آخرین قیمت تخم مرغ در بازار
کد خبر: ۹۵۸۳۸
تاریخ انتشار: 2017 December 28    -    ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
علی اکبرمهرفرد معاون بازرگانی و صنایع غذایی وزارت جهاد کشاورزی خبر درباره آخرین قیمت تخم مرغ در بازار گفت: آن چیزی که ما اعلام کردیم که در بازار به صورت عرضه مستقیم به فروش برسد و کارگروه تنظیم بازار برای شرایط حاضر تصویب کرده، هر شانه تخم مرغ ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان به صورت غیر بسته بندی و ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان برای بسته بندی شده تعیین شده است. این قیمت‌ها در حال حاضر برای تنظیم بازار است و هدف این است که در یک دوره زمانی قیمت بازار را نیز به این قیمت‌ها برگردانیم.

مهرفرد در ادامه گفت: در شرایط نرمال و عادی بازار قیمت تخم مرغ از این هم پایین است، اما این قیمت در نظر گرفته شده برای شرایط فعلی است که تا اطلاع ثانوی اعلام شده است.

او افزود: علت اصلی و تنها علت گرانی تخم مرغ در بازار بیماری حاد تنفسی آنفلوآنزا است. موج اول بیماری آنفلوآنزا اوایل سال بود که با مدیریت اتحادیه میهن (مرغداری‌های تخم گذار کشور) کنترل شد. ما در حال حاضر ۲۵ درصد گله‌های مرغ تخم گذار را از دست داده ایم و به دلیل بیماری آنفلوآنزا با کاهش تولید مواجه شده ایم، صادرات را نیز به دلیل کاهش تولید قطع کرده ایم. بیماری آنفلوآنزا حادثه غیرمترقبه است و عمدتا از طریق پرندگان مهاجر شیوع پیدا می‌کند. آخرین آمار نشان می‌دهد که ۳۲ کشور دنیا درگیر این بیماری هستند و کشور‌های درگیر این بیماری در بین پرندگان نیز با مشکل افزایش قیمت مواجه هستند.

وی درباره واردات تخم مرغ افزود: دولت از سه ماه قبل اجازه واردات را صادر کرد و تعرفه واردات کاهش یافت. اما در شرایط عادی نیازی به واردات نداریم، بلکه باید صادرات داشته باشیم، اما در چنین شرایطی برای رفاه حال مردم پیشنهاد واردات دادیم که دولت نیز تصویب کرد و تعرفه واردات از ۵۵ درصد به ۵ درصد کاهش یافت و تا اخر فروردین ما نیز تایید اعتبار شده است، بنابراین پیش بینی می‌شود با تغییر آب و هوا و اقدامات سازمان دامپزشکی و تدابیر لازم بتوانیم این بیماری را کنترل و مهارکنیم.

به گفته وی، مرغداران با نظارت معاونت امور دام در مناطق پاک در حال جوجه ریزی هستند، تا تولید افزایش یابد. عرضه تخم مرغ وارداتی از میادین میوه و تره بار آغاز شده است که شانه‌ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در حال توزیع است. بخشی هم مربوط به تخم مرغ‌هایی است که شرکت مربوطه برای تنظیم بازار وارد بازار می‌کند، تا در کاهش قیمت موثر باشد. اولویت ما برای توزیع میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.

او در ادامه درباره برنامه ریزی‌ها برای تعادل بازار نیز گفت: یکی از کار‌ها بازسازی است که برای این کار جوجه ریزی‌ها آغاز شده تا در سال آینده تعادل برقرار شود و تولید افزایش یابد. حدود ۴ ماه طول می‌کشد مرغ به تخم ریزی برسد. عرضه مستقیم از تولیدات داخل، آزادسازی بازار واردات، کاهش تعرفه واردات و مبارزه با بیماری، جبران خسارات و افزایش سن گله از دیگر اقدامات برای تنظیم و متعادل شدن بازار است که برای جبران خسارت دولت ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است که تاکنون ۳۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

مهرفرد همچنین گفت: موضوع تخم مرغ در کارگروه تنظیم بازار و در جلسه با حضور آقای شریعتمداری مطرح شد که دستور دادند قبل از تصویب کسی حق ندارد تغییر قیمت را اعمال کند. در سه نوع از فراورده‌های شیر، ماست و پنیر مشمول تنظیم بازار هستند، بنابراین باید کارخانه‌های لبنی برای افزایش قیمت اجازه بگیرند. چندماهی است که دامداران و کارخانه‌های فراورده‌های لبنی خواستار افزایش قیمت بوده‌اند، اما فرایند کارشناسی ممکن است زمان‌بر باشد و اختلاف قیمت داشته باشد. 
فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار