آشنایی با یکی از عجایب طبیعی جهان
کد خبر: ۷۴۱۴
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: 2015 August 14    -    ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
تا چند سال پیش که هنوز تمامی غار کاوش نشده بود عده‌ای می‌گفتند این غار ‌بی‌انتهاست؛ گروه دیگری می‌گفتند این غار از همدان شروع شده و تا اراک و کرمانشاه کشیده شده است.
درباره غارعلیصدر روایت‌های عجیب زیادی شنیده می‌شود؛ غار شگفت‌انگیزی که طولانی‌ترین غار آبی دنیا لقب گرفته است.

درباره غار علیصدر چه می دانید 
 
این غار یکی از جاذبه های اصلی گردشگری همدان است که به همراه آثار تاریخی دیگر مثل آرامگاه با با طاهر وگنجنامه این شهر را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران معرفی کرده است. 

درباره غار علیصدر چه می دانید

تا چند سال پیش که هنوز تمامی غار کاوش نشده بود عده‌ای می‌گفتند این غار ‌بی‌انتهاست؛ گروه دیگری می‌گفتند این غار از همدان شروع شده و تا اراک و کرمانشاه کشیده شده است. به همین خاطر غارنوردان تصمیم گرفتند تمام طول 11 هزار و 200 متری آن را طی کنند؛ این غارپیمایی هیجان‌انگیز نکته‌های شگفت‌انگیز دیگری را از طولانی‌ترین غار آبی جهان فاش کرد. 

درباره غار علیصدر چه می دانید

مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. تا اینکه در5 مهرماه 1342 شمسی گروهی 14 نفره از اعضای هیئت کوه‌نوردی همدان به سرپرستی محمدطاهرهمایونی، غار علی صدر را مورد بازدید و کاوش قراردادند و توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کنند. در سال 1346 با پخش خبر کشف این غار شگفت‌انگیز و بی انتها درسطح رسانه‌های ملی، سیل محققان، کوهنوردان و علاقه‌مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد. 

درباره غار علیصدر چه می دانید

در سال 1352 کوهنوردان همدان دهانه و ورودی غار را به قطر 50 سانتی‌متر تعریض کردند و از سال 1354 استفاده عمومی از غار علی‌صدر آغاز شد. از آن روز تاکنون جهت سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران کارهای زیادی درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوده گشته که مناظر جدید و بدیعی را در جلوی دیدگان مشتاق گردشگران قرار می‌دهد.

درباره غار علیصدر چه می دانید

درباره غار علیصدر روایت‌ها و داستان‌های زیادی وجود دارد؛ برخی می‌گویند در زمان جنگ که قتل و غارت مردم را تهدید می‌کرد، روستاییان از این غار به عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کردند. درباره نام این غار هم می‌گویند که اسم غار علیصدر در گذشته از اسم چوپانی به نام علی سد یا علی صد گرفته شده که به مرور زمان به علیصدر تغییر کرده است. اما واقعیت این است که در نزدیکی غار، روستایی به نام علیصدر وجود دارد؛ به همین خاطر اسم روستا را روی غار گذاشته‌اند. 

درباره غار علیصدر چه می دانید

از زمانی که غارنوردان و کوهنوران حرفه‌ای نقشه کاملی از غار علیصدر تهیه کردند گردشگران زیادی برای بازدید از این غار زیبا به همدان سفر می‌کنند. وقتی وارد غار علیصدر می‌شوید با ساخته‌های شگفت‌انگیز طبیعت که در مدت چندین هزار سال تشکیل شده‌اند روبه‌رو می‌شوید. دیدن این مناظر آن‌قدر هیجان‌انگیز است که شما متوجه گذر زمان نمی‌شوید. 

درباره غار علیصدر چه می دانید

چگونگي ايجاد

در نتيجه تركيب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دي اكسيد كربن موجود در هوا تشكيل اسيد كربنيك ضعيف ونفوذ آن در زمينهاي آهكي و انجام واكنش شيميايي تركيبي نا پايدار به نام بي كربنات كلسيم به وجود آورده است چون اين ماده در آب محلول است در درون لايه هاي آهكي ضخيم فضاهاي خالي ريزي ايجاد كرده و اين فضاهاي خالي ميليون ها سال گسترش پيدا كرده و به مورور به هم پيوسته اند وبه عبارتي ميليونها سال قلم صانع جهان خلقت به حكاكي ونقش آ فريني اين شاهكار شگفت انگيز مشغول بوده است تا اين غار بسيار وسيع در دل زمين ايجاد شده است.

درباره غار علیصدر چه می دانید
 
 
زيبايي هاي غار عليصدر

- غار عليصدر از بسياري جهات علي الخصوص به علت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه هاي وسيع و قابل قايقراني كه در سرتا سر غار گسترده شده اند يك از زيبا ترين جلوهاي طبيعي ايران وجهان و پديده اي  منحصر به فرد در نوع خود مي باشد كه فقط در معدودي از غارهاي جهان مثل غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه و بوكان در استراليا چنين زيبائيهاي خيره كنندهاي وجود دارد.

درباره غار علیصدر چه می دانید

آب درياچه غار بدون رنگ و بو مي باشد و مزه آن معمولي است وهيچگونه حيات جانوري در آن وجود ندارد. درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود 12 درجه سانتي گراد و به قدري زلال است كه تا عمق 10 متري با نور معمولي و چشم غير مسلح بخوبي قابل رويت است.

درباره غار علیصدر چه می دانید

نتايج آزمايشهاي فيزيكی و شيميائي بر روی آن نشان مي دهد كه در نقاط مختلف غار تركيبات شيميائي آن نزديك به هم بوده وجزء آبهاي بي كربناته كلسيم سبك با  ph اسيديته نزديك به خنثي مي باشد و بدليل وجود املاح آهكي فراوان در آب، غير قابل خوردن است.

درباره غار علیصدر چه می دانید

 از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته هاي مختلفي ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدايت مي شود لذا، سطح آب در طي فصول و سالهاي مختلف به استثنا ء مواقع كم آبي، يك نواخت است ولي در مواقع كم آبي داراي نواساناتي بوده كه آثار آن برروي ديواره غار به خوبي مشهود است.

درباره غار علیصدر چه می دانید
 
آب درياچه غار از چشمه هاي زير زميني ريزش مداوم آب از ديوار وسقف غار تامين مي شود كه منشا آنها به طور كلي از محل ريزشهاي جوي است. سقف غار كه در بعضي قسمتها تا حدود 10متر از سطح آب ارتفاع دارد، پوشيده از كربنات كلسيم خالص ودر بعضي قسمتها مخلوط با عناصر ديگر است كه برسر راه جريان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند. اين رسوبات به صورمختلف استالا كتيت هايي ( چكنده ) را تشكيل داده اند ودر كف غار ودر جاهايي كه آب وجود ندارد استالاكميت هايي ( چكيده) با اشكال متنوع و جذاب به فور ديده مي شود.

درباره غار علیصدر چه می دانید

 منظره داخل غار بسيار بديع و هواي آن بسیار پاك و لطيف بوده و عاري از هر گونه گرد وغبار و آلودگي ميكروبي است ودر تابستان خنك و در زمستان گرم و مطبوع است همچنين هواي داخل غار سبك بوده و حالت سكون مطلق دارد به طوري كه چنانچه شمعي در آنجا روشن كنند هيچ.  گونه حركتي در شعله شمع ديده نمي شود.

درباره غار علیصدر چه می دانید

در مجموع بازديد از محوطه وسيع قنديل بزرگ جزاير سوم و چهارم قايقراني غار نوردي و گذر از پيچ و خم گذرگاه هاي آبي و دالانهايي با سقف بلورين، به بيننده مي باوراند كه در اين اثر، حقيقتا يكي از شاهكار هاي جهان آفرينش است و هيچ وصفي، توان توصيف اين همه شكوه و زيبايي را ندارد. 

گردآوری: گروه وبگردی «تابناک باتو»
منابع: خبرآنلاین، بیتوته، ایرنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
0
6
بلیتش چنده؟؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
2
5
35تومن مسیر جدید و 20 تومن مسیر قدیم، من مسیر قدیمو توصیه میکنم.
من چند روز پیش رفتم ساعت یک ظهر برای 5.5 بلیط داد و خیلی شلوغه.اجناس و خدمات هم با کلی اضافه قیمت داده میشه و مردم روستا برای خودشون کلی کاسبی راه انداختن و مردم هم مجبور به پرداخت هستند.
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
0
2
متاسفم كه هنوز اين غار زيبا رو نديدم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
4
2
غار کتله خور تو زنجان خیلی زیباتره شگفت انگیزه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
2
3
بسمه تعالي
پيشنهادمي كنم غاركتله خور راببينيد. حتما تصديق خواهيد كرد كه بسيار زيباتر از غارعليصدر است واقعا حيرت انگيزاست. بين بيجار وزنجان - شهرگرماب
ناشناس
|
-
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
1
0
غار لیصدر تو همدن نیست..... برای شهرستان کبودرآهگ به اشتباه میگن شهر همدان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر