بیشترین و کمترین سودها را کدام بانک ها می دهند
کد خبر: ۶۵۳۰
تاریخ انتشار: 2015 August 01    -    ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۹
گرچه بسیاری از کارشناسان و مسئولان سال ۹۴ را سخت ترین سال اقتصادی دو دهه اخیر می دانند اما سال ۹۳ نیز از جنبه های مختلف دشواری های خاص خود را داشت.

نشانه ها و پیامدهای آن شرایط سخت، در صورتهای مالی و صورت حساب های سود و زیان بسیاری از شرکت های بورسی آشکار شد و مجامع آن ها را دچار تنش کرد.

 نگاهی کلی به گزارش های ارائه شده در مجامع به سهامداران نشان می دهد تقریبا تمامی شرکت های بورسی در همه صنایع دچار افت سوددهی بودند و برای سال ۹۴ نیز حاشیه سود اندکی را پیش بینی کرده اند. کاهش معنادار سودهای تقسیمی در مجامع امسال یکی از نتایج شرایط دشوار اقتصادی سال ۹۳ است.

 بانک های حاضر در بازار سرمایه نیز از این فضای کلی مستثنی نبودند و همانند سایر صنایع، دفاتر مالی سال ۹۳ را با حداقل سودآوری و به تبع آن کاهش چشمگیر سودهای تقسیمی بستند.
 در یک بررسی کلی می توان گفت سود تقسیمی بانک ها برای سال ۹۳ از افت زیادی نسبت به سال ۹۲ برخوردار بوده تا جایی که این رقم برای برخی از بانکها تا نصف نیز کاهش پیدا کرده است
افت سودهای تقسیمی در صنعت بانکداری تحت تاثیر دو عامل مهم اتفاق افتاده است؛ عامل نخست شرایط اقتصادی حاکم بر کل اقتصاد کشور است. با وجود اینکه سال گذشته در پاییز و زمستان اقتصاد ایران پس از مدتها رشد منفی توانست حرکت به سمت رونق را با ثبت دو فصل متوالی رشد مثبت آغازکند اما موج این حرکت هنوز به لایه های میانی و پایینی صنایع نرسیده است و صنایع مختلف همچنان از رکود رنج می برند. ادامه این وضعیت، بانکها را در وصول مطالبات و ایجاد تعادل در منابع و مصارف دچار مشکل کرده است. پیامد چنین شرایطی، کاهش سودآوری بانکها و افت سودهای تقسیمی است.

 مطالبات معوق از جنبه دیگری نیز بر صورتهای مالی بانکها تاثیر گذاشت. طی سال های گذشته ظاهرا بسیاری از بانکها با علم به اینکه بخش عمده ای مطالبات غیرجاری آنها اعم از سررسید گذشته، مشکوک الوصول و معوق هیچگاه وصول نخواهد شد، این مطالبات را در سرفصل دارایی های خود لحاظ و بر مبنای آن سود شناسایی و تقسیم می کردند. بانک مرکزی از سال گذشته با هدف جلوگیری از توزیع این قبیل سودهای موهومی به بانکها دستور داد صورتهای مالی خود را قبل از مجامع برای بانک مرکزی ارسال کنند تا از سلامت آنها مطمئن شود.

نتیجه این اقدام حذف بخش نه چندان کمی از سودهای شناسایی شده بود تا جایی که برخی گمانه زنی ها سودهای مردود بانکها را در سال مالی ۹۳ تا حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان تخمین می زنند. در چنین شرایطی هیچ کدام از بانکها نتوانستند سودی در حد سال مالی ۹۲ به سهامدارانشان بپردازند.

این بررسی در شرایطی انجام شده است که بانک های سامان و پاسارگاد اولین مجمع خود را با اعلام تنفس به وقت بعدی موکول کرده اند. بانک های گردشگری و پارسیان نیز با اعلام عدم پرداخت سود با اعتراض سهامداران در اولین مجمع خود مواجه شده و تصمیم گیری انجام ندادند و مجمع بانک ایران زمین هم به علت عدم رسیدم به حد نصاب سهامداران تشکیل نشد. در بین این بانک ها تنها بانکی که سود سال ۹۳ خود را اعلام نکرده است بانک قوامین است.

بیشترین و کمترین سود تقسیمی سال گذشته بانک ها

سال گذشته بیشترین سود تقسیمی بین سهامداران مربوط به بانک سینا بود با ۶۸۷ ریال. اما امسال این بانک با بیشترین افت در سود مواجه شده و با کاهش ۴۸۷ ریالی نتوانست بیشتر از ۲۰۰ ریال به سهامداران خود سود پرداخت کند.

بانک حکمت ایرانیان سال گذشته کمترین سود را به سهامداران پرداخت کرده بود. سود بانک حکمت ایرانیان در مجمع سال ۹۲ ۷۶ ریال بود که امسال با کمترین افت بین تمام بانک ها به ۷۰ ریال رسید.
سال قبل کمترین سود سهام به ترتیب به بانک های حکمت ایرانیان (۷۶ ریال)، صادرات (۹۰ریال) و پست بانک (۹۸ ریال) تعلق داشت و بیشترین سود سال قبل هم بین سهامداران بانک های سینا (۶۸۷ریال)، سرمایه (۳۵۰ریال) و ملت (۳۳۰ریال) تقسیم شد.

کمترین و بیشترین سود سال ۹۳ به کدام بانک ها تعلق داشت؟

امسال بیشترین سود در بانک ها بین سهامداران بانک های انصار(۲۸۰ریال)، اقتصاد نوین (۲۲۰ ریال) و کارآفرین (۲۱۰ ریال) تقسیم شد اما کمترین سود به سهامداران بانک های صادرات (۴۵ ریال)، حکمت ایرانیان (۷۰ ریال) و ملت (۹۰ ریال) تعلق گرفت.

بیشترین افت سود مربوط به کدام بانک هاست؟

در بین بانک ها بیشترین افت در رقم سود امسال نسبت به سال گذشته، مربوط به بانک سینا(۴۸۷- ریال)، پارسیان (۲۵۰-ریال) و ملت (۲۴۰-ریال) بود. با در نظر گرفتن مخالفت سهامداران پارسیان با صفر شدن سود امسال می توان گفت مقام دوم در افت سود به این بانک تعلق دارد.
اما کمترین افت در سود به سهام بانک های حکمت ایرانیان (۶-ریال)، انصار(۳۰-ریال)، صادرات (۴۵-ریال) تعلق داشت.

 خبرآنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر