پزشکی که درد بیمارانش را حس می کند+عکس
کد خبر: ۶۶۳۷
تاریخ انتشار: 2015 August 03    -    ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۵
احتمالاً تا به حال این اصطلاح را شنیده‌اید که «دردت را می‌فهمم»؛ اما گروهی از آدم‌ها، «واقعاً» درد دیگران را می‌فهمند، مثل این دکتر در بوستن آمریکا.

این دکتر واقعا درد بیمارانش را حس می‌کند!+عکس

دکتر جوئل سالیناس، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان ماساچوست، به عارضه ای نادر به نام «هم حسی آینه ای» (Mirror-touch synesthesia) مبتلا است که باعث می‌شود درد بیمارانش را تجربه کند.

دکتر سالیناس در این باره توضیح می‌دهد: «وقتی آدم‌ها را می‌بینم، این حس را دارم که هر جای بدن آن‌ها درد می‌کند، همانجای بدن من هم درد می‌گیرد؛ این یک جور بازتاب آینه ای است.» سالیناس مثل اغلب افرادی که به این عارضه نادر مبتلا هستند، می‌گوید از بچگی می‌توانسته درد بقیه را لمس کند و خیال می‌کرده، این مساله طبیعی است: «وقتی بچه بودم، وقتی کسی را می‌دیدم که یک نفر را بغل کرده، من هم اثر بغل را احساس می‌کردم یا اگر می‌دیدم یکی کتک می‌خورد، همان را روی بدنم حس می‌کردم.»
این احتمال وجود دارد که افراد دچار همحسی، لامسه بسیار قوی داشته باشند که با بینایی یا شنوایی‌شان تداخل پیدا می‌کند و منجر به احساس همدردی شدید در آن‌ها می‌شود. سالیناس ادامه داد: «فکر می‌کنم این مساله به من قدرت بیش تری داده تا واقعاً با بیمارانم ارتباط برقرار کنم.»
سلامانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر