کشف ترکیبات جدید موی انسان زیر اشعه ایکس
کد خبر: ۸۸۷۰
تاریخ انتشار: 2015 August 26    -    ۰۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۵
برای دهه‌ها ساختار مو موردبررسی محققان بوده اما اکنون ثابت‌شده که ترکیبات ساختار آن بسیار فریب‌دهنده است. دانشمند و رهبر پروژه وِسنا اِستانیک و گروهش از طریق ترکیب پرتو فوق‌العاده قدرتمند زیر میکرونی اشعه ایکس با  هندسه مقطعی-عرضی به یافته‌هایی جدیدی درباره مو دست یافتند. هدف اصلی از این پروژه در ابتدا بررسی مواد مورداستفاده در درمان مو و اثرات آن بود اما در ادامه به الگوهای شکسته‌ای در مو پی بردند.

پیش‌ازاین نیز شکستگی در الگوهای مو به ثبت رسیده بود اما معمولاً این کار با تاباندن عمودی اشعه ایکس به محور رشته مو انجام می‌شد. گروه اِستانیک تصمیم گرفتند این بار روش جدیدتری به کار برند. درگذشته تصور می‌شد که مو صرفاً ترکیبی از پروتئین بافتی به نام آلفا-کِراتین، چربی‌ها و برخی مواد معدنی خاص است. بنابراین وقتی دانشمندان دریافتند ویژگی شکست آلفا-کِراتین در فضای میان بشره رشته مو و کورتِکس آن وجود نداشت، بسیار شگفتزده شدند و در عوض دریافتند که این الگو با بِتا- کراتین تطابق داشت.

سابقاً بِتا- کراتین را مختص خزندگان و پرندگان می‌پنداشتند. این ماده همان ماده ایست علاوه بر منعطف کردن و کششی ساختن پرها به چنگال‌ها، نوک‌ها و فلس و پرها نیزاستحکام می‌بخشد.کراتین آلفا و بتا به لحاظ مولکولی مشابه‌اند اما اندازه و شکل متفاوتی دارند. درواقع کراتین بتا همان کراتین آلفای بسط یافته است. آلفا ساختار مارپیچی و بتا به‌صورت ورقه ایست. نتایج حاصل از این تحقیق می‌تواند به توضیح علل تفاوت نوع موی مردم سراسر دنیا کمک کند و جواب آن نیز در یک کلمه خلاصه می‌شود: انسان ناندرتال.

دِیوِن پرِس گِرِیو دستیار پروفسور در بخش زیست‌شناسی دانشگاه راچِستِر می‌گوید: مردم غیر آفریقایی، ژن‌های ناهمسان مجاور در ژن‌هایی که مؤثر بر رشته‌های کراتین اند را حفظ می‌کردند. به‌عبارتی‌دیگر، در طی صدها هزار سال ژن‌های ناهمسان مجاور انسان ناندرتال به‌خوبی با محیط اروپا-آسیایی تطابق یافت. به گفته اِستانیک بین انسان‌های امروزی با ناندرتال هایی که از آفریقا مهاجرت می‌کردند، پیوندهایی صورت گرفت و توانستند این ژن‌های ناهمسان مجاور با بار کراتین را در خود بپذیرند و احتمالاً به روند تطبیق آن‌ها را با محیط جدید اروپا-آسیایی  که با آن مواجه شدند، سرعت بخشید.

کشف ترکیبات جدید موی انسان زیر اشعه ایکس + تصویر

باشگاه خبرنگاران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار