«آرم» اتومبیل‌های معروف نشانه چیست
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۶۲۱۷
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
تاریخ انتشار: 2015 July 29    -    ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰
bato-adv
bato-adv
می‌گویند «آرم»های اتومبیل‌های جهان با ما حرف می‌زنند و نشانه‌هایی از فرهنگ بومی خودشان را به ما گوشزد و وانمود می‌کنند و به قول طراحان و گرافیست‌ها واژه لوگو از واژه یونانی (logos) به معنای «زبان» مشتق شده
«آرم»ها با ما حرف می‌زنند

«آرم» اتومبیل‌های معروف نشانه چیست  می‌گویند «آرم»های اتومبیل‌های جهان با ما حرف می‌زنند و نشانه‌هایی از فرهنگ بومی خودشان را به ما گوشزد و وانمود می‌کنند و به قول طراحان و گرافیست‌ها واژه لوگو از واژه یونانی (logos) به معنای «زبان» مشتق شده و این‌گونه است که لوگو یک نماد و علامت بوده و نمایانگر یک سازمان و محصول هم هست و معادل فارسی «لوگو» و آرم را «نشانه» قرار داده‌اند و نشانه‌ها ممکن است حرف، عدد، تصویر، طرح گرافیکی یا ترکیبی از آنها باشند.

یک آرم نمایانگر حجم زیادی از اطلاعات است که در بیان بصری، متراکم و فشرده شده است؛ به همین دلیل در طول تاریخ، از نمادها و نشانه‌ها که دارای هویتی بصری هستند، به عنوان ابزاری برای ایجاد ارتباط استفاده شده است. نشانه یک سازمان باید مروج بصری آن باشد؛ هویتی که به آسانی و به سرعت قابل‌تشخیص باشد.

براساس تحقیقات، لوگوی یک نشان (برند)، یکی از مهم‌ترین عناصر خارجی دیداری برای مشتریان است؛ از این رو صاحبان کسب‌وکار سعی می‌کنند برای جلب‌نظر مشتریان، هرچه بیشتر به زیبایی عناصر دیداری نشان(برند)شان توجه کنند.

در طراحی «لوگو» باید به رنگ، قالب و دیگر اجزای آن توجه کرد؛ زیرا هر یک از آنها معنا و مفهوم خاص خود را به مخاطبان منتقل می‌کنند و تاثیر خاص خود را بر آنها می‌گذارند؛ برای مثال، بر اساس تحقیقات انجام شده، دیدگاه افراد به شکل کلی لوگوها کاملا متفاوت است و در ذهن مخاطبان، لوگوهای گرد یا زاویه‌دار معانی مختلفی پیدا می‌کنند.

افراد لوگوهای گرد را نشان‌دهنده تعامل و ارتباط میان محیط و داخل می‌دانند. گردی با نزدیک بودن، صمیمی بودن و هماهنگی ارتباط دارد. در مقابل، اشکال زاویه‌دار نشان‌دهنده انرژی، محکم بودن و قدرت هستند. لوگوی مطلوب فرهنگ‌های مشرق زمین، گرد است و در فرهنگ غربی لوگوهای زاویه‌دار بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرند.

بسیاری از صاحبنظران بر این عقیده‌اند که با جهانی شدن نشان(برند)ها، گرایش عمومی بیشتر به سمت و سوی طرح‌های مشرق زمین سوق پیدا کرده است و طبق تحقیقات، ۶۸ درصد شرکت‌ها تمایل دارند تا لوگوی‌شان را از شکل زاویه‌دار به گرد تغییر دهند.با این توصیف به سراغ چند لوگو و آرم از اتومبیل‌ها و نشان(برند)های معروف خودروسازی جهان می‌رویم.

تویوتا

«آرم» تویوتا

در نظر اول لوگوی شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن شبیه یک گاوچران است که کلاه بزرگی بر سر گذاشته است، اما در واقع این لوگو سه شکل بیضی است که قلب مشتری، قلب محصول و پیشرفت‌های تکنولوژیکی و فرصت‌های بی‌حد و مرز تویوتا را ترسیم ‌مي‌کند. در زبان ژاپنی «Toyo» به معنای «فراوانی» و «ta» به معنای برنج است.

مرسدس

«آرم» مرسدس بنز


آرم مرسدس بنز ستاره ۳پری است که نشان مرسدس‌بنز بوده و به معنای تسلط آن بر زمین، دریا و آسمان است. این لوگو نخستین‌بار روی اتومبیل دایملر مدل ۱۹۰۹ دیده شد. لوگوی کنونی که در آن حلقه‌ای به دور یک ستاره اضافه شده، در سال ۱۹۳۷میلادی طراحی شد و تاج افتخاری برای این نشان(برند) است.

آئودی

آرم آئودی

 علامت تجاری خودروساز آئودی، چهار حلقه‌ی درهم تنیده است. این علامت، که در واقع از چهار حلقه‌ی درهم تنیده درست شده نماد به هم پیوستن چهار شرکت خودروسازی Audi, DKW, Horch و Wanderer است که تا قبل از آن مستقل از هم فعالیت میکردند .

سیتروئن

«آرم» سیتروئن

آرم این خودرو در ظاهر حرکت رو به بالا را نشان می‌دهد اما در واقع طراح آن با هدف دیگری آن را خلق کرده است. «آندره سیتروئن»، خالق این خودرو کار در صنعت موتور را با تولید چرخ‌دنده آغاز کرد و علامت نظامی ۲ تایی آن را در واقع نماد دندانه‌های چرخ‌دنده برشمرده است.

مزدا

«آرم» مزدا


«آرم» مزدا چیزی شبیه یک لاله خوش فرم و نمایانگر بال‌های باز شده است. در فرهنگ ژاپن علامت ۷ به معنای ابتکار، درک هدف و لطافت است.

رنو

«آرم» رنو

آرم رنو شبیه الماس است و نخستین‌بار به صورت آرم ایستاده، روی «در» موتور به‌کار رفت و بوق اتومبیل پشت آن قرار می‌گرفت. در سال ۱۹۲۲میلادی قسمت مرکزی آرم برای خروج هوا بریده شد. رنو آرم امروز خود را از سال ۱۹۲۴میلادی با خود همراه دارد.

پورشه

پورشه PORSCHE

نشان پورشه نشان محلی شهر اشتوتگارت است. اسب علامت مزرعه اشتات، شاخ ها و خطوط مشکی و سرخ بخشی از نشان سلطنتی پادشاهی وورتمبرگ است.

سوبارو

«آرم» سوبارو


سوبارو نخستین کارخانه ژاپنی تولیدکننده خودرو بود. نشان این شرکت به ستارگان خوشه پروین اشاره دارد.

بی ام و

«آرم» بی.ام.و


از وقتی «بی.ام.و» به تولید موتور هواپیما روی آورد، آرم امروز خود را برگزید. این آرم نشانگر یک ملخ خوش‌فرم و در حال چرخش هواپیما است و می‌گویند رنگ آبی آن یادآور آسمان است.

Image result for ‫آرم هیوندا‬‎

«آرم» هیوندای

آرم هیوندای یک بیضی است که حرف H با فونت خاص بیضی‌مانند، درون آن قرار دارد. می‌توان آن را نمادی از هدف کارخانه برای پیشرفت قلمداد کرد؛ بدین صورت که بیضی نمادی از گسترش و افق جهانی است و حرف H مورب نمادی از ۲طرف یعنی کارخانه و مشتری است که به یکدیگر دست مشارکت داده‌اند.


Image result for ‫آرم ولوو‬‎

«آرم» ولوو

دایره پیکان‌دار در آرم ولوو، نشانه قرارداد فولادی است. دایره و پیکان همچنین یادآور سپر، نیزه و سیاره مریخ است که نماد شیمیایی برای آهن نیز است.

میتسوبیشی

میتسوبیشی MITSUBISHI
گرچه میتسوبیشی فقط ۲۵ سال در انگلستان زندگی کرد اولین خودرو خود را در سال ۱۹۱۷ ساخت. تاریخچه شرکت به سال به سال ۱۸۷۰ بازمی گردد هنگامی که اولین کشتی خود را ساخت. سه الماس ملخ کشتی است. واژه میتسوبیشی به معنای سه منشور است. اخیرا مطرح شده است که این نشان از ترکیب دو نشان خانوادگی تشکیل شده و نمایان گر هیچ بخشی از یک کشتی نیست. ارتباط این نشان با کشتی تصور اشتباهی است که بدلیل سابقه کشتی رانی و کشتی سازی شرکت در اذهان ایجاد شده است.پژو:
چه رابطه ای بین پزو و تندیس آزادی وجود دارد؟ پاسخ این است که یکی از اولین خودروهای پژو به نام مدل شیر شناخته میشد که نشان محلی شهر بلفورد(محل ساخت مدل مزبور)را روی خود داشت.


داستان «آرم»های کادیکلاک و فولکس و فراری

۲ دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی سال‌های اوج طراحی نمادهای گرافیکی برای خودروها بودند. خودروسازان برای مدل‌های تازه خود نمادهای جدید تعریف می‌کردند و رقابتی جدی در این زمینه بین آنها شکل گرفته بود. کادیلاک نخستین شرکتی بود که در سال ۱۹۹۸میلادی لوگوی قدیمی خود را تغییر داد. برای این منظور یکی از طراحان صاحبنام را به خدمت گرفت.

Image result for ‫آرم کادیلاک‬‎

نشان اولیه کادیلاک بر مبنای شناسه خانوادگی مردی که این شرکت را در سال ۱۷۰۱میلادی تاسیس کرد، طراحی شده بود. «آنتونی دلاموته» که با نام «سر کادیلاک» هم شناخته می‌شد، مدیری میان‌پایه در دولت ایالات متحده بود که پایه‌گذار کادیلاک در دیترویت شد. شرکت او تا سال‌ها ارابه‌های فلزی می‌ساخت و نشانی که برای محصولات‌اش انتخاب شده بود، برازنده‌اش می‌کرد.

Image result for ‫آرم فولکس‬‎

قورباغه هیتلری

«ریمپیسه» همان کسی بود که در اواخر دهه ۳۰ میلادی موتور فولکس قورباغه‌ای را طراحی کرد. در سال ۱۹۳۹میلادی فولکس قورباغه‌ای محبوب هیتلر بود و از آن به عنوان لذت از مسیر یاد می‌کرد. لگوی اصلی که «ریمپیسه» در رقابتی درون‌سازمانی آن را طراحی کرده و به خاطر این خلاقیت ۵۰ مارک برنده شده بود، با چرخ دنده‌ای احاطه شد که نشان رسمی جبهه کارگری آلمان بود اما پس از جنگ دوم جهانی این دنده از لوگو حذف شد.


Image result for ‫آرم فراری‬‎

ماجرای اسب «فراری»

یکی از معروف‌ترین کارخانه‌های اتومبیل‌سازی که محصولات آن از گرانقیمت‌ترین اتومبیل‌های دنیا است و تمام علاقه‌مندان سرعت در دنیا با این کارخانه آشنا هستند، «فراری» است. لوگوی مربوط به این شرکت یک اسب بلند شده روی ۲ پا در یک زمینه زرد رنگ است که معمولا حروف S F به علامت «Scuderia Ferrari» در پایین آن مشاهده می‌شود. این آرم در حقیقت مربوط به یک خلبان بسیار ماهر ایتالیایی در جنگ جهانی اول است که همیشه این آرم را بر روی هواپیماهای خود ترسیم می‌کرد.

برخی می‌گویند، لوگوی فراری علامت مربوط به شهر «اشتوتگارت» است و عده‌ای نیز می‌گویند، انتخاب این لوگو به این علت بوده است که خانواده «کنت فرانسیسکو باراکا» اسب‌های زیادی نگهداری می‌کردند و عده‌ای معتقدند وی این آرم را از روی یک هواپیمای سقوط کرده آلمانی که نشان شهر «اشتوتگارت»را بر روی خود داشته، الهام گرفته است.

نکته جالب اینکه «اشتوتگارت» یک لغت قدیمی آلمانی به معنای مزرعه است که در ایتالیایی scuderia تلفظ می‌شود.در ۱۷ ژوئن ۱۹۲۳ «انزو فراری» یک مسابقه سرعت را در شهر «راونا» برد و با مادر «فرانسیسکو» ملاقات کرد. «کنتس پاولینا» (مادر فرانسیسکو) به او پیشنهاد کرد که از آرم اسب روی اتومبیل‌های خود استفاده کند تا برای وی خوش‌شانسی بیاورد اما نخستین‌باری که وی از آرم اسب روی خودروهای خود استفاده کرد ۱۱ سال بعد، در ۲۴ سپتامبر ۱۹۳۴ بود.

Image result for ‫آرم شورلت‬‎

داستان «آرم» شورولت

گفته می‌شود، ریشه «آرم» شورولت، که یکی از نشان(برند)های جنرال‌موتورز به عنوان پرفروش‌ترین خودروساز دنیا است، به یکی از سفرهای «ویلیام دورانت»، موسس این شرکت به پاریس در سال ۱۹۰۷میلادی باز می‌گردد. «دورانت» آنچنان مسحور طرح زیبای کاغذ دیواری خود قرار گرفته بود که تکه‌ای از آن را کند و داخل کیف پول خود قرار داد. چند سال بعد در سال ۱۹۱۳میلادی او این تکه را مبنای طراحی لوگوی طیفی از خودروهای تولیدی خود که نام‌شان را از «لوئیس شورولت»، راننده مسابقات سرعت به عاریت گرفته بودند، قرار داد.

باور کردن اینکه یک تکه کاغذ دیواری الهام‌بخش دلیلی بوده که با کنار هم قرار دادن چند شرکت خودروساز، بزرگترین تولیدکننده خودرو را به وجود آورد، شاید کمی سخت باشد اما این داستان تقریبا با واقعیت انطباق دارد. سفر او به پاریس و آن تکه کاغذ دیواری لوگوی شرکتی را رقم زد که اکنون از آن به عنوان «ضربان قلب صنعت امریکا» یاد می‌شود. در ابتدا همه شرکت‌ها اصرار داشتند، نماد فلزی از لوگوی خود را در قسمت جلویی کاپوت روی رادیاتور نصب کنند اما بعدها بیشتر به استفاده از نمادهای رنگارنگ که روی حفاظ جلویی رادیاتور یا به اصطلاح جلوپنجره قرار می‌گرفت، روی آوردند.

 

ایران خودرو

ايران خودرو

اولين نشانه‌اي كه در صنعت خودروسازي ايران مطرح شد آرم حك شده بر روي پيكان بود. تصويري از يك ارابه باستاني و شمايلي از يك اسب در حال حركت كه اين آرم تا زمان توقف توليد پيكان همراه اين خودرو بود.
پس از توقف توليد پيكان و آغاز توليد خودروي سمند مسوولان ايران‌خودرو طراحي آرم جديدي براي سمند را در معرض فراخوان عمومي گذاشتند و در نهايت طرح استاد مرتضي مميز كه يك كله اسبي زيبا بود، به عنوان زيباترين و بهترين اثر براي قرار گرفتن بر بدنه خودروي سمند برگزيده شد.
طرحي كه با نام خودرو كاملا همخواني داشت.سایپا

سایپا
پيدا كردن نشان جديد براي سايپا نيز به سال‌هاي دهه 60 بازمي‌گردد
در آن روزها كه محصولات اين خودروساز هنوز به تنوع امروزي دست نيافته بود يكي از طراحان برجسته ايران با نام ابراهيم حقيقي آرم سايپا را طراحي كرد.
اين آرم به‌زعم طراحش، صفاتي چون بالندگي و توسعه را القا مي‌كند كه تبديل به يكي از آشناترين نشانه‌هاي صنعتي ايران شده است


وب گردی تابناک باتو

منابع: گسترش صنعت،خودروها، newdesign
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۲۵
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
4
88
لیفان و چری و ام وی ام رو فراموش کردین. رده اول تا سوم رو از آخر دارن
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
که تو ایران از ابتدا اولن
حاج محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
13
74
سلطان تمام خودروهای دنیا mvmx33پس کو؟؟؟؟؟
جوانان گوجه ای
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
11
30
داداش..!جوانان گوجه ای رو عشق است..
بذار واسه مرام بازاش..
پراید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
3
31
پراید من تو کدوم رده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
32
7
لطف کنید سایپا و ایران خودرو را هم بنویسید
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
12
73
آرم مزدا مثل اسمش برگرفته از فرهنگ باستانی ایران هست. این ارم نشون دهندهٔ دو بال اهورا مزدا (که اسم شرکت هم از آن گرفته شده) است. منبع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mazda
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
ایران باستان توهمی بیش نیس
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
2
72
آوردن ایران خودرو و سایپا در کنار شرکت های خودروسازی مطرح دنیا ایده طنز جالی بود.دستتون درد نکنه آخرش خنده دار بود.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
1
16
آرم تویوتا معرف شش حرف t.o.y.o.t.a هست نه اون توضیحی که شمکا گذاشتید...به دو بیضی وسط آرم توجه کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
درسته.
ضمناً در مقاله بالا قید شده شورولت پرفروشترین خودروساز دنیاست در حالی که پرفروش ترین خودروساز دنیا تویوتا هست.
شورولت بود ولی الان دیگه نیست.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
3
21
خدایی آرم سمند خیلی قشنگه (از خیلی از آرم‌های دیگه بهتر هست) حیف که رو ماشین خوبی این آرم زده نشده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
1
9
آرم مزدا مطلقاً ربطی به عدد7 نداره و بیش از هر چیز حرف M در آن دیده می شود. در آرم تویوتا هم حرف T بیش از هر چیز دیگری پیداست.
مانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
4
13
آرم بی ام دبلیو این نیست که شما گفتین،یه تیکه از پرچم ایالت باواریاس
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
3
12
رنگ ابي و سفيد بي ام و از پرچم باواريا مياد نه اسمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
1
5
طراح آرم سایپا کار مرتضی ممیز پدر گرافیک ایرانه نه ابراهیم حقیقی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
0
5
رنگ آبی و سفید نماد ایالت بایرن ( به انگلیسی باواریا) هست که نشان از آسمان آبی با ابر های سفید هست و ضمنا اسم BMW مخفف Bayern motor werk هست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
0
9
این کیفت ماشینه که آرمو پر ابهت می‌کنه
عليرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
0
5
آرم ايران خودرو كار آقاي علي ذاكري و لوگو تايپ اون كار استاد بيژن جناب است .ضمنا آرم سايپا اثر استاد مرتضي مميز مي بأشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
0
16
آرم سمند روی اتومبیل رانا هم هست. که نسبت آنرا با اسب نفهمیدیم. ضمن اینکه نشان اولیه ایران خودرو به مراتب جامعتر و با مسمی تر از نماد فعلی بوده است.
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
0
8
پراید و کسی نمیدونه فکر کنم معنی صاف برو جهنمه اونم با 20 تا سرعت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
0
12
اطلاعات مردم از این که شما گذاشتین بیشتر و به روز تره که؟!'!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
0
4
در زبان آلمانی voilks به معنی مردم- مردمی ، و wagon به معنی ماشین می باشد. لذا حرف V و W تعبیه شده در طراحی این آرم حروف اول این دو کلمه می باشند.
دلشاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
0
1
برخي اطلاعات ارائه شده ناصحيح ومخدوش است.مثلابرخلاف مطلب ذكرشده ،آرم"ايران ناسيونال"روي تمام محصولات اين كارخانه ازجمله اتوبوس،ميني بوس وسواري پيكان درج مي شدومدتي بعدازانقلاب نام كارخانه به"ايران خودرو"وآرم آن به سرديس اسب فعلي تغيير يافت.
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
0
1
آرم تويوتا بر گرفته از كلاه خود سامورايي ميباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
0
0
ماک روهم میزاشتین جالب بود
shahrzad1
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
0
0
kheili ham jaleb,bishtaresh halate tojih bud ta darjki k az arm mitune adam dashte bashe
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر