دوباره سر و کله گرگ‌ها در زنجان پیدا شد
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۹۷۴۰۹
تاریخ انتشار: 2018 January 13    -    ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان با اشاره به حمله یک قلاده گرگ به چند نفر از اهالی شهرستان ایجرود، گفت: گرگ مهاجم کشته شده و نمونه آزمایشی آن برای تشخیص احتمالی بیماری هاری به آزمایشگاه ارسال شده است.

«سیدرضا موسوی مشکینی» اظهار کرد: در حمله گرگ، دو مرد و یک زن به‌شدت مجروح شدند و حال دو نفر از این افراد وخیم است، هر چند گرگ مهاجم در درگیری با یکی از این افراد از پای درآمده است.

وی با اشاره به اینکه پس از اعلام این حادثه، مأموران یگان حفاظت بلافاصله در محل اقدام به گشت‌زنی کردند، افزود: حمله گرگ به انسان در برخی نقاط استان هر سال در فصل بهار مشاهده می‌شود، اما در این فصل از سال تاکنون موردی گزارش نشده بود که می‌توان عنوان کرد شرایط جوی نیز بر رفتار برخی گونه‌های جانوری تأثیر گذاشته و برای نخستین‌بار است که گرگ در فصل زمستان رفتار این‌چنینی از خود بروز داده است.

این مسئول با بیان این که گرگ گونه‌ای حائز اهمیت در زنجیره حیات در محیط زیست به‌شمار می‌آید، گفت: اما متأسفانه به‌ علت از میان رفتن زیستگاه‌های این جانور در استان و کاهش منابع غذایی شاهد هستیم که این جانور در برخی موارد به محیط های انسانی وارد شده و باعث بروز مشکل می‌شود.

موسوی‌مشکینی با اشاره به اینکه جمعیت گرگ در استان زنجان زیاد نبوده و تعداد آنها در حد معقول است، افزود: متأسفانه یکی از مشکلات دیگری که در مواجهه با این جانور مواجه هستیم اقدام نادرست برخی اهالی در نگهداری از توله گرگ‌ها است که متأسفانه باعث اختلاط گرگ با سگ و تولد توله‌هایی با خصوصیات خاص می‌شود که این اتفاق برای محیط خطرساز است.

وی ادامه داد: در برخی موارد شاهد خرید و فروش توله گرگ هستیم که با این موارد به‌شدت برخورد می‌شود و اهالی باید بدانند که گرگ باید در طبیعت به حیات خود ادامه دهد و نباید دخل و تصرفی در آن داشت.

این مسئول همچنین با تأکید بر مطالعه در رابطه با تعارض گرگ و جوامع انسانی، اظهار امیدواری کرد مطالعات دقیقی در این باره انجام دهیم.

 
ایسنا
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv