اگر کودک بیش‌فعال دارید، بخوانید
از یک پدر و مادر خوب به یک پدر و مادر عالی برای یک فرزند بیش فعال شدن، ساده‌تر از آنچه تصور می‌کنید است. فقط کافیست اصلاحات کوچکی در شیوه‌های فرزند پروری‌تان و شیوه‌ی تعامل با فرزندتان انجام دهید و بدانید چه واکنشی به رفتار‌های او نشان دهید بهتر است.
به جای نصیحت‌کردن افراد به آن‌ها کمک کنید
حالا بیایید از زاویه‌ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم، چگونه به کسی که در چاله است و دارد به سمت چاه کشیده می‌شود کمک کنیم؟ «مشاوره گرفتن از کسی به این معناست که قبول کنیم تحت تاثیر و کنترل آن شخص هستیم و نپذیروفتن توصیه‌ها در واقع نپذیرفتن این کنترل است. بر اساس مطالعات سال گذشته در زمینه شخصیت و روانشناسی جامعه، مشاوره دادن باعث افزایش قدرت شخصیت می‌شود».
خبرهای تازه