Tabnakbato | تابناک باتو

برای سنجش دیگران به چه چیزی باید توجه کرد؟

برای سنجش دیگران به چه چیزی باید توجه کرد؟

چگونه می توان به این مهم پی برد؟ برای شروع می توانید از همکارتان بپرسید که راجع به شرکت چه فکر می کنند؟ سپس بپرسید که کار کردن با فلانی چطور است؟ اگر پاسخشان چیزی شایسته و مثبت بود، خوشحال باشید. شما یک دوست تازه پیدا کرده اید.
کارهایی که باید در ۳۰ سالگی انجام دهید تا به خاک سیاه ننشینید
...نکته آخر این‎که افرادی که سی سالگی موفقی را پشت سر می‌گذرانند خوشگذرانی را تعطیل نمی‎کنند. این که چون ۲۰ سالگی تمام شده دلیل نمی‌شود که یک فرد بخواهد ادامه‌ی عمرش را مثل راهبان بودایی زندگی کند. مایکل دوریان باخ نوشته که بیشتر عمرش در ۳۰ سالگی برای پول درآوردن گذشت و هر چه بیشتر پول در می‌آورد ناراحت‌تر بود.
آیا افسردگی پدران بر کودکان تأثیر دارد؟
به گفته پژوهشگران بسیاری از نشانه ها، مربوط به مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی در حدود سیزده سالگی آغاز می‌شود. پیش از این گفته شده بود که افسردگی در مادران نشان داده که احتمال بروز افسردگی در کودکان افزایش می‌یابد و حال تأثیر افسردگی پدران بر کودکان یافته‌ای جدید است.
بهترین کمک به زلزله زدگان غرب کشور
در خرید ملزومات عجله نکنید؛
بسیاری از کمک‌هایی که در روزهای اول به مناطق زلزله زده سرازیر می‌شود، به هدر می‌رود. مثلا مردم بیش از نیازشان لباس گرم دریافت می‌کنند، در حالی که درست چند هفته بعد متوجه می‌شوند که به توالت نیاز دارند و می‌توان گفت در آن موقع به سختی کسی پیدا می‌شود که کمک کند.
چرا داستان های ترسناک را دوست داریم؟
ترسیدن سیستم بدن شما را پر از آدرنالین میکند حتی اگر چیزی که تجربه می کنید، اصلا ترسناک نباشد. اگر یک سوسک پلاستیکی روی زمین ببینید، بدن شما خود به خود فعل و انفعالاتی که هنگام دیدن یک سوسک واقعی رخ می دهد را تجربه می کند. حتی ممکن است جیغ بکشید، یا پا به فرار بگذارید.
چه عواملی باعث عاشق شدن ما می شوند؟
چیزهای بیشتری از تنها جذب فیزیکی و علاقه ی مشترک به سریال بازی تاج و تخت در عاشق شدن شما دخیل اند. طبق نظر یک روانشناس یازده عامل متمایز می توانند شما را در دام عشق گرفتار کنند.
آیا شما مستعد اعتیاد هستید؟
با دانستن این موضوع که شخصیت های مختلف با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند، متوجه می شویم که چیزی به نام شخصیت مستعد اعتیاد وجود ندارد. اگر قرار بود اینچنین ویژگی شخصیتی باشد، باید در تمام معتادان مشترک قابل ردیابی باشد و طبق مطالعات قابل ردیابی نیست.
به نحو نگران کننده ای جدی نیستیم
یکی از نشانه های این که جدی نیستیم همین لودگی های تمسخر آمیز و جوک هایی است که می سازیم. دردناک ترین و تلخ ترین رویداد را به جوک تبدیل می کنیم. واقعیت هایی که باید بدان ها بیندیشیم، وقایعی که باید سبب تامل ما شود و تفکر را برانگیزاند، واقعیت هایی که در برابرشان باید کاری بکنیم، به سخیف ترین وجه با لودگی و جوک نادیده گرفته می شوند.
دختران خودکشی می‌کنند چون بیشتر در فشارند
مدت‌هاست آمار خودکشی در میان مردم کشورمان برو به افزایش است،‌ بسیاری از روانشناسان و روان‌پزشکان معتقدند که «افسردگی» باعث شده تا خودکشی در میان جوانان ما زیاد شود. قطعاً عوامل بسیار زیادی باعث شده تا جوانان این‌چنین راحت خود را مهمان خاک کنند، نمی‌توان به‌سادگی در مورد علت و عوامل آن‌هم قضاوت کرد، زیرا ما حتی لحظه‌ای هم به ‌جای این افراد نبوده‌ایم.
نابرابری های آموزشی در ایران
وجود این همه مدرسه و دانشگاه در کشور(منظور انواع است و نه تعداد) و بدتر از آن وجود شهریه های گران و نابرابر به خوبی خبر از وجود طبقاتی شدن و نابرابری گسترده در نظام آموزشی کشور می دهد. مدارسی که با راه اندازی برخی امکانات و خدمات ویژه و متمایز اقدام به جذب دانش آموزان از خانواده های ثروتمند و طبقات بالای جامعه می کنند در واقع به طبقاتی شدن نظام آموزشی دامن می زنند.
آیا فقر روی مغز آدم‌های فقیر تأثیر می‌گذارد؟!
کسی که فقیر به دنیا می‌آید، مشکلات زیادی دارد. او به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی کمتری دسترسی دارد، امکانات آموزشی کمتری دارد، مکان‌های ایمنی برای بازی ندارد، رژیم غذایی باکیفیتی ندارد و به میزان بیشتری با مواد آلوده‌کننده و سموم برخورد دارد، والدینش وقت کافی برای داستان خواندن شبانه برایش ندارند. اینها چیزهایی هستند که همه می‌دانند.
شیوع پدیده «یتیم اینترنتی»
کاش یک گیگ اینترنت بودم نه یک کودک؛
امروز با یک حضور چند دقیقه‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام و گروه‌های تلگرامی و دیگر شبکه‌ها، نشانه‌های بسیاری از افراد درگیر این سندروم را مشاهده می‌کنید که در صدر آنان سلبریتی‌ها و بازیگران و چهره‌های مطرح هستند که متاسفانه کمترین میزانی از سواد رسانه و فرهنگ استفاده از این فضا را ندارند.
بهترین نصیحت ها چهره های موفق به کودکانشان
مدیرعامل و رییس شرکت چارلز شواب (Charles Schwab) به مجله‌ی فورچن می‌گوید که پند پدرانه‌ای که زندگی‌اش را شکل بخشیده است، اتفاقا نصیحت ساده‌ای است. پدرش به او گفته بود که: «اغلب چیزهای دنیا قابل خرید و فروش هستند؛ اما شهرت، این‌طور نیست.»
هولناک‌ترین مخدر در ایران چیست؟
گل خطرناک‌ترین مخدر امروز است و با یک بار استفاده، ممکن است فرد به مدت شش ماه تا یک سال دچار توهم عصرگاهی شود. ما هنوز اثرات این مخدر را به طور کامل نمی‌دانیم اما عوارض گسترده‌ای از آن مشاهده شده است. جالب این که مخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم‌زایی بیشتری دارد.
دخترانی که با شلیک گلوله‌ای حق ازدواج را از دست می‌دهند
یکی از راه‌های «تصرف» دختر و ازدواج اجباری با او در برخی از مناطق افغانستان شلیک کردن در عقب (پشت) خانه دختر است. هرچند این رسم در حال کمرنگ شدن است، اما در برخی از مناطق دوردست هنوز هم از این شیوه برای به انحصار کشیدن حق ازدواج با دختران استفاده می‌شود.
جهان پیر و ریسک‌گریز خواهد شد
نتایج‌ تأمل‌برانگیز یک تحقق بین‌المللی؛
این امر پیامدهای بسیاری را در اقتصاد، سیاست و مسائل اجتماعی کشورها به دنبال دارد. واقعیت این است که نگرش افراد جامعه به ریسک، تاثیری کلیدی بر تصمیم‌گیری‌های اقتصادی (همچون تصمیم‌گیری در مورد پس‌انداز، سرمایه‎گذاری و فعالیت‌ها در بازار)، تصمیم‎گیری‌های مربوط به رشد جمعیت (نظیر تصمیم برای بارداری) و رفتارهای اجتماعی و سیاسی (همچون شرکت در انتخابات) دارد.
خبرهای تازه