پیش از نصب کاغذدیواری این مطلب را بخوانید!
کد خبر: ۹۰
تاریخ انتشار: 2015 April 30    -    ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰
بخش دوم؛
آلبوم عکس ها و فیلم های قدیمی را نگاه کنید؛ چه نکته ای در دکوراسیون منزل نظرتان را جلب می کند؟ دیوار خانه بسیاری از افراد به ویژه افراد متمول با کاغذدیواری فرش شده است.
گام به گام تا نصب کاغذ دیواری

اگر قسمت‌هایی در خانه‌تان هست که زیاد در معرض دید نیست مانند راهرو‌ها و نمی‌خواهید هزینه زیادی برای آن صرف کنید، می‌توانید کاغذدیواری ساده، سبک و ارزان قیمت را خریداری کرده و خودتان آن را نصب کنید. کافی است مراحل زیر را گام به گام اجرا کنید.

۱- اگر پوشش قبلی دیوار رنگ یا گچ است که هیچ، اما اگر پوشش دیوار کاغذدیواری است باید ابتدا کاغذدیواری‌های قدیمی را از دیوار جدا کنید. برای سهولت می‌توانید محلولی از آب داغ و مایع نرم کننده پارچه به نسبت دو به یک یا محلوی از یک گالن آب داغ و یک فنجان سرکه سفید درست کنید. آن را روی سطح کاغذدیواری بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه خیس بخورد. بعد از این مدت، کاغذ‌ها را از پایین به بالا بکشید. اگر قسمت‌هایی از کاغذ از دیوار جدانشد به وسیله کاردک می‌توانید آن قسمت‌ها را راحت‌تر از دیوار جداکنید.

۲- اگر می‌خواهید سقف و در و پنجره‌ها را رنگ کنید قبل از اینکه اقدام به نصب کاغذدیواری کنید باید رنگ آمیزی را انجام دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

۳- اگر بخشی از دیوارتان زخمی است یا فرورفتگی دارد آن را با بتونه ترمیم کنید.

۴- ارتفاع دیوار را اندازه بگیرید و کاغذدیواری را در قطعات هم اندازه به علاوه ۱۰ سانتی متر اضافه ببرید. اگر کاغذدیواریتان طرح خاصی دارد قطعات را کمی بلند‌تر ببرید تا بتوانید در صورت لزوم طرح هر نوار را با طرح قبلی تطبیق دهید.

۵- پشت کاغذدیواری را با قلم موی پهن به چسب آغشته کنید و با دقت از بالا به پایین روی دیوار بچسبانید. در انت‌ها که سطح دیوار کاملا با کاغذدیواری پوشانده شد اضافه‌های آن را با تیغ ببرید.

طرح‌های کاغذدیواری

تنوع طرح و شکل کاغذدیواری بسیار زیاد است، اما بعضی طرح‌ها به نسبت بقیه کاربرد و طرفدارهای بیشتری دارد. برای انتخاب راحت‌تر می‌توانید روی این گزینه‌ها فکر کنید.

داماسک

این نوع کاغذدیواری که اصطلاحا «داماس» هم نامیده می‌شود به طرحی از کاغذدیواری گفته می‌شود که در آن طرح‌هایی گل مانند تکرار می‌شود. طرح داماسک متداول‌ترین و قدیمی‌ترین طرح کاغذدیواری است. این مدل، طرح کلاسیک محسوب می‌شود و بیشتر برای سالن‌های پذیرایی مناسب است.

پیش از خرید و نصب کاغذدیواری در خانه این مطلب را بخوانید!

گل دار

در این طرح‌ها نقش‌های طبیعی یا فانتزی گل استفاده شده است.

هندسی

در این طرح، خطوط و نقش‌های هندسی به جای گل که در طرح‌های کلاسیک رایج است، استفاده می‌شود. این طرح‌ها به اسم مدرن یا اسپرت هم معروف است.

گرافیکی

در این طرح‌ها بیشتر از تصویرهای گرافیکی و تایپوگرافی استفاده شده است.

موتیف

این طرح کاغذدیواری زمینه خلوتی دارد و نقش تزیینی کوچک در آن تکرار شده است.

پیش از خرید و نصب کاغذدیواری در خانه این مطلب را بخوانید!

ساده


این طرح ساده، تک رنگ بوده و با یک بافت ریز یا سطح، پتینه شده است. این کاغذ هم به تنهایی و هم به طور ترکیبی با سایر طرح‌ها استفاده می‌شود.

راه راه

در این طرح، الگوهایی از خطوط نسبتا پهن و موازی افقی یا عمودی استفاده شده است. این طرح با ایجاد خطای دید قابلیت این را دارد که محیط را بزرگ‌تر یا مرتفع‌تر نشان دهد. بنابراین در راهروهایی با عرض کم و فضاهایی با سقف کوتاه می‌توان از این کاغذدیواری استفاده کرد.

کودکانه

در این نوع کاغذدیواری طرح‌های عروسکی، شخصیت‌های کارتونی، ماشین، حیوان و تصویرهای مورد علاقه کودکان به کار رفته که برای اتاق خواب کودک مناسب

اندازه‌ها را بشناسیم

کاغذدیواری به شکل رول و در اندازه‌های متفاوتی تولید شده و به همین شکل هم در بازار موجود است. متداول‌ترین اندازه‌های آن، عرض ۵۳ سانتی متر در ۱۰ متر و عرض ۷۰ سانتی متر در ۱۰ متر است.

میزان را بشناسیم

با توجه به متراژ ساختمان می‌توان حدودا تعداد رول مورد نیز برای پوشش دیوار‌ها را تخمین زد. بنابراین به این مقدار‌ها دقت کنید:

- یک رول کاغذدیواری با عرض ۵۳ سانتی متر و طول ۱۰ متر حدود ۵. ۳ مترمربع را پوشش می‌دهد.

- یک رول کاغذدیواری با عرض ۷۰ سانتی متر و طول ۱۰ متر حدود هفت مترمربع را پوشش می‌دهد.

اما برای اینکه دقیق‌تر بدانید چند رول کاغذدیواری مورد نیاز است باید کروکی از فاضی منزلتان بکشید، ابعاد و متراژ دیوار‌ها را در آن یادداشت کنید. دیوارهایی که قصد دارید با کاغذدیواری موردنظر پوشیده شوند، علامت گذاری کنید. مساحت دیوار‌ها را محاسبه کرده و براساس آن تعداد رول‌های موردنیاز را مشخص کنید. بهتر است هنگام خرید با کمک فروشنده میزان رول موردنیاز را تخمین بزنید. به این مثال دقت کنید:

یک آپارتمان ۶۰ متری، حدود ۲۰ رول کاغذ و یک آپارتمان ۸۰ متری حدود ۳۰ رول کاغذ با عرض ۵۳ سانتی متر و طول ۱۰ نیاز دارد.

کاغذدیواری ویژه سالن پذیرایی

اگر سالن پذیرایی از اتاق نشیمن حتما جداست و مبلمانتان استیل وک لاسیک است. طرح هایک لاسیک مثل طرح «داماس» و «گل دار» از بهترین گزینه‌ها هستند. اگر فضای سالن پذیراییتان بزرگ است می‌توانید طرح‌های برجسته و کاغذدیواری‌هایی را که پوشش مخملی دارند انتخاب کنید، اما اگر نشیمن و اتاق پذیراییتان سرهم و چیدمان آن مدرن و اسپرت است، پیشنهاد می‌کنیم سراغ طرح‌های هندسی و گرافیکی بروید.

اگر متراژ آن پایین است از طرح‌های شلوغ استفاده نکنید. به این دلیل که چون فضای خانه کمی دلگیر به نظر می‌رسد. برای سالن‌های کوچک رنگ‌های روشن‌تر و طرح‌های خلوت‌تر مثل طرح‌های موتیف یعنی طرح‌های زمینه‌ای ساده که نقش تزیینی کوچک در آن تکرار شده است، مناسب است. این طرح‌ها هم شیک و مدرن بوده و هم با مبلمان اسپرت مناسب است. این طرح‌ها فضای خانه را بزرگ‌تر و دلباز‌تر نشان می‌دهد.

قیمت‌ها را بدانیم

قیمت کاغذدیواری علاوه بر کیفیت و ابعاد هر رول به طرح آن بستگی زیادی دارد. از آنجا که طرح‌های آن بسیار متنوع است نمی‌توان یک قیمت واحد برای آن مشخص کرد. در این جدول براساس کیفیت و ابعاد کاغذدیواری قیمت تقریبی از طرح‌های متداول و معمولی آمده است.

همشهری
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار