به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟
کد خبر: ۹۶۰۰۹
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار: 2017 December 31    -    ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۰
به صورت کلی کشورهای اسکاندویناوی شامل نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد و ایسلند را می‌توان بهترین کشورهای دنیا در بسیاری از شاخص‌های آموزشی، بهداشتی، سیاسی، رفاهی و اقتصادی دانست. طبق آمارها، در شاخص سبزترین کشورهای جهان که شامل عملکرد زیست محیطی هر کشور است رتبه‌های اول تا چهارم در اختیار فنلاند، ایسلند، سوئد و دانمارک است.
به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟به گزارش «تابناک باتو»؛ شاید دانستن این موضوع که چرا دانمارکی‌ها شادترین مردم دنیا هستند، بتواند کمکی به بهتر شدن شادی و طراوت جامعه ما داشته باشد. مردم دانمارک به عنوان شادترین مردم دنیا شناخته می‌شوند. در رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان در پنج سال گذشته، این کشور در سه سال رتبه اول را داشته است. همچنین در بین شادترین شهرهای اروپا، دو شهر آلبورگ و کپنهاگ دانمارک رتبه‌های اول و دوم را دارند. دانمارک در دنیا با برخی ویژگی‌های منحصر به فرد شناخته می‌شود. برای مثال در این کشور هزینه بهداشت و درمان رایگان است و هزینه تحصیل دانشجویان توسط دولت پرداخت می‌شود، اما باید برای این همه شاد بودن دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد.

به صورت کلی کشورهای اسکاندویناوی شامل نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد و ایسلند را می‌توان بهترین کشورهای دنیا در بسیاری از شاخص‌های آموزشی، بهداشتی، سیاسی، رفاهی و اقتصادی دانست. طبق آمارها، در شاخص سبزترین کشورهای جهان که شامل عملکرد زیست محیطی هر کشور است رتبه‌های اول تا چهارم در اختیار فنلاند، ایسلند، سوئد و دانمارک می‌باشد. همچنین در رتبه‌بندی بهترین کشورهای جهان که ده‌ها فاکتور را مورد بررسی قرار می‌دهد سوئد در رتبه ششم، نروژ در رتبه دهم و دانمارک در رتبه دوازدهم قرار دارند. اگر بخواهیم شاخص کیفیت زندگی را نیز بررسی کنیم خواهیم دید که نروژ رتبه اول، دانمارک رتبه سوم، سوئد رتبه ششم و فنلاند رتبه هشم را دارند.

اگرچه عوامل بالا می‌توانند در شاد بودن مردم یک کشور نقش داشته باشند، اما بدون تردید عوامل دیگری نیز در این موضوع موثر هستند. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین دلایل شاد بودن مردم دانمارک را بررسی کنیم. این پنج دلیل توسط نویسنده‌ای به نام هلن راسل در کتاب "یک سال زندگی با مردم دانمارک: گشودن رازهای شادترین کشور دنیا” آورده شده‌اند.

پنج دلیل شاد بودن مردم دانمارک

۱- مردم دانمارک به همدیگر اعتماد دارند

به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟

در یک پژوهش ۷۹ درصد از مردم این کشور گفتند که به بسیاری از افراد پیرامون خود اعتماد دارند. در کجای دنیا می‌توان چنین حسی از اعتماد را یافت؟ بسیاری از مردم دانمارک هیچ‌وقت درب ماشین و خانه خود را قفل نمی‌کنند. البته قطعاً اعتماد ژنتیکی نیست بلکه در مدارس دانمارک به دانش آموزان چنین آموزش داده می‌شود. حتی مشخص شده است افرادی که از کشورهایی با میزان پایین حس اعتماد به دانمارک مهاجرت می‌کنند به سرعت این فرهنگ را فرا می‌گیرند.

۲- در دانمارک دولت رفاه حاکم است

به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟

مردم دانمارک یکی از بالاترین رتبه‌های دنیا در پرداخت مالیات را دارند. مردم این کشور ۴۵ تا ۵۲ درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند، اما در قبال این مالیات زیاد، آن‌ها بهداشت و تحصیل رایگان، یارانه مراقبت از فرزند و حقوق بیکاری بالایی را دریافت می‌کنند. در یک پژوهش، از هر ۱۰ نفر در این کشور ۹ نفر اعلام کرد که از پرداخت مالیات بسیار خوشحال است. در واقع آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که کیفیت زندگی‌شان نیازمند صرف هزینه بالایی است. برای مثال اگر شما در دانمارک شغل خود را از دست بدهید یک فاجعه برای شما به حساب نمی‌آید. در این کشور همچنین افراد بازنشسته از مزایای بسیار زیادی برخوردارند.

۳- مردم دانمارک زمان زیادی را با خانواده خود می‌گذرانند

به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟

تعادل کار و زندگی در این کشور کاملاً جا افتاده است. هر کارمند دانمارکی ۵ هفته در سال مرخصی دارد و ساعت‌‌های کاری نیز در این کشور مناسب هستند. یکی از قوانین جالب در دانمارک، حمایت دولت این کشور از افرادی است که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند. کارفرماها موظف هستند ۵۲ هفته مرخصی با حقوق برای پدر و مادرهایی که به تازگی صاحب فرزند شد‌ه‌اند اختصاص دهند. با همه سهل گیری‌هایی که برای کارمندان در این کشور در نظر گرفته شده است، این کشور همچنان یکی از بالاترین نرخ‌های بهره‌وری در دنیا را دارد و حتی از کشورهای با اقتصاد قدرتمند مانند آلمان، ژاپن و آمریکا نیز وضعیت بهتری در بهره‌وری کارکنان دارد.

۴- دانمارکی‌ها هیچ‌وقت ورشکسته یا فقیر مطلق نمی‌شوند

به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟

یک قانون نانوشته در بین مردم این کشور وجود دارد که براساس آن هیچ فردی از فرد دیگری بهتر، باهوش‌تر و ثروتمندتر نیست. بر همین اساس اگر شما در دانمارک کار یا پول خود را از دست بدهید باز هم زندگی متوسطی خواهید داشت. در واقع در این کشور تمامی مردم مانند هم لباس می‌پوشند، مانند هم غذا می‌خورند و همه زندگی متوسط و مشابهی دارند. حتی افرادی که ثروت زیادی دارند نیز ماشین‌هایی مانند سایر مردم دارند و در خانه‌های معمولی زندگی می‌کنند. بنابراین شکست خوردن در این کشور امنیت شما را از هر نظری به خطر نمی‌اندازد.

۵- مردم دانمارک زندگی گرمی دارند

به چه دلایلی، دانمارکی‌ها جزو شادترین مردم دنیا هستند؟

منظور ما از داشتن زندگی گرم به معنی روشن کردن بخاری و پوشیدن لباس گرم نیست! آن‌ها لذت‌های عمیق و آرامش بخشی دارند که ممکن است از نظر بسیاری از مردم دنیا لذت‌های ساده‌ و کم اهمیتی باشند، مانند غذا خوردن با دوستان، خواندن روزنامه و بازی کردن لگو (لگو یک شرکت تولید کننده اسباب بازی  با شهرت جهانی است که در دانمارک قرار دارد). امروزه روان‌شناسان دریافته‌اند که لذت بردن از امور ساده‌ای مانند پیاده روی کردن، غذا خوردن و بودن در کنار دوستان، نقش زیادی در شادی و پیشگیری از افسردگی دارد.

مجله نارون

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
1
13
درست مثل ما
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
دقیقا
سروش
| |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
پس چرا همه جا برای زندگی الگو امریکایی برای ملت ها معرفی می شود؟ بنده زندگی در فقر را به پخمه بودن ترجیح می دهم.
علی
| |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
دانمارک، هلند و... برای کسایی خوبه که فقط دنبال رفاه هستند، ولی کسایی که می خواند کسی شوند، جای خوبی نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
1
12
عین ما................................!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
0
10
چقدر شبیه مردم ایران هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
2
8
امام صادق:گرانی مردم را تند خو میکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
0
2
جالبه ما که ادعای عدالت داریم ودرگشوری که روی ثروتهای عظیم دارد،هستیم یک هزارم این امکانات رو در اختیار مردم نمیذاریم.گرانی فقر تبعیض عدم اعتماد به هم بازیهای وحشتناک سیاسی عدم امکانات بهداشتی بیکاری و....همه وضعیت امروز کشور ماست.با اینکه مردم کشور ما دارای بهترین دین آسمانی هستند وآموزه های دینی ما همه بر رفاه مردم تاکید میکند متاسفانه بی کفایتی بعضی مسولین این وضعیت رو در کشور حاکم کرده.شما به عنوان مثال بهتلویزیون نگاه کنید وبرنامه های اون رودنبال کنید متوجه تفرقه میشید.دولتها در عوض همکاری اپوزیسیون هم میشند.....مدیریت ژنی نیست آموختنی است....خدا فقط خودش کمک کند
علی
|
United States
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
1
4
اکثر کشورهای اروپای غربی همینجوری هستن
اسماعیل
|
United States
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
0
1
دانمارک و هلند بهترین کشورهای اروپایی هستند. اخیرا یک فیلم سینمایی قدیمی (سال 1969) را دیدم که کلی تبلیغ میکرد که مردم دنیا به دانمارک مهاجرت کنند. ولی الان دانمارک مهاجر نمیپزیرد. یاد یک لبنانی در کانادا افتادم که در دهه هفتاد میلادی به کانادا مهاجرت کرده بود و میگفت که آن موقع سفر و مهاجرت به کانادا به ویزا احتیاج نداشت و هر کسی میتوانست به کانادا رفته و بلافاصله گرین کارت کانادا را بگیرد. وقتی این مرد اینکا را کرده بود همه دوستان و فامیلش گفته بودند که دیوانه شده ای که به یک سرزمین وحشی مهاجرت میکنی.
ابراهیم
|
United States
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
0
2
در دهه هفتاد میلادی مهاجرت به دانمارک و کشورهای دیگر اروپا و نیز کانادا خیلی راحت بود و در همان بدو ورود به طرف اقامت آن کشورها را میدادند، ولی آن موقع مردم خاورمیانه باد در کله شان بود و عقیده داشتند که خاورمیانه بزودی بهشت و سرور دنیا خواهد شد و نیازی به مهاجرت به کشورهای دیگر نیست. الان 99% مهاجرین و پناهنده ها در دنیا فقط از کشورهای خاورمیانه هستند.
خسرو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
1
6
درست عین نظام مردم سالار ایران که واقعا رفاه از دیوار کوچه و خونه هاش داره میریزه!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
0
2
خیلی لز خارجی ها که به اونجا سفر کردن چنین نظری ندارن و نقدهای زیادی راجع به این نوشته شده.
نمی شه اصولا شادی رو اندازه گرفت.
ولی قطعا از ما بهترن.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار