معماری راه‌ها تغییر می‌کند
کد خبر: ۶۸۶۵
تاریخ انتشار: 2015 August 05    -    ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۰
جزئیات طراحی‌های جدید ایستگاه‌های قطار
معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح چگونگی بازتعریف در معماری و خدمات رسانی ایستگاه‌های قطار، گفت: معماری راه‌ها هم از سوی وزیر راه و شهرسازی مطرح شده است که باید از سوی شرکت عمران و بهسازی انجام شود.
 
محمدسعید ایزدی در خصوص کمیته مشترک با شرکت راه آهن و شرکت ارپ فرانسه برای بازسازی ایستگاه های قطار در کشور، گفت: در این رابطه جلسه مشترکی با مدیرعامل راه آهن داشتیم و در اولین جلسه سه محور تصویب شد؛ اول مستند سازی در خصوص کلیه ایستگاه های شهری و بین شهری در کل کشور و دوم واگذاری بازسازی سه ایستگاه ارزشمند و تاریخی مسیر تهران گرگان به شرکت عمران و بهسازی شهری ایران واگذار شد.

وی با بیان اینکه سومین پیشنهاد هم طراحی دو ایستگاه شهری قم و اهواز بود که به مراکز توسعه ای برای شهر تبدیل شود، افزود: براین اساس باید در طراحی جدید، علاوه بر توسعه خدمات به مسافران، این ایستگاه ها بتوانند بافت پیرامونی را تحت تاثیر قرار دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه قرار شد برای بازتعریف این ایستگاه ها و طراحی های جدید کمیته مشترکی بین شرکت راه آهن و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تشکیل شود که وزیر هم بسیار از این موضوع استقبال کرد، ادامه داد: هر سه محور هم اجرایی شده و قراردادهای آنها بسته شده است، ضمن آنکه هر سه ایستگاه در مسیر تهران و گرگان هم در حال طراحی و عملیات عمرانی است.

ایزدی با تاکید بر اینکه یک جریان جدیدی برای استفاده از تلفیق راه و شهرسازی به وجود آمده است، گفت: در ایستگاه قطار تهران، شرکت ارپ فرانسه دو بعد را مورد نظر قرار می دهد؛ اول از درون ایستگاه که مسایل فنی ایستگاه با حجم متقاضی چگونه باید ساماندهی شود که اخرین تکنولوژی ها را به مسافران ارایه کند و دوم اینکه این ایستگاه قطار چه نقشی در شهر دارد و چگونه باید تبدیل به مجموعه ای چند عملکردی شود تا علاوه بر ارایه خدمات به استفاده کنندگان، بر بافت پیرامونی هم تاثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه شرکت راه آهن، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و شرکت ارپ فرانسه یک کمیته مشترک تشکیل داده اند، افزود: ایستگاه قطار راه آهن در شهر تهران مساحتی ۱۸۰ هکتاری در شلوغ ترین و پرتراکم ترین بخش تهران دارد که در حال برنامه ریزی برای استفاده از این فرصت ها هستیم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران دومین اقدام را معماری راه و راه آهن اعلام کرد و افزود: وزیر راه و شهرسازی در افتتاح مسیر قم - گرمسار به معماری راه اشاره کرد که توجه مسئولان راه را به موضوع ایمنی، زیرساخت خدمات و زیبایی جلب کند.

ایزدی ادامه داد: این موضوع را در قالب معماری راه عنوان کرد که در این بخش هم برای بازکردن موضوع، گردهمایی را تشکیل می دهیم تا از متخصصان دعوت کرده و زمینه را برای عملیاتی کردن موضوع به دست بیاوریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نظر وزیر این بود که این راه ها کشیده می شود بدون آنکه به خدمات ارایه شده و فرصت های حاشیه راه ها توجه شود، گفت: در حاشیه قم -گرمسار کاروانسراهای فراوان وجود دارد که می تواند علاوه بر احیا شدن فرصتی را برای ارایه خدمات به وجود بیاورد بنابراین در این سال ها از بعد زیبایی شناسی به ابعاد مختلف راه توجه نشده است به همین دلیل موضوع معماری راه ها هم در حیطه اختیارات ما قرار گرفته است.

مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر