واکنش ناصر ملک مطیعی به حواشی اخیر
کد خبر: ۹۵۳۴۵
تاریخ انتشار: 2017 December 23    -    ۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
 ماجرای شگفت‌انگیزی بود. قرار بود داش فرمان قیصر میهمان شب یلدای جماعتی باشد که در چهار دهه اخیر با تماشای نسخه‌های ویدیویی بی‌کیفیت بازی‌های ناصرخان ملک مطیعی برای خود خاطره ساخته بودند. با این‌که همان روزها هم عده‌ای شاید هم به‌حق مخالف‌خوانی کردند و در کامنت‌هایی نوشتند: «آخه می‌خواد بره تلویزیون چی بگه؟ بگه ممنون که چهل ‌سال منو خونه‌نشین کردین؟! ممنون که زندگی حرفه‌ای من و فردین و بهروز وثوقی رو نابود کردین؟!»؛ اما به هر شکل رخدادی بزرگ بود.
 
سانسور یا زیرآب زنی؟ 
 
آیا می‌شود رقابت دو شبکه دلیل وقوع رخدادی با این اهمیت باشد؟ رخدادی که می‌تواند باقیمانده اعتبار رسانه ملی را هم پیش مخاطبان این رسانه مورد خدشه قرار دهد. رخدادی به آن اندازه از اهمیت که یک روحانی با جایگاه رسانه‌ای حجت‌الاسلام زائری را وا می‌دارد به تندی از پخش‌نشدن برنامه ناصر ملک مطیعی انتقاد کند و در اینستاگرامش بنویسد: آقایان مسئولان محترم سیما، کسی که میزبانی ملک مطیعی را از شما مطالبه نکرده بود و حتى کسانی هم که او را می‌شناسند و علاقه‌ای به او دارند، توقعی از شما نداشتند، لابد خودتان فکر کرده‌اید و جوانب مختلف کار را سنجیده‌اید و به هر دلیل به این نتیجه رسیده‌اید که دعوت از او در برنامه تلویزیونی توجیه دارد و قطعا با همین منطق و قاعده برنامه را ضبط و تیزرش را هم پخش کرده‌اید! حالا یا مرد باشید و زیر بار هیچ فشاری نروید و پخشش کنید یا مرد باشید و راستش را به مردم بگویید و بهانه اشکال فنی نیاورید! به خدا به همین دو نفر و نصفی که هنوز دارند تلویزیون را تحمل می‌کنند، احساس توهین دست می‌دهد که شعورشان را این‌قدر پایین فرض کرده‌اید! لااقل راست بگویید بلکه همین یک قاشق ته مانده اعتماد مردم را حفظ کنید! اگر هم مسخره‌بازی دعواهای شخصی و داخلی خودتان است کمی خجالت بکشید و خودتان را جمع و جور کنید! ناسلامتی الان شما روی آنتن هستید!
 
در این زمینه نکته‌ای می‌گوییم و می‌گذریم. دوستی که در تلویزیون از برنامه‌سازان موفق است و در این گزارش حاضر به اعلام نامش نیست به شوخی می‌گوید: ما اگر قبلا اعلام کرده باشیم که با خود رئیس تلویزیون آقای علی عسگری گفت‌وگو کرده‌ایم، باز هم نمی‌توانیم مطمئن باشیم که گفت‌وگوی رئیس صداوسیما را به راحتی روی آنتن بفرستند. در حقیقت همیشه یک نفری هست که ممکن است از یک برنامه تعابیری داشته باشد و بخواهد جلوی پخش آن را بگیرد. وقتی این برنامه‌ساز اوضاع رسانه ملی را چنین ترسیم می‌کند، آیا واقعا رخدادی چون جلوگیری از پخش گفت‌وگوی یک هنرمند قدیمی اتفاقی عجیب خواهد بود؟
 
ناصر ملک‌مطیعی حاضر به موضعگیری درباره پخش‌نشدن گفت‌و‌گویش نیست؛ و وقتی با اصرارهای خبرنگار «شهروند» مواجه می‌شود، درنهایت ما را به پست‌هایش در شبکه‌های مجازی ارجاع می‌دهد: من آخر چه بگویم؟ یک اتفاقی قرار بوده بیفتد و حالا نیفتاده است. ناصرخان ملک‌مطیعی اما چند روزی می‌شد که در صفحه شخصی‌اش نوشته‌هایی درباره حضورش در تلویزیون گذاشته بود. او پیش از پخش برنامه ظلی‌پور نوشته بود: امشب چهارشنبه بیست‌ونهم آذر نودوشش، پس از چهل سال، در برنامه من و شما میهمان شما مردم سرزمینم هستم. ملک‌مطیعی در اینستاگرامش همچنین تصاویری از حضور خودش در این برنامه هم منتشر کرده بود. تصاویری با حضور خودش در کنار علی پروین. بعد از عدم پخش این برنامه در تلویزیون هم این بازیگر قدیمی در پستی در صفحه شخصی خود تصویری از خبر عدم پخش برنامه‌اش   و همچنین تصویری از خودش در مجموعه دورهمی را  منتشر کرد. درنهایت ویدیوی کوتاهی از خودش و احمد ایراندوست را نیز منتشر کرد که در این ویدیو احمد ایراندوست اعلام می‌کند که دوستان قول مساعد برای پخش برنامه با حضور ناصر ملک‌مطیعی را داده‌اند، ولی ملک‌مطیعی در این ویدیو سکوت کرده و چیزی نمی‌گوید.فارغ از این‌که آیا بازیگری در حد و اندازه و درجه محبوبیت ناصر ملک‌مطیعی نیازی به حضور تلویزیونی دارد یا نه؛ اما از موضعگیری‌های این بازیگر قدیمی پیداست که ارتباط رودر‌رو با هوادارانش بعد از چهل‌ سال برای او چه اهمیت زیادی داشته و عدم پخش گفت‌و‌گوهایش تا حدی او را رنجانده است.
 
درحالی که آرش ظلی‌پور در پاسخ پرسش «شهروند» دلیل مخالفت با پخش برنامه‌اش را اعلام نمی‌کند و می‌گوید: «سعی می‌کنیم بعد از بررسی کامل درباره اتفاقات اخیر بیانیه‌ای بدهیم»؛ و درحالی ‌که مهران مدیری هم خود را بی‌اطلاع از دلایل رخدادها نشان می‌دهد؛ از فرزند و همراه همیشگی ناصر ملک‌مطیعی در این سال‌ها درباره اتفاقات روزهای اخیر می‌پرسیم. امیرعلی ملک‌مطیعی، فرزند ناصر ملک‌مطیعی به «شهروند» می‌گوید: واقعا ما خودمان هم دلیل پخش‌نشدن گفت‌و‌گوها را نمی‌دانیم، اما درباره این‌که بین این دو برنامه رقابتی بوده یا نه؛ باید بگویم که از ابتدا قرار بود برنامه دورهمی اول روی آنتن برود و بعد از آن هم روز جمعه برنامه من و شما پخش شود. البته ضبط گفت‌وگوی ناصر ملک‌مطیعی با من و شما زودتر از دورهمی بود. فرزند ناصر ملک‌مطیعی درباره این‌که آیا بهشان اطلاع داده شده که چرا برنامه‌ها روی آنتن نرفت؛ می‌گوید: بعد از قطع برنامه من و شما به خود ما هم گفتند که نقص فنی باعث عدم پخش این برنامه شده است، اما وقتی دیدیم که دورهمی نیز پخش نشد، فهمیدیم شاید پای اتفاقات دیگری وسط است. حرف آخر با یادآوری این‌که دقیقا مشابه این اتفاق چندی پیش برای برنامه نود هم رخ داد که مصاحبه عادل فردوسی‌پور با دکتر ظریف در آخرین لحظه از آنتن پایین کشیده شد؛ حرف‌های پایانی فرزند آقای ملک‌مطیعی را می‌خوانیم که پیشتر به ‌آی‌سینما گفته بود: من همیشه آرزو داشتم فیلمی از پدرم اکران شود که با نمایش نقش نگار این اتفاق رخ داد و آرزوی دیگرم این بود که پدرم را در رسانه ملی ببینم، اما حالا به دلایل نامعلوم جلوی پخش برنامه‌هایی که او در آن حضور داشت، گرفته شده، درحالی‌ که ما بسیار خوشحال بودیم که قرار است پدرم را در تلویزیون ببینیم اما این اتفاق رخ نداد. آقای مدیری خیلی لطف داشتند و کل برنامه را به پدرم و خاطرات او اختصاص دادند و در برنامه من و شما هم مصاحبه بسیار خوبی با پدرم انجام شود و استاد پرستویی هم لطف کردند و پشت خط آمدند. واقعا خیلی حیف است که این دو برنامه به روی آنتن نرود.

روزنامه شهروند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار