هشدارهای وزیر ورزش درباره مواد نیروزا
کد خبر: ۸۲۴۹
تاریخ انتشار: 2015 August 20    -    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۰
محمود گودرزی امروز در سومین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی که در محل هتل المپیک مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد با تأکید بر اهمیت برگزاری این همایش و نقشی که می‌تواند در ارتقای سطح آگاهی شرکت‌کنندگان اهالی حوزه سلامت و ورزش داشته باشد ، اظهار داشت: متأسفانه پدیده دوپینگ سالیان درازی است که مشکلات عدیده‌ای برای جوانان در سراسر دنیا ایجاد کرده است و با توجه به وجود ارتباطات ورزشی بین‌المللی این پدیده وارد کشور ما هم شد. با وجود این معتقدم دوپینگ در کشورما نسبت به کشورهایی که ورزشکاران دوپینگی زیادی دارند، خیلی شایع نیست و از این جهت باید از کسانی که ورزشکاران را راهنمایی می‌کنند و چه کسانی که از آنها مراقبت می‌کنند، قدردانی کرد.

وی افزود: با وجود این دوپینگ در ورزش ما هم وجود دارد و شیوع مواد نیروزا و تحصیل نامشروع قدرت به‌ویژه در رشته‌های قدرتی وجود دارد، البته بحرانی نیست و هر از گاهی با اعلام اسامی معدود ورزشکاران دوپینگی مواجه می‌شویم و این یعنی سلامت اکثر قریب به اتفاق جامعه ورزش کشور.

وزیر ورزش  با اشاره به سوابق تحقیقات خود و محمد تقی‌خانی، سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در موضوع دوپینگ در ورزش در دهه 60 خاطرنشان کرد: به هر حال گروهی از جوانان با این موضوع درگیر هستند. در بخش ورزش، فدراسیون پزشکی ورزشی فعالیت‌های وسیعی برای مقابله با شیوع هر چه بیشتر دوپینگ انجام می‌دهد، چرا که این پدیده علاوه بر اثرات نامطلوی بر سلامت افراد، مشکلات اجتماعی ایجاد کرده و به لحاظ ملی حیثیت کشور را خدشه‌دار می‌کند، در نتیجه ضروری است این تلاش ها ادامه یابد.

گودرزی با اشاره به اینکه دوپینگ ورزشکاران در سطح ملی بر حیثیت ملی کشورهای مختلف تاثیر می گذارد، ادامه داد: ما وظیفه داریم هم مراقب سلامت جسمی ورزشکاران‌مان باشیم و هم با توجه به اهمیت حیثیت کشور دقت عمل بالایی در این رابطه داشته باشیم در این میان وقتی از برخی ورزشکاران می پرسیم چرا از این مواد استفاده می کنید؟ می‌گویند که ورزش در دنیا سخت شده است و دیگران هم استفاده می‌کنند اگر ما هم مثل آنها نباشیم، نمی توانیم رقابت داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه علم ورزش و موضوع مکمل‌های مجاز این مشکل را برای ورزشکاران مرتفع کرده است، خاطر نشان کرد: به عنوان یک معلم، مربی و کسی که با ورزشکاران رشته‌های مختلف در ارتباط بوده‌ام، ضروری است که یادآور شوم این مواد دوپینگی اعتماد به نفس کاذب در ورزشکاران ایجاد می‌کند و باید از این جهت نیز روی موضوع کار شود. به هر حال دوپینگ در دنیا رو به افزایش است و بر اساس تحقیقی که صورت گرفته سالانه رشد 10 درصدی دارد. از طرفی بر اساس یک تحقیق دیگر 25 درصد مکمل‌های موجود آلوده به مواد نیروزا هستند و اگر فرض را بر درستی کامل این عدد بگذاریم معنایش این است که اگر از ورزشکارانی که مکمل مصرف می‌کنند تست گرفته شود، 25 درصد آنها دوپینگی هستند.

وزیر ورزش با اشاره به گردش مالی 250 میلیارد دلاری در حوزه مکمل‌ها و داروهای نیروزا در دنیا گفت: بسیاری از مکمل‌ها از جمله در کشور ما در کارگاه های غیر مجاز و اصطلاحاً زیر پله‌ای درست می‌شوند و ضروری است نیروهای ناظر مراقبت بیشتری در این رابطه داشته باشند. هم در بخش تحقیقات و هم در بخش اطلاع‌رسانی و کنترل باید تلاش بیشتری انجام دهیم، چرا که موضوع سلامت جامعه در میان است و چنانچه در این جهت حرکت نکنیم، تولید و مصرف این مکمل ها بیشتر و بیشتر خواهد شد و این موضوع مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت.

گودرزی با اشاره به تهدیدات دوپینگ بر سلامت جسمی ورزشکاران که گاه حتی منجر به مرگ آنها می‌شود، تصریح کرد: این موضوع هم برای جامعه ورزش و هم برای کل جامعه یک ضایعه محسوب می‌شود.

وی با اشاره به مراقبت‌هایی که وزارت بهداشت در تولید مکمل‌ها به عمل می‌آورد، گفت: ضروری است که این تلاش‌ها و همچنین تلاش در جهت جلوگیری از ورود غیر قانونی این مواد به کشور و ممانعت از تولید در کارگاه های غیر قانونی بیشتر شود، چرا که موضوع جاذبه مالی در میان است و با وجود همه تلاش‌ها شمار سودجویان این بخش زیاد است.

وزیر ورزش با اشاره به مراقبت‌هایی که در حوزه ورزش انجام می شود گفت: در حوزه ورزش، فدراسیون پزشکی ورزشی مراقبت شدیدی در این رابطه به عمل می‌آورد و تمامی ورزشکاران ملی را تحت نظارت و کنترل دارد. این امر باعث می شود هم ورزشکاران بدانند تحت مراقبت واقعی هستند و هم معدود متخلفانی که ممکن است با اقدام خود حیثیت ملی کشور را خدشه‌دار کنند با برخورد جدی مواجه شوند.

گودرزی اظهار امیدواری کرد برگزاری همایش‌های اینچنین به گامی عملی در جهت افزایش سطح دانش و در نهایت سلامت جامعه منجر شود.
ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر