تهرانی ها تا چند هفته در آماده باش زلزله باشند؟
کد خبر: ۷۹۱۴
تاریخ انتشار: 2015 August 16    -    ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۲
تهرانی ها تا چند هفته در آماده باش زلزله باشند؟

استاد باسابقه زلزله‌شناسی دانشگاه با تاکید بر اینکه مردم و ستاد بحران تهران باید در حالت آماده‌باش کامل قرار داشته باشند، هشدار داد: باید هفته‌ها گوش بزنگ بود و اقدامات پیشگیرانه را مد نظر داشت.

بهرام عکاشه با اشاره به وقوع زمین لرزه در منطقه جواد آباد تهران، اظهار داشت: این زمین لرزه ها نشان می‌دهد یکی از گسل ها شکسته شده و بقیه آمادگی شکستگی را دارند؛ البته نمی‌توانیم قسم بخوریم کدام گسل فعال شده که این زلزله به وقوع پیوسته است. گسل در این منطقه و در تهران زیاد است و این موضوع حائز اهمیت بوده که نه تنها منطقه جوادآباد، بله کل تهران تحت تاثیر نیرو و استرس قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه ستاد بحران تهران باید در حالت آماده باش کامل قرار داشته باشد، تصریح کرد: باید هفته ها نیز گوش بزنگ بود و اقدامات پیشگیرانه را در نظر داشت.

پدر علم زلزله‌شناسی ایران، زلزله جوادآباد را از نوع "خوشه‌ای” دانست و گفت: تا کنون تعداد زیادی زمین لرزه در جواد آباد طی روزهای اخیر به وقوع پیوسته که تعدای بیشماری نیز در حد نیم درجه بوده است و موید تحت فشار بودن کل منطقه و تهران است.

 عکاشه با بیان اینکه بشر هنوز نتوانسته زلزله را پیش بینی کند، خاطر نشان کرد: تنها در سال ۱۹۷۵ میلادی در چین حوالی پکند کاملا اتفاقی زمین لرزه پیش بینی شد و انواع پیش نشانگرها خبر از وقوع حادثه ای در این منطقه می داد لذا حزب کمونیست چین به مردم هشدار داد منازل را ترک  کننند که حدود یک ساعت بعد زمین لرزه ۷ ریشتری به وقوع پیوست که اگر مردم اطلاعی نمی‌یافتند آمار تلفات به شدت زیاد بود.

وی در پایان تاکید کرد:  مردم تهران باید در آماده باش کامل باشند.

نسیم

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر