خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

راهکارهای کارآمد برای غلبه بر حس پوچی

راهکارهای کارآمد برای غلبه بر حس پوچی

درمان برخی از انواع اختلالات افسردگی (MDD) که ناشی از تغییرات بیوشیمیایی و دارای ریشه ژنتیکی است، می تواند بسیار دشوار باشد، به طوری که اغلب برای درمان آن نیاز به روانپزشک و درمان‌های دارویی است. با این حال مسأله دلگرم کننده این که این نوع از افسردگی عموما مربوط به مراحل پیشرفته است...
چرا زنان قهرمان داستان‌ها و افسانه‌ها نمی‌شوند؟
در این نظریه لگویین به این اشاره دارد که اولین ابزاری که انسان ساخته ابزار شکار نبوده است، بلکه توبره و کیسه جمع آوری غذا بوده. او معتقد است که آدم‌ها پیش از شکار، همگی غذا جمع‌کن‌هایی بوده اند که به شکل روزانه به این کار می پرداختند و البته این مهم را زنان انجام می‌دادند. زنان به دنبال جمع کردن میوه‌ها و دانه‌ها رفته و آن‌ها را در توبره به غارها می‌آوردند.
چرا شهرهای ترکیه دارند به تسخیر ایرانیان درمی‌آیند؟!
اکنون چندین سال است به‌ واسطه اقتصاد ناکارآمدمان، شهرهای ترکیه یکی یکی دارد به تسخیر ایرانیان و سرمایه‌های‌شان درمی‌آید. این روزها اگر در خیابان‌های خیلی از شهرهای ترکیه واژه‌ای به فارسی بگویید، دست‌کم چند ایرانی پیدا می‌شود که برگردند و نگاه‌تان کنند. گویا ترکیه شده شعبه دوم ایران؛ با این تفاوت که ایرانیان آن دیار، دیر یا زود در فرهنگ ترکیه حل خواهند شد.
این عادات ما، به شغل و وجهه حرفه ای مان صدمه می زند
فرقی نمی کند چند سال باشد که وارد دنیای کار شده اید؛ فهمیدن اینکه در موقعیت های دشوار شغلی چطور باید رفتار کرد، چه چیزی گفت و چه واکنشی داشت، کار سختی محسوب می شود. هر محل کاری می تواند فضای کاری منحصر به خودش را داشته باشد، حتی اگر همگی مربوط به یک حوزه یا صنعت باشند.
آزمون اعتماد؛ چقدر قابل‌اعتماد هستید؟
جملات زیر بیانگر نظرات و احساساتی هستند که شما ممکن است در مقابل فرد دیگری داشته باشید. شخص معینی را در نظر بگیرید که اعتماد زیادی به او دارید؛ کسی که او را با نام X مشخص می‌کنیم. با استفاده از اعداد زیر مشخص کنید که تا چه حد با هر جمله موافق یا مخالف هستید. توجه داشته باشید که نسخه‌های آزمون برای مردان و زنان متفاوت است.
سرنوشت زن تابو شکن در قطر
نوال یکی از معدود زنان در قطر است که سراغ اجرای شو کمدی و استندآپ کمدی رفته و این «تابو» را در قطر شکسته است. او بعد از اخراج از مدرسه بود که قدرت طنز و طعنه را درک کرد، هم برای به نقد کشیدن وضعیت تلخ نابرابری و هم تحمل آسان‌تر تبعیض. اولین‌باری که برای اجرای استندآپ کمدی روی صحنه رفت، وضعیت عجیبی بود.
چرا سلامت روان مسأله‌ای فمینیستی است؟
زیگموند فروید، خود یکی از روان‌پزشکانی بود که در بال و پر دادن بیشتر به این توهم دامن می‌زد. تجویز فروید برای «هیستریای زنانه» این بود که زنان رابطه‌ی جنسی بیشتری داشته باشند. نزدیک به نیم قرن دیگر طول کشید تا «انجمن روان‌شناسی آمریکا» بالاخره در سال ۱۹۵۲ «هیستریای زنانه» را از فهرست بیماری‌ها و عارضه‌های روان حذف و اعلام کند...
قبل از اینکه بگویید «دوستت دارم» این گزارش را بخوانید
فکر می‌کنید عاشق شده‌اید؟ بسیار خب تبریک می‌گوییم! پیدا کردن کسی که واقعا عاشقش باشید زندگی‌تان را بسیار زیبا می‌کند. اگر فکر می‌کنید واقعا عاشق شده‌اید پس وقت آن است که احساس‌تان را با طرف مقابل‌تان در میان بگذارید. اما از کجا باید مطمئن شوید که وقتش است؟ خیلی زود یا خیلی دیر نیست؟
رنج بی احترامی!
چرخ‌دنده‌ی فقر و رنج؛
به دیگر سخن، جامعه برای آن دسته از افراد که مهارت مستقل زیستن و توانایی بر پای خود ایستادن را دارند و بار زندگی‌شان را بر دوش دیگران قرار نمی‌دهند، احترام قائل است. نه تنها توانمندی و مهارت در زندگی روزمره و بارِ خود را بر دوش کشیدن، سبب احترام اجتماعی می‌شود که در ساحتِ فردی نیز عزت نفس افراد حفظ می‌شود و...
وقتی نداشتن اعتمادبه‌نفس می‌تواند شما را با خاک یکسان کند
اعتمادبه‌نفس دقیقا آن چیزی است که همه ما در زندگی به آن نیاز داریم؛ از مسایل کاری و زندگی خصوصی گرفته تا ارتباط برقرار کردن با دیگران. اعتمادبه‌نفس یا خودباوری را می‌توان این‌طور تعریف کرد: نوعی شرایط روحی است که فرد بر اساس تجربه به توانایی‌ها و استعدادهای خود در انجام کارها به‌طور موفقیت‌آمیز باور دارد.
مقایسۀ قیمت ملک در تهران و آمریکا
حالا جدای از این‌که خیلی خوشحال شدم در این زمینه هم دماغ آمریکا را به خاک مالیدیم، چون این ادعا باورم نمی‌شد، مدتی گشت‌وگذاری کردم تا از قیمت آپارتمان و خانه در آمریکا باخبر شوم. البته از آنجا که گروه خونیِ این حقیر میرزابنویس به خرید ملک نمی‌خورد، هیچ‌گاه هم دنبال دانستن قیمت ملک در تهران هم نبودم، برای همین اول باید قیمت‌های تهران را مرور می‌کردم.
کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک
در روز جهانی کودک درباره بلوغ زودرس، دلایل و راهکار‌های کنترل این اتفاق بیشتر بدانیم. مقایسه، وقتی درست است که افراد در شرایط مساوی قرار داشته باشند؛ بنابراین شرایط زندگی بچه‌های حالا را نه می‌توان و نه باید با بچه‌های چند سال پیش مقایسه کرد؛ چرا که آخر آرزوی بچه‌های آن روز، تبدیل شدن توپ پلاستیکی به توپ چهل تکه بود.
مزایای حرف‌زدن با غریبه‌ها؛ شما هم امتحان کنید
بیشتر مردم بخشی از روز خود را در کنار غریبه‎ها می‎گذرانند، چه در رفت‌وآمد‌های روزانه، چه موقع خرید از سوپرمارکت و چه زمانی که در پارک یا کافه نشسته‎اند. با این حال عده زیادی از ما در انزوایی خودخواسته باقی می‎مانیم، چون معتقدیم تلاش برای برقراری ارتباط با آدم‎های غریبه هر دو طرف را معذب می‎کند.
مادرانی که نوزدان خود را می‌کشند!
در روسیه سالانه پای تعداد زیادی از زنان به جرم قتل بچه‎هایشان به دادگاه‌ها باز می‌شود؛ متهمانی که در میان‎شان هم مادران خانه‎دار صاحب چندین فرزند دیده می‎شود و هم مدیران تجاری موفق. این مشکل البته فقط به روسیه محدود نمی‎شود. روان‎شناسان در آمریکا تخمین می‎زنند که از هر ۴ مادر، یک نفر به کشتن کودک خود فکر می‎کند.
تا دیر نشده اجازه دهید کودکتان شیطنت کند
هر کودکی دوست دارد که رفتار شخصی خودش را داشته باشد و تحت تاثیر دیگران قرار نگیرد . کودکان مایلند که خودشان را همانگونه که هست نشان دهند و اگر والدین مدام سعی داشته باشند که کودک را ساکت کنند و یا رفتارهای او را سرکوب کنند، باعث می شوند که کودک منزوی شود اما در مقایسه کودکانی که اجازه شیطنت بیشتری داشته باشند...
چگونه با استرس ناشی از اسباب‌کشی کنار بیاییم؟
آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان استرس‌های ناشی از جابه‌جایی را از بین برد و یا حداقل آن‌ها را کنترل کرد؟ در این مطلب همراه ما باشید تا در این رابطه بیشتر با هم صحبت کنیم.
خبرهای تازه