خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

آیا شما هم نگران شروع مدرسه فرزندتان هستید؟

آیا شما هم نگران شروع مدرسه فرزندتان هستید؟

بسیاری از روان‌شناسان و متخصصین بر این باور هستند که بسیار طبیعی است اگر والدین، زمان سختی را برای آماده کردن و در نهایت راهی نمودن فرزندان کوچک خود به مدرسه سپری کنند، آن هم به ویژه اگر در سال جدید قرار باشد که آن‌ها را از محیط مهد کودک به مدرسه بفرستند. روش‌های بسیاری وجود دارد که...
مطب یا آتلیه عکاسی؟
برایم به عنوان یک جامعه شناسِ علاقه مند به مطالعه سلبریتی جالب است که حتی در اینستاگرام به صفحه ای برمی خورم که «صفحه هواداران خانم دکتر...» نام دارد. بررسی برخی از کامنت ها در این صفحه نشان می دهد که هواداران نه درباره شغل و حرفه بلکه عمدتا درباره لباس و میک آپ ایشان نظر می دهند.
این مردها، مرد زندگی نیستند
تعریف شما از مرد زندگی چیست؟مسئولیت پذیرومتعهد باشد؟ قابل اتکا و پشتیبان باشد؟صادق و وفادار و خوش اخلاق باشد؟ همه این ها می توانندمعرف یک مرد زندگی باشند اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد،قابل اتکا بودن مردان است که مشخص می کند تا چه حد شوهر خوبی هستند.
چگونه در کسی تأثیر عمیق و ماندگار بگذاریم؟
رفتار شایسته و برخورد با ملاحظه بسیار مهم است. این نکات سال ها پیش هنگام صرف غذا سر میز غذای مادرتان هم مهم بودند و امروز نیز اگر انتظار بسته شدن یک قرارداد کاری یا تأثیرگذاری مثبت و آسان بر دیگران در گردهمایی های اجتماعی را دارید، همچنان مهم و حیاتی هستند.
سلبریتی‌هایی که به جایگاه خود قانع نیستند
عرصه فرهنگ و هنر ایران امروزه به کلی توسط غارتگران فرهنگی احاطه شده و هر آنچه عرضه می‌کنند کالا‌هایی بنجل است که نامی جز میانمایگی و ابتذال نمی‌توان بر آن نهاد. در عصر سلبریتی زده و هیجانی احاطه شده با تکنولوژی‌های ارتباطی، چهره‌های سرشناس با سوء استفاده از موقعیت خود شروع به فعالیت‌های مبتذل و غیر فرهنگی خود می‌کنند.
عقده خاک بر سری ایرانیان
ما یکسری جملات کلاسیک داریم که این گونه آغاز می‌شود: در کشور‌های پیشرفته، این جملات با کشور‌های پیشرفته یا با بقیه کشور‌های دنیا شروع می‌شود و هر چیزی که واقعیت دارد یا ندارد، اما آرزوی ماست را می‌گوییم. گویی که ده‌ها سال تمام کشور‌های دنیا را بررسی میدانی و حضوری کرده ایم. اگر یک ژاپنی بیاید و چند عدد پلاستیک از روی زمین بردارد، می‌گوییم که آن‌ها چقدر با شعورند و ما چقدر ...!
عجیب‌ترین مدرسه جهان بدون امتحان و تکلیف و ترم تحصیلی
مدرسه آموزش خانه سبز ممکن است یک رویا برای همه دانش آموزان در کشور‌های مختلف دنیا باشد؛ در این مدرسه نیازی به پوشیدن لباس فُرم یکسان برای دانش آموزان نیست، کلاسی تشکیل نمی‌شود و هیچ گونه امتحانی برای اندازه گیری سطح دانش آموزان وجود ندارد.
عزا بر خود کنید!
‌‏به طور کلی آداب دینی استعداد شدیدی برای بدل شدن به عادت دارند. همین که ‏تبدیل به عادت شدند، آن نقش وادارنده یا بازدارنده‌شان را از دست میدهند؛ اعم از اینکه آدم را از بدی باز دارند و به نیکی وادارند. عادت‌ها چنین هستند. اصولاً عادت‌ها بجای آنکه هشیاری بیاورند، غفلت می‌آورند. وقتی چیزی به صورت مکرر درآمد و عادت شد، خواب آور می شود.
همجنسگرایی تحت تأثیر یک ژن خاص نیست
طبق نتایج یک تحقیق، هیچ ژن واحدی برای تعیین گرایش جنسی یک فرد وجود ندارد و مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی در کنار عوامل محیطی در شکل‌گیری گرایش‌های جنسی همجنسگرایی و دگرجنسگرایی تاثیر دارند. محققان، دی‌ان‌ای (DNA) صدها هزار نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که تعداد معدودی از ژن‌ها به وضوح با رفتار جنسی همجنس‌گرایان مرتبط هستند.
این نوشتاری است برای صاحبان مجالس
بر رأفت و مهربانی حضرت حسین (ع) گریستیم که در اولین برخورد با حربن یزید ریاحی ضمن سیراب کردن سربازان سپاه او، تمام اسب‌های سپاهش را نیز سیراب کرد. شیعه اگر جا پای امامش می‌گذارد بر خوردش با حیوانات نیز باید چنین باشد. در اجرای تعزیه‌ها به حیوانات فشار نیاوریم؛ و یادمان باشد مهم به قدر کفِ دستی میل غذای نذری است برای تبرک، نه میزان گوشت داخل آن.
دوست دارید میلیاردر شوید؟
ونی رابینز دوباره از مردم خواست تا یک «فرد شاد» را در پشت در خانه خود تصور کنند. از آنها پرسید این فرد چه شکلی است؟ همه توضیح دادند که خنده‌ی بزرگی روی لب‌هایش دارد، نگاهش دوستانه است، صمیمی و محکم دست می‌دهد، چانه‌اش رو به بالاست، صاف و بدون قوز ایستاده و تماس چشمی برقرار می‌کند.
سلبریتی کیست و چه چیز برای فروش دارد؟
کلمه «شهره» معادل باcelebrity در زبان انگلیسی است و هم خانواده با کلمهcelebration به معنای مراسم و جشن است. مفهوم ( celebrationبه معنای جشن) قدمتی طولانی دارد و به زمان تمدن‌های اولیه بشری بر می‌گردد. بسیاری معتقدند مفهوم celebration به مراسمی اطلاق می شود که در آن عموم، شخص خاصی را مورد تعریف و تمجید و ستایش قرار می‌دهند.
اقدامی جالب از شبکه‌ی آموزش
یکی از وظایف رسانه‌ها به ویژه رسانه‌ی ملی، ترویج و گسترش نکات آموزشی و اخلاقی است. شبکه‌ی در تلویزیون کار زیبایی را در پیش گرفته که باعث می‌شود کودکان و نوجوانان علاوه بر دیدن انیمشن مورد علاقه‌ی خود، به زیرنویس‌ها هم توجه کرده و فارغ از تبلیغات و ... نکات اخلاقی را بیاموزند.
سندروم استکهلم چیست و راه درمان آن چیست؟
هنگامی که پلیس سعی کرد گروگان ها را نجات دهد، گروگان ها با پلیس مبارزه کردند و از گروگان گیرانشان دفاع کردند و به سرزنش پلیس پرداختند. سپس یکی از گروگان های آزاد شده صندوقی را برای دفاع از گروگان گیران خود در مقابل قانون راه اندازی کرد. از اینجا نام «سندرم استکهلم» متولد شد.
دقیقاً چه بلایی سرمان آمده؟ کسی می‌داند؟!
«جامعۀ هشتگ‌زده»؛
همه‌ چیز از زمانی شروع شد که «اطلاع‌رسانی» از دست بنگاه‌های خبری خارج شد. فقط یک مثال ساده و دم‌دست می‌زنم. به حال زار و نزار «روزنامه»ها نگاه کنید. زمانی بود که نبض جامعه در تیترهای روزنامه‌ها می‌تپید. تیترها فرمانروایان ذهن‌ها و بحث‌ها بودند. اما با فراگیری پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی، سلطۀ بنگاه‌های خبری در هم شکست.
جایگاه فراموش شده سالمندان در بافت کلان‌شهرها
روایت پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های زندانی در خانه؛
بدیهی است که در دنیای کنونی بخش مهمی از تعریف‌های سنتی دستخوش تغییراتی جدی شده است تا جایی که امروزه خانواده‌ها نظیر گذشته بزرگ و منسجم نیستند؛ به همین خاطر شاهد هستیم که اغلب سالمندان مجبور به جدا شدن از بافت خانوادگی فرزندان‌شان هستند، اما آیا در شرایط کنونی نمی‌توان راهکارهایی را بر مبنای شهرسازی و معماری ارائه کرد...
خبرهای تازه