اتفاق عجیب در فوتبال ایران +عکس
کد خبر: ۹۵۵۹۶
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: 2017 December 25    -    ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
آنهایی که کارشناس و خبره بازاریابی هستند یا در اقتصاد ورزش تجربه‌ای دارند، می‌گویند نوع فراهم کردن لباس برای تیم ملی در جام جهانی 2018 از سوی فدراسیون فوتبال، شبیه به یک فاجعه است. چرایی این مطلب شاید در صحبت‌های «صفی‌اله فغانپور» نهفته بود که روز گذشته در گفت‌وگویی با تسنیم اعلام کرد قرارداد فدراسیون فوتبال با شرکت آدیداس اسپانسری نیست و قراردادی برای خرید البسه از این شرکت آلمانی است. هرچند فدراسیون فوتبال با شرکت آلمانی هم قرارداد نبسته و مدعی شده با نماینده این شرکت در بخش خاورمیانه قرارداد امضا کرده است

فغانپور در پاسخ به این سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه قیمت خرید لباس‌ها از آدیداس چقدر است، گفته بود: «در خصوص قیمت‌ها توافق شده لباس‌ها با تخفیف بیش از 70 درصد به فدراسیون فوتبال ایران داده شود. این تخفیف روی خرده‌فروشی آدیداس است و قیمت عمده نیست». به این ترتیب یعنی شرکت یا نمایندگی آدیداس در خاورمیانه به همان قیمتی که در فروشگاه‌هایش تولیداتش را به فروش می‌رساند، قرار است به تیم ملی ایران لباس بفروشد و این قیمت عمده نیست و تنها تفاوت آن تخفیف بیش از 70 درصد است.

برای اینکه از قیمت‌های البسه و تجهیزات شرکت آدیداس برای یک تیم فوتبال که قرار است به جام جهانی برود، مطلع شویم، به فروشگاه مجازی این شرکت سری زدیم. هرچند پیش از هر چیز نیاز بود که از فردی مطلع در خصوص تجهیزات مورد نیاز بازیکنان سؤال کنیم. به این ترتیب که این فرد با سابقه اعلام کرد معمولاً برای هر بازی، بازیکنان باید سه دست لباس داشته باشند. برای تمرینات نیز هر بازیکن سه دست لباس به رنگ‌های مختلف می‌خواهد و چون در تمرین و بازی‌ها امکان پارگی لباس وجود دارد، دو دست هم لباس اضافه برای بازیکنان باید تهیه شود. این لباس‌ها نیز برای تورنمنتی مانند جام جهانی باید از قبل تهیه شود و اینگونه نیست که فدراسیون بخواهد لباس‌های ذخیره را با این تصور که در یک بازی استفاده نمی‌شود، برای بازی دیگر حساب کند. پس به این ترتیب برای هر بازی باید سه دست لباس تهیه شود و دو دست لباس هم در صورت پارگی که در مجموع سه بازی ایران در مرحله گروهی (بدون احتساب احتمال صعود ایران به مرحله حذفی) هر بازیکن باید 11 دست لباس (9 دست لباس اصلی و دو دست لباس ذخیره) داشته باشد. این لباس‌ها سوای لباس سه دروازه‌بانی است که باید در لیست حضور داشته باشند و هر بازیکن نیز پیش از شروع بازی نیاز به یک گرمکن دارد.

در کنار لباس بازی بازیکنان و دروازه‌بان‌های تیم ملی، هر بازیکن برای تمرین حداقل سه دست لباس اصلی و دو دست لباس ذخیره می‌خواهد که به این ترتیب لباس تمرینی مورد نیاز برای هر بازیکن پنج دست است. حداقل گرمکن برای هر بازیکن، دو دست است و پیراهن اردویی، کوله‌پشتی، ساک تمرینی، کلاه، دمپایی و حوله حداقل تجهیزاتی محسوب می‌شود که بازیکنان در اردو و تمرینات نیاز دارند.

حداقل لباس و تجهیزات مورد نیاز برای هر بازیکن:
لباس بازیکن: پیراهن، شورت ورزشی، جوراب ورزشی و گرمکن
لباس دروازه‌بان: پیراهن، شورت ورزشی، جوراب ورزشی و گرمکن
لباس تمرینی: پیراهن و شورت ورزشی
گرمکن: شلوار و بالاپوش
لباس اردویی و تجهیزات: تی‌شرت، کوله‌پشتی، ساک تمرینی، حوله و کلاه

قیمت‌ها به تفکیک در فروشگاه مجازی آدیداس به یورو:
لباس بازی: 130+45+20+90= 285
لباس دروازه‌بان: 100+32.95+14.95+90= 237.9
لباس تمرینی: 34.95+20.96= 55.91
گرمکن: 42.95+62.95= 105.9
لباس اردویی و تجهیزات: 34.95+32.95+12.95+12.95+16.95= 110.75

 

همه اینها لباس‌ها و حداقل تجهیزات مورد نیاز بازیکنان تیم ملی است که قیمت یک دست از آنها را محاسبه کرده‌ایم چرا که تیمی چون آلمان که شرکت آدیداس تجهیزات آن را آماده می‌کند، بسته‌ای به مراتب مجهزتر را برای بازیکنان در نظر می‌گیرد. بسته‌ای که در آن کفش ورزشی، کفش مسابقه، قمقمه آب، شال گردن، انواع لباس‌های تمرینی آستین بلند و کوتاه، انواع گرمکن ورزشی و... وجود دارد. قیمت حداقل لباس‌ها و تجهیزاتی که برای حضور در تورنمنتی چون جام جهانی بازیکنان تیم ملی نیاز دارند، طبق جدول قیمت‌ها در فروشگاه مجازی آدیداس محاسبه شده است.

 
 
قیمت حداقل لباس و تجهیزات مورد نیاز برای جام جهانی:
یازده دست لباس بازی و یک گرمکن: دو هزار و 235 یورو
یازده دست لباس دروازه‌بانی و یک گرمکن: هزار و 716.9 یورو
پنج دست لباس تمرینی: 279.55 یورو
دو دست گرمکن: 211.8 یورو
لباس اردویی و تجهیزات: 110.75 یورو

حالا این لباس‌ها و تجهیزات فقط مخصوص بازیکنان است و سوای آنها کادرفنی و کادر همراه تیم ملی از جمله سرمربی، مربیان، کادرپزشکی، تدارکات، سرپرست تیم و کادر اجرایی نیز به تجهیزاتی جزئی‌تر نیاز دارند. حداقل تجهیزات مورد نیاز این افراد دو دست گرمکن، حداقل چهار دست لباس تمرینی با رنگ‌های متفاوت نسبت به بازیکنان، کوله پشتی و تجهیزات اردویی هستند. قیمت این تجهیزات نیز به شرح زیر است:

 
 
چهار دست لباس تمرینی: 223.64 یورو
گرمکن: 211.8 یورو
لباس اردویی و تجهیزات: 110.75

با توجه به اینکه در جام جهانی 23 بازیکن (20 بازیکن و سه دروازه‌بان) همراه تیم ملی خواهند بود، مجموع این قیمت‌ها باید محاسبه شود. از سویی تیم ملی حدود بین 15 تا 20 نفر کادر فنی، پزشکی، اجرایی و همراه خواهد داشت که نیاز به تجهیزات و البسه مورد اشاره دارند. اگر 23 بازیکن و حداقل کادر همراه را 15 نفر در نظر بگیریم، 38 نفر نیاز به تجهیزات مورد اشاره دارند. هرچند فیفا اجازه حضور 50 نفر در هر تیم صعود کننده به جام جهانی را داده است که ما 12 نفر را هم مقام و مسئولانی در نظر می‌گیریم که نیاز به تجهیزات ندارند.

پس به این ترتیب جمع قیمت البسه و تجهیزات آدیداس که مورد نیاز 23 بازیکن تیم ملی است، 63 هزار و 699 یورو می‌شود. (44 هزار و 70 یورو لباس‌های بازی برای 20 بازیکن و 5 هزار و 150.7 یورو لباس‌های مورد نیاز سه دروازه‌بان، 6 هزار و 429.65 یورو لباس‌های تمرینی مورد نیاز برای 23 بازیکن، 4 هزار و 871.4 یورو گرمکن‌های مورد نیاز برای 23 بازیکن، 2 هزار و 547.25 یورو). جمع تجهیزات و البسه مورد نیاز 15 نفر کادر همراه تیم ملی هم 8 هزار و 192.85 یورو است. مجموع خرید فدراسیون فوتبال از شرکت آدیداس که خبرگزاری تسنیم حداقل‌های آن به لحاظ تجهیزات، تعداد و تعداد نفرات کادر همراه را محاسبه کرده است، 71 هزار و 891.85 یورو خواهد بود. از این مجموع قیمت با تخفیف 70 درصدی به فدراسیون فوتبال، 50 هزار و 324.295 یورو کم می‌شود و فدراسیون فوتبال باید 21 هزار و 567.555 یورو پرداخت کند.

با احتساب قیمت یورو در بازار روز تهران، فدراسیون فوتبال فقط برای تجهیزات مورد نیاز در جام جهانی که حداقل آن در نظر گرفته شده، باید حدود 108 میلیون تومان پرداخت کند و این سوای لباس و تجهیزاتی است که تیم ملی از اسفندماه تا آغاز جام جهانی استفاده خواهد کرد. کارلوس کی‌روش هم 50 بازیکن را در لیست خود دارد که در اردوهای مختلف و بازی‌های دوستانه حاضر خواهند شد و مسلماً البسه و تجهیزات آنها نیز مبلغ زیادی روی دست فدراسیون باقی می‌گذارد. با توجه به تعدد اردوها و بازیکنان، مبلغی به مراتب بیشتر از هزینه البسه در جام جهانی خواهد بود.

بحث اصلی روی مبلغ پرداختی از سوی فدراسیون فوتبال نیست که مسلماً همه از هزینه کردن برای تیم ملی فوتبال و ورزش که باعث خوشحالی و شادابی مردم می‌شود، استقبال می‌کنند، اما بحث در جای دیگری است. اینجا که همه تیم‌های حاضر در جام جهانی ویترین خوبی برای تبلیغات و درآمدزایی بسیار خوب هستند. نمونه آن 300 هزار فرانک درآمدی است که تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 آرژانتین با پوشیدن لباس آدیداس به دست آورد. این مبلغ با قیمت روز فرانک در بازار تهران حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان می‌شود. مبلغ 300 هزار فرانک هم برای زمانی بوده که نه بازار تبلیغات به این شکل داغ بود، نه اسپانسری و نه حق کپی‌رایت به این شکل در دنیا گسترده شده بود.

فدراسیون فوتبال با امضای قرارداد خرید لباس‌های آدیداس برای تیم ملی در جام جهانی نه تنها شأن تیم ملی را حفظ نکرده است، بلکه قراردادی شرم‌آور برای فوتبال ایران محسوب می‌شود. آن هم برای تیمی که بهترین تیم آسیاست، به عنوان دومین تیم به جام جهانی صعود کرده و با ستاره‌هایی که دارد، چشم بسیاری از فوتبالدوستان دنیا را در جام جهانی به خود خیره خواهد کرد. تیم ملی ایران با قرار گرفتن در گروه اسپانیا، پرتغال و مراکش، خواه ناخواه مقابل دید قرار خواهد گرفت و به این شکل نه تنها از تبلیغات لباس پولی دریافت نمی‌کند، بلکه باید پولی هم پرداخت کند که این اتفاق در دنیا نمونه است!

جالب اینجاست، تیم‌های ملی مختلف که در جام جهانی حضور دارند، نه تنها بابت پوشیدن لباس شرکت‌هایی چون آدیداس، نایکی، پوما و... پول دریافت می‌کنند، بلکه بازیکنان و مربیان مطرح این تیم‌ها نیز به صورت جداگانه از این شرکت‌ها پول می‌گیرند. تیم ایران نیز در این جام جهانی بازیکن شاخص که در چشم باشند کم ندارد. مسلماً فردی مانند کارلوس کی‌روش که در دنیا شناخته شده است و بازیکنانی چون سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، سعید عزت‌اللهی، سامان قدوس و... که جوان هستند و به عنوان استعداد و ستاره احتمالی جام جهانی شناخته می‌شوند، می‌توانستند در کنار قرارداد اسپانسری تیم ملی، از موقعیت خود در جام جهانی درآمدزایی داشته باشند.

کاش در فدراسیون فوتبالی که حالا نه وضعیت کمیته اقتصادی و بازاریابی‌اش مشخص است و نه کسی برای پاسخگوی به این ابهامات جلو می‌آید، حداقل مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون در این خصوص توضیحی به رسانه‌ها و افکار عمومی بدهد. مسلماً روشنگری در این خصوص و اینکه چرا توافقی بد با شرکت آدیداس شده، می‌تواند خیلی ابهامات را از بین ببرد آن هم در شرایطی که فدراسیون فوتبال می‌گوید با مشکلات مالی مواجه است. 
تسنیم
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
1
14
هر جای دیگه بود کل فدراسیون فوتبال باید استعفا میدادن و محاکمه میشدن اینا توبیخ نمیشن هیچ تشویقم میشن فامیلن راه دوری نمیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
1
7
شما مطمئن هستید پول نگرفتن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
1
6
به نکته خوبی اشاره کردید. بسیار عالی
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
2
5
یعنی واقعا ما تولید داخلی نداریم!!!!!
خان محمدعلی آقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
3
2
دیپلماسی ورزشی در دولت تدبیر!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
1
ببینید چه بلایی بر سر نام ایران آورده اند که صرف نظر از دارا بودن بالاترین رنکینگ آسیا و حضور در جام جهانی هیچ تولیدکننده به نامی حاضر نمی شود اسپاسر شود.
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
0
1
همون پول اسپانسری رو گرفتن ولی واسه خودشون . این خیلی تو ایران رایجه. فقط فدراسیون فوتبال نیست. این
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار