از کجا بفهمیم سیب زمینی ماده مضر نیترات دارد؟
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۲۶۵۳۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2018 November 09    -    ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
bato-adv
bato-adv

دکتر وحید مفید درباره نیترات سیب زمینی توضیح داد: نمونه برداری‌های معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس روش‌های علمی بوده و اگر در نمونه‌ای میزان نیترات حتی چند برابر باشد، نمی‌توانیم حکم کنیم که کل سیب زمینی‌های کشور این مشکل را دارند. ممکن است در برخی مناطق به نمونه‌هایی برخورد کنیم که میزان نیترات و نیتریت بالاتر از حد مجاز باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که میزان باقی مانده سموم روی همه محصولات تولیدی در کشور به صورت نامتعارف بالاتر از حد مجاز باشد.

وی افزود: در حال حاضر سازمان غذا و دارو براحتی می‌تواند فراورده‌های غذایی را به واسطه پروانه ساخت آن از کارخانه تولیدی رهگیری کند، اما این امکان در مورد محصولات کشاورزی وجود ندارد و مزارع هنوز شناسنامه‌دار نشده‌اند و ما صرفا در صورت بالا بودن باقی مانده سموم، موارد را به وزارت جهادکشاورزی اعلام می‌کنیم.

مدیرکل فراورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تمام برنامه سازمان، نظارت بر زنجیره تولید مواد غذایی در قالب "سند ایمنی غذا" است، افزود: با برنامه‌ریزی صورت گرفته و قول جهاد کشاورزی در اوایل زمستان، اولین گروه از کد‌های شناسه مزارع به ما اعلام می‌شود و ما می‌توانیم محصولات کشاورزی را نیز ردیابی و پایش کنیم.

مفید ادامه داد: براساس طرحی که در چند سال گذشته سازمان غذا و دارو آن را پیگیری می‌کند، پایش میزان باقی مانده سموم کشاورزی ازجمله نیترات و نیتریت و در مورد برخی محصولات خاص، فلزات سنگین است که در سال‌های ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ میزان باقی مانده سموم به ترتیب روی ۷، ۱۵، ۱۷ و ۱۸ قلم محصول اندازه‌گیری شده که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال نیز، میزان باقی مانده سموم روی ۳۰ قلم محصول پایش خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی در مورد محصولات کشاورزی این است که در حال حاضر امکان ردیابی و پیگیری این محصولات به دلیل عدم شناسنامه دار شدن باغات کشاورزی وجود ندارد. در نظارت‌ها تعداد محدودی از این محصولات، قابلیت پیگیری دارند که با هماهنگی جهاد کشاورزی مقرر شده است که زمین‌های کشاورزی شناسه‌گذاری شده و مزارع و باغات شناسنامه‌دار شوند.

به گفته مدیرکل فراورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، برای اینکه موارد پیشگیرانه در کنترل محصولات کشاورزی را داشته باشیم، "سند ایمنی غذا" در حال تدوین است که چکیده آن تکمیل زنجیره نظارت از مزرعه تا سفره است؛ به گونه‌ای که یک سازمان هماهنگ کننده و مسئول وظیفه فرماندهی کنترل‌ها را بر عهده بگیرد تا مطمئین شویم تمام حلقه‌های زنجیره تولید از مزرعه تا سفره تحت نظارت و کنترل است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در مورد نشانه‌های تشخیص نیترات در محصولات غذایی، توضیح داد: اینکه گفته شده سیب زمینی که نیترات بیشتری دارد، شیرین‌تر بوده و به ماهی تابه می‌چسبند، به صورت علمی ثابت نشده است و بعید می‌دانیم که صحت داشته باشد، آنچه مبنای ما است، نمونه‌برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت است.

ایسنا

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
0
0
چقدر کمک کردید؟؟!!!
ناشناس
|
Thailand
|
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
0
0
هر چه بیشتر پیشرفت می کنیم، بهانه و توجیه ها برای افزودن هر چه بیشتر و بیشتر مواد شیمیایی به مواد غذایی بیشتر، متنوع تر و وسیع تر میشود!!!!!

بهانه ها و توجیه هایی همچون:

انواع علف کش ها (که بطرقی کم و بیش وارد مواد غذایی میشوند.)
انواع کودهای شیمیایی
انواع سموم دفع آفات
انواع مواد شیمیایی نگهدارنده
انواع رنگها شیمیایی (به بهانه زیبایی محصول غذایی)
انواع طعم دهنده ( به بهانه خوشمزه شدن)
انواع فرم و حالت دهنده های شیمیایی
انواع قوام دهنده های شیمیایی
انواع سفید کننده های شیمیایی
انواع ضد عفونی کننده ها شیمیایی
انواع بسته بندیهای تولید شده از مواد شیمیایی که بخورد محصول غذایی و آشامیدنی می روند
انواع سموم دفاع حشرات و جوننده گان
و این ها همه سمومی که به مواد غذایی و آشامیدنی می زند یا با بهانه هایی مواد غذایی را در معرض سموم قرار می دهند نیست زیرا اطلاعات من ناقص است.

آقایان پشت پرده تحمیل فراوانِ انواع و اقسام مواد شیمیایی به بدن افراد جامعه از طریق، آب و هوا و غذا و شامپو و کرم و لسیون و مواد و وسایل لمس کردنی و غیره چه خبر است !!!! ؟؟؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv