شبح ایرانی در عمق خلیج فارس+عکس
bato-adv
کد خبر: ۱۴۵۷۸۹
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار: 2019 May 24    -    ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰

غدیر یکی از انواع زیردریایی های ایران است که می تواند همچون یک شبح در عمق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان پنهان شود و بدون شناسایی شدن متخاصمان را مورد هدف قرار دهد.

غدیر زیر دریایی کلاس سبک محسوب می شود که بیشتر در آب های کم عمق کاربرد دارد، از این رو می تواند در محدوده خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مورد استفاده قرار گیرد.
این زیردریایی کاملا ایرانی که با توجه به سرعت 30 ثانیه ای جدا شدن آن از اسکله و قابلیت بالا در غوص، صعود و مانور یک زیر دریایی عملیاتی محسوب می شود، می تواند با کمک 2 مقر طراحی شده در جلوی آن اژدر شلیک کند.
این زیردریایی 29 متری می تواند به راحتی در بستر دریا قرار گیرد تا از دید رادارهای دشمن پنهان بماند و از اعماق آب های جنوبی کشور دشمن را غافلگیر کند.
قدرت جابجایی سریع نیرو، رهگیری شناورهای سطحی و زیر سطحی دشمن، قابلیت شناسایی اهداف نظامی، حمل نیروهای تکاور و مدت زمان ماندگاری مناسب در زیر آب از جمله توانمندی‌های این زیرسطحی 115 تنی است.
از دیگر ویژگی‌های غدیر می توان به چابکی لازم برای انجام سریع مأموریت‌ها، سونار اندازه کوچک، دستگاه کنترل عمق خودکار، سامانه های هدایت دستی، هیدرولیک و خودکار، حداقل صدای خروجی و بکارگیری از موتورهای دیزل–الکتریک اشاره کرد که امکان شناسایی آن را توسط دشمن به حداقل می رساند.
سامانه نوین پرتاب اژدر نیز از قابلیت های بسیار مهم این زیرسطحی است که دقت بالای هدف گیری را در اختیار غدیر قرار می دهد.
همچنین سامانه های مخابراتی بسیار پیشرفته غدیر که همگی ساخت صنایع داخلی هستند، برقراری ارتباط با سایر واحدهای شناور، واحدهای هوادریا و مراکز فرماندهی و تبادل اطلاعات را به صورت امن و در یک شبکه هماهنگ و یکپارچه فراهم کرده اند که موجب ارتقا کارایی و هم افزایی توان عملیاتی نیروهای عمل کننده در فضای نبرد نامتقارن شده است.

**از قابلیت حضور در بنادر دشمن تا حضور در آبراه های کم عمق
رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح زیر دریایی غدیر را چنین توصیف کرد: این زیردریایی به دلیل کوچک بودن،‌ پایین بودن سطح نویز انتشاری و احتمال بسیار کم شناسایی شدن توسط دشمن قابلیت حضور در سواحل و بنادر دشمن و حضور در آبراه های کم عمق و کوچک را با قابلیت حمل تکاور و انواع تسلیحات مانند اژدر و مین دریایی دارد.
امیر دریادار امیر رستگاری که سازمان زیر نظر وی این زیر دریایی ایرانی را تولید کرده است، در گفت وگویی افزود: زیردریایی غدیر به خوبی می‌تواند در کف دریا بنشیند و با سونار فضای اطراف خود را شناسایی کند. سامانه مدیریت نبرد توسط سازمان صنایع دریایی بر روی این زیردریایی تعبیه شده که شناور با توجه به سرعت، سمت و مسیر آن در این سامانه شبیه سازی می‌شود و بهترین موقعیت زیردریایی را برای شلیک اژدر یا موشک نشان می‌دهد.
وی صرفه جویی ارزی، خودباوری در ساخت، افزایش قدرت دفاعی و تربیت نیروی انسانی را از دیگر دستاوردهای ساخت کلاس غدیر عنوان کرد و گفت: این زیر دریایی که بیش از 12 سال است که در خط تولید قرار دارد، از تسلیحاتی منحصر به فردی بهره می برد که نمونه خارجی ندارد.

**سازگاری با خلیج فارس
شرایط خاص آب خلیج فارس و پدیده‌های فیزیکی به خصوص آن از جمله چگالی بالای آب و جزر و مدهایی با ارتفاعی حدود چهار متر در طراحی این زیردریایی لحاظ شده اند.
جزر و مد در خلیج فارس 2 بار در روز اتفاق می افتد و تفاوت ارتفاعی معادل 3 تا 4 متر ایجاد می‌ کند از این رو به دلیل تغییر چگالی لایه‌های آب دریا وضعیت لایه‌های صوتی و وضعیت تعادل زیردریایی تحت تأثیر قرار می ‌گیرد.

**توانایی شلیک پنهان موشک کروز
غدیرهای ایران اخیرا علاوه بر شلیک اژدر توانایی شلیک موشک های کروز را نیز پیدا کرده اند تا علاوه بر قدرت بیشتر برای هدف قرار دادن کشتی های بزرگ، در صورت نیاز اهداف ساحلی را نیز منهدم کنند.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح پرتاب موشک کروز از زیر آب را که چهار سال قبل آغاز کرده بود، بهمن سال قبل در رزمایش ولایت 97 برای نخستین بار به نمایش گذاشت و موشک کروز را با استفاده از زیر دریایی کلاس کوچک غدیر از زیر آب به سمت هدف از پیش تعیین شده شلیک کرد.
موشک کروز همچون موشک های بالستیک برای شلیک نیاز به یک سکو دارد، از این رو پرتاپ کروزها به تنهایی از زیر سطح آب و حالت اختفای زیر دریایی امکان پذیر نیست؛ با این حال نیروی دریایی ارتش برای این که بتواند موشک های کروز را به سطح آب منتقل و شلیک کند عملیات ترکیبی پرتاب اژدر و کروز به مرحله اجرا در می آورد.
برای اجرای این عملیات پیچیده نوعی اژدر طراحی شده است که به جای مواد انفجاری یک فروند موشک کروز را در خود جای می دهد و پس از شلیک از زیر دریایی خود را در نقطه ای که توسط اوپراتور مشخص می شود به سطح آب می رساند و پس از این مرحله به عنوان یک سکوی متحرک عمل و موشک کروز را شیلک می کند.
موشک های کروز پس از شلیک شدن دراین مرحله با توجه به قابلیتی که از نظر هدایت پذیری دارند می توانند به راحتی اهداف خود را مورد هدف قرار دهند.
نخستین مزیت این نوع از شلیک های 2 مرحله ای افزایش بُرد موشک ها با کمک اژدرهای انتقال دهنده است؛ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با استفاده از قابلیت زیردریایی های خود بدون وارد شدن به صحنه درگیری موشک های کروز را در نزدیک ترین فاصله از هدف مورد نظر از آب خارج کند.
در این حالت از شلیک، امکان مشخص شدن مکان زیردریایی از روی رد موشک شلیک شده برای دشمن غیر ممکن می شود به همین دلیل زیر دریایی های ایران با استفاده از فناوری شلیک موشک از زیر آب می توانند طرف مقابل را غافلگیر و اهداف خود را منهدم کنند.
جمهوری اسلامی ایران با رونمایی از این قابلیت خود را جز هفت کشور دارای توانایی شلیک موشک از زیر آب قرار داد.
این دانش و به کارگیری زیر دریایی های عملیاتی و غیر قابل شناسایی غدیر، دست نظامیان را برای انجام عملیات تهاجمی و تدافعی بسیار بازتر کرده است.

نقل از ایرنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
7
17
خخخخ
ناشناس
|
Germany
|
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
10
33
به خدا همه اینها الکین مثل اون قاهر 313


شما زیر دریایی های آمریکا ز رو برید ببینیذ. مستندش هست وقتی داخلش رو میبینید باورتون نمیشه که داخل زیر دریایی. میتونه 30 سال بدون سوخت گیری در آب بمونه و فقط هر 3 ماه برای دریافت غذا مجبوره به ساحل بره

سلف سرویس داره، باشگاه بدن سازی داره، دستگاه تهویه مطبوع داره

من نمیدونم واقعن ما که به غیر از موشک های روسی و چینی که اون هم تکنولوژیش قدیمیه چیزی نداریم برای چیه اینقدر دنیا رو علیه خودمون بیخود تحریک میکنیم

بسه دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
3
22
از قدیم گفتن مشک آن است که خود ببوید
پاسخ ها
مازنی
| |
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
آلبانی توئی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
2
16
اگه آمریکا خواست بیاد از این زیردریایی ها بخره تحریمش کنیم ..
فرامرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
2
14
"سازگاری با خلیج فارس"
خخخخخخخخخخخخخخخخخ
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
مثل تبلیغ شامپوئه:)))
بابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
1
12
یعنی شبح واتر پروفه؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
اگه واشرهاش ساخت وطن نباشه اره خخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
2
7
جوش های روی بدنه همین الان مشکل داره صد درصد نمیتواند تحمل کنه فشار اب بالا را!!!!!!!
ALI
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
1
0
وقتی به کامنت ها نگاه میکنی, خود تحقیری رو تو تک تکشون میبینی, بدون اینکه کوچکترین تخصصی در اون زمینه داشته باشن.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
دمشون گرم که ساختن فقط شما به جلو زیر دریایی صفر کیلومترمون نگاه کن یعنی واقعا یه دستگاه پرس نداشتیم که اینقدر چاله چوله رو بدنس با قالب تنه و صافکاری دستی که نساختن من بودم عمرا سوارش نمیشدم حتی اگه اخراج میشدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
0
0
زیر دریایی غیر اتمی دیگه کاربردی نداره و بیشتر اسباب بازیه تا وسیله جنگی.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار