خرید‌های میلیونی با عابر بانک خالی!
کد خبر: ۹۱۴۷
تاریخ انتشار: 2015 August 29    -    ۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۵
در تاریخ ۲۹ تیرماه امسال یکی از کسبه منطقه نیاوران با مراجعه به کلانتری ۱۲۳ نیاوران به مأموران اعلام کرد که یک آقا و خانم جوان ، به بهانه پرداخت پول به شیوه اینترنتی اقدام به کلاهبرداری از وی کرده‌اند.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه یک تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و مالباخته که نمایندگی فروش یکی از برندهای معروف لباس در شمال تهران را دارد، پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ به کارآگاهان گفت: جوانی حدودا ۳۰ ساله به‌همراه خانم جوانی حدودا ۲۰ ساله که هر دو ظاهری کاملا شیک و آراسته داشتند به بهانه خرید البسه وارد مغازه بنده شدند و حدود پنج میلیون تومان خرید کردند، در زمان پرداخت پول ، این شخص یک عابر بانک به بنده داد و درخواست کرد تا علاوه بر برداشت مبلغ ۵ میلیون تومان بابت پول لباس‌های خریداری شده ، یک میلیون تومان بیشتر از حساب وی برداشت و این مبلغ را به صورت نقدی به وی تحویل دهم و من نیز درخواست ایشان را قبول کردم اما در زمان برداشت پول ، دستگاه کارتخوان داخل فروشگاه پیغام داد که موجودی حساب کافی نیست ؛ در ادامه خریدار عنوان داشت که مبلغ را به صورت اینترنتی پرداخت خواهد کرد و به این بهانه و پس از گرفتن شماره حساب برای واریز پول ، به ظاهر مشغول انتقال پول از طریق اینترنت گوشی تلفن همراه خود شد . پس از دقایقی این جوان با نشان دادن متنی که در آن نام بنده به عنوان صاحب حساب درج شده بود مدعی واریز پول به حسابم شد و عنوان کرد که با توجه به پرداخت اینترنتی ، پیامک انتقال وجه با کمی تأخیر به بنده اعلام خواهد شد و به این ترفند ، علاوه بر تحویل گرفتن لباس های خریداری شده به مبلغ پنج میلیون تومان ، یک میلیون تومان را نیز به صورت دستی از من تحویل گرفت و هر دو نفر از مغازه خارج شدند.

مالباخته در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت: فردای روزی که این زن و مرد جوان به مغازه من آمده و با توجه به عدم اعلام واریز مبلغ شش میلیون تومان از طریق پیامک بانکی ، برای بررسی حساب به شعبه بانک مراجعه کردم که اعلام شد هیچگونه تراکنش مالی از طریق پرداخت اینترنتی پول به حساب من صورت نگرفته و در آنجا متوجه کلاهبرداری توسط آن زن و مرد جوان و شیک پوش شدم.

با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری و با بررسی پرونده شکایت های مشابه ، کارآگاهان موفق به شناسایی ده‌ها مالباخته دیگری شدند که همگی آنها توسط یک زن و مرد جوان با ظاهری شیک و آراسته و به بهانه پرداخت به شیوه اینترنتی مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند ؛ در بررسی مشاغل مالباختگان مشخص شد که دو متهم تحت تعقیب پرونده با مراجعه به اصناف مختلف فروش لباس، لوازم التحریر، گوشی تلفن همراه ، لوازم آرایشی ، اسباب بازی و ... اقدام به کلاهبرداری در مناطق عمدتا شمال و مرکز شهر تهران کرده‌اند.

با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری ، بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته مراکز خرید در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و با انجام اقدامات پلیسی ، هویت متهم به‌نام حمیدرضا . ت متولد ۱۳۶۰ با بیش از پنج فقره سابقه دستگیری از سال ۸۹ تاکنون شناسایی شد ؛ بررسی سوابق حمیدرضا . ت نشان داد که وی آخرین بار و در سال ۱۳۹۳ به اتهام کلاهبرداری به همین شیوه و شگرد در استان سمنان دستگیر و روانه زندان شده اما با گذشت مدتی و با تأمین قرار مجددا آزاد شده و این‌بار متواری و پس از مراجعت به تهران اقدام به تکرار کلاهبرداری های کرده است.

با شناسایی حمیدرضا به عنوان متهم تحت تعقیب پرونده ، شناسایی مخفیگاه وی آغاز و با انجام تحقیقات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی مخفیگاه وی در یک هتل آپارتمان در محدوده میدان ونک شدند، کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی پس از شناسایی دقیق مخفیگاه حمیدرضا و اطمینان از حضور وی و همدستش به‌نام مریم ۱۸ ساله در داخل هتل آپارتمان اقدام به دستگیری هر دو نفر آنها کرده و در بازرسی از مخفیگاه آنها مقادیر متنابهی از اموال به اصطلاح خریداری شده از مالباختگان توقیف شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه کرم یوسف وند، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با انجام تحقیقات پلیسی و بررسی پرونده کلاهبرداری مشابه، تاکنون بیش از ۳۰ مالباخته شناسایی و متهمان پرونده نیز صراحتا به ده‌ها فقره کلاهبرداری به شیوه و شگرد فوق اعتراف کرده اند.

یوسف وند گفت: متأسفانه در بسیاری از موارد شاهد هستیم که بسیاری از کسبه محترم بدون احراز و مطابقت هویت صاحب کارت عابربانک با شخص ارائه کننده آن اقدام به فروش اقلام و حتی انجام خدماتی بانکی از قبیل پرداخت پول به افراد در مبالغ بالا و ... می کنند که اینگونه موارد زمینه سوء استفاده و بعضا انجام کلاهبرداری از آنها را ایجاد می کند ؛ ضمن آنکه به کلیه افرادی که نسبت به انجام خدمات بانکی از طریق سیستم اینترنت می‌کنند نیز توصیه می شود که تا زمان دریافت پیامک بانکی مبنی بر موفقیت آمیز بودن تراکنش مالی مورد نظر خود از هرگونه تحویل اقلام و یا پول نقد به مشتری خودداری کنند.
افکار نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار