مردم گرمازدگی را جدی بگیرند
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۰۲۷۵
تاریخ انتشار: 2019 July 11    -    ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
bato-adv
bato-adv

سخنگوی اورژانس کشور بر لزوم توجه بیشتر مردم به موضوع گرمازدگی تأکید کرد و گفت: سرگیجه، سردرد، تهوع، استفراغ، غش و بیهوشی از نشانه‌های گرمازدگی است.

 درباره گرمازدگی گفت: توصیه ما این است که در هوای گرم لباس سبک، گشاد و رنگ روشن پوشیده و در طول روز زیاد آب مصرف شود؛ باید هنگام فعالیت‌های بدنی در بازه‌های زمانی معین استراحت کرد و زمان ورزش‌ را به پیش از ساعت ۱۰ صبح و پس از ساعت ۶ بعدازظهر موکول کرد.

وی تأکید کرد: هموطنان در روزهای آفتابی استفاده از کلاه، چتر و عینک آفتابی را فراموش نکنند.

سخنگوی اورژانس کشور به نشانه‌های گرمازدگی اشاره کرد و افزود: سرگیجه، سردرد، افزایش ضربان قلب، تهوع، استفراغ، غش و بیهوشی از نشانه‌های گرمازدگی است و اگر کسی دچار گرمازدگی شدید شد، باید با ۱۱۵ تماس گرفته و یا او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کرد.

خالدی در خصوص اقدامات اولیه در مواجهه با فرد گرمازده گفت: فرد گرمازده را باید به حالت درازکش خواباند و پاهای او را بالاتر از سطح بدن قرار داد و در همین حین دست‌ها و پاهای او را نیز ماساژ داد.

وی تصریح کرد: با پنکه یا بادبزن و یا هر وسیله دیگر باید وی را خنک کرد و تلاش کرد به او آب یا مایعات خنک خوراند.

سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به اینکه لباس فرد گرمازده باید کم و سبک شود، ادامه داد: با استفاده از پارچه و حوله، باید دمای بدن فرد گرمازده را کاهش داد البته بهتر است ابتدا سر و گردن فرد خنک شود و سپس با تکه‌ای کاغذ یا حوله او را باد زد. هدف این کار کاهش هر چه سریع‌تر دمای بدن فرد است.

خالدی یادآور شد: بهتر است برای جلوگیری از گرمازدگی از شربت خاکشیر، تخم شربتی، به‌لیمو، هندوانه و گلاب استفاده شود.

آنا نیوز

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv