چگونه میزبان‌های خوبی باشیم
کد خبر: ۶۷۳
تاریخ انتشار: 2015 May 19    -    ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۱
اگر می‌خواهید در مهمانی پایان هفته و یا تعطیلات نوروزی میزبان خوبی برای خانواده، نزدیکان و دوستانتان باشید، تا جایی که می‌توانید از رفتارهای زیر اجتناب کنید.

چگونه میزبان‌های خوبی باشیم
 
۱. بیش از اندازه به میهمانان توجه کردن


شکی نیست اساسی‌ترین نقش یک میزبان، جلب رضایت میهمانان است و اینکه مطمئن باشد هر یک از افراد در این فضا احساس راحتی کند و از با هم بودن لذت می‌برد. یک میزبان خوب به خواسته‌های شخصی میزبانان نیز اهمیت می‌دهد. مثلا اگر مادربزرگ شما می‌خواهد بخوابد شما جایی آرام و به دور از سر و صدا برای خواب او آماده کنید و یا اگر کسی از میهمانان، گیاهخوار است غذایی مطابق با ذائقه او در نظر بگیرید.

۲. مانند روزهای عادی رفتار کردن


طبیعتا زمانی که مهمان دارید با روزهای دیگرتان متفاوت است؛ پس متفاوت از روزهای عادی رفتار کنید.

مثلا ظرف‌های زیبایی که در بوفه نگه داشته‌اید را بیرون بیاورید. لوس‌تر و آباژورهایی که روزهای عادی خاموش است را در میهمانی روشن کنید. اگر گل‌های تازه دارید آن را در گلدان بگذارید، و یا به فرزندتان اجازه دهید تا دیر وقت بیدار بماند.

۳. کم کاری کردن

شاید یکی از بد‌ترین چیز‌ها در میهمانی کم آوردن غذا، ظرف یا وسایل مورد نیاز باشد. مثلا آبلیمو، چای و یا دستمال کاغذی تمام شده و فراموش کردید بخرید. بهتر است قبل از مهمانی به این موارد توجه کنید و وسایل مورد نیاز را پیش از رسیدن مهمان‌ها خریداری کنید.

۴. عذرخواهی بیش از حد


ممکن است همه چیز به شکل ایده آلی که مد نظرتان است پیش نرود، اما همینکه سعی خودتان را کردید کافی است. اگر بخاطر خشک بودن مرغ و یا خشک بودن تشک، بیش از حد عذرخواهی کنید، توجه میهمانان را به چیزی جلب می‌کنید که شاید برای خودشان آنچنان مسئله‌ای نبوده است. عذرخواهی بیش از حد حتی ممکن است به می‌ه‌مان این حس را بدهد که می‌خواهید در عوض از شما تعریف کنند. مثبت فکر کنید و به نیمه پر لیوان توجه کنید. حرف‌های خوب بزنید و حس خوبی به مهمانان منتقل کنید.

۵. همه کار‌ها را یک تنه به عهده گرفتن


تلاش برای انجام دادن همهٔ کار‌ها لزوما چیز خوبی نیست. اول آنکه خیلی دور از ذهن به نظر می‌رسد و حتی شاید تمام تلاش شما نتیجه عکس بر جای گذارد. دوم اینکه معمولا مهمانان خود «دوست دارند» کمک کنند. مثلا کمک در آماده کردن میز شام و یا پهن کردن سفره. این کار به آن‌ها حس صمیمیت و همکاری می‌دهد. اگر ترجیح می‌دهید مهمانان در دست و پایتان نباشند، بیرون از آشپزخانه کاری سبک به آن‌ها واگذار کنید.

۶. تمیزکاری را به فردا موکول کردن

 
نمی‌گوییم که نیمه شب زمین را تی بکشید یا جاروبرقی کنید. اما حداقل قبل از خواب ظرف‌ها را بشویید یا آن‌ها را در ماشین ظرفشویی بچینید و یا همه زباله‌ها را جمع کنید. دور هم بودن و سرگرم شدن بسیار خوب است اما نه به آن قیمت که روز بعدتان را خراب کنید و یا با سردرد از خواب بیدار شوید و از آن همه به هم ریختگی وحشتزده شوید.

اگر کارهای سبک و کوچک را به مهمانان بسپرید خواهید دید که به چه سرعت همه چیز پیش می‌رود. اگر میهمانانتان برای شب (و یا چند شب) قرار است که بمانند اجازه دهید خودشان رختخوابشان را جمع کرده و یا مرتب نمایند. هر کمک کوچکی از آن‌ها می‌تواند در کم کردن مسئولیت شما موثر باشد.

۷. کنجکاوی بیش از حد نسبت به مهمانان


اگر مهمانتان در حین شام خوردن بخواهد تلفن مهمی بزند و یا بگوید دیر‌تر به مهمانی می‌آیم و یا به طرز عجیبی بخواهد تا نیمه‌های شب بیدار بماند، کنجکاوی بیش از حد نشان ندهید. افراد به فضا و حریم شخصی احتیاج دارند بخصوص اگر در محیط راحتی مثل خانه‌شان نباشند. اگر مهمان بخواهد و تمایل داشته باشد موضوع را با شما در میان خواهد گذاشت.

۸. وسواس به خرج دادن


زندگی غیر قابل پیش بینی است و تنها چیزی که باید از آن مطمئن باشید آن است که خیلی وقت‌ها همه چیز مطابق برنامه‌تان پیش نمی‌رود. پس انعطاف پذیر باشید و خود را برای برنامه‌های پیش بینی نشده آماده بگذارید.

۹. اهمیت ندادن به خود


سرگرم شدن و خوش گذشتن تنها به مهمانان اختصاص ندارد. نباید فراموش کنید که به خودتان نیز خوش بگذرد. از اوقاتی که در کنار هم هستید ‌‌نهایت استفاده و لذت را ببرید. فراموش نکنید هر چه به خودتان راحت‌تر بگیرید، مهمانان نیز با شما راحت‌تر خواهند بود و احساس بهتری خواهند داشت. قدر این لحظات با هم بودن را بدانید.
 
 منبع: برترین‌ها
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر