سنت های عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقای
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
loading...
کد خبر: ۸۷۸۷۶
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: 2017 October 09    -    ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰
bato-adv
bato-adv
این روزها اگر بخواهید حیات وحش دوست داشتنی را ببینید یا با زندگی قبایل بدوی آشنا شوید آفریقا بهترین مقصد شما خواهد بود. در این قاره ی شگفت انگیز هنوز هم قبایلی وجود دارند که بدور از هیاهوی دنیای مدرن اطرافشان، هنوز هم همان سنت های قدیمی خود را انجام می دهند که از نظر انسان امروزی بسیار بدوی و غیرقابل باور خواهد بود.
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقای+عکس  به گزارش «تابناک باتو»؛ شاید بتوان گفت که آفریقا بکرترین و دست نخورده ترین مکان جهان است و هنوز هم چیزهای زیادی در آن یافت می شود که از قرن ها پیش دیگر در سایر نقاط جهان یافت نمی شوند. این روزها اگر بخواهید حیات وحش دوست داشتنی را ببینید یا با زندگی قبایل بدوی آشنا شوید آفریقا بهترین مقصد شما خواهد بود. در این قاره ی شگفت انگیز هنوز هم قبایلی وجود دارند که بدور از هیاهوی دنیای مدرن اطرافشان، هنوز هم همان سنت های قدیمی خود را انجام می دهند که از نظر انسان امروزی بسیار بدوی و غیرقابل باور خواهد بود. در ادامه ی این مطلب می خواهیم شما را با چند سنت جالب و باور نکردنی که هنوز در میان قبایل آفریقایی وجود دارند آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی 

۱- دزدیدن عروس

در قبیله ی لاتوکا در سودان، وقتی که یک مرد جوان می خواهد ازدواج کند باید روش جالبی را برای بدست آوردن همسر آینده اش انتخاب کند و آن چیزی نیست جز این که همسر آینده اش را بدزدد. والدین و بزرگ ترهای خانواده ی مرد جوان به خانه ی پدر دختر رفته و از او می خواهند اجازه ی ازدواج دخترش را با پسر آن ها بدهد. در صورتی که وی با این موضوع موافقت کند در برابر چشم همه خواستگار را به نشانه ی پذیرفتن درخواست او کتک خواهد زد. اما در صورتی که پدر با ازدواج دخترش موافقت نکند خواستگار دست بردار نبوده و در صورت رضایت ندادن خانواده ی دختر او را خواهد دزدید.

۲- جشن خوِتا
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

این مراسم سنتی در جنوب آفریقا توسط چندین قبیله انجام گرفته و طی آن پسران جوان مردانگی خود را به اثبات می رسانند. زمانی که این پسران به سن بلوغ می رسند باید در یک مراسم طاقت فرسای همگانی شرکت کنند که در طول فصل زمستان انجام شده و طی آن این پسران جوان باید سنت های خطرناک و دردناکی را انجام دهند که از میان آن ها می توان به ختنه به صورت سنتی و رقصیدن تا بیهوش شدن اشاره کرد.

۳- قیمت گذاشتن روی عروس
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

لابولا یکی از رسوم بسیار قدیمی و بحث برانگیز در میان قبایل جنوب آفریقا این است که خانواده ی عروس و داماد به خاطر قیمتی که داماد باید برای عروسش بپردازد با هم گفتگو می کنند. تمامی این مذاکرات باید روی کاغذ ثبت شود و به صورت تلفنی یا رو در رو امکان نخواهد داشت. حتی دو خانواده تا زمانی که چانه زنی های کتبی به پایان نرسیده حق حرف زدند ندارند.

۴- تف کردن به معنای دعای خیر

اعضای قبیله ی ماسایی در کنیا و تانزانیا تف کردن را روشی برای ابراز کردن دعای خوشبختی می دانند. مردان با ریختن آب دهان خود روی بدن نوزادان برای او آرزوی خوشبختی می کنند و بر این باورند که اگر این کار را نکرده و یا با روش های دیگر تولد او را تبریک بگویند بدون شک آن بچه نفرین شده خواهد شد. جنگجویان ماسایی نیز قبل از دست دادن با بزرگان قبیله ی خود آب دهانشان را کف دست خود می ریزند.

۵- زن هایی که خانه هایی متعلق به خود دارند
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

در قبیله ی گیو در ساحل عاج هر زن یک خانه ی کوچک دارد که همراه با کودکان خود و تا زمانی که به اندازه ی کافی بزرگ شدند در آن زندگی می کند. فرزندان هیچ گاه با پدر خود زندگی نمی کنند و وقتی که به اندازه ی کافی بزرگ شدند از پیش مادر نیز رفته و زندگی خود را دنبال می کنند.

۶- زن هایی که نمی توانند برای مرگ مردان قبیله عزاداری کنند

در جنوب غربی کنگو قبیله ای به نام سوکو وجود دارد که مردم آن احترام زیادی برای نیاکان و افراد مسن قبیله قائلند و وقتی که یکی از افراد کهنسال قبیله می میرد مراسم یادبودی در میان جنگل برگزار می شود. در این مراسم هدایا و یادبودهایی برای گرامیداشت یاد شخص درگذشته از جانب مردان قبیله اهدا می شود اما زنان قبیله و افراد دیگر قبایل حق حضور در این مراسم را نخواهند داشت.

۷- پسرانی که توسط دایی هایشان بزرگ می شوند
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

در قبیله ی سونگو در آنگولا وقتی که پسربچه های به سن ۵ یا ۶ سالگی می رسد نزد دایی هایشان فرستاده می شوند. در واقع در این قبیله، مردان از طرف خانواده ی مادری ارث برده و جایگاه اجتماعی شان را دریافت می کنند.

۸- اندازه گیری ثروت بر اساس گاو
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

در قبیله ی پوکوت در کنیا، میزان ثروت یک خانواده بر اساس تعداد گاوی که دارد مشخص خواهد شد. مردمان این قبیله بر اساس چیزی که در زمین هایشان کاشته اند به دو گروه «مردم کشاورز» و«مردم گاودار» تقسیم می شوند اما در هر صورت ثروت آن ها بر اساس تعداد گاوی که دارند سنجیده خواهد شد. تعداد زنانی که یک مرد می تواند اختیار کند به تعداد گاوهایی که دارد بستگی خواهد داشت.

۹- زندگی با حیوانات
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

مردم قوم ماسایی در کنیا و تانزانیا قوانین سخت گیرانه ای برای کشتن جانوران وحشی دارن. آن ها عمدتاً دامداری می کنند اما به حیوانات وحشی دست درازی نخواهند کرد. در واقع هر خاندانی خود را منتسب به یک گونه ی خاص جانوری می داند و هر خانواده، حیوانی که منتسب به خود می داند را در کنار خود داشته و مانند یکی از اعضای خانواده با آن رفتار خواهد کرد.

۱۰- کتک کاری خواستگاران
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

قبیله ی فولانی در کشورهای مختلفی در غرب آفریقا زندگی کرده و سنتی به نام شارو را دنبال می کنند. شارو زمانی رخ می دهد که دو مرد جوان می خواهند با یک زن ازدواج کنند. بدین ترتیب این دو برای بدست آوردن عروس و کذب رضایت پدر و خودِ عروس باید با یکدیگر مبارزه کنند. در این حین این افراد باید هیچ نشانی از درد را در چهره و حرکات خود نشان ندهند و در نهایت فردی که در این امر موفق باشد عروس را بدست خواهد آورد.

۱۱- تمیز کردن بدن مرده

مردم قبیله ی چوایکی از بزرگ ترین قبایل مالاوی هستند که در سراسر آفریقای جنوبی و مرکزی زندگی می کنند. وقتی یکی از افراد این قبیله می میرد، جنازه ی او را به جنگل برده و گلوی او را می برند آب را با فشار وارد بدنش می کنند تا به اصطلاح تمیز شود. آن ها این کار را تا زمانی که روده ها و معده ی شخص مرده کاملاً پاک شود ادامه می دهند.

۱۲- ضد آفتاب قرمز
 
۱۲ سنت عجیب و باورنکردنی قبایل آفریقایی

مردم قبیله ی هیمبا در شمال نامیبیا صورت هایشان را با ترکیبی از چربی طبیعی و یک نوع خاک رس خاص که به دلیل داشتن مقادیر زیادی اکسید آهن قرمز رنگ است می پوشانند تا از صورت خود در برابر نور شدید آقتاب محافظت کنند. به همین دلیل مردم هیمبا اکثراً پوستی متمایل به رنگ قرمز دارند.

روزیاتو
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
3
30
چه جالب! دقت کردید بعضی از این سنتها رو ما هم به شکل کمی مدرنتر داریم استفاده می کنیم!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
6
19
آفریقا با همین سنت هایش زیباست
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
7
9
به خاطر همین سنت هایشان فقیر و بدبخت و استعمار شدند.مردم افریقا اگر با هم اتحاد داشتند الان غربی ها هیچ غلطی نمی توانستند بکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
6
6
سنت های بسیار پسندیده ای بود
رضا احمديان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
6
11
با عرض سلام
سنت هاي عقل گريز و انحرافي در بيشتر کشورهاي آفريقايي وجوددارد . . نشانه هايي از فرهنگ بدوي ضد بهداشت و کرامت انساني . حدود 22 سال کارشناس امور آفريقا بوده ام و اگر سنت ها . شيوه هاي قومي را نمي شناسيم نظري ندهيم . برخي سنت هاي قبايل آفريقايي حوب و پسنديده است اما حدود 80 درصد توهم و برداشت هاي اشتباه از انسان وطبيعت است .
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
خوشوقتم
شما کدوم دائره تشریف داشتید که برای بنده ناشناس هستید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
6
9
به نظرم سنتهایشان از ماپشرفته تر و اگر آنها در دنیای بی سر و صدا دست نخورده با قی ماندند ما در دنیای پر سر و صدا بدوی تر شدیم و می شویم شک دارید به چند نمونه در ذیل اشاره می گردد.
1- دو خواستگار برای به دست آوردن دختر مورد علاقه خود با هم مبارزه می کنند به صورت یکدیگر یا دختر اسید نمی پاشند. با نامردی یکدیگر را نمی کشند و یا زنده زنده نمی سوزانند.
2- به حیوانات وحشی تعرض نمی کنند. یعنی حیواناتی مانند پلنگ مازندران را به انقراض نمی کشند.
3- زنان از خودشان خانه دارند یا فرزندان از بابت مادرشان شان و مقام اجتمائی می یابند. یعنی زنان هم انسانند جز دارایی مرد نیستند مانند پدر نسبت به فرزندان خود حق دارند و دیه آنها نصف مردان نیست.
و....
تنها در یک مورد مثل ما هستند البته ما بدتر که سر عروس قیمت می گذارند در بقیه موارد من جز زیبایی ندیده ام.
از نظر من ما ایرانیان عقب مانده ترین کشوریم باور ندارید آمارها نشان می دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
6
3
بعضی وقت ها انسان پی می برد استعمار همیشه بد نیست گرچه منابع و ثروت هایی به یغما می رود اما مقداری هم با زندگی انسانی آشنا میشوند . این قبایل با این روش زندگی میلیارد هاسال دیگر روی تمدن - پیشرفت - رفاه - آزادی- معنویت و دین را نخواهند فهمید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
5
3
میشه بفرمایید کجایشان زیبا بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
6
0
شما همون عقب مانده باشی بهتره گویا
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
4
5
بدبختی هر ملتی از جهل مردمانش هست
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
2
13
ما هم داریم . مهریه خانمها - گل مالان - قمه زنی و ....
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
1
2
اساسي ترين مشكل نوع بشر پوكي استخوانه .مخصوصا استخوان جمجمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
0
0
برای خودشون خوبه
و همچنین برای قاره شون
زیباترین قاره س
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv