گناه این کاروانسرا چیست؟
کد خبر: ۹۵۴۲
تاریخ انتشار: 2015 September 01    -    ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
شاید گناهش قرار گرفتن کنار جاده‌ای آسفالته باشد، جاده‌ای که مسئولان شهری می‌خواهند آن را تعریض کنند تا مسیر رفت و آمد به سمت شیراز راحت‌تر شود.
کاروانسرای «دو کوهک شیراز» در جاده‌ی شیراز به سپیدان - دوکوهک، کنار جاده‌ای که امروزه آسفالته شده قرار گرفته و این خود دلیلی است برای تخریب و تهدیدهایی که این روزها بیش از نیمی از بناهای تاریخی شیراز را نشانه رفته است.
 
سیاوش آریا، دوستدار میراث فرهنگی شیراز می‌گوید: این کاروانسرا اکنون در معرض تهدیدی جدی است؛ تا عصر روز گذشته (دوشنبه 9 شهریور) حدود 5 خانه‌ی بالا دست کاروانسرا را تخریب کرده‌ بودند و هر لحظه امکان رسیدن لودرهای شهرداری به این بنای تاریخی نیز وجود دارد.
 
او حرف‌های امروز شهرداری شیراز را همان صحبت‌های دیروز فرمانداری این شهر می‌داند و به صحبت‌های فرماندار شیراز در آذر 93 اشاره می‌کند که درباره‌ی این کاروانسرا گفته بود: «میراث فرهنگی در مورد این یادمان بازنگری کند و به صرف ثبت یک ویرانه، بازدارنده‌ی ارائه خدمات به سایر مردم نشود، اکنون باید دید آسانی در رفت و آمد مردم برتری بیشتری دارد یا نگهداشت و حفظ یک ویرانه.
 
به گفته‌ی آریا، در همان زمان عبدالرضا نصیری اصل، معاون میراث فرهنگی استان، در جواب صحبت‌های فرماندار اعلام کرده بود: «این بازمانده ثبت ملی است و موضع ما روشن است و به هیچ روی نباید ویران شود. از سویی دیگر، این نهاد دست ما نیست و باید در شورای فنی و درمیان کارشناسان درکمیسیون ماده‌ی 5 کشور بررسی و تصمیم گیری شود و آنان باید به آن جا مراجعه کنند.»
 
به نظر می‌رسد با توجه به عملکرد سریعی که به گفته‌ی آریا برای تعریض این جاده توسط مدیریت شهری وجود دارد، امکان تخریب لحظه‌ای این بنای تاریخی وجود دارد.
 
هر چند کاروانسرای «دوکوهک» باقی مانده از دوره‌ی صفویه ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ به شماره‌ی ۲۱۰۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
البته هر چند به نظر می رسد میراث فرهنگی استان فارس با هر نوع تخریبی در این کاروانسرا مخالف است، اما با توجه به نحوه‌ی حفاظتی که دست کم‌ تا یکی دو سال گذشته از این بنای تاریخی انجام شده و خبرها حاکی از قرق کردن این بنا توسط معتادان و ولگردان بوده‌اند و حتی برخی از مردم منطقه نیز به آن دست‌اندازی کرده‌اند و خودروهای سنگین نیز این مکان را برای آوار زباله‌ها مناسب می‌دانستند به نظر می‌رسد برای باید توجه بیشتری به این بنای تاریخی توسط مسئولان میراث فرهنگی استان شود تا دست‌کم مدیریت شهری فکر تخریب این بنای تاریخی را از سر بیرون کند.

گناه این کاروانسرا چیست؟


گناه این کاروانسرا چیست؟


منبع: شفاف
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار