فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۳۲۵۵۷
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: 2019 January 07    -    ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۷
bato-adv
bato-adv
آخرین باری که از اینترنت دایال‌آپ برای دانلود فایلی بزرگ‌تر از چند مگابایت استفاده کردید را به یاد می‌آورید؟ احتمالا بعد از آن برای همیشه به اینترنت باندپهن مهاجرت کرده‌اید. اما بر اساس تحقیقی که دسامبر گذشته توسط پروژه رتبه اینترنتی و زندگی آمریکایی منتشر شده است، ۴ درصد آمریکایی‌های بالغ هنوز از مودم‌های معمولی برای آنلاین شدن استفاده می‌کنند.

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند«تابناک باتو»ـ در برخی از خانه‌ها، تلفن‌های بی‌سیم هم درست مانند مودم‌های ۲۴۰۰ baud قدیمی در گوشه انبارها خاک می‌خورند و دستگاه‌های VCR به همراه حجم عظیمی از کاست‌های فیلم‌های ویدیویی کلا به فراموشی سپرده شده‌اند. اما برای بسیاری از آمریکایی‌ها فناوری‌های باستانی هنوز جزیی از زندگی روزمره هستند. آن‌ها هنوز هم به خرید کاست‌های جدید ادامه می‌دهند و مشترک اینترنت‌های دایال‌آپ می‌شوند.

استیو کونیگ (Steve Koenig) رئیس بخش تحلیل صنعتی در مجمع کالاهای الکترونیک (CEA سرنام Consumer Electronics Association) مصرفی می‌گوید: «از رده خارج شدن کامل فناوری‌ها ممکن است به زمان‌هایی بسیار طولانی نیاز داشته باشد.» یکی از تحقیقات اخیر CEA نشان می‌دهد که ۱۳ تا ۱۵ درصد مردم کسانی هستند که به سرعت به سراغ فناوری‌های نوین می‌روند، اما بیش از ۶۰ درصد تمایل دارند که پیش از ارتقا به فناوری‌های جدیدتر مدت زیادی صبر کنند. فارغ از دلایل موجود، ۱۲ فناوری که در ادامه خواهیم آورد هنوز نمرده‌اند و قصد کنار رفتن هم ندارند!

اینترنت دایال‌آپ

آخرین باری که از اینترنت دایال‌آپ برای دانلود فایلی بزرگ‌تر از چند مگابایت استفاده کردید را به یاد می‌آورید؟ احتمالا بعد از آن برای همیشه به اینترنت باندپهن مهاجرت کرده‌اید. اما بر اساس تحقیقی که دسامبر گذشته توسط پروژه رتبه اینترنتی و زندگی آمریکایی منتشر شده است، ۴ درصد آمریکایی‌های بالغ هنوز از مودم‌های معمولی برای آنلاین شدن استفاده می‌کنند. و این یعنی بیش از ۱۰ میلیون نفر هنوز با سرعت ۵۶٫۶ یا کمتر به اینترنت متصل می‌شوند.

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

برخی از این افراد جزو ۶ درصد آمریکایی هستند که در محدوده سکونت‌شان اینترنت باند پهن وجود ندارد، اما بقیه یا توان پرداخت هزینه اتصال باند پهن را ندارند و یا استفاده چندانی از اینترنت ندارند.

پیجر

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

در اوایل دهه ۹۰ میلادی داشتن یک پیجر کلاس بالایی را با خود به همراه داشت. زمانی که چیزی در جیب شما بیپ بیپ می‌کرد، به نظر می‌رسید که شما هم فرد مهمی مانند یک جراح کارکشته یا مدیرعامل یکی از شرکت‌های Fortune 500 هستید که همیشه باید در دسترس باشید. ظرف چند سال تلفن‌‌های همراه جای پیجرها را گرفتند چرا که علاوه بر ارسال متن امکان مکالمه را هم فراهم می‌کردند و این خیلی راحت‌تر از یافتن یک تلفن برای پاسخ دادن به یک پیغام روی پیجر بود.

به رغم محبوبیت تلفن‌های همراه، پیجرها هنوز هم بازار فعالی دارند. به گزارش CEA در سال ۲۰۱۲ آمریکایی‌ها حدود ۷ میلیون دلار را صرف خرید چیزی کمتر از ۱۰هزار پیجر کرده‌اند. اگر می‌خواهید در دسترس باشید، اما خیلی هم دردسترس نباشید (!) پیجرها راهی مطمئن برای فرار از مکالمات تلفنی هستند. شاید با این صحبت‌ها به فکر قاچاقچیان مواد مخدر بیفتید که از ردگیری تماس‌های تلفنی واهمه دارند، اما واقعیت این است که بسیاری از پزشکان و بیمارستان‌ها هم شبکه‌های پیجر را قابل‌اعتمادتر از سیستم‌های تلفن همراه می‌دانند. چرا که تلفن‌های سلولس معمولا در وضعیت‌های اضطراری از کار می‌افتند.

پرینترهای سوزنی (Dot Matrix)

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

بهنا به گزارش مؤسسه تحقیقاتی NPD آمریکایی‌ها چیزی در حدود ۲۰هزار پرینتر سوزنی جدید را در سال ۲۰۱۲ خریداری کرده‌اند. شما هنوز هم می‌توانید یک کانال اختصاصی در آمازون برای این محصولات پیدا کنید که کمترین قیمت در آن ۲۰۵ دلار است یعنی چیزی حدود دو برابر ارزان‌ترین پرینتر جوهرافشان موجود!

اما چرا کسی باید فناوری چاپ ۱۹۸۳ را در سال ۲۰۱۳ به کار ببرد؟ درواقع بسیاری از پایانه‌های فروش، انبارها و سایر سیستم‌های تجاری، هنوز هم به کپی‌های کاربنی و فرم‌های چند قسمتی احتیاج دارند که تهیه آن‌ها تنها با قدرت هد چاپگرهای سوزنی و ضربه‌ای که به کاغذ می‌زند و همین‌طور چرخ‌های دکمه‌دار ورودی کاغذ ممکن است که این تجهیزات به نوبه خود تنها در پرینترهای سوزنی یافت می‌شوند.

دستیار‌های دیجیتال شخصی (PDA)

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

ما پالم پایلوت قدیمی را فراموش نکرده‌ایم! گرچه سیاه‌وسفید بود و مجبور بودیم برای نوشتن روی آن نوع خاصی از حروف الفبا را یاد بگیریم، اما تا ابد شارژ نگه می‌داشت و به راحتی در جیب جا می‌شد! شاید شما هم Cassiopeia را دیده باشید و به خاطر صفحه رنگی‌اش آن را بیشتر دوست داشته باشید. به هر حال عشق به PDAها با ظهور تلفن‌های هوشمند رو به زوال نهاد چرا که آن‌ها نه تنها فهرست مخاطبین و قرارهای‌مان را تنظیم می‌کنند، بلکه از هر جایی می‌توانند به اینترنت هم متصل شوند.

به هر حال به گزارش CEA در سال گذشته بیش از ۳۵۰هزار PDA نو در آمریکا به فروش رفته است! استیو کونیگ از CEA ‌می‌گوید که هنوز بسیاری از بازارهای عمودی از PDAها برای جمع‌آوری داده‌ها در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها و انبارها استفاده می‌کنند.

تلفن‌های همگانی

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

جالب است بدانید که به گزارش شورای ارتباطات همگانی آمریکا (American Public Communication Council) در ایالات متحده هنوز ۳۰۵هزار تلفن همگانی فعال وجود دارد. به گزارش APCC آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰ میلیون تماس را با استفاده از این تلفن‌ها برقرار کرده‌اند.

چگونه ممکن است هنوز کسی در سال ۲۰۱۳ به تلفن همگانی نیاز داشته باشد؟ کاربرانی که سطح درآمد پایینی داشته و از قدرت خرید تلفن‌‌های همراه برخوردار نیستند، ممکن است برای تلفن زدن در جاده‌‌ها به آن‌ها احتیاج داشته باشند، تازه اگر از آن‌هایی که حتی خط تلفن ثابت هم ندارند صرف‌نظر کنیم. کاربران معمولی هم با تمام شدن شارژ گوشی یا خارج شدن از شبکه ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشند. برخی هم ممکن است برای ناشناس ماندن از این تلفن‌ها استفاده کنند.

نوار کاست صوتی و ویدیویی (VHS)

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

این روزها شما می‌توانید موسیقی دلخواه‌تان را از طریق یک سرویس آنلاین دانلود یا استریم کنید. یا می‌توانید مانند دهه هشتاد میلادی صبر کنید تا آهنگ مورد علاقه‌تان از رادیو پخش شود و بتوانید آن را ضبط کنید. می‌توانید برنامه‌های تلویزیونی را توسط یک DVR ضبط کنید تا بعدا سر فرصت به تماشای‌شان بپردازید، یا از طریق سرویسی مانند Hulu آن را استریم کنید. اما نظرتان درباره VCR و نوارهای VHS‌ چیست؟

به گفته CEA در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۳ میلیون نوار کاست (صوتی) و نوار ویدیو (VHS) در آمریکا به فروش رسیده‌اند. CEA‌ دیگر آمار فروش دستگاه‌های پخش VHS یا به اصطلاح VCRها را استخراج نمی‌کند، اما هنوز هم می‌توان دستگاهی ترکیبی مانند DVR620 توشیبا را خریداری کرد که ترکیبی از دو پخش‌کننده DVD‌ و VHS است. CEA پخش‌کننده‌های کاست را هم ردگیری نمی‌کند، اما اعلام کرده است که بیش از ۱۵هزار رادیو پخش ماشین با قابلیت پخش نوارهای کاست در سال ۲۰۱۲ به فروش رفته است. نوارهای کاست و نوارهای ویدیو هنوز هم زنده‌اند!

تلفن ثابت

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

در نیمه سال ۲۰۱۲ حدود ۳۴ درصد بالغین آمریکا در خانه‌هایی زندگی می‌کردند که حتی تلفن ثابت هم نداشتند! اما این‌ها نه تنها باعث نشده است که ۶۶ درصد باقیمانده اشتراک تلفن ثابت‌شان را قطع کنند، بلکه آن‌ها سخت‌افزارهای جدیدی هم خریداری کرده‌اند.

براساس داده‌هایی که CEA در اختیار دارد، در سال ۲۰۱۲ آمریکایی‌ها حدود ۵ میلیون تلفن سیمی معمولی و ۲۱٫۵ میلیون تلفن بی‌سیم خریداری کرده‌اند!

تلویزیون‌های CRT

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

با این‌که هنوز بسیاری از ما تلویزیون‌های لامپی قدیمی را در خانه داریم، بیشتر تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیک تولید آن‌ها را متوقف کرده‌اند. البته دلایل خوبی هم برای این کار داشته‌اند، چرا که این تلویزیون‌ها نه تنها قدیمی و بدهیبت هستند، بلکه تهیه قطعات، تولید و حمل‌ونقل این ابزارهای سنگین‌وزن به لحاظ اقتصادی دیگر مقرون به صرفه نیست.

به رغم همه این ایرادها، به گزارش NPD آمریکایی‌ها در سال گذشته بیش از ۱۰هزار تلویزیون CRT خریداری کرده‌اند. بیشتر این محصولات برای کودکان عرضه شده‌اند. اگر می‌خواهید کودکان‌تان مانند شما از کیفیت پایین و سایز کوچک صفحه نمایش رنج ببرند، دیزنی هنوز هم دو مدل از این تلویزیون‌ها را یکی با ظاهری مانند Lightening McQuenn از فیلم Cars و دیگری با ظاهری صورتی و دخترانه عرضه می‌کند!

دوربین‌های فیلمی قدیمی

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

این روزها تقریبا تمام تلفن‌های همراه دوربین دارند و می‌توان دوربین‌های دیجیتال ببین و بگیر را با قیمتی کمتر از ۱۰۰ دلار تهیه کرد. دوربین‌های رده بالا، DSLRها و دوربین‌های بدون آینه هم تصاویر اعجاب‌انگیزی تهیه می‌کنند. تصور کنید که این تصاویر همان موقع ظاهر شده و به سادگی قابل چاپ، ویرایش یا به اشتراک گذاشتن هستند! پس دلیل چندانی برای استفاده از دوربین‌های نگاتیوی قدیمی وجود ندارد!

اما به گزارش NPD آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۲ بیش از ۳۵ میلیون حلقه فیلم خریداری کرده‌اند! برخی از آن‌ها خوره‌های عکاسی هستند که دوست دارند کار با دوربین‌های آنالوگ را تجربه کنند، اما بقیه احتمالا کسانی هستند که دوست ندارند از دوربین پولارویدشان دل بکنند!

ویندوز ۹۸ و ۲۰۰۰

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

در حالی که بیشتر افراد از ماشین‌های لوکس با فناوری تزریق سوخت (Fuel Injection)، کیسه هوا و فرمان هیدرولیک استفاده می‌کنند، هنوز هم عده زیادی هستند که از هوندا سیویک مدل ۱۹۷۷شان دل نمی‌کنند هرچند که در بزرگراه‌ها با مشکل مواجه شوند. اگر زمان کارتر درست کار می‌کردند، حالا هم باید درست کار کنند!

درست به همین شکل Net Applications گزارش داده است که ۰٫۰۵ درصد () از کاربران پی‌سی در ایالات متحده هنوز شاهراه اطلاعات را با ویندوز ۹۸ و ۲۰۰۰ در می نوردند. Computer Industry Almanac تخمین می‌زند که در سال ۲۰۱۱ در آمریکا ۳۱ میلیون پی‌سی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به این ترتیب بیش از ۱۵۰هزار نفر هنوز از سیستم‌عامل‌های قرن بیستم استفاده می‌کنند!

دستگاه فکس

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

دستگاه‌های فکس در دهه ۷۰ میلادی به یکی از ملزومات دفانر کار و ادارات تبدیل شدند. اما ۴۰ سال بعد از آن تاریخ، در دوران ایمیل و مسیج و ارسال فکس با کامپیوتردیگر نیازی به این دستگاه‌ها نداریم. اما دستگاه‌های معمول فکس هنوز نمرده‌اند، شاید به این دلیل که کسب‌وکارها هنوز به امضای پای قراردادها نیاز دارند و برداشتن یک تکه کاغذ، امضا کردن آن و ارسال دوباره با فکس بسیار ساده است!

به گزارش NPD آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۲ ۳۵۰هزار دستگاه فکس خریداری کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۱ حدود ۱۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد!

صفحه‌های گرامافون

فناوری قدیمی که هنوز در آمریکا استفاده می‌شوند

مردم در قدیم، یعنی زمانی که الویس پریسلی تازه به شهرت رسیده بود، صفحات گرامافون را می‌خریدند. اما این صفحات هنوز نمرده‌اند! در واقع آن‌ها در حال بازگشت هستند! با این‌که دانلود موسیقی به صورت دیجیتال و استفاده از CDها بسیار ساده‌تر است، موسیقی بیشتری را در حجم کمتری ذخیره می‌کند و عمر بیشتری هم دارد، هنوز هم بسیاری صدای صفحه‌های گرامافون را ترجیح می‌دهند.

بعد از سال‌ها رکود، تجارت صفحات گرامافون در حال بازگشت است و آلبوم‌های بیشتر و بیشتری با این فرمت باستانی عرضه می‌شوند. به گزارش Nielsen SoundScan آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۲ حدود ۴٫۶ میلیون صفحه گرامافون خریداری کرده‌اند که نسبت به سال قبل افزایشی ۱۷.۷ درصدی را نشان می‌دهد. این رقم با توجه به ۱۱۸ میلیون آلبوم دیجیتال فروخته شده در سال گذشته شاید چندان زیاد نباشد، اما واقعا قابل توجه است!

یک پزشک

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
3
11
درتورنتو کانادا فروشگاه بزرگی (تقریبا به اندازه نصف یک زمین فوتبال)وجود دارد که به ارایه تولیدات فیلم های سینمایی و تلویزیونی و پوستر انها و تولیدات اساتید موسیقی میپردازد من صفحات بسیاری از خوانندگان و موسیقیدانان قدیمی ایران را مانند مرحوم بنان و تاج اصفهانی و استاد قوامی و استاد معروفی را در انجا خریداری کردم که بصورت صفحات سی وسه دور قدیمی ارایه میشدند لذت شنیدن موسیقی با این صفحات معادل است با سفر در طول زمان
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آدرس بده
پیمان
| |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
آدرس لطفا
ناشناس
| |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
معلومه دوستان اینترنت همشون خارج نشین هستند
برا همینه که مشکلات مردم با مشکلات دوستان در دنیای مجازی فرق داره
مخاطب تابناک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
14
12
اینایی که گفتین جزء فناوری های الان ایرانه خخخ
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
دیگه شور خود کم بینی را دراوردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
11
5
اینترنت دایل اپ به خاطر نبودن پهنای باند
قابل توجه کسانی که می گویند چرا بعضی مناطق دور افتاده ایران
و‌کوچک خدمات کمی دارند و صرفه نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
4
18
سلام. این مقاله مال سال 2013 هست و اطلاعات مربوط به 7 سال پیش!!!
آرش جهانشاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
1
8
من هنوز هم کامپیوتر p2 شخصی خودم رو که روی آن هم DOS 6.22 نصب است و هم وین 3.1 و وین 95 نصب است رو دارم همراه با قفل سخت افزاری برنامه انبارداری رایورز تحت داس . باهاش زندگی کردم و نوستالوژیکه برام و هنوز هم با روشن کردنش خاطراتم زنده میشه . آتاری 2600 هم دارم یادمه کلاس پنجم دبستان بودم پدرم گفته بود اگه معدل امتحان نهایی ات بالای 19.5 بشه برات دوچرخه کورسی میگرم و منم ثلث سوم رو عالی خودندم و معدلم 19.75 شدم ولی گفتم آتاری میخام و پدرم هم خرید سال 1370 بود و این آتاری یادگار پدرم و لحظات خوش من است ولی دسته هاش خرابه .
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv