چرا قلب ایرانیان می‌ایستد؟
کد خبر: ۹۸۲۷
تاریخ انتشار: 2015 September 03    -    ۱۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۰
ایست قلبی یکی از دلایل عمده مرگ‌ومیر در کشورها در سال‌های اخیر بوده و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در گزارشی، پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، تعداد افراد مبتلا به بیماری های قلبی در جهان بیشتر از بیماری ایدز خواهد بود.  مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) تهان نیز خرداد امسال گفت: ایست قلبی بیشترین علت فوت تهرانی‌ها در یک ماه نخست سال 1394 بوده است. در این مدت از میان 4 هزار و 512 مورد فوت، 606 نفر بر اثر ایست قلبی فوت کرده‌اند.

سازمان بهشت زهرا (س) سال گذشته با ارائه آماری درباره مرگ‌ومیر در کشور اعلام کرده بود که در 6 ماهه اول سال 93، 3048 در تهران به‌دلیل ایست قلبی جان خود را از دست دادند. همچنین این سازمان در بهمن ماه همان سال اعلام کرد بیشترین علت مرگ تهرانی‌ها ایست قلبی بوده است.

عوامل ایست قلبی چیست؟
دکتر فریدون نوحی –مشاور وزیر بهداشت و رئیس انجمن قلب و عروق ایران- نیز گفته 33 تا 38 درصد مرگ‌ها در کشور به‌دلیل بیماری‌های مرگ و عروق رخ می‌دهد. وی مصرف زیاد نمک، روغن و شیرینی توسط ایرانی‌ها را از اصلی‌ترین عواملی می‌داند که به قلب آسیب می‌رسانند. گفته می‌شود ایرانی‌ها بیش از اندازه این سه ماده را در غذای خود مصرف می‌کنند؛ چنانچه مصرف نمک در ایران چهاربرابر کشورهای دیگر است.

دخانیات عامل مهم دیگر در بروز بیماری‌های قلبی است. تحقیقات پزشکی نشان داده که در ازای دودکردن 10 نخ سیگار خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی در مردان 18 درصد و در زنان 31 درصد بالا می‌رود. بنابرآمارها افراد سیگاری در ایران به طور میانگین روزی 13 نخ سیگار می‌کشند و سالانه در کشور 65 میلیار نخ سیگار مصرف می‌شود.

میزان کم فعالیت بدنی نیز از دیگر دلایل بال رفتن احتمال مشکلات قلبی در افراد است. قاضی‌زاده هاشمی –وزیر بهداشت- چندوقت پیش درباره درصد بالای کم‌تحرکی در میان ایرانیان هشداد داده بود. مشکلات و نارسایی‌های قلبی یکی از حادترین تبعات آن است.

گفته می شود ایران جزو 10 کشور مبتلا به کم‌تحرکی در جهان است. کم‌تحرکی موجب چاقی در نتیجه ایست قلبی خواهد شد.

اما دیابت نیز یکی از عوامل تشدیدکننده بیماری‌های قلبی است. بنابر آماری که وزیر بهداشت در آبان 93 اعلام کرد 5 میلیون نقر دیابتی در کشور وجود دارد. تغذیه نامناسب ایرانی‌ها و استفاده بیش از حد از شکر و دیگر مواد غذایی قندی و چرب، به‌خصوص در میان جوانان، دیابت را در سال‌های اخیر تشدید کرده است.

آلودگی هوا و استرس دو عامل مهم
گذشته از عمده عوامل بیولوژیکی و تغذیه‌ای که در ایست قلبی نقش مهمی ایفا می‌کنند، عامل مهم دیگر آلودگی هواست. آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران و به‌خصوص در تهران منجر به افزایش سالانه مرگ‌میرهای ناشی از ایست قلبی شده است. محراب مرزبان –جراح قلب- می‌گوید آلودگی هوا می‌تواند تا دوبرابر احتمال بیماری قلبی و عروقی را در افراد بالا ببرد.

همچنین دکتر علی شفیعی –پزشک و کارشناس حوزه سلامت- به نقش مهم استرس در بروز بیماری‌های قلبی اشاره می‌کند و معتقد است استرس از عواملی است که در جامعه ما توانسته بر روی افراد اثر بگذارد و یکی از دلایل ایست قلبی باشد. استرس زمینه‌های فردی و اجتماعی دارد. در جوامع ماشینی افراد درگیر استرس‌های جامعه مدرن هستند. در کشوری همچون ایران، که یک جامعه در حال گذار است، استرس زیادی وجود دارد؛ این در حالی است که عوامل محافظتی در برابر این استرس وجود ندارند".

مجموع عوامل موثر بر ایست قلبی در میان جوانان و مردم پایتخت بیشتر دیده می‌شود. آلودگی بیشتر هوا در تهران، استقبال بیشتر از فست‌فود و غذاهای آماده در این شهر و استرس‌ها روزمره موجود در آن همگی منجر شده که ایست قلبی عمده‌ترین دلیل برای مرگ ساکنین تهران باشد.

در این میان اما نقش توجه به سلامت اهمیت می‌یابد. با توجه به کلان‌شهری تهران و جمعیت بالای آن، چرا باید تمرکز و نظارت بر سلامت هم میان مسئولان و مردم رنگ ببازد؟

علی شفیعی –عضو انجمن جامعه‌شناسی- می‌گوید باید توجه به سلامت به مردم آموزش داده شود و وزارت بهداشت از طریق رسانه‌هایی همچون رسانه ملی درباره موارد مضر اقدامات آموزشی و آگاهی‌بخش انجام دهد. وی همچنین معتقد است بی‌توجهی مردم به سلامتشان، به‌دلیل غرق شدن آن‌ها در زندگی روزمره است؛ آن‌ها به‌دلیل فشار مشکلات اجتماعی موجود فرصت توجه به سلامت خود را از دست داده‌اند. این درحالی است که اگه سطح سلامت در مردم پایین بیاید، هزینه و تبعات بزرگتری برای کل جامعه خواهد داشت.

فرارو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار