احتمال فعالیت آتشفشانی در سیاره مریخ
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۳۶۳۷۵
تاریخ انتشار: 2019 February 14    -    ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
bato-adv
bato-adv

به دنبال شناسایی یک دریاچه بزرگ در زیر سطح یخ زده قطب جنوب سیاره مریخ در سال گذشته، گمانه زنی‌ها در مورد احتمال فعالیت آتشفشانی در این سیاره افزایش یافته است.

به گزارش نیواطلس، بررسی‌های ناسا نشان می‌دهد که احتمالا یک منبع گرمای بزرگ در زیر منطقه قطب جنوب سیاره مریخ وجود دارد که باعث شده آب دریاچه زیرزمینی مریخ مایع باشد و لذا می‌توان نتیجه گرفت که سیاره یادشده هنوز دارای آتشفشانی فعال است که ممکن است در آینده فعالیت‌هایی از خود نشان دهد.

تحقیقاتی که ناسا در این زمینه انجام داده حاکیست دریاچه یادشده در عمق ۱.۵ کیلومتری سیاره مریخ قرار دارد و طول آن به ۲۰ کیلومتر می‌رسد. البته آب این دریاچه دارای مقدار زیادی سدیم، مگنزیم و نمک‌های کلسیم بوده و لذا برای آشامیدن مناسب نیست.

پیش از این تصور می‌شد نمک زیاد موجود در این آب باعث یخ نزدن آن شده، اما محققان همواره بر این باور بودند که نمی‌توان این موضوع را به طور کامل به وجود نمک نسبت داد و باید یک منبع گرمای در این زمینه نقش داشته باشد.

دانشمندان ناسا قبلا تصور می‌کردند مریخ از چندین میلیون سال قبل از نظر آتشفشانی غیرفعال شده است. اما شناسایی دریاچه مایع در زیر قطب جنوب آن‌ها را به این نتیجه رسانده که سیاره مذکور حداقل در ۳۰۰ هزار سال قبل شاهد فعالیت آتشفشانی بوده و احتمال تکرار این مساله وجود دارد.

مهر

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv