چرا به راحتی فراموش می کنیم؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۸۱۹۳۰
تاریخ انتشار: 2017 September 08    -    ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶
این فرضیه می گوید که خاطرات و اطلاعات در ذهن ما در حال رقابت و تداخل هستند. وقتی اطلاعات و خاطراتی مشابه یکدیگر باشند بازآوری و به یادآوردن کار سخت و دشواری می شود. بر اساس یک فرضیه ی دیگر (که البته طرفداران کمی دارد) هر آنچه از اطلاعات...
چرا به راحتی فراموش می کنیم؟اختصاصی «تابناک با تو»؛ چرا به راحتی دچار فراموشی می شویم و از یاد می بریم. چه اتفاقی بر سر دانسته ها و اطلاعات ما می آید؟ وقتی انسان به یاد نمی آورد، دچار فراموشی می شود. چرا به یاد نمی آوریم؟ سه فرضیه ی متداول در این باره وجود دارد.
 
چرا به راحتی فراموش می کنیم؟
 
وقتی «تکرار» نکنیم فراموش می کنیم
براساس این فرضیه (که البته طرفداران کمی دارد) هر آنچه از اطلاعات وارد مغز می شود در معرض اضمحلال و نابودی است. به این معنا که با گذشت زمان اطلاعاتی را که وارد مغزتان کرده اید از بین می رود. اگر تکرار و تمرین نکنید و هر از چندگاهی یاداوری نکنید هر چه که درون مغزتان ریخته اید از بین می رود. بازیابی اطلاعات بدون تکرار امکانپذیر نیست. منتقدان این فرضیه می گویند بسیاری از اطلاعات را چه تمرین و یادآوری کنید و یا نه  در حافظه ی بلند مدت شما ثبت خواهد شد.
 
چرا به راحتی فراموش می کنیم؟
 
فرضیه ی تداخل و تشویش
این فرضیه می گوید که خاطرات و اطلاعات در ذهن ما در حال رقابت و تداخل هستند. وقتی اطلاعات و خاطراتی مشابه یکدیگر باشند بازآوری و به یادآوردن کار سخت و دشواری می شود.
 
چرا به راحتی فراموش می کنیم؟
 
عدم ذخیره سازی درست
در این فرضیه می گوید وقتی اطلاعات را در حافظه ات  خوب و با کیفیت ذخیره سازی نکنی، آنها مستحق نابودی و فنا هستند. درجه ی مهم بودن موضوع هم می تواند در این مسئله نقش داشته باشد. هر چقدر موضوعی بی اهمیت تر باشد زودتر فراموش می شود و هر چقدر برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار باشد به راحتی از ذهن پاک نمی شود و باقی می ماند. اگر مطالب را بفهميد و آن ها را طوطی وار مرور و حفظ نكنيد، احتمال اين كه آن ها را در بلندمدت به ياد آوريد بيشتر خواهد شد. مرور برای جاگرفتن اطلاعات در حافظه كوتاه مدت خوب است ولی وقتی به رمزگردانی اندوزش و بازيابی اطلاعات در حافظه بلند مدت نياز داريد، خيلي موثر نيست. پس سعی كنيد تا حد امكان اطلاعات را بفهميد و آن ها را معنا و بسط دهيد و شخصی كنيد.
 
 
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر