رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند +عکس
کد خبر: ۹۵۹۴۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: 2017 December 29    -    ۰۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
کاملا مشخص است که برخی ویژگی‌ها با DNA ما در ارتباط هستند. رنگ مو و چشم، قد و شکل بینی ما می‌تواند در پدر و مادر ما یا در یکی از آن‌ها دیده شود. در بیماری هایی مثل فشار خون بالا یا بیماری روانی نیز عوامل ژنتیکی دخیل هستند. بیشتری ویژگی هایی که با ژنتیک در ارتباطند معمولا فیزیکی هستند. ما معتقدیم که رفتار و ویژگی‌های شخصیتی ما از محیط اطراف، سبک زندگی و تجربیاتمان ریشه می‌گیرد. اما در واقع ژنتیک هم نقش بزرگی در این عوامل دارد. در اینجا با ده ویژگی عجیبی آشنا می‌شوید که می‌توانید به خاطر آن‌ها والدینتان را سرزنش کنید.

خوب بودن

ظرفیت شما برای مهربانی و دلسوزی توسط DNA شما از پیش تعیین شده است. یک ژن خاص گیرنده‌های اکسی توسین یا هورمون عشق را به وجود می‌آورد. این گیرنده تعیین می‌کنند که چقدر نسبت به دیگران دلسوز و مهربان باشید. ژنی که گیرنده اکسی توسین را تولید می‌کند سه نوع دارد: G/G، A/G و A/A. کسانی که نوع G/G را دارند هر یک از آن‌ها را از یکی از والدین خود به ارث برده اند و بیشترین ظرفیت مهربانی را دارند. کسانی که نوع A/A هستند کمترین میزان مهربانی را نسبت به دیگران دارند و A/G‌ها در میانه قرار دارند.
 
علاوه بر این G/G‌ها احتمال کمتری دارد که به اوتیسم یا اضطراب اجتماعی دچار شوند درست برعکس A/A ها. تحقیقات نشان می‌دهد افراد مهربان می‌توانند عامل خوب بودن خود را حتی در شرایط سخت حفظ کنند. محققان نحوه عملکرد افراد مختلف را هنگام ترس بررسی کردند و آن را به تنوع DNA آن‌ها ربط دادند. نتایج نشان داد که افراد نوع G/G حتی وقتی احساس خطر کنند مهربانیشان نسبت به دیگران تغییر نمی‌کند ولی افراد نوع A/G یا A/A با احساس خطر، دلسوزی و مهربانیشان نسبت به دیگران کم می‌شود. خبر خوب اینکه از ۳۴۸ نفر، ۵۱.۵ درصد نوع G/G هستند در حالی که تنها ۷.۲ درصد از نوع A/A هستند.
 
رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند
 

 
علاقه به سفر

برخی افراد از اینکه یک جا زندگی کنند و زیاد از شهرشان دور نشوند احساس رضایت می‌کنند اما برخی دیگر دوست دارند دور دنیا را بگردند. این تفاوت‌ها می‌تواند به دلیل تنوع ژن گیرنده دوپامین باشد. یک نوع خاص از این ژن با کنجکاوری و بیقراری همراه است و اغلب به عنوان ژن علاقه به سفر از آن یاد می‌شود. مطالعه روی این ژن نشان می‌دهد کسانی که این ژن را دارند روحیه ماجراجوتری دارند و از تجربیات جدید استقبال می‌کنند.
 
 حدود ۲۰ درصد مردم جهان این نوع ژن را دارند و در کشورهایی که از آفریقا دورند شایع تر است. این یافته‌ها این فرض که حیات بشر از آفریقا آغاز شده را تایید می کند. اگر انسان‌های اولیه در آفریقا بوده باشند، پس اجداد باستانی ما کسانی بودند که از آفریقا به فواصل دور مهاجرت کردند.
 
رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند 
 


سلیقه غذایی

برخی افراد غذاهای پرادویه را دوست دارند، درحالی که برخی دیگر غذاهای ساده‌ای مثل برنج سفید یا کره بادام زمینی را دوست دارند. غذایی که از نظر یک نفر خوشمزه است می‌تواند برای دیگری تهوع آور باشد. طعم هایی که از آن‌ها لذت می‌برید توسط ژنتیک تعیین می‌شود.
 حقیقی برای کشف ارتباط بین DNA و ذائقه در سال ۱۹۳۱ انجام شد. شیمیدان آرتور فوکس با فنیل تیوکاربامید کار می‌کرد. وقتی مقداری از این پودر را در هوا فوت کرد، همکارش از یک طعم تلخ شکایت کرد، فوکس نمی‌دانست منظور همکارش چیست، چون این پودر از نظر او هیچ طعمی نداشت. این باعث شد آزمایشی میان دوستان و خانواده اش انجام دهد تا ببیند آن‌ها مزه این پودر را چطور درک می‌کنند.

پاسخ آن‌ها از خیلی تلخ تا بی مزه متغیر بود. در نهایت مشخص شد که طعم این پودر با ژن TAS۲R۳۸ ارتباط دارد، ژنی که روی غدد چشایی تاثیر می‌گذارد. همچنین تحقیق سال ۲۰۰۵ نشان داد که انواع این ژن تعیین می‌کند که کودک چقدر آب نبات دوست داشته باشد. بچه هایی که ژن تلخی داشتند بیشتر این خوراکی و نوشیدنی شیرین را دوست داشتند؛ و کسانی که شیرینی دوست ندارند احتمالا عامل ژنتیکی دیگری رویشان تاثیر می‌گذارد. برخی افراد هم مزه‌ها را بسیار بیشتر از یک فرد معمولی تشخیص می‌دهد که باعث می‌شود از غذاهایی با طعم شدید، از جمله دسرهای خیلی شیرین دوری کنند.

رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند 
 


مهارت رانندگی

دفعه بعدی که پلیس شما را برای جریمه متوقف کرد، می‌توانند به او بگویید به خاطر عملکرد ضعیفتان پشت فرمان DNA شما را سرزنش کند. طبق تحقیقات، کسانی که یک نوع ژن خاص دارند نسبت به کسانی که ژن نرمال دارند رانندگان بدتری هستند. عامل نوروتروفیک مشتق از مغز در فعالیت‌های خاص در مغز پروتئین ترشح می‌کنند. آن‌ها سلول‌های مغز را در حال کار نگه می‌دارند و از حافظه و یادگیری پشتیبانی می‌کنند. کسانی که این نوع ژن را دارند نسبت به بقیه عامل نوروتوفیک کمتری تولید می‌کنند. این یعنی حین وظایف خاص، افرادی که این ژن را دارند ظرفیت‌های کمتری در یادگیری مهارت ها، حفظ اطلاعات و اصلاح کارشان بر اساس اشتباهات دارند.
 
در یک تحقیق، محققان یک امتحان رانندگی شبیه سازی و یک جاده پر پیچ و دست انداز ایجاد کردند. از شرکت کنندگان خواسته شد ۱۵ دور بزنند. آن‌ها بر اساس اینکه چقدر خوب رانندگی می‌کنند و اینکه آیا مهارت هایشان در تکرار دور‌ها بیشتر می‌شود ارزیابی شدند. از ۲۹ شرکت کننده، ۷ نفر دارای این نوع ژن بودند و ۲۰ درصد بدتر از بقیه رانندگی کردند. حدود ۳۰ درصد آمریکایی‌ها این ژن را دارند؛ بنابراین اگر در آمریکا با تعداد زیادی راننده بد مواجه شدید به یاد داشته باشید که تقصیر خودشان نیست.
 
 رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند
 


محبوبیت

اگر دوستان زیادی دارید ممکن است ژن محبوبیت را به ارث برده باشید. متخصصان ژنتیک ژن خاصی را شناسایی کرده اند که باعث می‌شود افراد به طرق دوست داشتنی رفتار کنند. محققان رفتارهایی که توسط DNA تعیین و منجر به واکنش‌های مثبت دیگران می‌شود را بررسی کرده اند. تحقیقات نشان می‌دهد محبوبیت مردان رابطه محکمی با ژنی دارد که روی مقدار سروتونین تاثیر می‌گذارد. سطوح بالای سروتونین با عمل کردن از روی هوس و انگیزه و نه فکر ارتباط دارد که منجر به قانون شکنی می‌شود؛ و قانون شکنی موجب محبوبیت مردان جوان در میان دوستاشان می‌شود. ژنتیک بیش از ۲۰۰ مرد با میزان محبوبیتشان مقایسه شد. افراد آشوبگر و دردسرساز محبوب‌تر بودند و ژن محبوبیت هم داشتند.
 
رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند
 

 
استعداد موسیقی

برای این که یک نوزانده خوب پیانو یا یک ستاره راک شوید به سال‌ها تمرین مستمر و همچنین به ژن مناسب نیاز دارید. یک عصب شناس سوئدی توانایی موسیقیایی افراد را در دوقلوهای همسان مورد بررسی قرار داد. شرکت کنندگان از نظر تشخیص گام و ریتم مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که دوقلوها بدون توجه به اینکه عادات تمرینی متفاوتی دارند، توانایی موسیقیایی برابری دارند. یک مثال جالب دو برادر دوقلو بودند که یکیشان ۲۰۰۰۰ ساعت بیشتر از دیگری تمرین کرده بود با این حال هردو توانایی موسیقی مشابهی از خود نشان می‌دادند.

هم چنین محققان کشف کردند تمایل به تمرین یک ساز موسیقی بین ۴۰ تا ۷۰ درصد ارثی است. البته دانشمندان اشاره می‌کنند که بچه‌ها هرگز نباد از تمرین یک ساز منع شوند، زیرا تمرین، سطح مهارت هرکسی را ارتقا می‌دهد. بااین حال کسانی که فاقد این ژن هستند استعداد کمتری از کسانی که این نعمت خدادادی را دارند خواهند داشت.
 
رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند 
 


تنبلی

برخی افراد هرروز صبح به باشگاه می‌روند در حالی که فعالیت فیزیکی برای دیگران فقط در جابجایی بین مبل و یخچال تعریف می‌شود. اگر شما هم جزء دسته دوم هستید احتمالا تنبلی را به ارث برده اید. تحقیقات نشان می‌دهد که DNA ما فعال بودن فیزیکیمان را تعیین می‌کند. دانشمندان کشف کردند که مناطقی از ژنوم موش بر سطح فعالیت اثر می‌گذارند. انسان‌ها ژن هایی دارند که شبیه این ژن موش‌ها هستند. با استفاده از این منطقه ژنوم موش که بر سطح فعالیت اثر می‌گذارد، موش‌ها تنبل یا فعال هستند.

تحقیق سال ۲۰۰۸ که ژن موش‌های فعال و غیرفعال را مقایسه کرد نتایج جالبی داشت. همه موش‌ها در قفس هایی انداخته شدند که دارای یک چرخ ورزشی بود. موش‌ها با ژن فعال شروع به دویدن کردند در حالیکه موش‌ها با ژن تنبلی کاربردهای دیگری برای چرخ پیدا کردند. یک موش از آن به عنوان تختخواب و دیگری به عنوان توالت استفاده کرد. تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۳ نتیجه مشابهی داشت. دانشمندان نه تنها رفتار موش‌های فعال و تنبل را مشاهده کردند بلکه فعال‌ترین موش‌ها را با ترکیب موش‌های فعال و هم چنین تنبل‌ترین موش‌ها را تولید کردند. بعد از ۱۰ نسل موش‌ها با ژن فعال ۱۰ برابر بیشتر از خانواده موش‌های تنبل روی چرخ می‌دویدند.

رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند 
 


اعتیاد به قهوه

برای برخی افراد یکی دو جرعه قهوه کافیست در حالی که برخی دیگر ۵ - ۶ فنجان قهوه در روز می‌خورند. این تفاوت‌ها می‌تواند با ژنتیک مرتبط باشد. دانشمندان در سال ۲۰۱۶ ژنی شناسایی کردند که روی مصرف کافئین تاثیر می‌گذارد. مطالعه مردم ایتالیا و هلند نشان داد که بین میزان نوشیدن قهوه و ژن PDSS۲ ارتباط وجود دارد. این ژن در DNA همه وجود دارد، اما برخی ژن برخی افراد فعال‌تر است. افرادی که نوع فعال این ژن را دارند قهوه کمتری می‌نوشند.

دانشمندان معتقدند این ژن تولید پروتئینی را تنظیم می‌کند که باعث سوخت و ساز کافئین می‌شود؛ بنابراین افراد با ژن فعال اثرات کافئین را آرام‌تر و در دوره طولانی‌تر حس می‌کند که باعث می‌شود مقدار کمتری از این ماده مصرف کنند. کسانی که ژن تنبل تری دارند اثرات کافئین را به سرعت حس می‌کنند که البته به سرعت هم از بین می‌رود. این باعث می‌شود آنها قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار بیشتری بنوشند تا احساس هوشیاری و بیداریشان ادامه داشته باشد.
 
رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند 
 


رای دادن

محققان کشف کرده اند که تمایل به پیروی از چارچوب ها تحت تاثیر ژنتیک است. مطالعه دوقلوهای همسان و غیرهمسان نشان داد که دوقلوهای همسان نسبت به دوقلوهای غیرهمسان ارزش‌های مشترک بیشتری دارند. سه ارزش اصلی که در نظر گرفته شد اقتدارگرایی، محافظه کاری و مذهب بودند. این سه ارزش جمعا سنت گرایی نامیده می‌شوند.

اهمیتی که برای سنت گرایی قائل هستید تعیین می‌کند به چه کسی رای دهید یا از چه حزب سیاسی حمایت کنید. برای مثال، حزب دموکرات از جنبش‌های جدید و نامتعارف مانند حق سقط جنین حمایت می‌کند. افرادی که از نظر ژنتیکی قرارداد‌ها را دنبال می‌کنند به سختی چنین جنبش هایی را قبول می‌کنند حتی اگر با سایر بخش‌های حذب دموکرات موافق باشند. دانشمندان علوم سیاسی می‌گویند اگر آمادگی نسبت به ارزش‌های سنتی یا غیرسنتی ریشه ژنتیکی داشته باشد، بحث و تفاهم منطقی درباره این مضوعات بسیار دشوار می‌شود. این موضوع را به وضوح در سیاست‌های معاصر می‌توان دید.
 
 رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۸
0
0
پس اصالت و خون واقعیت داشته تا حالا که زدن این حرفها نژادپرستی بود و صد زروشنفکری !!!!
اسماعیل
|
United States
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
0
پس مردم ایران ژن رای دادنشان خوب نیست و کاری هم نمیشود کرد. نه حالا و نه در آینده برای نسلهای دیگر.
ناشناس
|
Australia
|
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
0
0
من قطعا داراي ژن تنبلي هستم
البته ميتونه يه دليل ديگه ش افسردگي باشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار