آب گرم و سرد به یک اندازه دست ها را تمیز می کنند
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
loading...
کد خبر: ۸۵۱۰۸
تاریخ انتشار: 2017 September 09    -    ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
bato-adv
bato-adv
پژوهشگران در آمریکا اعلام نموده اند، این نظر صحت ندارد که شستن دست با آب گرم بیش از شستن با آب سرد در از بین بردن میکروب ‌ها مؤثر است.در این پژوهش، که نتیجه آن در نشریه "حفاظت از مواد غذایی" منتشر شده، بیست نفر شرکت داشتند و مشخص شد که ...
 آب گرم و سرد به یک اندازه دست ها را تمیز می کنند
 
آب گرم و سرد به یک اندازه دست ها را تمیز می کنندبه گزارش «تابناک با تو»؛  پژوهشگران در آمریکا اعلام نموده اند، این نظر صحت ندارد که شستن دست با آب گرم بیش از شستن با آب سرد در از بین بردن میکروب ‌ها مؤثر است.در این پژوهش، که نتیجه آن در نشریه "حفاظت از مواد غذایی" منتشر شده، بیست نفر شرکت داشتند و مشخص شد که میزان میکروب ‌زدایی از دست با استفاده از آب در دمای ١٥ درجه سانتیگراد مانند استفاده از آب با دمای ٣٨ درجه است.

تأثیر اصلی این پژوهش این است که رستوران ‌ها دیگر ملزم نیستند برای شستن دست، آب گرم در اختیار مشتریان بگذارند و این به معنی کاهش هزینه گرم کردن آب است.در انجام این پژوهش، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه "راتگرز" (Rutgers) در صدد برآمدند در مورد این باور عمومی که آب ولرم یا گرم فایده بیشتری در نظافت دارد تحقیق کنند. توصیه سازمان‌ های بهداشتی آمریکا نیز کمابیش با این باور همسو بوده است.از بیست نفر داوطلب خواسته شد هر کدام دست‌ هایشان را بیست بار با آب در دماهای ١٥، ٢٦ و ٣٨ درجه سانتیگراد همراه با مقادیر متفاوت صابون از نیم تا ٢ میلی ‌متر بشویند. پیش از هر بار شستشو، دست ‌های این افراد به میکروب‌ های غیرمضر آغشته می ‌شد.نتیجه تحقیقات نشان داد که میزان از میان رفتن میکروب ‌ها با تغییر در دمای آب و میزان صابون مورد استفاده ارتباطی ندارد.

سرپرست این برنامه تحقیقاتی گفته است که وقتی مردم دست خودشان را با آب گرم می ‌شویند احساس بهتری دارند اما از نظر میکروب زدایی، دمای آبی که مورد استفاده قرار می ‌دهند عملاً بی تأثیر است.

البته پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده ‌اند می ‌پذیرند که این تحقیق فاقد دامنه و عمق کافی بوده و برای یافتن بهترین راه زدودن باکتری ‌های مضر از دست، به بررسی بیشتری نیاز است.

سازمان بیمه درمانی انگلیس به مردم توصیه می ‌کند که دست خود را با آب سرد یا گرم، هر کدام که ترجیح می ‌دهند، بشویند اما تأکید دارد که باید مقدار کافی صابون به کار ببرند و زمان شستن دست هم حداقل بیست ثانیه باشد. همچنین مالیدن دست ‌ها به نحوی که تمامی سطح آنها شسته شود مهم است.

منبع: tici. info
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv