Tabnakbato | تابناک باتو

گر حُکم شود که امتحان زبان گیرند...

گر حُکم شود که امتحان زبان گیرند...

جواد خیابانی وارد معرکه‌ ای شد که لزومی نداشت خود را در معرض قضاوت میلیون ها ایرانی قرار‌دهد اما اگر نیک بنگریم او تنها نیست و خوش بود، گر محک تجربه دیگران هم به میان آید و یک روز بسیاری از صاحبان مدرک از خارج! مجبور شوند میزان تسلط شان به انگلیسی را نشان دهند.
این رفتار خوب را از آمریکایی‌ها یاد بگیریم
درک این نکته که در آن روزگار پیمودن مسافت طولانی میان شبه جزیره عربستان و چین تا چه اندازه دشوار بوده نشانگر اهمیت آموختن است و البته نکته جالب‌تر اینکه حاکمان و آموزگاران چین نه در آن روزگار و نه حالا مسلمان نیستند و پیامبر اکرم در امر آموختن حتی توصیه نکرده است که لزوماً باید از مسلمان و هم کیش آموخت.
اگر ما تصادف و دعوا می‌کنیم، مقصرش اوست!
زهره ام ترکید؛ از اینکه هیچی نشدم!
برنامه‌‌ای که دیدم کارنامه‌ی میانگین نمرات قبولی‌های پزشکی امسال را نشان می‌داد. مجری با فریادهای گوش‌خراش می‌گفت: "اینا نمرات آدمای موفق و خوش‌بخته. مال اوناییه که برنامه و هدف داشته‌اند. اگه نمی‌خوای ثروتمند و معروف بشی این برنامه رو نگاه نکن. اگر نمی‌خوای پرفسور سمیعی بشی این برنامه رو نگاه نکن. این برنامه واسه آدمای به دربخوره. واسه اونایی که میخان یه چیزی بشن".
زنان اولین قربانیان دوره‌های اخراج و بیکاری!
ظاهر قضیه این است که اکنون در بخش خدمات بسیاری از شرکت ها و بنگاه ها و کسب و کارهای خصوصی و آزاد، زنانی خوشحال و راضی پشت باجه ها و میزها نشسته و مشغول ارائه خدمات به مشتریان و مراجعان هستند. آنها کارهای به ظاهر آسان و غیریدی را به عهده گرفته و بدون برخورد با مشکلی جدی مشغول ایفای نقش اقتصادی و اجتماعی خود هستند.
چرا زمین فقرا خشک‌تر است؟
در حقیقت نیروی کار فقیر، به کاری واداشته می‌شود که او را فقیرتر و بدبخت‌تر می‌کند و با تخریب محیط‌ زیست، منبع درآمد، معیشت و سلامت خود را از دست می‌دهد و در عین حال منابع کافی برای احیا و نگهداری آن ندارد. به همین دلیل در بین اهداف سازمان ملل در کنار ریشه‌کن‌کردن فقر، به محیط‌ زیست پایدار هم اشاره شده است، اما...
شکل نشستن ما چه نکاتی را درباره شخصیت ما آشکار می کند؟
شخصیت ما ابعاد مختلفی داشته و متأثر از تجربیات ما در زندگی و نحوه ی تربیت ما قرار دارد. اما وقتی با کسی ملاقات می کنید یا سعی دارید او را بهتر بشناسید، راه ساده ای وجود دارد که با کمک آن می توانید به چیزهای بیشتری درباره ی آن شخص پی ببرید.
طالع هفتگی خود را اینجا بشنوید
با ما باشید؛
چنانچه شما نیز از آن دسته افرادی هستیند که برای سرگرمی یا کنجکاوی دوست دارید یکسری آینده نگری هایی از غیر به شما برسد و بنا به آن، احساس خوشی کنید یا امیدوار شوید، به شما توصیه می کنیم این خبر را باز کرده و منتظر بمانید. شما می توانید هراز گاهی، فال هفتگی یا روزانه خود را در وبسایت «تابناک باتو»؛ بخوانید و از آن لذت ببرید و سرگرم باشید.
اگر فرزند دبیرستانی داشتم!
حالا با شکل‌گیری دهکده جهانی، اهالی شهر این فرصت را بیابند که مزه دیگر میوه‌های جهان را هم بچشند و اگر خوش‌شان آمد، همیشه آن را مصرف کنند، بدون آنکه به مزاج صاحب مغازه کاری داشته باشند. بعد، توضیح می‌دادم احتمال این هست که آن انحصارطلبی گذشته میوه‌فروش اول، مردم را به مصرف میوه‌های بیگانه‌ای عادت دهد که برای مزاج خودشان نیز نامناسب است.
فریب زندگی اسلایسی را نخوریم
زنی در اینستاگرام عکسی از قورمه‌سبزی که پخته منتشر کرده و نوشته: هرکی هرچی دلش می‌خواد بگه. من عاشق اینم برای همسرم قورمه‌سبزی بپزم، اونم بیاد بشینه موهامو ببافه. ده ها نفر نوشته‌اند: آره خوشبختی یعنی همین! خوشبختید شما...حسودیم شد.... خوش به حال جفت‌تون... دلم برای خودم سوخت و ...
و اما محتوای کتاب فارسی اول دبستان سه کشور
بر این پایه می‌توان نتیجه گرفت کودک ایرانی در کتاب درسی خود یاد می‌گیرد که مطیع و سربه زیر باشد. نگاه کودک ایرانی یا به سمت پایین است و یا از پایین به بالا نگاه می‌کند. نگاه کودک چینی به اطراف است و یک نگاه دایره‌وار دارد، ولی کودک آلمانی یک حرکت و نگاه رو به جلو و هدفمند دارد. او به یک نقطه و هدف چشم می دوزد...
تاثیر اعتیاد به قمار در برابر اعتیاد به مواد مخدر
اعتیاد به قمار که پیشتر از آن به عنوان اختلال قماربازی یاد می‌شد از سال ۲۰۱۳ از سوی «انجمن روانپزشکی آمریکا» به عنوان اعتیاد رفتاری به رسمیت شناخته شد. افراد مبتلا سعی در تکرار این رفتار دارند و حتی بروز مشکلات مالی، ورشکستگی، مشکلات خانوادگی، عدم توانایی در حل مسائل روزانه، اخراج از محل کار و غیره سبب نمی‌شود...
ویژگی‌هایی که زنان را برای مردان جذاب می‌کند
عزت نفس بالا یکی از ستون‌های اصلی ارتباط سالم با دیگران و بخشی از تقریبا هر هدف و دستاوردی در زندگی ما است. به علاوه، عزت نفس بالا و قدرت درونی هر زنی را تبدیل به انسانی جذاب می‌کند؛ بنابراین خیلی مهم است که روی عزت نفس و قدرت خود کار کرده و تغییرات مثبتی در خود ایجاد کنیم.
چرا کتاب‌خوان‌ها بهترین آدم‌هایی هستند که می‌توان عاشق‌شان شد؟
آن‌ها نه‌ تنها باهوشند که عاقل هم هستند. باهوش بودن همیشه هم خوشایند نیست، اما عاقل بودن آدم‌ها را تحریک می‌کند. همیشه مقاومت در برابر آدم‌هایی که می‌شود چیزی ازشان یاد گرفت کمی سخت است. عاشق یک آدم کتاب‌خوان شدن نه ‌تنها کیفیت گفت‌وگو را بالا می‌برد، بلکه باعث می‌شود سطح گفت‌وگو بالا برود.
ماجرای مردانی که از همسرانشان کوچکترند!
درست یا نادرست؟!
در چنین شرایطی همسر بزرگتر که تاکنون همسرش را فردی صرفا «تابع» می‌شناخته، ممکن است با ایجاد چنین تغییراتی به اشتباه بیندیشد که او مشغول سرکشی و طغیان است و باید در مقابل چنین تغییراتی ایستادگی کرد. در شرایط مذکور چنانچه زوجین از قدرت گفت‌وگوی منطقی و انعطاف بر سر تغییرات به‌وجود آمده برخوردار نباشند دیر یا زود شاهد جدایی عاطفی و روحی از یکدیگر خواهند بود.
آیا نامزدم روانی است؟
حال شرایطی را فرض کنید که بازگشت بیماری همزمان شود با اطلاع همسر از سابقه قبلی بیماری روانپزشکی فرد، احتمال فراوانی وجود دارد که در این شرایط همسر نه ‌تنها از فرد حمایتی نکند بلکه ناراحت و عصبانی اقدام به ترک همسرش بکند و همین مساله به تشدید شرایط ناگوار بیمار منجر شود.
ریشه خرید احتکارگونه اجناس در تاریخ مملکت
به نظرم اين نشان دهنده آن است كه رفتارهاي عقلاني در مردم دروني نيست و اينها گوياي اين است كه جامعه از هر راهي براي رسيدن به اهداف خودش استفاده مي كند. حالا يك زمان بحث پوشك بود، يك زمان خريد خودرو. هر زمان يك كالايي باب مي شود و مردم اين كار را انجام مي دهند. بايد تلاش شود كه با يك همراهي و همبستگي اجتماعي مسائل حل شوند.
خبرهای تازه