Tabnakbato | تابناک باتو

بدون فعال‌سازی جامعه مدنی، انتظار بهبود وضع زنان خطاست

بدون فعال‌سازی جامعه مدنی، انتظار بهبود وضع زنان خطاست

معمولا کلیشه‌های جنسیتی باعث می‌شوند تصور شود وضعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان امری طبیعی و عادی است. استراتژی آگاه‌سازی این ذهنیت را در هم می‌ریزد. در بسیاری از کشورها، تجاوز شوهر به همسرش کاملا بی‌معنا است؛
شغل های محبوب افراد روان آزار و علت گرایش آن ها به این مشاغل
روان آزاری یا سایکوپاتی (Psychopathy) یکی از انواع اختلالات شخصیتی است که در آن فرد رفتارهای تکانشی، فقدان ترس و بی احتیاطی، بی قیدی و بی مسئولیتی و رفتارهای ضد اجتماعی دارد...
با لبخندهایتان هورمون استرس دوستانتان را کنترل کنید!
محققان دانشگاه «ویسکانسین مدیسون» پژوهش علمی جدیدی را انجام داده و به تأثیر لبخند در فرآیند ارتباط برقرار کردن با دیگران پرداخته اند. این تحقیقات نشان می دهد که لبخند زدن بر دیگران تأثیراتی فراتر از تصور ما دارد
ایرانیان طلا پسند و طلا دوست
در تاریخ جامعه شناسی می بینیم که همواره طلا به دلیل ویژگی هایی مثل محکم و مقاوم بودن، براق و زرد رنگ بودن به عنوان زیورآلات گرانبها استفاده می شده است. در واقع اصالت کارکردی طلا همان جنبه تزئینی آن است...
هفت ویژگی منحصر به فرد زنان روسیه ای
زنان روسی از زیباترین زنان جهان هستند، آنها ترجیح می دهند براساس آشنایی های گذرا- بدون مقدمه چینی های مرسوم- ازدواج کنند و به مردان قدرتمند احترام می گذارند و در عین حال معتقد است که تمام وقت مرد متعلق به او است.
ادب جدایی در رابطه عاشقانه
به نظرم مهمترین ادب جدایی در رابطه عاشقانه این است که هیچ یک از طرفین، رابطه را بی خبر و یکسویه قطع نکند. جدایی باید گام به گام و با آگاهی و توافق طرفین رخ دهد. طرفین باید به هم فرصت و امکان تحلیل، ارزیابی، و تلاش برای ترمیم رابطه را بدهند، و اگر این همه به جایی نرسید، بکوشند
گزارش تکان‌دهنده روزنامه ایران از فقر و بچه‌های کرایه‌ای
مادر مهسا پراکنده حرف می‌زند. می‌گوید دختر دیگرش را هم درهمین سن و سال شوهر داده و او الآن در خاک سفید زندگی می‌کند و شوهری دارد که خدا نصیب کسی نکند. حتی نمی‌گذارد با آنها تماس بگیرد.
چرا خیام بزرگ‌ترین معلم زندگی مثبت است؟
ممکن است ما گذشته خوبی نداشته باشیم، آینده هم معلوم نیست و در واقع آینده ای هم نداریم. ولی آیا می توان گفت که ما اکنون نداریم؟ کار گذشته و آینده تمام است، ما اکنونمان هستیم. اکنون مانا و ازلی است.
راههای رسیدن به شادی همیشگی
تحقیقات نشان داده ثروتمندترین افراد جامعه آمریکا، یعنی کسانی که از درآمد سالانه بالای ۱۰ میلیون دلار برخوردارند، دارای سطح شادی فردی تقریباً برابر و گاه پایین‌تر نسبت به زیر دستان و کارگران و کارمندانی که برای آنها کار می‌کنند هستند و این به آن معناست که نقش عوامل مادی و پولی در کاهش یا افزایش سطح شادی و رفاه، بسیار اندک و محدود است.
۱۲ نشانه واضح اعتیاد به خرید
خرید کردن برای بسیاری از ما کار بسیار لذت بخشی است و البته انجام این کار در مواقع ضروری یا ایام خاصی مثل مهمانی ها امری کاملا طبیعی است اما کسانی که دچار اعتیاد به خرید هستند این کار را به شکلی افراطی انجام می دهند. تعداد افراد مبتلا به این اختلال بسیار زیاد است و محدود به جنسیت خاصی نمی شود. اما نشانه های اختلال اعتیاد به خرید چه هستند؟
رازهای بد نباید راز بمانند
بزرگترین ابزار کودک‌آزار مخفی‌کاری است؛ کودک باید یاد بگیرد درباره رازهایی که او را ناراحت می‌کنند حرف بزند. به او یاد دهید بین راز خوب (پنهان کردن هدیه) و راز بد تفاوت وجود دارد و رازی که ناراحتش می‌کند نباید راز بماند.
سلبریتی‌ها در حال فتح کشورند!
سیلی سلبریتی ها؛
پدیده افزایش نفوذ اجتماعی چهره‌های موسوم به سلبریتی در همه جای جهان وجود دارد. آنها غالبا مورد تقلید و محبوبند و اگر مثلا مارک خاصی از ساعت یا لباس را استفاده کنند به علت تقلید عوام از آنها، آن مارک بخصوص بازار خوبی پیدا می‌کند.
پدیده تورم جوانی چگونه اتفاق می افتد؟
هر چند اقتصاددانان از این وضعیت به‌عنوان «فرصت طلایی» یاد می‌کنند اما افزایش بیش از حد جمعیت در این سنین، تاثیر خود را بر تعداد موالید می‌گذارد. این پدیده به‌عنوان «اثر گشتاور جمعیتی» شناخته می‌شود. در حال حاضر در ساختار جمعیتی کشور چنین پدیده‌ای شکل گرفته است.
خودسانسوری؛ زندگی از پشت نقاب ها!
ساده ترین شکل خودسانسوری این است که فرد یا افرادی بنا بر شرایطی همچون قرار گرفتن در اقلیت یا عدم تایید توسط دیگران یا تردید در پذیرش توسط جامعه اجبارا سکوت کرده یا جملاتی را به زبان می‌آورند که در اصل هیچ اعتقادی به آن ندارند.
شش نکته برای داشتن مکالمه ای واقعا جذاب
جرج میسون روانشناس و استاد دانشگاه و نویسنده کتاب کنجکاوی بیان کرده است که توانایی انسان در جذب شدن به سخنان دیگران بسیار مهم تر از دیگران را مجذوب خود ساختن است. این رفتار جوهره اصلی روابط عمومی موفق است.
۱۲ نشانه‌ یک محیط کاری سمی
شفافیت وجود ندارد. زمانی که شفافیت و ارتباط کمی درباره‌ اهداف درون سازمان وجود داشته باشد، تقریبا غیرممکن است که بتوانیم برای به ثمر رساندن کارها، یک رابطه‌ خوب و مبتنی بر اعتماد شکل بدهیم.
خبرهای تازه