اگر ناگهان خانه لرزید چه باید کرد!؟
کد خبر: ۹۲۶۱۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2017 November 25    -    ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
با زلزله اخیری که در کرمانشاه شاهد بودیم، سوالات و ابهامات زیادی در خصوص زلزله احتمالی در تهران بوجود آمده، اکثر مردم نگران این موضوع هستند که اگر در تهران از این قبیل زلزله ها رخ دهد چه به روز مردم و شهر می آید. آیا زیر ساخت‌های کشور در بروز حوادث طبیعی همگی مهیاست؟ آیا نیازهای کشور برای مدیریت بحران تکمیل است؟ آیا ساختمان ها در آمادگی کامل از نظر فیزیکی و استحکام قرار دارند؟ تامین آب، غذا و موارد بهداشتی در پی وجود حادثه ای برقرار می شود؟شرایط برای امداد رسانی چگونه خواهد بود؟ اخلال در آب و برق و گاز بحران آفرین نمی شود؟ و انبوهی از این دست سئوالات...

یکی از اموری که می تواند در مواقع اضطراری مثل حوادث و بلایای طبیعی در کاهش آسیب‌ها بسیار موثر باشد، وجود و استحکام زیرساخت های کشور در مسائل مختلف مانند تامین نیرو، ارتباطات فیزیکی و... است.

جلال ملکی بیان کرد: انواع حوادث و بلایایی که در جهان شناخته شده درصد زیادی از آنها در ایران به عبارتی بیش از نیمی از آن ها سابقه وقوع داشته، حتی از موارد آتشفشان، سونامی، رانش زمین و... در ایران رخ داده است. همان طور که می دانیم ایران یکی از مناطق زلزله خیز است و حوادثی چون زلزله، طوفان، سیل و... بسیار در کشور دیده می شود.

وی در ادامه افزود: در رابطه با مقابله با حوادث و بلایای طبیعی در کشور نیازمند دو رکن اصلی هستیم. آماده سازی کامل دستگاه ها برای مدیریت بحران و دیگری آموزش صحیح و به روز شهروندان. سازمان ها و دستگاه ها باید همیشه آمادگی لازم برای مقابله با حوادث را داشته باشند چرا که ما در کشوری بحران مدار و حادثه خیز زندگی می کنیم.

به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، متاسفانه در بخش سازمانی و مدیریتی در تعامل بین سازمان ها کمی دچار مشکل هستیم، همچنین در مدیریت بحران و فرماندهی واحد نیز در جاهایی با چالش مواجه می شویم. جدا از بحث بازسازی زیرساخت ها، موضوع آموزش نیز برایمان حائز اهمیت است. آموزش ها باید بروز باشد برای مثال یک زمانی گفته میشد در وقوع زلزله، امن ترین جا چارچوب در است. بله 30 یا 40 سال قبل که خانه ها تعداد طبقات اندکی داشت و همچنین خانه ها دارای دیوار های قطوری بود، می توانستیم بگوییم امن ترین مکان چارچوب درهاست اما خانه ها دیگر همانند سابق استحکام کافی را ندارند بنابراین نمی توان همانند گذشته آموزش ها را ادامه داد.

وی در ادامه متذکر شد: بحث بعدی در رابطه با شهروندان است، هیچ کشوری در دنیا نمی تواند مدعی شود که ما بحرانی نداریم، به هرحال در تمام دنیا شاهد حوادث و بلایای کوچک و بزرگ هستیم و شهروندان نباید بر این تصور باشند که هر زمان حادثه ای رخ داد دولت به کمکشان می رود. بله دولت به کمک او می رود اما بازهم در چنین شرایطی آموزش شهروندان حکم سرنوشت سازی را ایفا می کند.

ملکی توصیه کرد: هر خانواده ای بهتر است همیشه یک کیف دستی آماده که شامل مدارک شناسایی حداقلی، بطری آب، کنسرو غذا و چند داروی حیاتی است، داشته باشند. چرا که اگر بر اثر حادثه گرفتار و یا محبوس شدند حداقل بتوانند یک روز خود را زنده نگه دارند تا نیروی های امدادی برای کمک رسانی اعزام شوند.

وی گفت: حال زیرساخت های کشور در چنین شرایطی چگونه عمل می کند؟ چرا با یک مشکل کوچک آب و برق به کلی قطع می شود؟ در هر حال باید گفته شود که زیر ساخت ها باید قوی و با کیفیت باشند چرا که در برخی موارد خود حادثه آسیب چندانی وارد نمی کند اما حوادث بعد آن اتفاق است که می توانند تلفات زیادی بگیرد.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران خاطرشان کرد: بسیاری اوقات خود حادثه و بحران آنقدر آسیب رسان نیست، بلکه بی‌احتیاطی‌های پس از آن آسیب بیشتری به افراد وارد می‌کند، یکی از مواردی که خیلی باعث آسیب زدن در پی زلزله می شود فرار کردن است. در زلزله افراد زیادی هنگام فرار کردن دچار آسیب می شوند، البته نحوه رفتار هنگام حوادث، مستلزم به‌روز کردن آموزش‌ها است.

ملکی هشدار داد: اطراف ستون‌های اصلی ساختمان ها امن‌ترین نقطه در برابر ریزش آوار است. هنگام وقوع زلزله به صورت درازکش و با پوشاندن سر در کنار این دیوارها و به حالت نشسته با پوشاندن سر در کنار ستون‌های اصلی قرار بگیرید. زیر تخت خواب، زیر میز، داخل آسانسور، راه پله و وسط اتاق، محیط مجاور پنجره‌ها، از ناایمن‌ترین نقاط در هنگام وقوع زلزله است. یخچال، فریزر، لباسشویی می‌توانند وزن آوار را منحرف کنند، لذا اطراف آن ها نیز می تواند جان پناه خوبی باشد.

وی در رابطه با افرادی که در حین وقوع زلزله در خیابان قرار دارند گفت: افراد سعی کنند در اطراف ساختمان های بلند و در حال ساخت، تیرها و دکل های برق، پل ها، درختان پوسیده و قدیمی قرار نگیرند همچنین سعی کنند اگر کیف دستی، کتاب و... به همراه دارند به گوشه ای پناه برده و آن شی را روی سرشان نگه دارند. افراد دقت داشته باشند سر و گردن حیاتی ترین عضوها هستند که با برخورد با چیزی جان فرد را به خطر می اندازند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی توصیه کرد: برخلاف گذشته که گفته میشد در وقوع زلزله به چارچوب در، زیر میز، زیر ماشین و... پناه ببرید امروزه بر این عقیده هستند که در چنین شرایطی افراد در سایه اجسام و یا در کنار اجسام قرار بگیرند. همچنین از ساختمان ها با نمای شیشه ای فاصله بگیرند، گرچه اکثر این ساختمان ها با شیشه های سکوریت ساخته شدند و دارای مقاومت بالایی هستند اما بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنیم.

جام جم
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
0
0
ما که خونمون همش استاندارده و استوقرض فقط باید اشهدمون و بخونیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر