کفش‌هایی که بلای جان می‌شوند
کد خبر: ۶۲۹۹
تاریخ انتشار: 2015 July 30    -    ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
استفاده از کفش‌های پاشنه بلند، مضرات زیادی برای سلامتی بدن دارند، عمده این عوارض بر روی استخوان پا می‌باشد.

 ساختمان پا با عملکرد آن ارتباطی نزدیک دارد برای انتخاب نوع کفش همواره باید کفشی را انتخاب کنیم که حالت طبیعی پا را حفظ کند. پا قسمتی از اندام تحتانی در زیر ساق با بیش از 24 استخوان و تعدادی مفصل، ربات، عضلات کوچک و 34 مفصل از ساختمان پیچیده‌ای تشکیل شده است.

از دست رفتن حالت طبیعی پا

محمد اکبری استاد گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: استفاده طولانی از کفش‌های پاشنه بلند باعث می‌گردد تا محل توزیع نیرو در کف پا تغییر کند و بیشتر در سمت سینه پا تمرکز می‌یابد و مچ را از حالت طبیعی به حالت خم شده به سمت پایین در می‌آورد

کفش‌های پاشنه بلند و آرتروز

وی افزود: در نتیجه‌ی از بین رفتن حالت طبیعی پا این قسمت از بدن مستعد آسیب می‌شود و عضلات پا مجبورند کارهای بیشتر از حد معمول انجام دهند. این امر باعث یک میزان خم شدن به مفصل زانو و ران تحمیل می‌شود. سطوح مفصلی که در حالت کفش‌های معمولی بار وارد به مفصل را تحمل می‌کنند در کفش‌های پاشنه بلند مساحت سطح کاهش می‌یابد و وقتی مساحت سطحی که نیرو را تحمل می‌کند کم شود نیروی وارد شده به واحد سطح افزایش می‌یابد و در نهایت مفاصل مستعد آرتروز اولیه می‌شوند. آرتروز اولیه، آرتروز‌ی است که دلیل مشخصی برای آن نیست و با افزایش سن بروز می‌کند.

بروز بیماری نورومای مورتون(morton's nevorome)

وی افزود: نورمای مورتون یک بیماری مادرزادی است که یک آنرمالی و یک ساختار غیر طبیعی در یکی از استخوان‌هایی است که انگشت دوم پا به طور مادرزادی در برخی افراد وجود دارد، که در اثر استفاده مداوم از کفش‌های پاشنه بلند این عارضه بیشتر بروز پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: این بیماری در هر سنی ممکن است بروز پیدا کند. ممکن است فردی در سن 20 سالگی و فردی دیگر در سن میانسالی دچار این عارضه شود.

علاوه بر این، این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که بافت‌های فیبری اطراف یک عصب به طور دائم تحریک و فشرده شده و عامل اصلی آن پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند است، زیرا بزرگترین گروهی که از این بیماری رنج می‌برند زنانی با سن 40 تا 69 سال هستند.

گفته می‌شود که این شرایط به دلیل سال‌ها پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا تنگ که استخوان‌های پا را در برابر عصب فشار می‌دهند به وجود می‌آید.

آندره کریگ (ارتوپد) می‌گوید: به نظر می‌رسد این شرایط عمدتا روی زنان میانسال تاثیر می‌گذارد، حدس می‌زنیم که کفش پاشنه بلند، تنگ و غیر طبیعی مقصر اصلی باشد.

آیا پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند در کوتاه مدت هم عوارضی دارد؟

مصطفی ولی نژاد متخصص ارتوپد گفت: معمولا عوارض و آثار منفی پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند در طولانی مدت، بسیار بیشتر و شدیدتر از عوارض پوشیدن کفش‌های تخت است بنابراین استفاده این کفش‌ها باید به مراسم و مهمانی‌های خاص محدود شود البته ماهی یکی و دوبار پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند آن هم برای مدت زمان کوتاه، اشکالی ندارد بهتر است در روزهای معمولی کفش‌های سبک لژدار یا طبی استفاده کنید. آنهایی که به هر دلیل کمر درد یا زانو درد مزمن دارند باید دور کفش‌های پاشنه بلند را خط بکشند.

فشار بر روی زانو‌ها

یکی از عوارض کفش‌های پاشنه بلند فشار بیشتری بر روی زانو‌هاست براساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد، کفش‌های دارای پاشنه بلند و پهن، 26  درصد میزان فشار روی زانو فرد را افزایش می‌دهد. همچنین کفش‌هایی با پاشنه بلند و نازک، 22 درصد فشار روی زانو را افزایش می‌دهند. از طرفی سلامت غضروف بین استخوان‌های بین مفاصل زانو و مایع مفصلی زانو بستگی دارد، چرا که تغذیه این غضروف از طریق همین مایع صورت می‌گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها: کفش ، پا ، پاشنه بلند ، آرتروز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر