گرمای تابستان روشنایی را تهدید می‌کند!
کد خبر: ۷۳۷۶
تاریخ انتشار: 2015 August 11    -    ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۰

دمای هوا پس از یک دوره کاهش، دوباره درحال اوج گرفتن است و به دنبال آن مصرف برق نیز روند روبه رشد خود را طی می کند.

چند سال پیش، برقی ها می دانستند که از 15 مرداد به بعد می توانند به تدریج نفسی آسوده بکشند، اما گویا امسال، تابستان قصد ندارد روال سال های گذشته را طی کند و به دنبال خرق عادت است.
بررسی آمار روزهای گذشته همزمان با پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش دما، نشان می‌دهد پیک مصرف برق به 49 هزار و 69 مگاوات رسیده است که با توجه به گزارش های اعلامی ،تا چند روز آینده نیز دمای هوا همچنان گرمتر خواهد شد.
با این روند روبه رشد، این مشترکان هستند که می توانند با انجام راهکارهای بسیار ساده و در عین حال بی هزینه، نسبت به کاهش مصرف برق خود و در هزینه های خود صرفه جویی و مدیریت کنند.
با توجه به این که در فصل گرما، بیشترین میزان مصرف برق مربوط به وسایل سرمایشی و سپس روشنایی است، به ویژه در ساعت های پیک که بهتراست کولرهای آبی روی دور کند و کولرهای گازی روی درجه 24 تا 26 درجه تنظیم شود.


در بخش روشنایی نیز هنوز هم خاموش کردن لامپ های اضافی، بهترین راهکار بدون هزینه تلقی می شود اما در صورتی که مشترکان بخواهند به بهترین نحو، هزینه ها و مصرف برق خود را مدیریت کنند، می توانند استفاده از لامپ های LED را در دستورکارخود قراردهند که چند برابرکمترازلامپ های رشته ای قدیمی وحتی کمتر ازلامپ های کم مصرف، نیازبه انرژی دارند.
متاسفانه هنوز هم هستند مشترکانی که در ساعت های اوج مصرف، وسایل برقی پرمصرف را همزمان مورد استفاده قرار می دهند که این نه تنها هزینه های خانوار را چند برابر می کند، بلکه باعث ایجاد فشار به شبکه برق نیز می‌شود این در حالیست که مشترکان می‌توانند با یک برنامه ریزی ساده، استفاده از وسایل برقی پرمصرف خود، مانند اتو، لباسشویی، ظرف شویی، پلوپز و.... را به ساعت هایی خارج از زمان های اوج مصرف منتقل کنند.


گفتنی است که همه روزه مصرف برق از ساعت های12 ظهر تا 16 و شب از19 تا 23 با ورود وسایل سرمایشی ، سیستم های روشنایی وسایر وسایل برقی به مدار مصرف، اوج می گیرد که در اصطلاح به آن ساعت پیک گفته می شود و لازم است که مشترکان در این مدت زمانی نهایت صرفه‌جویی را داشته باشند.

ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر