خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

با این کارها تنش‌های در خانه ماندن را کاهش دهیم

با این کارها تنش‌های در خانه ماندن را کاهش دهیم

در این روز‌های در خانه ماندن، شاید تنش‌های بیشتری بین اعضای خانواده رخ دهد. با توجه به این ۴ نکته کاربردی می‌توانیم تنش‌ها را به راحتی رفع و دلخوری‌ها را کم‌تر کنیم. با توجه به فشار‌هایی که در این روز‌ها بر اعصاب هر یک از اعضای خانواده وارد می‌شود راه‌هایی را گردآوری کرده است که بیشتر یکدیگر را درک کنیم و در خانه ماندن‌ها را سخت‌تر نکنیم.
دور این شوخی‌های زن و شوهری خط قرمز بکشید
برخی از مردان به عنوان شوخی با همسر خود از واژه طلاق به صورت مکرر استفاده می‌کنند و با همین یک شوخی ساده در زندگی مشترک خود جنجال به پا می‌کنند و سبب کدورت می‌شوند مثلا اگر همسرمان به شوخی از ما پرسید «اگر یک ماه آشپزی نکنم، چه کار می‌کنی؟» به او نگویید که طلاقت می‌دهم، چون ممکن است او را ناراحت کنیم.
راهکار‌های کاربردی برای کنترل اعتیاد به گوشی
موضوع اعتیاد به گوشی و انواع گجت‌ها موضوع جدیدی نیست و از سال‌ها قبل وجود داشته است. اما در هر صورت با پیشرفته‌تر شدن گوشی‌ها، کاربران وقت بیشتری صرف استفاده از گوشی‌های خود می‌کنند و همین موضوع می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.
کرونا هم رویه‌ی تبعیض‌آمیزی دارد!
از همین حالا هر خانواده ناچار شده تصمیم‌های دشواری بگیرد: مدارس در بسیاری از شهر‌ها و کشور‌ها برای مدت نامعلومی بسته شدند. بچه‌ها در خانه‌اند و بسیاری از مدارس جهان امکان تدریس آنلاین ندارند و والدین باید فعلا به بچه‌ها در خانه درس بدهند. این وظیفه هم از همین ‌حالا اغلب بر دوش مادران افتاده است. کاری که وقت‌گیر و انرژی‌بر است و...
چرا لحن صدای زنان در مقابل مردها تغییر می‌کند؟!
احتمالا شما هم در روزمره با زنانی مواجه شدید که با مردان، با اطوار و عشوه و لحن صدای بچگانه حرف می‌زنند، به مردان که می‌رسند ناگهان صدایشان زیر می‌شود و «مظلوم» یا «لوس و ننر». شاید شما هم از شنیدن این لحن از دهان زنان بالغ دچار حس اشمئزاز شدید یا از خود پرسیدید که چرا این زن‌ها به مرد که می‌رسند این‌جور می‌شوند؟!
دست‌های آلوده در طبیعت و وقوع کرونا
امروزه با تغییر سبک زندگی، پیشرفت ابزارهای تکنولوژیک، گسترش فردگرایی و رفاه عمومی و مواردی از این قبیل دیگر کسی حتی در مخیله اش هم چنان شرایطی را نمی پذیرد. حالا دیگر در اکثر روستاهای دورافتاده هم کسی حاضر نیست با دلو و دبه آب از قنات بیاورد یا از حمام عمومی استفاده نماید.
‌چه تعداد ایرانی کرونا خواهند گرفت؟
اگرچه سیاست‌های هر کشور در برخورد و مبارزه با کرونا متفاوت است، به نظر می‌آید بسیاری از این کشورها، دست‌کم در سیاست کلان، روند مشابهی را طی کرده‌اند؛ ابتدا انکار و تلاش برای عادی نشان‌دادن شرایط و در ادامه هم بازی با شیب نمودار تعداد مبتلایان به‌منظور ایجاد وضعیتی که امکانات بیمارستانی جوابگوی تعداد بیماران باشد.
پنج دلیل برای امید در میان هرج و مرج ویروس کرونا
شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان روزگار سیاهی را برای مردم رقم زده است. تعداد مبتلایان و درگذشتگان روز به روز بیشتر می‌شود، شهرها و حتی کشورها در حال تعطیلی هستند و خیلی از مردم مجبور شده‌اند که خود را قرنطینه کنند. اما در میان این همه اخبار نگران‌کننده کورسوی امیدی نیز دیده می‌شود.
پایتخت مردم را خانه‌نشین کرد
اتفاق عجیب دیگر نوروز ۹۹، انتظار مردم برای آغاز سریال «پایتخت ۶» بود. عجیب مردم چه آن‌هایی که پروپاقرص تلویزیون می‌بینند و چه آن‌هایی که در سال شاید تنها چند ساعت تلویزیون ایران را ببیند که آنهم شامل فوتبال و آن قدیم‌ها برنامه نود می‌شد، منتظر آغاز داستان‌های جذاب و خنده دار دو پسرخاله یعنی «نقی» و «ارسطو» بودند.
۱۴ روز تا رهایی؛ بزرگ ترین عیدی را به هم بدهیم
اگر هر کدام از ما، فقط این ۱۴ روز اول سال را در خانه بمانیم، بزرگ‌ترین عیدی را به یکدیگر داده ایم، چون زنجیره مرگ، قطع می‌شود. کرونا نه پا دارد، نه بال؛ این ما هستیم که آن را با خودمان حمل و همه جا پخش می‌کنیم. پس ویروس هر جا هست همان جا متوقف می‌شود. بیایید امسال به همه هشتاد و چند میلیون ایرانی، عیدی بدهیم.
چطور می‌توان شرایط دورکاری را بهتر کرد؟
دورکاری در زمان کرونا؛
برخی از کارمندان برای اولین بار از خانه کار می‌کنند، یعنی فهمیدن اینکه چگونه در محیط جدید بر سر وظایف خود بمانند ممکن است چندان موفقیت‌آمیز نباشد. اما روش‌هایی برای تحویل به موقع کار و اجتناب از دیوانه شدن بر اثر تنهایی وجود دارد، که از برپا کردن یک فضای کار خوب تا راه‌های ارتباط با تیم کاری را در بر می‌گیرد.
چگونه در این اوضاع آرام بمانیم؟
هر کاری را به قدم‌ها و بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید، هر بخش و قدم بعدی را مشخص کنید و باقی بخش‌ها و کار‌ها را فراموش کنید تا نوبت آن‌ها فرا برسد. این روش را پروسهٔ تفکر می‌گویند که گاهی مربیان ورزشی به ورزشکاران توصیه می‌کنند که هر زمان فقط یک کار را با توجه کامل انجام دهند و این کار باعث می‌شود که در اینجا و اکنون حاضر باشند...
کرونا و پرتاب به اعماق تاریخ
این فقط گوشه‌ای از بلایی بود که بیماری همه‌گیر بر سر جامعه‌ی پیشامدرن می‌آورد و ما از آن بی‌خبریم. یکی به الکل و عیاشی و میل جنسی پناه می‌برد تا پیش از مرگ میگساری و شهوترانی کند؛ دیگرانی که گمان می‌کردند این عذاب الهی است دسته راه می‌انداختند، در خیابان‌ها می‌چرخیدند و به خود شلاق می‌زدند (شبیه زنجیرزنی در دوران ما)... .
كرونا و طبيعت!
طبیعت کار خودش را می‌کند، ویروس کرونا هم از جنس طبیعت است، کاری هم به خوب و بد آدم‌ها ندارد، برایش فرقی نمی‌کند که ملحد باشی یا مسلمان، زندانی باشی یا زندان بان، سنی باشی یا شیعه. چند صباحی یکه تاز میدان برای هراس افکنی هست و بعد هم صحنه را ترک می‌کند، اما شاید ما بتوانیم این واقعه را برای خودمان معنادار کنیم.
درخواست آنجلا مرکل از مردم: بخوانید حتما به کارتان می‌آید
از قوانینی که فقط برای مدت کوتاهی وضع شده‌اند پیروی کنید. دولت بررسی می‌کنه که چه چیزی را باید اصلاح کرد و چه اقدام دیگری ضروری ا‌ست. این وضعیت دینامیک ا‌ست و باید یاد بگیریم و با ابزارهای جدید واکنش نشان بدهیم. شایعه‌ها را باور نکنید. با یک وظیفه تاریخی مواجهیم که فقط در کنار هم دیگر از پسش بر خواهیم آمد.
از خانه‌نشینی اجباری تا توسعه شخصی
بسیاری از ما روزمره چنان درگیر امور اجرایی هر روزه هستیم که هیچ وقت فراغت مطلوب برای برخی کارها مهم اما غیرفوری را نداشته‌ایم. این ایام فرصتی است تا همه این کارها مهم اما غیرفوری که همواره فدای کارهای فوری اما غیرمهم شده است را در دستور کار خود قرار دهیم و به قدر مقدور به تحقق آن‌ها بپردازیم.
خبرهای تازه