گردش مالی قاچاق آدامس چقدر است؟
کد خبر: ۶۷۵۸
تاریخ انتشار: 2015 August 04    -    ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت ، شیرینی و شکلات گفت: بازار تولیدکنندگان محصولی مانند آدامس به دلیل قاچاق بی رویه این کالا راکد شده است. آدامس بدون هیچ نظارتی و به صورت بی رویه به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود و رقم آن نیز بسیار بالا و حدود 1700 میلیارد تومان است.
 
جمشید مغازه ای تأکید کرد: این کالا به صورت قاچاق چمدانی وارد کشور نمی شود بلکه ورودش به بازار داخلی با کامیون و تریلی و توسط کارتل های بزرگی صورت می گیرد که وارد جزئیاتش نمی شوم. در مورد اظهارنامه هایی هم که در گمرک می کنند کم اظهاری می شود.

وی افزود: قیمت آدامس های قاچاقی بسیار ارزان است و با قیمت واقعی آن تفاوت دارد، طبیعتا با این قیمت ها سلامت آن نیز مورد اطمینان نیست و بسیاری از این آدامس ها معیوب و ناسالم خواهند بود.

وی نقدینگی و سرمایه در گردش و رکود بازار را از معضلات اصلی صنعت تولید بیسکوئیت و شکلات دانست و گفت: یکی دیگر از مشکلات عمده ما نیز تأمین مواد اولیه بود که امیدواریم با رفع تحریم ها این معضل حل شود، و این موضوع نیز بتواند باعث بالاتر رفتن کیفیت کالاها شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات اظهار کرد: بعد از لغو تحریم ها آن چیزی که از دولت توقع می رود این است که جلوی واردات بی رویه محصولات نهایی را بگیرد زیرا قرار نیست دروازه ها که باز می شود کنترلی نیز بر روی واردات نباشد و نظارت نداشتن بر روی این موضوع یک تهدید برای کل صنایع است.

وی افزود: مسلما هیچ کشوری دوست ندارد مواد خام به دیگر کشورها صادر کند، به طور مثال در رابطه با صنعت شکلات و بیسکوئیت کشورهای خارجی تمایل دارند تا محصول نهایی را به کشور ما بفرستند این دولت است که باید در این زمینه دقت لازم و کنترل کافی را داشته باشد.

مغازه ای گفت: دولت ابزارهایی از جمله بازی با تعرفه و مسائل دیگر در دست دارد که به کمک آن ها می تواند تجارت را در حمایت از صنعت کنترل کند.

رئیس اتحادیه صنعت شکلات و شیرینی تصریح کرد: ما به اندازه کافی تولید انبوه و صادرات کافی برای محصولات خود داریم، محصولاتمان هم قابل رقابت با محصولات دیگر کشورها است، بنابراین نیازی به ورود محصولات خارجی به داخل کشور نیست، بلکه اگر قرار است که وارداتی هم صورت بگیرد باید در جهت تأمین مواد اولیه باشد.

وی افزود: در 10 سال گذشته صنعت شکلات و بیسکوئیت رشد بسیار زیادی از جهت کیفیت، ماندگاری و بسته بندی داشته و صادراتش نیز روند بسیار مطلوبی را طی می کند به طوری که محصولاتمان به 60 کشور صادر می شود حتی تولیدات داخلی به کشورهایی مانند روسیه، اروپا و امریکا نیز صادر می شود.

نسیم آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر