سلامت و بهداشت

Tabnakbato | تابناک باتو

آیا زردچوبه برای آلزایمر مفید است؟

آیا زردچوبه برای آلزایمر مفید است؟

بیماری آلزایمر یک اختلال انحطاط عصبی پیشرونده و ویرانگر است که به از دست دادن حافظه و سردرگمی منجر می‌شود. اگرچه دلیل دقیق آن همچنان نامشخص است، باور بر این است که بیماری آلزایمر پس از انباشت پروتئین آمیلوئید بتا در مغز و تشکیل پلاک‌هایی که عملکرد سلولی را مختل می‌کنند، رخ می‌دهد.
ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟
در یکی دو روز گذشته، یک رسانه چینی گزارش داده که مردی در استان یوننان چین مُرده که مبتلا به ویروسی به نام هانتا (Hantavirus) بوده است. این رسانه که تنها منبع خبر است، نوشته ۳۲ مسافر دیگر همراه این مرد هم تست شده‌اند، اما هیچ‌جا گفته نشده که مسافران دیگر هم مبتلا شده باشند یا اینکه بیماری آن مرد، همانند کرونا واگیردار بوده باشد.
آیا مصرف کورتون باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس کرونا می‌شود؟
در حال حاضر شواهد مشخصی که ثابت کند احتمال ابتلای بیماران مصرف کننده کورتون به ویروس کرونا بیشتر است، وجود ندارد. البته تحقیقات در این زمینه درحال انجام است. مطالعات قبلی نشان داده اند بیمارانی که کورتون مصرف می‌کنند، در خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت های...
آیا فقر روی مغز آدم‌های فقیر تأثیر می‌گذارد؟!
این مطلب که فقیرها، همواره فقیرتر می‌شوند، تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا صادق است. در آمریکا درصد فقرا از ۲۵ درصد در سال ۱۹۷۱ به ۲۹ درصد در سال ۲۰۱۱ افزایش پیدا کرده است. اگر کودکی در یک خانواده فقیر بزرگ شود، احتمال اینکه در بزرگسالی هم فقیر باشد، افزایش پیدا می‌کند.
پیش به سوی واکسن برای ویروس کرونا
ویروس کرونای جدید موسوم به SARS-COV-۲ یکی از انواع ویروس‌هاست که به عنوان یک ویروس RNA پوشش دار شناخته می‌شود؛ این بدین معناست که ماده ژنتیکی این ویروس در یک مولکول تک رشته‌ای RNA رمزگذاری شده است که توسط یک پوشش سلولی حاصل از آخرین سلول آلوده شده احاطه می‌شود.
چرا برای مبارزه با کرونا، نباید سفر کنیم؟
آن چه این روز‌ها باید به شدت به آن اهمیت داد، زنجیره شیوع این بیماری است. یعنی هر کسی می‌تواند عامل انتقال کرونا به دیگران باشد و اگر همه ما اصول بهداشتی را رعایت کینم، در واقع هم به سلامت خودمان و هم به سلامت دیگران کمک کرده ایم. نکته مهم این است که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، همه ما باید برای آن تلاش کنیم.
محافظت از افراد مسن‌تر در برابر کرونا
احتمالا بخش زیادی از جمعیت جوان در حال حاضر مبتلا هستند و ممکن هست هیچ نشانه‌ای نداشته باشند و بهبود یابند. ولی این افراد ناقلان اصلی هستند و بدون اینکه خودشان بدانند به سرعت در حال انتقال ویروس به جوانان دیگر (ناقلان بدون نشانه جدید) و همچنین مسن‌تر‌ها که بیشتر در معرض خطر از دست رفتن جان هستند، می‌باشند.
رابطه انداختن دست یا پا به صورت ضربدری روی هم و کارایی مغز
واقعیت این است که تن ما از مغزمان جدا نیست، بنابراین برخی از فعالیت‌ها می‌توانند کارایی مغز را افزایش دهند. من در نظر دارم، در یکی از پست‌های بعدی، سایت بسیار جالبی به شما معرفی کنم که حاوی تعدادی از تمرین‌های علمی برای افزایش کارایی مغز از جنبه‌های مختلف است. اما تا آن هنگام به موضوع اصلی این پست بپردازیم.
پاسخ متخصصان بهداشت به ۱۲ پرسش درباره کرونا
آنتی‌بیوتیک‌ها علیه ویروس‌ها کارایی ندارند و در جنگ با باکتری‌ها موفق هستند. کرونا هم یک ویروس است، پس نمی‌توان برای پیشگیری از ابتلای به آن و یا درمان آن از آنتی‌بیوتیک‌ استفاده کرد. بااین‌حال، اگر شما در به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری هستید، ممکن است برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کنند، چون ابتلا به عفونت باکتریایی در بیمارستان ممکن است.
برای آنها که اضطراب ابتلا به کرونا دارند
برخی اقدامات را همواره می توانید برای کاهش خطر مد نظر قرار دهید. این می تواند به سادگی شستشوی مکرر دست ها با آب جاری و صابون و محدود کردن ترددهای شهری یا مسافرت های برون شهری باشد. توجه به این موارد می تواند به شما در تمرکز بر گزینه هایی که روی آنها کنترل دارید، کمک کند. فقط اطمینان حاصل کنید که...
در قرنطینه، چگونه بدنمان را آماده نگه داریم؟
افرادی که در هفته چندین جلسه باشگاه می‌رفتند و به تناسب اندام خود اهمیت می‌دادند؛ با مشکل تمرین‌های ورزشی در خانه روبرو شدند. از یک سو نمی‌خواهند فعالیت‌های بدنی و آرامش‌بخش خود را قطع کنند و زحمات چندین ساله آن‌ها بر باد برود و بدن‌شان در خانه رو به تحلیل رفته و ضعیف‌تر شود و از سوی دیگر باشگاه‌های ورزشی تعطیل هستند و...
«سرطان کرونا»؛ عجیب اما واقعی!
بزرگ‌ترین خطا پنهان کردن بیماری از بیمار است. پنهان کردن بیماری از بیمار خیانت در حق اوست، حتی اگر تاب شنیدن بیماری‌اش را ندارد! چون مبارزه با بیماری بدون «آگاهی» فرد مبتلا از بیماری‌اش محال است. شما برای پیروزی بر حریف، اول باید بدانید با چه کسی طرفید! مواجهه با واقعیت بیماری کرونا گام نخست...
شایعات و واقعیاتی درباره ویروس کرونا
اگرچه ویروس کرونای جدید می‌تواند بسته به نوع سطح تا چندین ساعت روی سطوح باقی بماند، اما بسیار نامحتمل است که ویروس بتواند پس از جابجایی، مسافرت و نیز قرار گرفتن در معرض انواع شرایط و دما، به حیات ادامه دهد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است سطحی آلوده باشد، از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن آن استفاده کنید. پ
چگونه با تعادل PH بدن از واگیر کرونا در امان بمانیم؟
یکی از دلایل ضعف و آسیب به سیستم ایمنی ما که در این شرایط شیوع کروناویروس اهمیت دارد، اسیدی شدن بدن است. سیستم ایمنی بدن در شرایطی که وضعیت PH بدن اسیدی یا به اصطلاح اسیدوز می شود آسیب پذیر تر است و از آنجا که کروناویروس جدید کویدو ۱۹ به افرادی حمله می کند که دچار ایمنی پایین هستند...
اگر آجیل شب عید خریده‌اید، بخوانید
اگر جزو افرادی هستید که آجیل شب عید خریداری کرده و نگران شیوع ویروس کرونا از طریق آجیل هستید بنا بر گفته رئیس اتحادیه اجیل و خشکبار می‌توانید برای رفع این نگرانی آن‌ها را در خانه حرارت دهید. به گفته وی پروسه حرارت دهی مجدد بر روی آجیل تاثیری در کیفیت آجیل نخواهد گذاشت ومردم با خیال راحت می‌توانند این کار را انجام دهند.
تست کرونا چه زمانی باید انجام شود؟
همزمانی شیوع ویروس کرونا با آنفلونزا و سرماخوردگی باعث شد تا بسیاری از افراد با داشتن علائم جزئی به مراکز درمانی مراجعه کنند. از این رو قصد داریم زمان مناسب برای انجام تست کرونا را بررسی کنیم.
خبرهای تازه