شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟ +عكس
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۶۱۹۱۸
تاریخ انتشار: 2017 January 21    -    ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۵
bato-adv
bato-adv
امروز روز جهانی هوای پاک است. روزی که اصلا تناسبی با آمارها و ارقامی که در کشور ما ارائه می‌شود ندارد. چندی پیش مطلب مفصلی در این زمینه با نام «آلودگی هوا و راه‌های مقابله با آن» (لینک) منتشر کردیم و در آن درباره مسائل کلی پیرامون این ماجرا اعم از تعریف آلودگی هوا، راه‌های پیشگیری، عارضه‌ها و... صحبت کردیم.
 
به مناسبت روز جهانی هوای پاک می‌خواهیم کشورها و شهرهایی را که از نظر آماری در صدر فهرست پاک‌ترین‌ها قرار می‌گیرند به شما معرفی کنیم.

آلودگی هوا یک مشکل جهانی است و تخمین زده می‌شود که سالانه ۳/۳ میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا از دنیا می‌روند. ریزگردهایی با نام PM2.5 یا مواد آلوده‌کننده‌ای که کوچک‌تر از ۲/۵ میکرون‌اند، مهم‌ترین مواد آلوده‌کننده هوا در سراسر دنیا هستند.
 
این ریزگردها در دوده، دود و گرد و غبار وجود دارند و وقتی روی ریه می‌نشینند باعث مشکلات جسمانی فراوانی مانند آسم و بیماری‌های مزمن ریوی می‌شوند. در ادامه ۸ کشور را به شما معرفی می‌کنیم که دارای بیش‌ترین شهرهای پاکیزه در سراسر جهان‌اند. این اطلاعات از داده‌های سازمان بهداشت جهانی یا WHO استخراج شده‌اند.
 
شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟ 
ایالات متحده آمریکا: ۲۷۴ شهر
 
کشور آمریکا در صدر فهرست کشورهایی قرار گرفته که پاک‌ترین هوا را دارند. این کشور با توجه ویژه به این مسئله توانسته هوای بسیاری از شهرهای خود را پاکیزه نگه دارد.
 
 شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟
کانادا: ۱۱۵ شهر

کانادا یکی از کشورهایی است که هوای بسیار پاکیزه‌ای دارد و در فهرست ما در رتبه دوم قرار گرفته است. نیمی از استان‌های این کشور میانگین PM2.5 پایینی دارند و در نتیجه هوای پاکیزه‌ای دارند که مهم‌ترین این شهرها عبارتند از تورنتو، اوتاوا و ونکوور. کانادا تلاش‌های زیادی در حوزه پاکیزگی هوا انجام داده و این کشور روزی را به‌عنوان روز ملی هوای پاک در نظر گرفته است.
 
 شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟
ژاپن: ۱۸ شهر

گرچه ژاپن شهرهای آلوده‌ای دارد اما تعداد شهرهای پاکیزه این کشور آن‌قدر زیاد است که آن را در فهرست ما قرار داده است. ژاپن از سال ۱۹۹۲ و پیرو پروتکل کیوتو یکی از کشورهای پیشرو در حوزه مبارزه با آلودگی هوا بوده است. این پروتکل کشورهای عضور را متعهد می‌کند تا از انتشار گازهای گل‌خانه‌ای جلوگیری کنند.
 
 شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟
استرالیا: ۱۵ شهر

دو شهر بزرگ استرالیا پایین‌ترین میزان آلودگی هوا را در این کشور دارند. در واقع، حتی ۵ شهر آلوده این کشور هم میانگین سالانه PM2.5 دارند که این میانگین‌ها از نظر WHO در حد سالم است. دلیل تمیزی هوا در استرالیا این موضوع است که طبق قانون این کشور میانگین سالانه PM2.5 نباید بیش‌تر از ۸ µg/m3 باشد.
 
 شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟
نیوزلند: ۱۴ شهر

نیوزلند در سال‌های اخیر توجه زیادی به ریزگرد PM10 داشته که مانند PM2.5 یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی هواست. پیرو این تلاش‌ها، نیوزلند اکنون ۱۴ شهر دارد که هوای بسیار پاکیزه‌ای دارند. اوکلند و ولینگتون، بزرگ‌ترین شهرهای نیوزلند، در آمارهای سالانه میانگین PM2.5 پایینی دارند.
 
 شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟
اسپانیا: ۱۱ شهر

آرسیف و لاس‌پالماس، پاکیزه‌ترین شهرهای اسپانیا هستند و هر دو در حاشیه ساحل مراکش در جزایر قناری واقع شده‌اند. این دو جزیره هوای بسیار پاکیزه‌ای دارند زیرا حضور صنعت در آن‌ها اندک است و منبع درآمد این دو شهر از سمت گردشگری است.
 
 شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟
پرتغال و فنلاند: هر کدام ۵ شهر

این دو کشور هر کدام با داشتن ۵ شهر پاکیزه در رتبه هفتم پاک‌ترین شهرهای دنیا قرار دارند. دومین شهر بزرگ پرتغال یعنی شهر پورتو پاکیزه‌ترین هوا را در این کشور دارد چراکه مانند شهرهای دیگر شهری صنعتی نیست و بیش‌تر به‌عنوان یک بندر تجاری از آن استفاده می‌شود.
 
فنلاند نیز مانند سوئد یکی از اعضای ائتلاف اقلیم و هوای پاک است و به همین دلیل فعالیت‌های زیادی در حوزه کاهش انتشار کربن انجام داده است.
 
شهرهای کدام کشورها پاک‌ترین هوای دنیا را دارند؟ 
سوئد و برونئی: هر کدام ۴ شهر

در رتبه هشتم پاکیزه‌ترین کشورهای دنیا سوئد و برونئی قرار دارند و در آن‌ها شهرهای بسیار زیادی وجود دارند که هوای آن‌ها واقعا پاکیزه است. آلوده‌ترین شهرهای سوئد دو شهر استکهلم و گوتنبرگ هستند که البته میزان ریزگردهای PM2.5 در آن‌ها در سطح مناسب است و این دو شهر در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی برای کاهش آلودگی‌ هوا انجام داده‌اند.
 
کشور برونئی هم که در نزدیکی مالزی قرار دارد، به‌رغم فرایند صنعتی‌شدن، جنگل‌های خود را حفظ کرده و فعالیت‌های زیادی در این زمینه انجام داده است.  
برترين ها
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv