«کاخ فرح آباد» کاخ فراموش شده تهران+عکس
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۹۵۰۲۶
تاریخ انتشار: 2017 December 22    -    ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
bato-adv
bato-adv
کاخ فرح آباد مربوط به دوره قاجار در دوشان‌تپه تهران و در انتهای خیابان پیروزی (فرح‌آباد پیشین) جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از این کاخ در برخی منابع به اشتباه به عنوان قصر فیروزه نام برده شده است در حالیکه قصر فیروزه به دستور ناصرالدین شاه قاجار و توسط مهندس میرزامهدی خان شقاقی معروف به ممتحن الدوله ساخته شده و امروزه اثری از آن قصر وجود ندارد و تخریب شده است.

کاخ فرح آباد با الگو گرفتن از طرح کاخ تروکادرو پاریس، به شکل نیم‌دایره و با چند ردیف ایوان‌های روباز دورتادور ساختمان ساخته شد. گنبد فیروزه‌ای بر سقف کاخ ساخته شد. پس از مظفرالدین شاه، تا دوره سلطنت احمد شاه توجهی به کاخ نشد و در دوره او بود که کاخ به رونق گذشته بازگشت و عمارت اندرونی به آن افزوده شد. در دوره پهلوی نیز، رضا شاه اهمیتی به این کاخ نداد، و در دوره محمدرضا شاه بود که کاخ بازسازی و دگرگون شد. سپس در پیرامون و دامنه‌های سرسبز آن منطقه خانه‌های ویلایی اشرافی ساخته شد.

بعد از انقلاب اسلامی ایران، این منطقه در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و کاربری نظامی پیدا کرد. پس از چند سال این کاخ به موزه نیروی دریایی سپاه تبدیل شد، اما اجازه بازدید همگانی از آن داده نمی‌شود.
 
کاخ فراموش شده تهران 
 
کاخ فراموش شده تهران 
 
کاخ فراموش شده تهران 
 
کاخ فراموش شده تهران
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر