خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

دست‌های آلوده در طبیعت و وقوع کرونا

دست‌های آلوده در طبیعت و وقوع کرونا

امروزه با تغییر سبک زندگی، پیشرفت ابزارهای تکنولوژیک، گسترش فردگرایی و رفاه عمومی و مواردی از این قبیل دیگر کسی حتی در مخیله اش هم چنان شرایطی را نمی پذیرد. حالا دیگر در اکثر روستاهای دورافتاده هم کسی حاضر نیست با دلو و دبه آب از قنات بیاورد یا از حمام عمومی استفاده نماید.
‌چه تعداد ایرانی کرونا خواهند گرفت؟
اگرچه سیاست‌های هر کشور در برخورد و مبارزه با کرونا متفاوت است، به نظر می‌آید بسیاری از این کشورها، دست‌کم در سیاست کلان، روند مشابهی را طی کرده‌اند؛ ابتدا انکار و تلاش برای عادی نشان‌دادن شرایط و در ادامه هم بازی با شیب نمودار تعداد مبتلایان به‌منظور ایجاد وضعیتی که امکانات بیمارستانی جوابگوی تعداد بیماران باشد.
پنج دلیل برای امید در میان هرج و مرج ویروس کرونا
شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان روزگار سیاهی را برای مردم رقم زده است. تعداد مبتلایان و درگذشتگان روز به روز بیشتر می‌شود، شهرها و حتی کشورها در حال تعطیلی هستند و خیلی از مردم مجبور شده‌اند که خود را قرنطینه کنند. اما در میان این همه اخبار نگران‌کننده کورسوی امیدی نیز دیده می‌شود.
پایتخت مردم را خانه‌نشین کرد
اتفاق عجیب دیگر نوروز ۹۹، انتظار مردم برای آغاز سریال «پایتخت ۶» بود. عجیب مردم چه آن‌هایی که پروپاقرص تلویزیون می‌بینند و چه آن‌هایی که در سال شاید تنها چند ساعت تلویزیون ایران را ببیند که آنهم شامل فوتبال و آن قدیم‌ها برنامه نود می‌شد، منتظر آغاز داستان‌های جذاب و خنده دار دو پسرخاله یعنی «نقی» و «ارسطو» بودند.
۱۴ روز تا رهایی؛ بزرگ ترین عیدی را به هم بدهیم
اگر هر کدام از ما، فقط این ۱۴ روز اول سال را در خانه بمانیم، بزرگ‌ترین عیدی را به یکدیگر داده ایم، چون زنجیره مرگ، قطع می‌شود. کرونا نه پا دارد، نه بال؛ این ما هستیم که آن را با خودمان حمل و همه جا پخش می‌کنیم. پس ویروس هر جا هست همان جا متوقف می‌شود. بیایید امسال به همه هشتاد و چند میلیون ایرانی، عیدی بدهیم.
چطور می‌توان شرایط دورکاری را بهتر کرد؟
دورکاری در زمان کرونا؛
برخی از کارمندان برای اولین بار از خانه کار می‌کنند، یعنی فهمیدن اینکه چگونه در محیط جدید بر سر وظایف خود بمانند ممکن است چندان موفقیت‌آمیز نباشد. اما روش‌هایی برای تحویل به موقع کار و اجتناب از دیوانه شدن بر اثر تنهایی وجود دارد، که از برپا کردن یک فضای کار خوب تا راه‌های ارتباط با تیم کاری را در بر می‌گیرد.
چگونه در این اوضاع آرام بمانیم؟
هر کاری را به قدم‌ها و بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید، هر بخش و قدم بعدی را مشخص کنید و باقی بخش‌ها و کار‌ها را فراموش کنید تا نوبت آن‌ها فرا برسد. این روش را پروسهٔ تفکر می‌گویند که گاهی مربیان ورزشی به ورزشکاران توصیه می‌کنند که هر زمان فقط یک کار را با توجه کامل انجام دهند و این کار باعث می‌شود که در اینجا و اکنون حاضر باشند...
کرونا و پرتاب به اعماق تاریخ
این فقط گوشه‌ای از بلایی بود که بیماری همه‌گیر بر سر جامعه‌ی پیشامدرن می‌آورد و ما از آن بی‌خبریم. یکی به الکل و عیاشی و میل جنسی پناه می‌برد تا پیش از مرگ میگساری و شهوترانی کند؛ دیگرانی که گمان می‌کردند این عذاب الهی است دسته راه می‌انداختند، در خیابان‌ها می‌چرخیدند و به خود شلاق می‌زدند (شبیه زنجیرزنی در دوران ما)... .
كرونا و طبيعت!
طبیعت کار خودش را می‌کند، ویروس کرونا هم از جنس طبیعت است، کاری هم به خوب و بد آدم‌ها ندارد، برایش فرقی نمی‌کند که ملحد باشی یا مسلمان، زندانی باشی یا زندان بان، سنی باشی یا شیعه. چند صباحی یکه تاز میدان برای هراس افکنی هست و بعد هم صحنه را ترک می‌کند، اما شاید ما بتوانیم این واقعه را برای خودمان معنادار کنیم.
درخواست آنجلا مرکل از مردم: بخوانید حتما به کارتان می‌آید
از قوانینی که فقط برای مدت کوتاهی وضع شده‌اند پیروی کنید. دولت بررسی می‌کنه که چه چیزی را باید اصلاح کرد و چه اقدام دیگری ضروری ا‌ست. این وضعیت دینامیک ا‌ست و باید یاد بگیریم و با ابزارهای جدید واکنش نشان بدهیم. شایعه‌ها را باور نکنید. با یک وظیفه تاریخی مواجهیم که فقط در کنار هم دیگر از پسش بر خواهیم آمد.
از خانه‌نشینی اجباری تا توسعه شخصی
بسیاری از ما روزمره چنان درگیر امور اجرایی هر روزه هستیم که هیچ وقت فراغت مطلوب برای برخی کارها مهم اما غیرفوری را نداشته‌ایم. این ایام فرصتی است تا همه این کارها مهم اما غیرفوری که همواره فدای کارهای فوری اما غیرمهم شده است را در دستور کار خود قرار دهیم و به قدر مقدور به تحقق آن‌ها بپردازیم.
فیلم انگل، استعاره‌ای بدخیم
سیاهی و تلخی فیلم گویی به ما گوشزد می‌کند حتی هنر و ادبیات و فلسفه هم آنگونه که پیشتر گمان می‌کردیم، دیگر جهان ما را تلطیف نمی‌کند چه رسد آنکه به ما راه حلی برای خروج از بحران ارائه دهد و انسان را به فرجام رساند! بلکه فقط می‌تواند به زیبایی تلخ گونه‌ای این زشتی را به تصویر بکشد و در بزرگنمایی آن نقشی ایفا کند!
آیا اخلاقی است در خانه بمانیم، دیگران سفارش‌هایمان را بیاورند؟
برخی فروشگاه‌های آنلاین ناچار شدند برخی سفارش‌های مردم را لغو یا موعد تحویل آن‌ها را عقب‌تر بیندازند. به‌ویژه در مواد ضروری و مورد نیاز مشتریان مانند مواد شوینده، مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و پد عفونی و دستکش یا مواد غذایی اختلالاتی در سفارش‌های انلاین و تحویل آن‌ها به مشتری در همه کشورها شاهد هستیم.
کرونا و درآمد خانوار
این اعداد نشان می‌‌دهند حداقل نیمی از خانوارهای ایرانی به شدت گرفتار دخل و خرج روزانه هستند و درآمدهای حداقلی آنها کفاف مخارج زندگی را نمی‌دهد و هرگونه کاهش حتی ناچیز درآمد آنها را دچار بحران می‌کند. این اتفاقی بود که هنگام افزایش قیمت بنزین رخ داد؛ یعنی با افزایش قیمت بنزین بخش مهمی از جامعه به منطقه بحران منتقل شد.
چه نکاتی را در قرنطینه خانگی باید رعایت کنیم؟
باید در خانه بمانید و بیرون نروید. کار تعطیل، مدرسه و دانشگاه تعطیل، سرگرمی‌ها و تفریح‌ها تعطیل، ورزش و فعالیت‌های بدنی تعطیل و دیگر نمی‌توانید برای خرید بیرون بروید. جز در موارد بسیار ضروری نباید از خانه به بیرون قدم بگذارید؛ آن هم با دستکش و ماسک و رعایت ده‌ها نکته بهداشتی و سلامتی که باعث افزایش استرس شما می‌شوند.
چرا تعداد بسیار کمی از نویسندگان زن از همسرشان تشکر می‌کنند؟
احساس کردم به تدریج دارم قاعده‌ای کشف می‌کنم. حداقل در کتابخانۀ من اینطور بود. نویسندگان زن به ندرت از همسر خود تشکر کرده یا کتاب خود را به او تقدیم کرده بودند. در مقابل نویسندگان مرد غالبا از صبوری، همراهی و تحمّل همسرشان تشکر کرده بودند! برایم این سوال مطرح شد که چرا تعداد بسیار کمی از نویسندگان زن از همسرشان تشکر می‌کنند؟
خبرهای تازه