Tabnakbato | تابناک باتو

bato-adv
انسان چگونه دروغگو می شود؟

انسان چگونه دروغگو می شود؟

دروغ‌های کوچک می‌تواند مغز را به سمت کاهش احساس منفی درباره دروغ و ناراستی ببرد و در را برای گفتن دروغ‌های بزرگتر باز کند. کسی که دروغ کوچکی می‌گوید ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشد اما پس از رسیدن به منافع آن، راحت‌تر این شیوه نادرست را ادامه می‌دهد و دیگر ترسی از بی صداقتی نخواهد داشت.
تدریس زبان پاچه‌خواری
خود زبان فارسی هم دل خوشی از تدریس ‌شدن در مدارس ندارد. یعنی زبان فارسی برای خودش کلی شاعر و نویسنده دارد، بعد شما کتاب فارسی دبستان و دبیرستان را ورق می‌زنی، عین برنامه‌های تلویزیون است. یعنی یک سری آدم که نمی‌دانی کی هستند و نمی‌فهمی چه می‌گویند نصف صفحات کتاب را پر کرده‌اند.
نقدهای جالب به وضعیت امروز دانشگاه‌ها
تربیت متدین و متعهد به جای کاردان از دیگر مسائل دانشگاه‌های ماست. به جای اینکه کارشناسان را استخدام کنیم، وفاداران را استخدام می‌کنیم. این در حالی است که جامعه برای اینکه به خوبی اداره شود، کاردان می‌خواهد نه وفادار. پیوند نداشتن آنچه در دانشگاه‌ها تعلیم داده می‌شود با نیازهای واقعی جامعه مشکل دیگر دانشگاه است.
مراقب باش چه آرزویی می کنی
افرادی که در شغلشان تغییر یا پیشرفتی می کنند، از نظر میزان خوشحالی بعد از حدود سه ماه دوباره به همان حالت اولیه برمی گردند. علم این اثر را تردمیل خوشبختی می نامد. ما سخت تلاش می کنیم، پیشرفت می کنیم و می توانیم چیزهای بیشتر و بهتری را بخریم، ولی این موارد در حال حاضر ما را خوشحال تر نمی کنند.
«بحران جنسی» و داده هاي اقتصادي
فردی که برای به چشم فلان هنرپیشه سینما آمدن، از منابع ملی و صندوق های عمومی اختلاس می‌کند تا «تهیه کننده سینما» شود را نمی‌توان تنها با داده‌های «اقتصاد سیاسی» درک کرد. به عبارت دیگر، کسی که میلیاردها تومان از اموال عمومی را غارت می‌کند و به عرصه سینما می‌برد که در نهایت چهارتا هنرپیشه سینما را با اسم کوچک صدا کند، تنها با رجوع به آرای «فروید» قابل تحلیل است.
آیا شما هم زیادی صرفه جو یا خسیس هستید؟
مهمترین نشانه برای اینکه بدانید زیاده روی می کنید، این است که از خود بپرسید، آیا صرفه جویی شما اثر منفی بر روابط یا کیفیت زندگی شما گذاشته است؟ آیا شما نمی توانید زمان یا پول خود را برای سرگرمی و یا آرامش خود هزینه کنید؟ اگر پاسخ مثبت باشد، پس شما زیادی صرفه جو یا به اصطلاح خسیس هستید. این افراد اندیشه های نفوذی و مزاحم ندارند، درنتیجه اغلب تعجب می کنند که چرا دیگران به اندازه من سازمان یافته و شسته و رفته نیستند؟
چه دلایلی باعث می شود، فرد به پیام یا ایمیل پاسخ ندهد؟!
می توان گفت، ابزاری که برای افزایش سرعت ارتباطات به وجود آمده اند، می توانند به راحتی نادیده گرفته شوند. پیام ها برای ساعت ها و روزها بدون جواب می مانند و ایمیل ها هفته ها دست نخورده درون صندوق ورودی پست الکترونیکی ما انباشته می شوند.
عاقبت عشقی که در خیابان پیدا شد
«عشق خیابانی…» این حرفی بود که همه اطرافیانم باهاش سرزنشم میکردن و حالا خودمم کم کم به این موضوع رسیده بودم که عشقی که تو خیابون پیدا میشه عاقبتش ناکجا آباده… خانواده‌ها هم دنبال حل کردن مشکلات ما نبودن چون از اول مخالف بودن.
تأثیر اسم بر سرنوشت افراد
برخی افراد اسم فرزندان‌شان را اسکندر و چنگیز می‌گذارند، در حالی که این افراد در تاریخ دشمنان ما بودند و به نظر از لحاظ رفتاری تأثیر منفی بر شخصیت افراد خواهد گذاشت، اسم از نظر رفتاری دارای بار روانی و عاطفی برای اشخاص است؛ یعنی اسامی مذهبی می‌توانند در سرنوشت افراد نیز دخالت کنند.
چه هنگام «شور جمعی» یا «وجد جمعی» رخ می دهد
نام کیف و سرخوشی لذت بخشی که مطمئنا همه ی ما با آن آشنایی داریم، شور جمعی یا وجد جمعی است. این نام را اولین بار جامعه شناس فرانسوی، امیلی دورخیم در کتابش، شکل های اولیه ی زندگی مذهبی، بر این تجربه نهاد. این کتاب در سال ۱۹۱۲ نوشته شده است.
رسیدن به تفاهم با گفت‌وگوی ملی
پس نخستین سخنی که امروز می‌توان در شرایط کنونی با حکومت، دولت، نخبگان، جریان‌های سیاسی و نهادهای مدنی و جامعه داشت این است که باید به جد افق و راه‌های «گفت‌وگوی ملی» بر سر مهم‌ترین مسائل ملی را گشود؛ گفت‌وگویی که در آن هیچ مشکلی بدون راه‌حل نمی‌ماند و ...
آشنایی با تیپ شخصیتی افراد با وجدان یا روشن فکر؟
شخصیت افراد معمولا در طول زمان ثابت می‌ماند ویژگی‌های شخصیتی‌ ای که در ۷ سالگی دارید احتمالا در بزرگ‌سالی هم قابل رویت خواهند بود. البته که می‌توانید برخی ویژگی‌های شخصیتی‌تان را عوض کنید؛ اما این کار به تلاش زیادی احتیاج دارد، ولی در عین حال اکثر دانشمندان موافق‌اند که این موضوع امکان پذیر است.
داستان آدم های سهل و ممتنع در ایران
تخصص در ایران به خم رنگرزی تبدیل شده است و علت آن هم وجود آدم های سهل و ممتنع، نه صرفا در سطح مدیران، که در بسیاری از خانه ها و بازارها و ... است. ما می بینیم که هر شخصی می تواند به راحتی با چند میلیون وام، افتتاح شرکت و تعاونی داشته و آمار فعالیت های اقتصادی دارای مجوز را بالا ببرد.
از تولد تا 18 سالگی دانمارکی ها چگونه می گذرد؟
اما اگر مسأله کودک آزاری حاد باشد گاه ممکن است دوران دور کردن فرزندان از والدین تا به سن بلوغ رسیدن فرزندان طول بکشد و طول این محکومیت را دادگاه و هیئتی از انجمن شهر تعیین می کنند.همچنین مواردی از کودک آزاری می تواند مجازات های سنگینی مثل زندان را نیز در پی داشته باشد.
زنان ایرانی رتبه نخست «خودسوزی» در خاورمیانه
خودسوزی یکی از خشن‌ترین و دردناک‌ترین روش‌های خودکشی است و به دلیل زخم‌ها و عفونت‌های عمیق و پیچیده، میزان هلاکت با آن حتی از روش‌هایی چون حلق‌آویزی هم بیشتر است. انتخاب این مرگ دردناک در سالهای اخیر به حدی در بین زنان شیوع پیدا کرده است که حتی یکی از استادان دانشگاه علوم پزشکی ایلام پیشنهاد داده بود که زنان به جای خودسوزی، «گچ» بخورند تا...
اعتیاد به بازی‌های دیجیتال، بیماری شناخته شد
از علائم دیگر می‌توان به تداوم و حتی بیشتر بازی کردن با وجود پیامدهای منفی اشاره کرد. دستوالعمل اولیه که هنوز نهایی نشده می‌گوید، برای چنین تشخیصی فرد باید حداقل یک سال اشتغال غیرعادی ذهنی با بازی داشته باشد و در این صورت این اختلال به عنوان رفتار اعتیادآور طبقه بندی خواهد شد.
bato-adv
bato-adv
خبرهای تازه
bato-adv
bato-adv