«دوست خیالی» تا چند سالگی با کودک می‌مانند؟!
کد خبر: ۶۲۴۵۵
تاریخ انتشار: 2017 March 06    -    ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳
یک کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه 25 تا 65 درصد کودکان دوست خیالی دارند، گفت: کودکان از 10 سالگی به بعد دوست خیالی را رها می‌کنند.
 
 
«دوست خیالی» تا 10 سالگی با کودک می‌ماند  به گزارش «تابناک باتو»؛ یک کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه 25 تا 65 درصد کودکان دوست خیالی دارند، گفت: کودکان از ده سالگی به بعد دوست خیالی را رها می‌کنند.

‌خدیجه باقرآبادی با اشاره به اینکه کودکان در رشد فکری مراحل متعددی را می‌گذارند، اظهار کرد: برخی از موارد نشانه رشد فکری بچه‌ها و روندی طبیعی است.

از جمله این موارد می‌توان به داشتن دوست یا همراه خیالی اشاره کرد که فراوانی آن آنقدر بین کودکان زیاد است که می‌توان گفت 25 تا 65 درصد کودکان دوست خیالی دارند.

عمده سنی که کودکان در آن همراه خیالی دارند، سه تا هشت سالگی است و این همراه خیالی حداکثر تا 10 سالگی همراه کودک می‌ماند و پس از آن کودک همراه خیالی خود را رها می‌کند.
 
 

دوست خیالی موجودی است که کودک برای او اسم می‌گذارد، با او بازی و زندگی می‌کند و حتی گاهی احساساتش را از زبان دوست خیالی بیان می‌کند.
این یک مرحله طبیعی از رشد شناختی کودک است. از سوی دیگر دامن زدن به دوست خیالی هم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پدر و مادر هرگز نباید به کودکشان بگویند برو با دوستت بازی کن و یا برای او هم خوراکی ببر.

برای اینکه دوست خیالی زودتر از کودک جدا شود، خانواده باید او را به سمت دوست و همبازی واقعی سوق دهند، برای مثال کودک را به جمع گروه‌های اجتماعی کودکان در پارک، مهد کودک، گروه بچه‌های خانوادگی و ... ببرند.

توجه به مکالمه کودک با دوست خیالی‌اش نیز بسیار مهم است و پدر و مادر می‌توانند از دل این مکالمات به احساس کودک خود پی ببرند، زیرا کودکان بسیاری از مواقع احساسات خود را از زبان دوست خیالی مطرح می‌کنند.

اگر کودکی بعد از ده سالگی همچنان دوست خیالی داشته باشد نیازمند کمک‌های تخصصی از سوی روانشناس و مشاور است، زیرا ممکن است مشکلات هوشی و یا اعتماد به نفس داشته باشد.
ايسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار