تداوم کاهش قیمت جهانی طلا
کد خبر: ۶۶۶۷
تاریخ انتشار: 2015 August 03    -    ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱
طلا در نخستین روز فعالیت بازار جهانی اندکی کاهش یافت و نزدیک به پایین‌ترین قیمت پنج سال و نیم گذشته معامله شد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، ۱۰۹۳ دلار معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۰۹۳ دلار رسید.

طلا ۱۰ روز قبل در پی فروش گسترده در بازارهای نیویورک و شانگهای که به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از کاهش بیشتر قیمت این فلز صورت گرفت، به ۱۰۷۳ دلار که پایین‌ترین قیمت در پنج سال و نیم گذشته بود سقوط کرد و هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی کاهش یافت.

این فلز زرد ماه گذشته پس از اینکه انتشار آمار اقتصادی قوی در آمریکا که از ارزش دلار را صعودی کرد و اظهارات مقامات بانک مرکزی این کشور مبنی بر قطعی بودن افزایش نرخهای بهره تا پایان امسال، ۶.۵ درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش ماهانه در دو سال گذشته بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۷.۵ درصد کاهش قیمت داشته و به سوی سومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود که طولانی‌ترین افت قیمت از سال ۱۹۹۸ خواهد بود. طبق نظرسنجی بلومبرگ از ۱۶ تحلیلگر و معامله گر، قیمت طلا پیش از ژانویه به ۹۸۴ دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت که پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۹ خواهد بود.

افزایش نرخهای بهره ممکن است در نشست بعدی بانک مرکزی آمریکا در سپتامبر تصویب شود و دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را تحت فشار بیشتری قرار دهد.

سرمایه گذاران برای ارزیابی زمان افزایش نرخهای بهره، منتظر گزارش آمار اشتغال آمار آمریکا هستند که روز جمعه منتشر خواهد شد و قوی بودن این آمار به معنای ضعف بیشتر طلا خواهد بود.

ادوارد میر، تحلیلگر شرکت آی ان تی ال اف سی استون که پیش بینی می‌کند طلا ماه جاری در بازه ۱۰۵۰ تا ۱۱۳۱ دلار معامله شود، به رویترز گفت: تا زمانیکه طلا به سطح پایین ۱۰۴۴ دلار سقوط نکند، بعید است سطح پشتیبانی فنی قوی برای این فلز وجود داشته باشد.

در بحبوحه ضعیف شدن تقاضا برای طلا، ذخایر "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، روز جمعه به ۲۱.۶۳ میلیون اونس کاهش یافت که کمترین میزان از سپتامبر سال ۲۰۰۸ بود.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۹۸۳ دلار و هر اونس پالادیم با ۰.۵ درصد افزایش، ۶۱۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۴.۷۴ دلار رسید.

ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر