خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

آیا برایتان پیش آمده حین مطالعه درگیر خیالبافی شوید؟

آیا برایتان پیش آمده حین مطالعه درگیر خیالبافی شوید؟

نود و شش درصد افراد دست کم روزی یک بار خیالبافی می‌کنند. ما آدم‌ها هر کدام دنیا را به شکل متفاوتی می‌بینیم و هر کسی فانتزی‌های خودش را دارد. اما خیالبافی‌های روزانه‌ی ما چیزی فراتر از گریزی از واقعیت یا رؤیا‌هایی برای زندگی خود هستند.در تحقیقی مشاهده شد کسانی که خیالبافی می کردند در امور ذهنی و خلاقانه عملکرد بهتری داشتند.
ماجرای زنانی که دور هم جمع شدند و جسارت کردند
وقتی سازمان ملل متحد شروع به جمع‌آوری شواهد و ادله و شهادت‌ شاهدان جنایت کرد، تا سال‌ها کوچک‌ترین حرفی و ذکری از تجاوز گسترده به زنان در میان نبود. این‌جا هم مثل باقی نقاط جهان، تجاوز به زنان «آشغالی بود که باید زیر فرش پنهان می‌شد» و برای حفظ «آبروی قبیله و باهمستان» همه باید تظاهر می‌کردند که این ظلم هرگز رخ نداد.
سوگیری چیست و چه تأثیری در زندگی اجتماعی ما دارد؟
اغلب ما از قبل دانسته‌هایی در ذهن‌مان داریم که تحت‌تأثیر آن‌ها تصمیم می‌گیریم و کمتر به‌خودمان اجازه می‌دهیم به استقبال چیز‌های جدید برویم و دنیا را از زاویه دیگری نگاه کنیم، غافل از اینکه اینگونه ادراک‌های گزینشی می‌تواند باعث از بین‌رفتن فرصت‌های زیادی شود و در روند تصمیم‌گیری‌های ما اخلال وارد کند.
مدافعان «چندهمسری» شناخت دقیقی از جامعه امروز ایران ندارند
با مروری بر تاریخ ایران می‌بینیم که این ادعا بی‌پایه است، زیرا هیچ‌گاه چند همسری در ایران عمومیت نداشته و به عنوان فرهنگ مطرح نبوده، بلکه صرفاً یک امکان بوده که برخی مردان از آن استفاده می‌کرده‌اند. شواهد تاریخی نشان می‌دهد مردان متمکنی که از ثروت و قدرت برخوردار بودند این امکان برایشان فراهم بوده که چند همسر اختیار کنند.
حقیقت‌های جالب درباره «بوسیدن» که کمتر می‌دانید
بوسه و بوسیدن شاید یکی از ساده ترین راه ها برای ابراز محبت و علاقه و ایجاد پیوند با یکدیگر باشد، اما حقایق جالب زیادی درباره ی همین بوسه های ساده وجود دارد که اغلب ما از آن بی خبریم. مثلاً شاید ندانید که بوسه فواید و مضرات مختلفی برای بدن ما دارد یا اینکه ما هم علم بوسه شناسی داریم و هم فوبیای بوسه. با چند حقیقت جالب درباره بوسه همراه باشید.
کج فهمی‌های جملات نیچه در دنیای مجازی
کافی است به فضای مجازی نگاهی بیندازیم تا بیشتر به مسئله "عامیانه شدن" و کج فهمی‌های فلسفه نیچه پی ببریم. در تلگرام با کانال‌های زیادی با نام نیچه که گا‌ه ده‌ها هزار عضو دارد مواجه می‌شویم، در حالی که کانالی به اسم کانت یا هگل و ارسطو و هایدگر مشاهده نمی‌شود و در صورت یافت هم تعداد دنبال کنندگان آن از چند صد نفر فراتر نمی‌رود.
خُرده‌جنایات‌ زن و شوهری
اگر محبت و دوست‌ داشتن جای‌گزین عشق نشود، افراد آرام‌آرام دچار سردی عاطفی می‌شوند. نیاز عاطفی، نیازی بسیار مهم و حیاتی است. امّا بدبختانه ما آدم‌ها اغلب آن را دست‌کم می‌گیریم. معمولاً بعد از چند سال از زندگی مشترک، سردی عاطفی شروع می‌شود. یکی از زنان شوهرکُش به‌خوبی و به‌سادگی و در نهایت ایجاز این حقیقت را توصیف کرده است...
چگونه آدم جالب‌تری باشیم
خبر خوب اینکه شما در حال حاضر هم آدم جالبی هستید. مطمئنا شما خصوصیات جذاب و خاصی دارید، شما آرزو‌هایی در دل‌تان و ایده‌های شگفت انگیزی در سرتان دارید که منحصربفردتان می‌کند، فقط باید فعال‌شان کنید، اما یک مسئله وجود دارد: بزرگ‌ترین مانع جالب‌تر بودن، «ترس» است. ترس باعث می‌شود نسبت به ویژگی‌های جالب‌مان دچار تردید شویم.
با این رفتار‌ها فریاد می‌زنید که آدم خوبی نیستید!
خیلی از آدم‌ها آگاهانه دیگران را مسخره می‌کنند و زخم‌های به جا مانده از این ضربه روحی تا مدت‌ها و گاهی برای همیشه باقی می‌ماند. همه‌ی انسان‌ها دوست دارند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند و دیگران هم آن‌ها را خوب و زیبا ببینند، اما تحقیر و تمسخر آسیب جدی به این گرایش ذاتی انسان می‌زند.
این رابطه مسموم است؛ بی‌خیالش شوید
همه عاشق شدن را دوست دارند و همه درگیر روابط عاشقانه می‌شوند. عشق ما را به اوج شادی و شعف می‌برد و آنقدر بالا می‌برد که شاید دلمان نخواهد از آن ارتفاع پایین بیایم اما همان قلب عاشق می‌تواند برای ما سرخوشی‌های الکی ایجاد کند و ما را به ورطه یه رابطه مسموم و اشتباه بکشاند.
پرده بکارت؛ زنانی که زندگی‌شان از شب اول ازدواج نابود شد
او ادامه داد: "حتی سعی نکرد با من حرف بزند. حس می‌کردم نادیده گرفته می‌شوم. مثل مظنونی بودم که در انتظار دادگاهش است. قبل از ازدواج ما در مورد مسائل زیادی با هم حرف زده بودیم. حتی در مورد شب عروسی‌مان که قرار بود بهترین شب زندگی‌مان باشد. فکر می‌کردیم خیلی چیزها در مورد همدیگر می‌دانیم اما...
ترک عادت‌های بد، با این روش‌ها
همه‌ی ما عادت‌های بدی داریم که می‌خواهیم آن‌ها را ترک کنیم. عادت‌های بد وقت و انرژی را تلف می‌کنند و بر کیفیت زندگی اثر می‌گذارند. حتی بعضی از آن‌ها می‌توانند مانع رشد و دستیابی به اهداف‌مان شوند یا بعضی دیگر ممکن است سلامت جسمی و روحی‌مان را به خطر بیندازند.
با این اوصاف، آیا جامعه ما بسته است؟!
از ویژگی‌های جامعه بسته که بر عدم تعقل و تفکر صحیح در سیستم چنین جامعه‌ای گواهی می‌دهد، انفعال محض و تقلید کورکورانه است. در تمام سطوح جامعه بسته، ویژگی فوق مطرح است و در کلیه روابط می‌توان به نحوی نمودی از آن را یافت. در سیستم تربیتی و آموزشی جامعه بسته، اصل بر این است که معلم هر چه می‌گوید صحیح است...
والدین بالگردی نباشید
آیا بدون اینکه متوجه باشید فرزندتان را بیش از اندازه تروخشک می‌کنید؟ آیا تمام مدت مراقب تمام چیز‌هایی هستید که به فرزندتان مربوط می‌شود؟ در جامعه‌ی امروز «والدین هلیکوپتری» بودن یا تمایل پدر و مادر به رسیدگی بیش از حد به فرزند و نظارت بر تمام کار‌های او، حتی در شرایطی که خود کودک به تنهایی کاملا قادر به انجام خیلی از کارهایش است، یک مشکل رو به رشد و انگار مُد روز است.
آیا می‌توانم حداقل دو سال در این شغل و شرکت بمانم؟
همیشه دریافت یک پیشنهاد شغلی هیجان‌انگیز است ولی گاهی این هیجان می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری عجولانه شود. شما نباید پیش از فکر کردن کامل درباره شغل پیشنهادی، با پذیرش آن موافقت کنید و سریع جواب مثبت بدهید. بهتر است فورا به مدیر اجرایی شرکت پیشنهاددهنده کار جدیدتان پاسخ نداده و از آن‌ها بازه‌ای ۴۸ تا ۷۲ ساعت برای بررسی و ارزیابی این پیشنهاد شغلی زمان بگیرید.
دهک‌های پر درآمد کامل مدارس دولتی را ترک کردند!
مطالعات نشان می‌دهد که نسبت کل مخارج ثروتمندترین دهک‌های درآمدی به فقیرترین دهک ۱۴ برابر است، در حالی که نسبت مخارج در حوزه آموزش ثروتمندترین دهک‌های درآمدی به فقیرترین دهک، بیش از ۶۰ برابر است. در کنکور سراسری در مورد ۷۰۰۰ دانشجوی قبول شده در دو دانشگاه برتر ایران ۶۰ درصد از سه دهک پر درآمد و ثروتمند و ۱۰ درصد از سه دهک کم درآمد جامعه بوده است.
خبرهای تازه